HAŞERELERİN TESPİTİ VE ÖNLEM METODLARI (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Her haşerenin kendine özel müdahale yöntemi vardır. Kimi kokulu, kimi kokusuz” ilaçlar, bazıları ise; ”zehirli, jel yemlemeyle” yok edilmektedir!.. ”Apartman dairesi, villa yada müstakil bir evde” oturmak, haşerelerlemücadele etmek için her bir konut türüne göre, farklı bir yöntem ve şekilde ”müdahalede bulunma” zorunluluğuna neden olmaktadır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Öyle ki, müstakil bir evde veya villada” yaşayan insanlar, yalnızca kendi mülkünde olan evlerini ”istila” eden hamam böcekleri veya diğer türdeki tüm haşerelerle, ”profesyonel” bir yardım alarak, ”müdahaleyi” yaptırıp; bu böceklerin konut ve mekanlarından arındırılmasını sağlayarak, haşere sorunundan rahatlıkla kurtulabilmektedirler.

Flower Spider - Misumena vatia - female

Ancak, site veya apartman hayatı yaşayan insanlar için, durum biraz daha farklıdır!. Çünkü, çoğu zaman apartmandaki herhangi bir daireye, çeşitli yollarla taşınmış olan hamam böcekleri, eğer gerekli önlemler hiç vakit geçirilmeden alınmazsa diğer dairelere de çok kısa bir süre zarfında, hızlı bir biçimde yayılabilmektedir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Belirli bir bölgede ”rastgele” ilaçlama yaptırmak yerine, haşerelerin giriş yollarını,”yapışkan bant” gibi çeşitli yöntemlerle tespit ederek, uygun oran ve ölçülerde uygulama yaptırmak, çok akıllıca bir tercih olacaktır.

Apartman içi ve etrafında da mutlaka ilaçlama yaptırılmalıdır. Haşereleri imha etmek için tüm dairelere topluca yapılan ”apartman ilaçlaması” hem çok daha ekonomik, hem de bu böceklerin yok edilmesi açısından çok daha kapsamlı bir çözüm ortaya koyar.

Brown-hooded Cockroach - Cryptocercus garciai

Evlerimizde tek bir ”haşere” bile gördükten sonra, hiç vakit kaybedilmeden hemen acilen önlem alınmalıdır!.. Öncelikli olarak, haşerelerin daha fazla ürememesi için profesyonel yardım alınarak ev ilaçlatılmalıdır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

İlaçlama yaptırmak, her ne kadar ‘haşerelerin‘ tamamını yok etse de, bu ”zararlıların” mekanlarınızagiriş yollarını tespit ederek, dış bölümlere izolasyon” yaptırmak, yeniden bu tip bir sorunlarla karşılaşma ihtimalini kesinlikle azaltacaktır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Evlerimizin, ”rutin temizliğinin” ve hijyen kurallarının” titizlikle yerine getirilmesi, ortalıkta;gıda kırıntısı, yiyecek (özellikle de şekerli olan) ve nemli alanların kesinlikle bırakılmaması da, ”haşerelerin” mekanımızda ”yuvalanmaması” adına oldukça önemlidir!. Gıda ve özellikle de suyu” bulamayan haşereler, asla uzun bir süre yaşayamazlar!.

İlgili resim

Evlerimizde haşere ilaçlama” yaptırmadan önce, böceklerin saklandığı ve dolaştığı” bölgeler, çok kısa bir ”gözlemleme” sonucunda belirlenebilir. Haşerelerin, en çok hangi alanlarda toplandığını yani yoğunluğun en fazla hangi alanlarda olduğunu bilerek uygulama yaptırmak, çok daha kısa bir sürede yok edilmelerini sağlar.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Haşere ilaçlaması, mutlaka ”bilinçli” bir şekilde yaptırılmalıdır. ”Hamam böcekleri” gibi tüm haşerelerin ortamdan arındırılması,haşere ilaçlama‘ uygulamasıyla, ”belirli bir süre” engellense bile; gerekli olan tüm önleyici tedbirlerin alınmaması durumunda; yapılan ilaçlama işlemi, çok da ”uzun süreli” bir koruyuculuk sağlamaz!..

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Haşerelerin, ortaya çıkmasına ve çoğalmalarına sebep olan bazı çevresel faktörleri, çok iyi analiz etmek gerekir. Haşerelerin, mekana giriş yerleri başta olmak üzere; binalara yöneldikleri noktalar, binaların etrafı ve ortak kullanım alanları; kısacası,apartman ve dairelere haşere girişine sebep olan bölgelerin tamamı belirlenerek, gerekli olan tedbirler alınmalıdır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Haşereler, çeşitli yollardan ”evlerin içine” girebilmektedir. Örnek verecek olursak; pazardan veya marketten alınan bir poşetin içerisinde, eve gelen beyaz eşya kolisinde veya alınan ”malzemelerin” arasında bulunurlar!.. Fark edilmeden evimize girdikten sonra da, hızlıca yumurtlayarak, evlerde sorun haline gelebilmektedir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Haşerelerle mücadele edebilmek için asla ”ideal yaşam alanlarına” fırsat vermemek gerekir. Nemli bölgelerin sürekli kurutulması; ‘kırık ve çatlak‘ olan, duvar diplerindeki zayıf ”giriş noktalarının” kapatılması ise şarttır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Eskimiş mutfak dolaplarının tamir edilmesi, evde çöp” bırakılmaması ve özellikle ekmek kırıntısı gibi böcekleri kendine çeken besin artıklarının asla etrafta olmaması, oldukça büyük önem taşımaktadır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Haşere ilaçlaması yöntemleri arasında;”kokulu ve kokusuz ilaçlama” çok büyük öneme sahiptir. Bu tip ilaçlar, ”püskürtme yöntemiyle” uygulanır!. Aynı zamanda; jel ve toz şeklinde olabilen ilaçlarda, haşere ilaçlamasında kullanılan diğer yöntemler arasındadır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çoğu mekanlarda; çocuk, bebek ve yaşlı insanların” bulunması, kokulu ilaçların kullanımını her zaman da mümkün kılmamaktadır. Haşerelerin ortadan kaldırılmasında kullanılacak olan ilaç ve yöntemler, haşerenin türüne göre farklılıklar gösterebilir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Depo ve bahçe gibi, haşere ilaçlaması yapılan yerlerde ilaçlama fiyatları; ”alanın büyüklüğüne” göre değişirken; ofis ve daire” içerisinde yapılan, ilaçlama fiyatı; ”dairenin metrekaresine, haşerelerin yoğunluğuna veya ilaçların türüne göre belirlenir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Haşere ilaçları içerisinde ‘en pahalı‘ olanı, hiç kuşkusuz jel böcek ilaçları olup; ucuz haşere ilaçlaması yapan ve ”merdiven altı” olarak tabir edilen ilaçlar kullanan,ruhsatsız firmalardan,”kesinlikle” uzakta durmak, hem yapılan ilaçlamanın, başarılı olmasında; hem de, ”insan sağlığı” açısından çok büyük bir öneme sahiptir.

Haşere ilaçlaması yapan bazı firmalar, hamam böcekleri ya da diğer bazı haşerelerle mücadelelerde çok ”ucuz fiyat” vermekte, üstüne üstlük birde ”tamamen yok etme garantisi” verdiğini ileri sürmektedir!.. Bu, tamamen insanları ”yanıltmaya” yönelik bir çabadan başka bir şey değildir.

Piyasada bulunan en kaliteli” ilaçlar, elbette ki; en yüksek” fiyatlardan satılmaktadır. Öyle ki, sadece ”jeli” örnek verirsek; ”en kaliteli” olanından, sadece bir tüp jelin fiyatı, 250-300 tl. arasında değişebilmektedir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

İnsanın doğası gereği, ”çok yüksek veya çok düşük fiyatlarla” yapılan her iş, elbette ki ”şüphe” uyandırır. Haşere ilaçlaması yaptırmak istediğinizde bir firmanın 100 tl. fiyat belirlediği bir yere, diğer bir firmanın 50 tl. teklif vermesi, bu işte ”ters giden bir şeyin” olduğunu ortaya koymaktadır!.

Datana integerrima - Walnut Caterpillar - Datana integerrima

Haşerelerle mücadelede, en etkili haşere ilaçlarının kullanılması ve doğru ”ilaçlama yöntemlerinin” uygulanması kadar; T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan ”ruhsatı” alarak, ”uygulayıcı eğitimi sertifikası” bulunan, ”profesyonel ilaçlama elemanları” ile ilaçlama uygulamasının yapılması da, ”çok uzun süreli kalıcı etki” için oldukça önemlidir.

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla daima hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply