SİNEK TÜRLERİ VE TAŞIDIKLARI ÖLÜMCÜL HASTALIKLAR (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Bakterilerle savaşmak, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir!. Yapılan birtakım hatalar, insan sağlığı için çok ciddi sorunlar oluşturabilir. Yapılan ilginç bir araştırmada; ”Yemeğinizde nasıl bir ”haşereyle” karşılaşırsanız o
yemeğe devam etmezsiniz? ”diye sorulmuştur. Karşılığında ise, yaklaşık ”% 61” oranında;hamamböceği” olarak yanıt alınmıştır!..

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Birçok insan, ”üzerine konan sinekten” sonra, yemeğine ”kaldığı yerden” devam ediyor olsa da, bir çok kişinin yemeğini yarım bırakmasını sağlayan ”hamamböcekleri” bile, o sinekten çok daha masumdur!..  Çünkü sinekler, çiğneme ve öğütme yetisine sahip olmadıklarından, kondukları şeylerin üzerlerine,salyalarını” bulaştırır vemikropları” da bu şekilde yayarlar.

Fly associated with cochneal - Leucopis bellula

İşte bu yüzden, üzerine sineklerin konduğu ‘yiyecekleri ‘yemeyi, bir kez daha ‘düşünün‘ deriz!.. Hamam böceğinden çok daha ”masum” olduğunu düşündüğümüz sinekler, aslında tam bir ”sağlık” düşmanıdırlar!.. Sinek;” uçabilen ”iki kanatlılara” verilen genel bir isimdir. Sinek familyası sayısı, Dünya genelinde, 177 adettir. Bu familyaya ait olan, 120.000” kadar tür bulunur.

 Syrphid - Eristalis dimidiata

Türkiye’de ise bu sayı, 63 familya ve 1170 türdür. Sinekler, yeryüzünün üzerinde en çok popülasyona sahip olan canlı türüdür. Genellikle sinekler; ”kirli olan su birikintilerinde, bataklıklarda, insanların ve hayvanların dışkılarında yaşar ve çoğalırlar. Ayrıca sinekler, sıcak ve nemli ortamları severler.

Yellow-footed Diptera - Tachina

Sinekler, oldukça ilginç hayvanlardır!. Örneğin; bir sinekte tam olarak, 9 adet kalp bulunmaktadır. Duyuları oldukça gelişmiş olan sineklerin, göz yapıları da ayrıntılıdır. ‘8000 merceğe’ sahip gözleri ile iyi bir görüşe sahip olan sineklerin, diğer algıları da fazlası ile gelişmiştir.

Toxomerus Politus - Toxomerus politus

Çok hızlı hareket ederler ve kanatları, ”küçük tüyler ile kaplanmıştır. Bu sayede uçmaları kolaylaşmaktadır. Kendilerine zarar verecek besini, analiz ederler ve asla yemezler!. Ayaklarında vakum özelliği bulunduğundan, her türlü zeminde, durabilme yeteneğine sahiptirler!.

Diptera - Flies

İnsanların yaşam alanlarında ise sıcak ve nemli ortamlar ile özellikle, açık alanlardaki; ”çöp yığınlarının” etrafında, yaşam imkanı bulurlar. Sinekler oldukça ”hızlı” bir şekilde,üreme ve çoğalmaözelliğine sahip oldukları için, erkenden ”önlem” alınamaması durumunda, insanlarınsağlığını ve yaşam alanlarını olumsuz yönde etkilerler!.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

SİNEK TÜRLERİ

Dünya genelinde en çok görülen sinek türleri: Karasinek, sivrisinek, çeçe sineği, at sineği ve tatarcık sineğidir.

KARASİNEK

Karasinekler çok çeşitli renklerde olsalar da genellikle; ”siyah ve koyu gri” renklerde, boyutları; ‘5 ile 8 mm.‘ arasında değişen, iki kanatlı böceklerdir. İnsanların yaşam alanındaki sineklerin yaklaşık % 90‘nı, karasineklerden oluşmaktadır. Karasinekler, her türlü çöp ve artıklardan beslenebilirler.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çok uzun süreli, uçabilme” özellikleri ve çok sık, ”dışkılama” yapmaları nedeniyle,mikropları ve hastalıkları çok uzak ve farklı yerlere taşırlar. Sineklerin sebep olduğu, en çok bilinen hastalıklardan bazıları şunlardır: Kolera, diyare (ishal), dizanteri (tifo), hepatit (sarılık), çocuk felci ile gıda zehirlenmeleri ve verem” gibi hastalıklardır.

Tachinidae - Chetogena tachinomoides - male

KARASİNEKLERDEN KURTULMANIN DOĞAL YÖNTEMLERİ

Karasinekler, görüntü ve sesleriyle rahatsız etmelerinin yanısıra,”bakteri ve mikropların” hızla üremelerini sağladıklarından, farklı hastalıklarında ”yayılmasına” neden olabilirler!. Kış aylarında ortadan kaybolan sinekler, havalar ”ısınınca” evlerimizi tekrar ziyaret etmeye başlarlar!. Bu canlıların ”soğuk” havalarda nereye kayboldukları ise merak konusudur!. Isıya karşı hassasiyet gösteren sinekler, ısının düşmesine olumsuz tepki gösterirler.

Diptera - male

Karasineklerin kış aylarında yaşama şansı olmaz!. Yumurtalarını, ”kuytu köşelere veya toprağa” bırakıp, ölürler!. Havalar ısınınca yumurtalardan çıkan sinekler, tekrar evlerimizin misafiri olurlar.  Sineklerle mücadelede bazı, fiziksel” önlemler de oldukça önemlidir!. Öncelikli olarak, mutfağın iyice ”temizlenmesi” şarttır!. Yiyecekler ortalıktan kaldırılmalı ve kapalı kap ve dolaplara” yerleştirilmelidir.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Karasineklerin neden olduğu, ”hastalıkların” arasında;dizanteri, ishal, kolera ve tifo en önemli olanlarıdır!. Karasineklerden kurtulabilmek için ”doğal” olan, birtakım pratik yollara başvurarak, onları evlerinizden uzun bir süre uzak tutabilirsiniz!.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Sinekler, bazı bitkilerinkokularını” hiç sevmezler!.. Bu bitkileri, evinizin çevresinde veya cam kenarlarında yetiştirerek, bu sinekleri uzak tutmayı başarabilirsiniz. Eğer, bahçeli bir evde oturuyorsanız; kuş kirazı, mürver, defne ağacı, nane, lavanta, hint yağı bitkisi” gibi bazı bitkileri, bahçeniz de bulundurabilirsiniz. Sinekler pelin ve solucan otunun kokusunu da hiç sevmezler.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Pencerelere yakın bir yerde,ceviz ağacı bulundurulabilir. Evinizde cam kenarlarına; ‘sardunya, fesleğen ve küçük hint yağı bitkisi‘ koyabilirsiniz. Sinekler, bu bitkilerin yaydıkları kokusuyu alınca hemen uzaklaşırlar. Aynı zamanda ”venüs sinekkapan bitkisi” gibi böceklerle beslenen bazı ”etçil” bitkilerde vardır.

Fly - Angioneura

Sinek Yakalayıcı Şeritler

Gerekli Malzemeler:

Yarım fincan kadar mısır şurubu, kağıt veya karton, iplik, makas, çeyrek fincan kadar şeker.

Yapılışı:

Kağıt yada kartonu, 2 cm. genişliğinde ‘şeritler‘ halinde kesiniz. Yaptığınız her şeritin üzerine, bir delik açarak, ipliği deliklerden geçiriniz. Şeker ve mısır şurubunu” güzel bir şekilde karıştırınız. Bu karışımı, her şeridin ön yüzüne sürünüz. Şurubun damlamamasına karşı, asılı kağıtların altlarına birer küçük kase yerleştiriniz. Şekerin kokusuna gelecek olan sinekler, bir bir şeritlere yapışacaktır.

Unknown - Adejeania vexatrix

Elma Sirkesi

Gerekli Malzemeler:

Cam kavanoz, yarım fincan kadar elma sirkesi, huni yada huni yapımı için kağıt.

Yapılışı:

Elma sirkesini iyice ısıtınız. Kavanoza koyarak, karasineklerin kavanoza dolmalarını sağlayınız.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Plastik Su Torbaları

Bu yöntem oldukça ilginç, aynı zaman da karasineklerden kurtulmak için oldukça etkili ve kalıcı bir yöntemdir.

Gerekli Malzemeler:

Plastik şeffaf poşet, su.

Yapılışı:

İçi suyla dolu olan bir plastik torbayı, kapı veya cam önlerine yerleştiriniz. Karasinekler bu durumdan dolayı içeri giremezler. Bu çok ilginç durumun sebebi, sineklerin, göz yapısından kaynaklanmaktadır!. İçi suyla dolu olan poşetler, büyüteç özelliği sayesinde, sinekleredev bir örümcek” olarak görülürler. Ayrıca suyun yansıması sineklerde bir göz ilizyonu yaratacaktır.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Lavanta Yağlı Cilt Kremi

Gerekli Malzemeler:

1 fincan kadar lavanta yağı, nemlendirici cilt kremi, 1 adet kapaklı kap, sünger yada bez.

Yapılışı:

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Lavanta harika bir böcek kovucudur. Bu karışımı hazırlamak için, ”100 ile 150 gramlavanta yağına ve nemlendirici cilt kremine ihtiyaç vardır. Bir kabın içerisinde ”lavanta yağını ve cilt kremini” iyice karıştırıp, içerisine bir süngeri yada bezi batırınız. Karışımı içine koyduğunuz kabın kapağını kapatıp, 24 saat boyunca bekleyiniz.

Daha sonra kapağı açarak karışımı cildinize sürünüz. Bu karışım size hem ferahlık sağlayacak, hem de sinekleri sizden uzakta tutacaktır. Bu kovucu bir yapıya sahip olan yağla;”sinek, pire, yaprak biti” gibi bazı haşerelerin evlerinizde barınması engellenebilir!.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Limon Spreyi

Gerekli Malzemeler: 

Boş bir sprey şişesi, çeyrek fincan kadar sıcak su, 10-12 damla kadar uçucu limon yağı.

Yapılışı:

Bir sprey şişesinin içerisine, ”10-12 damla” kadar olan, uçucu limon yağını dökünüz. Sonra da üzerine ”sıcak su” dökerek iyice çalkalayınız. Bu spreyi pencerelerin ve kapıların” tül ve perdelerine sıkınız!. Bu sprey karışımı, evinize sineklerin girmesini engelleyecektir.

Tachinid - Epalpus signifer

Karanfil 

Karanfil, çok hoş bir aromatik kokuya sahiptir. Ancak bize çok hoş gelse de, karasinekler tarafından kokusu hiç sevilmeyen” bir baharattır.

Gerekli Malzemeler:

25- 50 kadar karanfil tanesi, 2 tane limon.

Yapılışı:

 Limonu ortadan keserek ikiye ayırınız. Limonun bir yarısını, sapladığınız karanfiller üste gelecek şekilde tabağa yerleştiriniz. Bir süre sonra, ortaya çıkan, oldukça keskin koku karışımından etkilenen sinekler, oradan hızla uzaklaşacaklardır!.

Horse fly - Tabanus - male

Karanfil Yağından Cilt Losyonu

Gerekli  Malzemeler: 

Bir tatlı kaşığı kadar karanfil yağı; 10 çay kaşığı kadar, fındık veya zeytin yağı, saklamak için ise küçük bir şişe.

Yapılışı:

Karanfil yağını, zeytin yağı veya fındık yağını bir şişeye dökünüz ve iyice çalkalayınız. Bu karışımı, sineklerin çok yoğun olduğu alanlarda cildinize uygulayarak, karasinekleri kendinizden uzaklaştırmış olursunuz.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Okaliptüslü Sinek Kovucu

300 gr. okaliptüs yaprağını, 1 veya 1,5 litre” suya ekleyerek, 45 dakika” kadar kaynatınız!. Kaynatma sırasında, yapraklarının kokusunun suya geçtiğinden ”mutlaka” emin olmanız gerekmektedir!.. Bu işlemi yaptıktan sonra, sıcak halde olan karışımı, kapı ve pencere kenarlarına sürünüz. Bu sayede sineklerin içeri girmelerini engellemiş olacaksınız..

Fly maybe horse fly was on Eriogonum brevicaule - Hybomitra

Papatyalı Sinek Kovucu 

”250-300 gr.” kadar papatya çiçeğini, bol su ile yıkayarak, cildinizin açıkta kalan kısımlarına sürünüz ve bu uygulamayı 2 ile 3 saatte bir tekrarlayınız.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Pelin Otu

Pelin otu, sineklerin çok sevmediği bir kokudur. Evinize, özellikle de elbise dolaplarınıza bu otu koyabilirsiniz. Ama iki günde bir yenilemeniz gerekir.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Diğer Bitkisel Sinek Kovucular

Yukarıda tanıtılan bitkilerin dışında; sitronella, okaliptüs, limon, reyhan, fesleğen, solucan otu, nane, defne yaprağı, kadife çiçeği ve rue bitkisini de evlerinizde yetiştirebilirsiniz!. Aynı zamanda bu tür bitkiler, yapışkan bantlara göre çok daha egzotik bir görüntü sergileyeceklerdir.

Horse Fly - Tabanus

Şekerli Sinek Tuzağı

Toz şekeri az miktarda su ile karıştırıp, bir kavanoza koyunuz. Daha sonra kağıttan bir huni” yaparak, ”şekere” değmeyecek bir şekilde kavanozun içerisine koyunuz. Sinekler, kavanozun içerisine girdikten sonra, bir daha asla dışarı çıkamayacaklardır!.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Küçük Sinekler İçin Tuzak

Bir bardağın içerisine,karpuz, kavun veya muzkoyunuz. Sonra bardağı, streç film ile kapatınız. Streç filmde küçük bir delik açınız. Delik kesinlikle çok büyük olmamalıdır. Aksi halde sinekler dışarı çıkabilirler.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Lambalı Tuzak

Sineklerden kurtulabilmek için, bu ”ilginç yöntemi” de kullanabilirsiniz!.. Akşamları cam kenarına bir el feneri veya gece lambası yerleştiriniz. Işığa doğru yönelen sinekler, pencereden dışarıya çıkacaklardır. Daha sonra hiç vakit kaybetmeden, pencerelerinizi kapatmayı ihmal etmeyiniz!.

deer fly - Chrysops callidus - female

Elektrikli Sinek Kovucular

Sinek öldürücü cihazlar,‘ bu sorunu giderebilmek için üretilen, elektrikli aletlerdir. Elektrikli sinek kovucu cihazların yanı sıra, sinek öldürücü ilaç ve spreyler de, sineklerden ve ısırıklarından korunabilmek için çok etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak bütün bu yöntemler arasında en kesin çözümü ise ”elektrikli sinek öldürücü cihazlar” sunmaktadır!.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Birçok elektrik ve elektronik mağazasında bulunabilen bu tür cihazlar, yaydıkları etkin ışık” nedeniyle, sinekleri kendilerine doğru çekerler ve ısı” yoluyla da sineği, ”etkisiz” hale getirirler!. Karanlık gecelerde ortamı aydınlatarak, ”sineklerin” dikkatini çekerler. Bu şekilde sinekler, size veya bir başkasına değil, direkt olarak cihaza doğru yönelir!. Bu cihaz sayesinde yalnızca karasinekler değil, bütün uçan böcek ve haşereler de etkisiz hale getirilebilmektedir.

Long-legged Fly? - Condylostylus

SİNEK KOVUCU VE ÖLDÜRÜCÜ SPREY

Birçok değişik markanın, ”farklı bileşenleri” kullanarak ürettikleri, sinek öldürücü ve kovucu sprey veya kremler, sinekleri bizden uzakta tutmak içinde oldukça etkilidirler!. ”Kokuları ve kimyasal yapıları” ile sineklerin vücudunuza veya sıkıldıkları herhangi bir bölgenize yaklaşmalarına engel olurlar.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bu tür, kovucu ”krem ve spreylerin” sayesinde yaz akşamlarında, evinizin bahçesinde ”sineklerden” asla rahatsız olmadan, rahatlıkla oturabilirsiniz. Kaşınma ve kabarma gibi tüm yan etkileri de, ”en az seviyeye” indiren bu ürünler, bütün eczane ve marketlerde bolca bulunmaktadır.

Longlegged Fly - Condylostylus patibulatus

SİNEK OLUŞMAMASI İÇİN ALINACAK  ÖNLEMLER

Bulaşıklar, yemek bittikten hemen sonra, yıkanmalıdır. Tabaklarda kalan yiyecek artıkları, kapalı ”çöp kutularına” konulmalıdır. Sinekler, çöplere kesinlikle ulaşmamalıdırlar!. Evcil hayvanların yemleri, asla ortalık yerde bırakılmamalıdır!. Kuru ve yaş mamalar,sineklerin ilgisini her zaman çekebilir.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Eğer, ‘evcil hayvanlarınız,’ sinekleri yiyerek, tüketiyorsa; onları, bunlarla ödüllendirebilirsiniz!. Pencerelerinizde ince telli ”sineklik” bulundurmak; karasinek ve benzeri haşereleri, evinizden uzakta tutmanın, ”en etkili” yollarından biridir.

Long-legged Fly - Condylostylus

İLAÇLAMA

Eğer, doğal yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız ya da vaktiniz kısıtlıysa, karasineklerden kurtulmak için ilaçlama yaptırmak en doğru olan yoldur. T.C. Sağlık Bakanlığı izin belgeleri bulunan, yetkili bir ilaçlama firmasına başvurarak, karasineklerden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.

SİVRİSİNEK

 Sivrisinekler, gecenin bir yarısı, insanı rahatsız eden vızıltılı” sesleri ve ”narin yapıları” ile bilinen, iki kanatlı böcektir. Üreyip, çoğalmak için su birikintilerine ihtiyaç duyarlar. Çünkü; ”yumurtalarını,” suyun içerisine bırakırlar. Yumurtadan çıkan larvalar, ”pupa” olana kadar suda yaşamını sürdürürler. Özellikle; çeltik tarlaları ve bataklıklar,” üremeleri için en elverişli yerlerdir. Sivrisinekler yaklaşık olarak iki aya kadar yaşarlar.

mosquito - Culex tarsalis - female

 Dişi sivrisinekler, uçarlarken vızıldarlar. Bu vızıltı, aynı zamanda erkek sineğin, dişi olanına ulaşmasını da sağlamaktadır. Oldukça hızlı uçabilme yeteneğine sahiptirler. Saatte yaklaşık, 2 km. hızla uçarlar. Bu da ”kolayca yakalanamıyor” olmalarının nedenidir!. İnsanların solunumu sonucunda açığa çıkan ”karbondioksiti” ayırt ederek, bu maddeye doğru yaklaşırlar.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Sivrisineklerin ilk kez ortaya çıkışları, oldukça eskiye yani, ilk çağa kadar dayanmaktadır!. Onlarla alakalı birçok ‘fosile’ rastlanmıştır. Sivrisinekler, karbondioksite doğru uçarlar. İnsan vücudundan salgılanan bu atık, onları cezbeder. Ayrıca ter kokusu da sivrisinekleri çeken bir diğer kokudur.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Sivrisineklerin tamamı kan emici değildir. Kan emici sivrisinekler, sadece ”dişi” olanlardır. Kana ise; ‘yumurta‘ yapabilmek için gerekli olan proteini elde edebilmek için ihtiyaç duyarlar. Kanı emdikleri bölgelerde; tahrişe, kızarıklığa ve kaşıntıya” sebep olurlar!. Kan taşıyıcı olan sivrisinekler, çeşitli ”hastalıklara” da sebep olmaktadırlar. Bu hastalıklardan bazıları ise şunlardır:

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

SITMA (MALARYA)

Sivrisineklerin bulaştırdığı ve en çok bilinen hastalık, sıtmadır.” Oldukça eski bir tarihe sahip olan sıtma, sadece ”anofel cinsi, dişi sivrisineklerle insanlara bulaşır. Bu hastalığın ingilizcede adı “malaria” dır. İtalyanca bir kelimedir. Türkçeye çevrildiği zaman, “kötü hava” anlamına gelmektedir!. Bu hastalığın ‘en bariz‘ belirtisi, yüksek ateş ve titremedir.” Bu belirtiler parazitin çeşidine göre farklılık gösterebilir.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Genel olarak 45 derece kuzey ve 40 derece güney enlemleri arasında daha sık yaşanan sıtma, iklim değişiklikleri nedeniyle, maalesef farklı bölgelerde kendini göstermeye başlamıştır. Afrika’da ölen her, 100 çocuktan 10’unun ölüm nedeni sıtmadır.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

CHIKUNGUNYA

Sivrisinekler tarafından bulaştırılan bir başka hastalık olan chikungunya, sıtma gibi, ”yüksek ateşliolan bir hastalıktır. Tanzanya yerel dilinde “iki büklüm yapan” anlamına gelen chikungunya, ”aedes” türü sivrisinekler tarafından bulaştırılır.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bu hastalık, eklem iltihapları ile sancılı ağrılara bağlı olarak, ”hareket etmeyi” zorlaştırır ve duruşta da sıkıntılara yol açar. ”Ateş” en sık görülen belirtisidir. Ateşle birlikte;baş ağrısı, karın ağrısı, eklemlerde şişlik ile deri döküntüsü gibi belirtileri de vardır.

female - Culex tarsalis - female

DANG ( ATEŞİ ) HUMMASI

Sivrisineklerden bulaşan, bir başka ‘hastalığın‘ adı da Dang hummasıdır. Oldukça şiddetli ”ağrı” yapan bir hastalıktır. Sanki kemikler kırılıyormuş gibi çok etkili bir ağrıyasebep olur!. Bu yüzden “kırık kemik humması” olarak da bilinir. İlk belirtilerinden bazıları ise; ”baş ağrısı, kızamık, ciltte kızarıklıklar ayrıca hem eklemlerde hem de kaslardaki ağrılardır. Dang hummasının bir diğer özelliği de tehlikeli şekilde tansiyonu düşürmesidir.

Fly ? - Bittacomorpha clavipes

SARI HUMMA

Sarı humma, ”akut viral” bir hastalıktır. ”Grip” benzeri belirtilerden; çok ağır karaciğer hastalığı ve kanamalı ateşe kadar, oldukça geniş yapılı bir rahatsızlığayol açar!.. İlk kez, ‘1700’lü’ yıllarda rastlanılan sarı humma, sivrisineklerden bulaşır. Çok etkili bir aşının varlığına rağmen, Afrika’da ve Güney Amerika ülkelerinde, ”hemorajik hastalıkların” önemli sebebidir.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Adındaki “sarı” kelimesi, insanlarda sarılık belirtilerine neden olduğu için vardır. Hastalığı önlemek için en önemli şey, sivrisineklerden olabildiğince uzak durmaktır!. Sarı humma hastalığının olduğu riskli bölgelere giderken, mutlaka ”sarı humma aşısı” olmak gerekir.

Midge? - male

ZİKA VİRÜSÜ

Zika ateşi veya zika hastalığı” olarak bilinen zika virüsü, insanlara sivri sineklerden veya ”cinsel yollardan” geçer. Daha önceleri, ‘maymunlarda‘ görülen bu virüs, ilk kez Nijerya’da yaşayan bir insanda tespit edilmiştir!. Hastalığın;ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ile eklem ağrısı gibi belirtileri vardır.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

BATI NİL VİRÜSÜ

Tropikal ve ılımaniklimlerde rastlanılan Batı Nil virüsü, sivrisinekler aracılığı ile bütün ”memeli hayvanlara ve insanlara” bulaşabilir. ‘2-8 gün‘ süren bir ”yumurtalama” periyodunun ardından, kendisini; ”yüksek ateş, bulantı ve şiddetli ağrı” olarak gösterir. Bazı vakalarda hasta, yarı koma‘ durumuna bile girebilmektedir!. ”Batı Nil virüsünden” korunabilmek için yapılması gereken tek şey ise sivrisineklerden uzak durmaktır!.

Mosquitoe IMG_4721 - male

TATARCIK SİNEĞİ

Tatarcık sineği, çift kanatlılar arasında, ”hastalık yayması”  bakımından en tehlikeli ve yaygın olanlarındandır. 1 ile 3 mm. boyutlarında ”donuk sarı renklidirler. Gün içerisinde, karanlık ve loş ortamları seven tatarcık sineği, havanın kararması ile ‘kan emmek‘ için harekete geçerler. Isırıkları diğer sinek türlerine oranla ”çok daha fazla” can yakmaktadır.

Moth fly

Tatarcık sineğinin’‘ ısırıkları sonucu oluşan ve ”şark çıbanı” denilen, çok büyük ”yaralara” sebep olmaktadır!. Ülkemizde, sağlık açısından ”tehlike oranı oldukça yüksek olan, haşereler arasındadır. Tatarcık sineği, Dünya üzerinde yaşayan ”1,2 milyon” sinek türünden sadece bir tanesidir!. İnsan yaşamının kalitesini, ”en çok düşüren” sinek türlerinden biridir.

Clogmia

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply