HER BÖCEK ZARARLIMIDIR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Böcek türlerinin tamamı elbetteki, zararlı” değildir!.. İnsanlara, ”dolaylı ya da dolaysız” yollardan ”faydaları” olan; bal arısı, ipek böceği, şellak ve coccolea” gibi, birçok böcek türü de bulunmaktadır. Aynı zamanda bazı böcekler, ”toprağı karıştırıp, havalandırarak; polenleri taşıyarak ya da gübrelerini toprağa bırakarak,” doğaya ve insanlara yararlı olurlar.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Doğadaki tüm ”zararlı böceklere” karşı yine, tamamen ‘doğal yöntemleri’ kullanmak suretiyle, o tür zararlıları yok etmek veya hızla üreyip, çoğalan böceklerin yoğunluğunu düşürmek için yapılan, her türden müdahalelere biyolojik mücadele” denilmektedir.

Asalak böcekleri; yumurta, larva, pupa ve ergin parazitoidi” olarak, ”4 kısımda” adlandırabiliriz. Yaşam döngüsünü tamamlamak için birden çok konakçıya ihtiyaç gösteren böceklere ”avcı böcek” denir. Asalak ve avcı böcekler arasında, ”çok küçük” türler olduğu gibi çok daha büyük yapıda olanları da vardır.

Avcı olan böcekler, avını yakalayıp öldürdükten sonra, onların vücutlarını kemirip, yemek suretiyle ya da konakçısının vücudundaki sıvı maddeleri emerek,” kendilerine gerekli olan tüm yaşamsal enzimleri alırlar.

İnsanların yaşam alanlarına musallat olan ve birçok sağlıksal ve çevresel  sıkıntılara yolaçan bazı ”asalak böceklerin” en bilinenleri; tahta kurusu, hamam böceği, pire, bit, kene, sivrisinek, tatarcık sineği, uyuz böceği,  karasinek olarak sayılabilir.

Ülkemizdeki kültür bitkilerinde ürün kayıplarına neden zararlıların çok büyük bir kısmını da, maalesef ”haşere” veya ”tarım – bahçe zararlıları” denilen böcekler oluşturmaktadır. Bu tarım-bahçe zararlılarını çeşitli alt sınıflandırmalar ışığında tanıyabiliriz:

Ambar Zararlıları

Özellikle; ”buğday, arpa, yulaf” gibi tahıl ürünlerinin bulunduğu, ‘depo ve ambarlarda ortaya çıkarak, bu ürünlere ciddi anlamda zarar verip, maddi anlamda çok büyük kayıplara neden olmaktadırlar.

Hububat Zaralıları

Ekili alanlardaki bitkilerin, özellikle de; meyve ve sebzelerin yenilmesi nedeniyle, şekillerinin bozulmasında ve çürümelerinde önemli role sahip olan bu haşereler, mahsül henüz ”bağ, bahçe ve tarladan” toplanamadan ”ciddi maddi kayıpların” yaşanmasına neden olurlar.

Genel Zararlılar

Hayatın her alanında karşımıza çıkan, yürüyen ve uçan haşerelerden olan bu zararlı haşereler değişik yönleri ile insanlar için huzursuzluğa ve maddi ‘zarara‘ yol açarlar. Özellikle; ”hamamböceği, sivrisinek, karasinek, pire, bit, kene, tahtakurusu” gibi evlerimizde oldukça sık rastlanılan haşereler, tüm bu olumsuzlukların başlıca sebebidirler!.

Sebze ve Tahıl Zararlıları

Bahçelerde ve ekili tarım alanlarında sebzelerin ve tahıl ürünlerinin taze yapraklarına ve gövdelerine musallat olarak, ürünlerin kalitesini düşürüp maddi kayıplara neden olurlar. Kımıl ve süne en çok zarar veren türlerdir.

Aelia americana? - Aelia americana

Endüstri ve Süs Bitkisi Zararlıları

Endüstriyel
alanlarda veya seragibi süs bitkilerinin yetiştirildiği ekili alanlarda, ciddi maddi kayıplara neden oldukları için zararları oldukça fazladır. Özellikle,,”gül biti” denilen sinek türü, bu tip bitkilere zarar veren haşerelerin en tanınmışıdır!.

Soldier fly - Ptecticus trivittatus

Meyve Zararlıları

Bu türden zararlılar, özellikle meyve ağaçlarında çok büyük zararlara yol açarlar. Yumurtadan çıkan ve ”larva” olarak da adlandırılan kurtçukları, büyüyebilmek için, meyveleri içten içe tüketirler!. Meyve sineği türleri, en bilinen zararlı olarak sayılabilir.

Eastern Cherry Fruit Fly - Rhagoletis cingulata

İki noktalı örümcek ( Tetranychus urticae Koch.), kahve renkli meyve akarları, armut psillidi (Cacopsylla pyri. L.) doğu meyve güvesi (Cydia molesta busck), dut kabuklu biti (Pseudaulacaspis pentagona), elma iç kurdu (Cydia pomonella L.), erik iç kurdu (Cydia funebrana tr.), elma yaprak bükeni larvası (A. rosanus L.) gibi birçok türde ve çeşitte zararlı türü vardır.

Petrobia

Bağ Zararlıları

”Asma” ve ürünlerinde çok çeşitli türde verim kaybına neden oldukları için mücadele edilmeleri kaçınılmaz olanzararlı haşerelerdir. Bu haşereler, çok büyükverim kayıplarına neden olurlar!.. Özellikle de;asmaların yapraklarında bu zararı gözlemlemek mümkündür.

Sulphur? - Pyrisitia lisa

Bağ salkım güvesi (Lobesia botrana), bağ maymuncukları (Otyorynchus spp.), yaprak uyuzu (Eriophyes vitis), bağ flokserası (Viteus vitifolii) ve bağda unlu biti (Planococcus citri) en çok bilinen zararlı türleridir.

Aglossa cuprina

Zararlı böceklerin diğer bir tabirle ”haşerelerin,” ekili alanlarda olduğu kadar, yaşam alanlarına ve endüstriyel işletmelerde üretilen ”ürün ve malzemelere” zarar vermeye başlamaları, onlarla mücadeleyi de zorunlu kılmaktadır. ‘Açık alanlarda ve kapalı alanlarda’ ortaya çıkan haşereler,farklı ilaçlama yöntemleri” kullanılarak ortadan kaldırılmaktadır.

Ambar, depo, ev ve işyeri gibi kapalı alanlarda çeşitli fumigant ilaçlama yöntemleri (Fumigant; fumigasyon işleminde kullanılan, ‘gaz‘ halinde olan, tüm zararlı etmenleri öldüren, kapalı bir ortama (sıcaklığı ve nemi belirli) püskürtülen ve bu türlü ortamlarda belirli bir süre tutulan katı, sıvı ve gaz formlarındaki kimyasal maddeler) kullanılarak, bu zararlılarının ortadan kaldırılması için yoğun ilaçlama yapılır.

Haşerelerin bir daha ürememesi için ‘periyodik’ olarak, hiç aksatılmadan haşere ilaçlaması yaptırılmalıdır. Haşere ilaçlaması, mutlaka profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından ”sağlıklı ve bilinçli” yöntemler ile yapılmalı, şahsi olarak yapılacak müdahalelerin ”büyük sıkıntılara” yol açacağı asla unutulmamalıdır!..

Wavy Lined Mallow - Bagisara repanda

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla daima hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply