RUTUBET BÖCEĞİ NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Latince ”lepisma saccharina” ismiyle da anılan rutubet (nem) böcekleri; ”yerlere dökülen şekeri, eski tahta parçaları, veya deri döküntülerini yiyerek beslenirler. Evimizde bulunan üstü açık olan yiyecekler, özellikle de kağıt ve kağıt ürünleri en sevdikleri yiyecek grubundandır.

Silverfish - Lepisma saccharina

Kağıda olan tutkuları nedeniyle, ”evrak ve arşiv bölümlerinin korkulu rüyasıdırlar!. Evlerin; taban döşemesi, duvar kağıtlarının arkası, banyo ve tuvalet eşikleri, kirli su gider yerleri, fayans veya zemin  boşlukları, kullanılmayan tesisat boruları, kazan daireleri gibi çok nemli alanlar en sevdikleri yerlerdir. Açlığa ve susuzluğa çok dayanıklıdırlar!.

Silverfish? - Thermobia domestica

Baş kısımlarında iki adet uzun antenleri vardır ve yönlerini bunlarla tayin ederler. Sürekli ”karanlık” yerler de yaşadıkları için, görme yetileri tam olarak gelişmemiştir. Gündüz ışıklı ortamlarda” veya gece ”ışığın olduğu yerlerde” tam olarak yönlerini bulamazlar.

Thermobia domestica

Işıksız” ortamlarda biraz daha iyi görebilirler. Bu haşereler bulundukları yerlerden çıkarak, üzerlerindeki mikrop ve bakteriler ile evin altından, üstüne her yerde gezinebilirler!. Bütün haşere türleri gibi rutubet (nem) böcekleri de evlerimizde bizleri rahatsız eden, görüntü ve davranışları ile bilinirler.

Firebrat? - Thermobia domestica

Rutubet (nem) böceklerinin boyu, kuyruğu ile beraber ”2-3 cm.” arasında değişebilir. Kahverengi, bronz, parlak gümüş renkli olabilir. Sırtı,”çanak” şeklindedir. Bu şekilleriyle, tırtılların; ”sabit ve kambur” haline benzerler. En çok rastlanılan renkleri, parlak gümüş olduğundan;”gümüşçün veya gümüş böceği” ismiyle de tanınırlar.

please help! - Thermobia domestica

Üzerleri sert pullarla örtülüdür. Kanatsız ve yassı bir böcektir. Nemli, pis yerleri severler ve buralar da yaşarlar. Bu böceklerin bir diğer adı da nem böceğidir. Ayrıca; ”gümüşçük, gümüşçün, duvar veya kağıt böceği” gibi isimleri de vardır. Sürekli, insanların yaşam alanlarında bulunurlar.

Three-tailed monster

Doğal olarak da, üzerlerindeki bütün mikropları; yiyeceklere ve evin diğer bölümlerine bırakırlar. Bu durum, oldukça tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilecek bir hal alabilir!. İşte bu nedenle de, hiç vakit kaybedilmeden, bir profesyonel ilaçlama firmasından teknik yardım alınmalıdır.

Silverfish - Ctenolepisma lineata

Rutubet böceğinden kurtulabilmek için uygulanacak olan her türlü, ”basit ve bilinçsiz bireysel yöntemler, hiçbir işe yaramazlar!. Yapışkan bantları kullanmak, bir takım ”doğal bitkilerden” yararlanmak, kimilerine göreyse; böceklerin olduğu düşünülen yerlerdeki çatlakları onarmak, etkili yöntem olarak belirtilse de, zamanımızı ve sağlığımızı riske atmaktan başka asla bir işe yaramaz.

Ctenolepisma lineata

En etkili ve kesin çözüm, rutubet böceği ilaçlama uygulamasıdır. İlaç; koyu sıvı şeklinde olup, ‘50 ml.‘ şeklindedir, Etken maddesi ise, deltamethrindir. Halk sağlığına açışından olumlu not olan bu ilaç, kullanıldığı yerde yaklaşık bir yıl kadar etkilidir. ”Kokusuz ve sıkıldığı yerde leke bırakmayan” bu ilaç kullanıldığında, mekanın terk edilmesine de gerek yoktur!.

Unidentified Silverfish - Ctenolepisma lineata

Bir kutu (50 ml.) ilaç, dört beş litrelik bidondaki suyun içine boşaltılarak, ağzı sıkıca kapatılır!. ”İlaç ile suyun” iyice karışması sağlanır. Daha sonra uygun bir ”ilaç pompası” ile de özellikle; böceğin bulunması çok muhtemel yerlerden başlayarak, evinizin her tarafı ilaçlanır. Ayrıca bu ilacın bileşiği; karınca, hamam böceği, kalorifer böceği, tahtakurusu, bit, pire, sinek, örümcek, vb. gibi birçok haşere içinde etkilidir.

Fast-crawling bug - Thermobia domestica

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply