FARE NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Fare; ”kemirgenler” türünde, çok ‘zararlı‘ bir hayvandır. Farelerin birçok çeşidi vardır. En bilinen türleri; “tarla faresi“ ve “fındık faresi“ dir. Genel olarak, ‘iri farelere” “sıçan” denilir. Tarla fareleri, ”sıçan” olarak sınıflan dırılmayan fare türlerinin, en irilerindendir. Evlerimizde de yaşayan ve en küçük olan türüne, “fındık faresi” denir.

Kuzey Amerika’da yaşayan bir ”fare” türüne, kokusu” nedeniyle, “misk faresi” denilmiştir. Bunların yaşayışı bir bakıma kunduzlarınkine benzer. Dere kıyılarında yaptıkları, ”iki odalı yuvalarında” yaşarlar!. Yuvalarının üstü ”kubbe” biçimindedir. Bunların etinin, ”çok lezzetli” olduğu söylenir!. Kürkleri de kürk sanayiinde kullanılır.

Yabani farelerin en zararlı olanı, tarla fareleridir!. Bunlar; ekili tahıllara sebzelere ve meyve ağaçlarına zarar verirler. Ancak; yırtıcı kuşlar, tilki, yılan gibi çok çeşitli düşmanlarının olması, sayılarının ”aşırı” artmasını önler!. Kediler bu hayvanlara karşı pek başarı gösteremezler ama köpekler tarla farelerini daha iyi avlarlar.

farmapest fare resimleri ile ilgili görsel sonucu

Fareler, Büyük Okyanus’taki ”birkaç ada ve kutuplar” dışında, Dünya’nın her yerinde yaşarlar!. Üstelik, ‘gemi ve trenlerle‘ bir yerden, başka bir yere de ulaşabilirler. Bir zamanlar, yalnızca Orta ve Uzakdoğu Asyada yaşayan ev fareleri, insanların peşinden giderek, tüm Dünya’ya yayılmıştır!.

Dünya’nın her yerindeki farelerin; rengi, büyüklüğü, yaşayışı birbirlerine benzer. Farelerin, genel olarak gözleri ve kulakları iridir. ”Uzun ve kılsız” kuyrukları veuzun bıyıkları vardır. İri, kahverengi fareler; bütün ‘fare‘ çeşitlerinin en dayanıklısı ve en zekisidirler!.

İnsanların yaşadığı her yerde fareye rastlamak mümkündür. Halk arasında daha çok; “sıçan” olarak anılsalar da, onlardan; ”çok daha küçük’‘ yapıda olan ”bedenleriyle” ayrılan fareler, son derece de yırtıcıdırlar!. Kıllarının arasındaki kan emici pirelerle, ”veba” gibi ‘ölümcül’ hastalıkları yayan da bu hayvanlardır!. Bu bakımdan, sıçanların insanlık tarihi boyunca yapılan ”bütün savaşlardan” çok daha fazla insanın ölümüne neden olduğu bilinen bir gerçektir!.

Fareler, bir yıl boyunca, 6-10 kez yavrulayabilirler!. Bir dişi fare, her bir batında, 6-10 adet” yavru yapabilir. Yavrular önce tüysüzdür. Gözleri de kedi yavrularında olduğu gibi kapalıdır.”Yeni doğmuş” olan bir dişi fare, ”3-4 ayın” içerisinde, kendisi de ”yavru yapacak ergenliğe” ulaşabilir!.

Bir çift farenin, hiç durmadan yavrulaması durumunda,3 yıl içerisinde sayıları yaklaşık olarak, ”350.000.000”’u bulur. Fareler çok kalsalar bile, nesillerini devam ettirmenin bir yolunu bulurlar. Öyle ki; yamyamlaşarak birbirlerini yerler ve böylece aralarında ”en kuvvetli olanlar” hayatlarını devam etme imkanı bulur. Bir bölgede eğer, kıtlık uzun süre devam ederse, farelerde başka yerlere ”göç” etmek zorunda kalırlar.

1930 yılında, ABD’nin Kansas eyaletinde yaşanan ‘kuraklık‘ sırasında, fare sürülerinin, her gün oradan geçen yük trenleriyle daha başka bölgelere gittikleri görülmüştür!. Fareler, oldukça ‘zeki‘ hayvanlardır. Verilen zehirli bir yiyeceği, ilk yiyen fareler ölseler bile, ondan sonra ”çok uzun zaman” boyunca diğer fareler o yiyeceği kesinlikle yemezler!.

Yaşlı fareler,”zehirli yiyeceği” koklayarak, başkalarına da haber verirler. Fareler, ”kapanlara” da aynı şekilde kolayca alışırlar!. Birkaç fare kapana yakalandıktan sonra, başkaları kolay kolay yakalanmazlar!. Hatta, bazı tür farelerin, kapanları; ”duvara çarparak” ustalıkla etkisiz hale getirdikleri, sonradan da rahat rahat içindeki yemi yedikleri görülmüştür!…

Bu yüzden de, eski teknikteki; ”yemli kapanlar” yerine, ”zehirli özel yem” kullanmak, ”en sağlıklı ve kesin” çözüm olacaktır!. Evlerimize ”musallat” olan fareleri yok etmek için çeşitli ”fare zehirleri” yapılmıştır. Bunlardan; ‘macun’ kıvamında olup, yiyeceklerin üstüne sürülerek ortaya bırakılanlar olduğu gibi;”buğday veya tablet” şeklinde doğrudan doğruya yem şeklinde hazırlanmış olanları da vardır.

Ancak, yukarıda da söylediğimiz gibi fareler, zehiri ‘kolayca tanıdığından’ insanların da onları ‘yok etmek‘ için önlem olarak;zehirli yiyecekleri ve zehir çeşitlerini değiştirmek;”bazen kapan, bazen de zehirli tablet yem” kullanmak gerekir. Bu kemirgenler, hem hastalık taşır hem de yediğinden çok daha fazla gıda maddesini ve eşyayı kirletir; kitapları yer, elbiselere, parke gibi eşyalara zarar verirler!.

Fareleri öldürmek için kullanılan zehirler, ”evcil hayvanlar ve insanlar” için çok tehlikeli olduğundan, bunları kullanırken oldukça dikkat edilmeli, zehirli ilaç tüpleri ve diğer ilaçlama malzemeleri, kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlere konulmalıdır!.

Son dönemlerde,”fare” gibi kemirgenlerle mücadele etmek için kullanılan yeni nesil elektronik tuzak kapanlar,” zehirli tip yöntemlere ‘alternatif’ olmaya başlamıştır. Bu tuzaklar; ”iki ucu açık olan, bir borudan” ibarettir. Fare içine girdiği zaman, bir fotosel” düzeni sayesinde, borunungiriş ve çıkış” delikleri kapanır.

farmapest fare resimleri ile ilgili görsel sonucu

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply