ÇAPA BÖCEK İLAÇLAMA (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

MİSYONUMUZ VE AMACIMIZ

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri’nin amacı; bulunduğumuz çağın ihtiyaçları doğrultusunda, Dünya çapında üretilen tüm alternatif metot ve donatıları güncel olarak takip edip, belirli bir kombinasyon içerisinde inceleyerek, analiz ve uygulama yöntemlerini belirleyip, sonrasında uygulamaya geçirerek, çalışmalarını sürekli ileri seviyelere taşımaktadır.

Gerçekçi çözüm üreten Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, bunun yanı sıra teknolojinin tüm adımlarını takip ederek yaptığı tüm işleri; T.C. Sağlık Bakanlığı, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), Gıda Kodeksi, HACCP, TSE gibi kuruluşların genel mevzuatlarına uygun olarak gerçekleştirmektedir.  Ayrıca Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ’nin ISO belgesi bulunmakta, o nedenle AB mevzuatlarının gereksinimlerine göre işletmenizin uyumu sağlanmaktadır.

Unutmayalım ki, böceklerle mücadele ve kontrol teknikleri bir halk sağlığı hizmetidir. Böcek ilaçlaması yapılacak olan alanda, son derece spesifik davranılması gerekmektedir. Çevreye ve insan sağlığına karşı verilebilecek herhangi bir zararın, telafisi mümkün olmayabilir.

İşte bu nedenle, halkın sağlığı gözetilerek yapılan haşere ilaçlamalarında bilirkişi olmak, bununla birlikte insektisitler ve böcek hayatı ve biyolojisi hakkındaki yeterli bilgi ile uygulanacak yöntemin belirlenmesi ve en iyi ve doğru şekilde tatbik edilmesi gerekmektedir.

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, yaptığı tüm işlemlerin ardından bunları raporlayarak, siz değerli müşterilerimize sunmaktadır. Böcek İlaçlama hizmetinde bizimle yapacağınız işbirliği, sağlıklı ve yaşanabilir bir ortamda hayatınızı sürdürmeniz için çok büyük kolaylıklar sağlar.

HAŞERE İLAÇLAMASI HAKKINDA GENEL BİLGİ VE TERİMLER

HALK SAĞLIĞI ALANI

Ev, otel, okul, hastane, işyeri, üretim yeri, fabrika benzeri; halkın yemesi, içmesi, eğlenmesi, spor yapması gibi insan yerleşim ve çalışma yerleri ve gündelik yaşamıyla ilgili tüm fiziki mekanları ve çevreyi, halk sağlığı alanı olarak sayabiliriz.

ZARARLI ORGANİZMALAR

İnsanlara, insan faaliyetlerine veya insanların kullandıkları veya ürettikleri ürünlere; hayvanlara ya da çevreye yönelik, birçok istenmeyen veya zararlı etkileri olan, her türlü organizmayı içerir.

BİYOSİDAL ÜRÜN

Bir veya birden fazla aktif madde içeren ve kullanıma hazır halde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir hedef organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan ve zararsız kılan, yok eden aktif madde ve preparatlarıdır.

İNSEKTİSİT

Haşere mücadelesinde kullanılan biyosidal ürünüdür.

RODENTİSİT

Fare, sıçan ve diğer kemiricileri kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

MOLLUSİSİT

Sümüklüböcek gibi yumuşakçaları kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

KAÇIRICI (REPELLENT)

Doğrudan veya dolaylı olarak, insan yada hayvanların hijyenine yönelik olanlarda dahil olmak üzere, pire gibi omurgasız yada kuş gibi omurgalı canlılarda, zararlı organizmaları ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan, biyosidal ürünlerin ismidir.

İLAÇLAMA

Halk sağlığı alanında kullanılan insektisit, rodentisit ve mollusisit gibi maddelerle yapılan zararlı mücadelesine verilen addır.

ALET VE CİHAZ

İlaçlamada kullanılan (nakil araçları) da dahil olmak üzere, bütün motorlu veya motorsuz, sabit veya seyyar her çeşit alet, araç ve makine ile bunların çalıştırılması için gerekli malzemelerdir.

GEREÇ

İlaç hazırlama ve ilaçlamada kullanılan su kapları, içerisinde bütün ilaçları hazırlama kapları, ilaç nakil kapları, su tulumbaları, çadır, örtü, koruyucu elbiseler, maskeler, lastik veya kauçuk eldivenler, çizmeler, gözlük siperler gibi koruyucu malzemelerdir.

İZİN BELGESİ

Zararlılara karşı insektisit, rodentisit, mollusisit ve benzeri maddeleri kullanarak mücadele etmek isteyenlere verilen belgeyi ifade eder.

HAŞERE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

JEL İLAÇLAMA

Jel ilaçlamanın, çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir şekilde olumsuz etkisi yoktur. Aksine çok uygun bir yöntemdir. Hamam böceği, kalorifer böceği gibi haşereler için önerimiz, ”jel ilaçlama” yöntemidir. Jel ilaçlamada ilacı yiyen haşereler, yuvalarına döner ve orada ölür. Diğer böcekler bu ölüden beslenirler. Böylece o böceğin ölüsünü yiyen böceklerde ölür ve zincir, bu şekilde devam eder.

JEL İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Jel ilaçların kokusu yoktur.
Jel ilaçlama öncesinde herhangi bir hazırlığa, ilaçlama sonrası içinde temizliğe gerek yoktur.
Jel ilaçlamada kapı ve pencerelerin kapatılmasına gerek yoktur.
Jel ilaçlamada evden ayrılmanız gerekmez.
Jel ilaçların evcil hayvanlar için zararı yoktur.
Jel ilaçların etkisi uzun süre devam eder.

KOKUSUZ İLAÇLAMA

Kokusuz ilaçlama, sıvı şekilde ve ”püskürtme” yöntemiyle yapılmaktadır. Günün herhangi bir saatinde, çalıştığınız zamanda bile yapılabilir. Sadece ilaçlama esnasında açıkta gıda bulundurulmamalıdır. Bu yöntem periyodik ilaçlamalarda daha çok kullanılır.

KOKUSUZ İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokusuz ilaçlama yapılan yerlerde, bulunduğunuz mekanı terk etmeniz gerekmez.
Kokusuz ilaçlama, isminin aksine etkili bir ilaçlama yöntemidir.
Kokusuz ilaçlama, insanların toplu kullanım alanlarında uygulanacak en doğru ilaçlama yöntemlerinin başında gelmektedir.
Kokusuz ilaçlama, temasa duyarlı bir ilaçlama şeklidir. İlaçlanan yerler hemen temizlenmemelidir.

KOKULU İLAÇLAMA

Haşerelerin yoğun olarak görüldüğü yerlerde kokulu ilaçlama yapılmalıdır. Kokulu ilaçlamalar, sıvı şekilde ve püskürtme yöntemiyle yapılmaktadır. Örneğin; hamam böcekleri kapsüller halinde ürerler ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru bulunur. Yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamam böcekleri, öldükleri anlarda bile yumurtalarını bırakabilirler. Bu nedenle de, haşerelerin çok yoğun olduğu alanlarda etkili bir ilaçlamanın yapılması gerekmektedir.

Kokulu ilaçlamada, kısa zaman içinde sonuçlar alınabilir. Bu ilaçlamada, mekanınızı çok kısa bir süre terk etmeniz gerekmektedir. Kokulu ilaçlama sırasında, ilaçlanan alanda bulunmamanız ve evcil hayvanlarınızın dışarı çıkarılması gerekir. Çıkarılması mümkün olmayan ”akvaryumların” üzeri, iyice kapatılır ve ıslak havlu ile iyice örtülür. İlaçlama bittikten birkaç saat sonra, mekanınızı havalandırarak günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

KOKULU İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokulu ilaçlama ”çok etkili” bir ilaçlama şeklidir. Kokulu ilaçlama yapılan mekanda, ilaçlama yapan ekip elemanları dışında, kesinlikle hiç bir şekilde canlının bulunmaması gerekmektedir. Çünkü, kokulu ilaçlama insan sağlığı açısından çok sakıncalıdır!. Kokulu ilaçlama yapıldıktan sonra, mekandaki tüm kapı ve pencereler ortalama iki saat süresince kapalı tutulmalıdır.

Bunun sebebi; ilacın etkisini çok uzun süre korumasıdır. Kokulu ilaçlama işlemleri tamamlandıktan sonra da, mekanınız, en az ”bir saat” süresince havalandırılmalıdır. Bu süre bitimine kadar aynı şekilde, ilaçlanan mekana kesinlikle canlı girmemelidir!. Kokulu ilaçlama yapılan alandaki tüm; gıda malzemeleri, tabak, çatal, bıçak vb. kapalı bir yerde saklanmalıdır.

ULV (SOĞUK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntem daha çok pire, tahtakurusu ve uçan haşerelere karşı uygulanır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde daha çok kokulu ilaçlar tercih edilir. Termal sisleme de diyebileceğimiz bu yöntemde kullanılan ve insektisitin muhtevasındaki, buharlaşmayı geciktirici etken olan 0,03 mm. çapındaki damlacıklar, mekan etrafında koruyucu bir tabaka oluşturur.

Böylece buharlaşmayı tutar ve damlaların, hava akımı üzerinde, mümkün olan en uzun sürede kalmasını sağlayarak, haşereler ile temasını azamiye çıkarır. Böylece bu damlacıklar haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere yani yuvalarına temas etmiş olur.

TERMAL FOG (SICAK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntemde daha çok; ”pire, tahtakurusu veya tüm uçan haşerelere” karşı uygulanır. Soğuk sislemeden farkı ise sıcak su kullanılarak, etkinin oldukça artırılmasıdır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde de kokulu ilaçlar tercih edilir. Termal sislemede kullanılan insektisitin, içeriğindeki buharlaşmayı geciktirici olan etken madde, 0,03 mm çapındaki damlacıklar etrafında koruyucu bir tabaka oluşturur.

Bunun sayesinde, buharlaşmayı tutar ve damlaların, hava akımı üzerinde mümkün olan ”en uzun” sürede kalmasını sağlayarak, haşere ile temasını azamiye çıkarır. Bu damlacıklar haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere yani, yuvalarına temas etmiş olur.

FUMİGASYON YÖNTEMİ

Böcekleri (yumurta, larva, nymph, pupa ve ergin dönemde) ve diğer zararlı etmenleri (nematod, mantar, bakteri gibi) öldürebilmek amacıyla kapalı bir ortamda (belirli bir ısıda ve miktarda) gaz halindeki, kimyasal bir maddeyi  (fumigant) vermek ve belirli bir süre, gazı bu ortamda tutma işlemidir.

Fumigasyon; her türlü bitkisel ve hayvansal kaynaklı ürünler, diğer tüm materyaller, ihracatı yapılan ürünler ile üzerinde taşınan tahta paletleri, zararlı etmenlerden arındırarak bu etmenlerin, ürünlerde oluşturduğu tahribatı ve kaybını önlemek suretiyle, ürünün sağlıklı halde bulunması amacını gerçekleştirmektedir.

FUMİGASYON YÖNTEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Fumigasyon sahasında ve bitişiğinde insan ve hayvanlar bulunmamalıdır.
Fumigasyon işlemi en az iki operatör tarafından yapılmalıdır.
Fumigasyon yeri iyi seçilmelidir.
Fumigasyonda kullanılacak fümigantların özellikleri ile fumige edilecek materyalin yapısı ve nitelikleri iyi bilinmelidir.
Fumigasyon metodunun tespitinde; ”zararlı etmenin türü, materyalin veya çevrenin ısısı, gazlanma süresi” gibi faktörlerde kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

Fumigasyon sırasında sigara içilmemeli ve herhangi bir şey kesinlikle yenilmemelidir.
Fumigasyon yapılacak zemin beton (tercihen şaplı beton) olmalı ve tabanın üzerine ürün konulacak şekilde, ızgaralar yerleştirilmelidir. Eğer ki, zemin toprak veya tahtadan ise, gazın sızmaması için taban kısmına kraft kağıdı, branda bezi veya naylon konulmalıdır.

Fumigasyon sahasından, fumigantın zarar verebileceği veya istenmeyen koku bırakabileceği materyaller uzaklaştırılmalıdır.
Fumigasyon uygulaması bitirildikten hemen sonra da fumigantların zehirli kalıntılarının giderilmesi için el ve yüz; bol sabunlu, su ile yıkanmalıdır.

BAZI ZARARLI HAŞERE VE KEMİRGEN TÜRLERİ

HAMAMBÖCEKLERİ

ALMAN HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Erginler 10-15 mm. boyundadır. Dişileri, erkeklerinden daha kısa boydadır. Çoğunlukla renkleri; açık sarımsı, kahverengidir. Pronotumun üzerinde; ”uzunluğuna, iki adet kalınca, koyu renkli” lekeleri mevcut olup, böylece diğer türlerden ayrılır.

Yaşam Evreleri

Hamam böcekleri içerisinde, ”en hızlı üreyen” türdür. Yumurta paketi; 7-9 mm. boyunda, 4 mm. enindedir. Dişilerinde nimf evresi, 40-60 gün içinde gerçekleşir ve beş veya altı gömlek değiştirirler. Erkeklerde ise nimf zamanı 37-40 gün sürmekte ve 6-7 gömlek değiştirmektedir. Erginlerin hayatı, sıcak ortamda 3-4 ay kadar; soğuk ortamda ise, 5-8 ay kadar sürmektedir.

Barınma Alanları

Alman hamamböceği diğer türlerdeki gibi, insanların bulunduğu yerlerde; ”oteller, lokantalar, pastaneler, fırınlar, hastaneler, yemekhaneler, gıda ile ilgili üretim yapan fabrikalar, değirmenler, marketler, gıda depoları” veya benzeri yerlerde bulunurlar.

Korunma İpuçları

Bu tür hamam böcekleriyle mücadele; uzman yardımı ve periyodik destek gerektirmektedir. Sayılarının çok daha fazla ”artmaması” ve özellikle de, ”üremelerinin” kontrolünün ele alınması için; yaşam alanları ve yuvaları belirlenerek, olabilen en uygun yöntemle de bu sorun, en sağlıklı biçimde giderilmelidir. Ayrıca, ”Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri” gibi haşere ilaçlama konusunda uzman bir firmadan da destek alınması gereklidir.

AMERİKAN HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Büyük, kırmızımsı kahve renkte, tamamen gelişmiş kanatlara sahip olan bir türdür. Erginleri, 35-50 mm. boyundadır. Dişilerin kanatları, abdomeninin sonunda bulunan halkaya kadar uzanır. Alt tarafından bir karina ve bunun yanında uzunlamasına çukurca bir çizgi mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Dişileri, çiftleşmelerinin hemen ardından yumurta paketlerini dolaştıkları ve sıcaklığını yüksek buldukları gizli yerlere bırakırlar. Nimfler, çoğunlukla yumurta paketleri bırakıldıktan 3-12 hafta sonra ortaya çıkarlar. 60 adetten fazla yumurta paketi bırakabilirler. Erginlerinin ömürleri, bir yıl kadardır. Bu süre, serin yerlerde iki yıla kadar çıkabilmektedir.

Barınma Alanları

Amerikan hamamböceklerine; lokantalarda, evlerin mutfak bölümlerinde pastanelerde, gıda depoları ve ambarlarında, bakkallarda, marketlerde ve kanalizasyonlar içinde, çok sık bir şekilde rastlanmaktadır. Bunun dışında; gemilerde, bodrum katlarından başlanarak, üst kata kadar olan her yerde bulunmaktadırlar. Bazen de; lağımlarda veya kanalizasyon içinde çok fazla bulunduğu gözlemlenmektedir.

Korunma İpuçları

Amerikan hamamböceğinin bazı; ”virüs, bakteri ve nematod” çeşitlerinin ”vektörü” olduğu incelenmiş ve tespit edilmiştir. Bu nedenle de, biran önce ‘haşere ilaçlaması’ konusunda, sağlıklı çözümler sunan, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, profesyonel bir firmadan destek alınması gerekmektedir.

ŞARK (ORYANTAL) HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Dişiler, siyahımsı koyu kahve renkte olup; erkekler, koyu kırmızımsı kahve renktedir. Erginlerinin boyutu, 13-30 mm. arasındadır. Erkeklerde ön kanat abdomenin sonuna kadar ilerlemekte, dişilerde ise ön kanat iyice küçülmüş durumdadır.

Yaşam Evreleri

Şark hamam böcekleri; 1-1,5 cm uzunluğunda ve parlak siyah renklidir. Bu türdeki erkeklerde, iki adet kahve renkli kanat vardır. Dişiler oval, erkekler ise daha ince bir yapıdadır. Yumurta paketleri 10-12 mm. uzunluğunda ve siyahımsı kahve renktedir. Erkek bireyin nimfleri, 7-8 gömlek; dişi birey nimfleri ise, 9-10 gömlek değiştirerek ergin olmaktadırlar.

Parcoblatta - Parcoblatta pennsylvanica - female

Barınma Alanları

Ergin böcekler ve nimfler, gündüz saatlerinde sıcak ve karanlık yerlerde saklanırlar. Vücutları yassı olduğu için duvardaki yarık ve çatlakların arası, tahta aralıkları ve kapı ve pencere kasalarının duvarla bitiştiği boşluklara rahatlıkla yerleşerek, yuvalarını yaparlar. Yaz aylarında ise sıcak yerlerde; çöplük, lağım, kanalizasyon ve benzeri gibi binalardan uzak olan yerlerde yaşamlarını sürdürdükleri gözlenmektedir.

Parcoblatta? - Parcoblatta pennsylvanica - male - female

Korunma İpuçları

Orientalis (şark) hamamböceğinin birçok; ”bakteri, protozoa ve nematod” türleriyle ilişkilerinin olduğu da saptanmıştır. Mücadele edilmesi çok dikkat ister ve dışarıdaki üreme ve barınma yerlerini, dikkatle araştırıp, bulup yok etmek için Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir ilaçlama servisine ihtiyaç duyulur.

Böceklerin, ”ergin ve yumurta” bırakma durumunda gerçek çözüm için 15 günlük periyotlarla, minimum ”iki ilaçlama” gereklidir. İlk olarak, mevcut olan haşereler ölür. İkinci ilaçlamada ise, yeni bıraktıkları yumurtaların çatlaması beklenerek, çıkan böcekler de ilaçlanır ve kesin netice alınır!.

KAHVERENGİ BANTLI HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Yoğun olarak; açık sarı, parlak pembe, bazen koyu kahve renkte bulunurlar. Erginler, 10-14 mm. boyundadır. Dişilerde vücut toplucadır ve arkaya doğru genişlemektedir. Kanatları ise kısadır.

Adult male - Parcoblatta pennsylvanica - male

Yaşam Evreleri

Kahverengi çizgili hamamböceğinin bıraktığı yumurta paketleri yaklaşık, 5 mm. boyutunda ve 2 mm. enindedir, koyu kahve renkte içerisinde 16 civarı yumurta bulunur. Bir dişi, 7-10 gün arasında, 15-20 yumurta paketi bırakır.

Female with ootheca - Parcoblatta pennsylvanica - female

Barınma Alanları

İnsanların bulunduğu yaşam alanlarına, oldukça iyi kanalize olan bu tür, evlerde; buzdolabı arkasına, elektronik eşyalarının içerisine, mobilyaların, çöp kutularının iç kısımlarına veya kalorifer kazanlarının bulunduğu alt kısımlarda yuva yaparlar.

Parcoblatta - Parcoblatta pennsylvanica - male - female

Korunma İpuçları

Gündüz saklanıp, geceleri dışarılarda gezinen bu böcek türünün en önemli özelliği; ergin ve nimflerinin, çok hızlı ve hareketli olmasıdır. En ufacık bir harekette bile uçup, kendilerini yere atarlar!.. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, oldukça uzman kadrosuyla, ‘böcek ilaçlama’ konusunda siz değerli müşterilerimize profesyonel çözümler sunmaktadır.

The next generation - Parcoblatta pennsylvanica

KARINCALAR

FİRAVUN KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. civarındadır ve sarı renktedir. Antenlerinin sonundaki üç parçadan oluşan bölümün sayesinde, diğer karıncalardan ayırt edilebilir.

Ants - Forelius pruinosus

Yaşam Evreleri

Karınca; boyu 0.01 ile 3 cm. arasında değişebilen, ağırlığı 1 ile 150 miligram arasında, dilediği kadar yumurtlayan, herşeyi yiyen ve nüfusu milyarların çok ötesine varan bir böcek türüdür.

Ants - Forelius pruinosus

Barınma Alanları

Duvar içleri, mobilya ve aletler, dolaplar, perde yuvaları, sandıklar, çatı kaplamalarının altı gibi hemen hemen her yerde bulunabilirler.

Ants - Forelius pruinosus

Korunma İpuçları

En iyi korunma yöntemi zehirli yemlemedir. İşçi karıncaların koloniye yem taşıması ile belirli bir süre içerisinde öldürücü etkileri de gözlemlenir. Ana koloni tespitlerinin çok iyi yapılması gerekir. Sorunun tam olarak çözümü için de konusunda uzman, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Tapinoma sessile

MARANGOZ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Marangoz karıncalarının boyutları; 1,5-2 cm. olup, kahverengi ya da siyah renktedirler.

Small, slender, brown-red Ant with blackish ovoid abdomen, two metasomal nodes, and small propodeal spine - Cardiocondyla mauritanica - female

Yaşam Evreleri

İsimlerini; tahtaları oyarak, koloniler oluşturmaları sebebiyle almışlardır!. Genellikle diğer böcek türlerini yiyerek yaşamlarını devam ettirirler. Bu tür karıncalar, uçabilir ve ‘ana koloniden‘ koparak, farklı yerleşim alanlarına gidip, orada koloni oluşturabilirler. Bu nedenle mücadelesi oldukça zordur.

Agressive Camponotus? - Formica

Barınma Alanları

Çoğunlukla evlerimizde bulunurlar. Dışarıda ise; ‘ağaç içlerine ve dallarına’ yerleşirler. Rutubeti çok fazla sevdikleri için bu tür noktaları tercih ederler. Havalandırılması iyi olmayan çatı aralarında veya kapalı bölümlerde sıkça rastlanırlar.

Ant with fly - Formica glacialis

Korunma İpuçları

Konutlarda en sık rastlanan türlerden biri olan marangoz karıncalar iç alan kolonisi ve dış alandaki koloni tespitlerinin yapılmasının ardından, ‘zehirli yemleme’ yapılarak etkisiz hale getirilir. Böcek ilaçlamasında profesyonel olan Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi bir firmadan destek almanız doğru olacaktır.

Ant with fly - Formica glacialis

ATEŞ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

İşçi karıncaların boutyları 0,4-1.0 cm. arasında değişmektedir. Renkleri ise; kırmızıya yakın bir tonda kahverengidir. Ateş karıncaları ısırgan oldukları için diğerlerinden ayrılırlar.

Acrobat Ant - Crematogaster

Yaşam Evreleri

Bu tür karıncalar ısırdıklarında, beyazımsı lekeler oluşur. Alerjisi olanlar için tehlike teşkil edebilir. Bunun dışında yuvalarına dokunulduğunda, çok fazla sayıda karıncanın, saldırısına uğramak olasıdır!.

winged odontomachus - Odontomachus clarus

Barınma Alanları

Ateş karıncaları, toprak altlarında çimenlik alanlarda onlarca büyük koloni oluşturabilirler. Yuvalarını bulabilmek her zaman kolay değildir. Büyük bir uğraş ve çaba gerektirir. Konutlara oldukça yakın olmaya, özen gösterirler. Çatlaklara ve boşluklara girerek, koloniler kurarlar.

Black Locust Tree Hopper and ant - Vanduzea arquata

Korunma İpuçları

İnsanların ‘sağlığını’ tehdit etmelerinden dolayı, çeşitli şekillerde korunma yöntemleri uygulanmalıdır. Yemleme işlemi, periyodik olarak yapıldığında ancak çok başarılı sonuçlar alınabilir. Koloni tespitleri oldukça önemlidir. Profesyonel haşere ilaçlama firması Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ile sorununuzun çözümü için lütfen irtibata geçiniz.

ants in SE South Dakota prairie remnant - Formica obscuripes

ARJANTİN KARINCASI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. civarındadır. Renkleri ise; koyu kahverengi ve parlaktır.

Ant - Crematogaster

Yaşam Evreleri

Arjantin karıncası kolonilerinde, çok fazla sayıda ‘kraliçe karınca’ olur. Bu nedenle de, bulundukları koloniler bölünüp, ayrılabilir. Sonrasında tekrar birleşebilir. İşçi olan karıncalar, yüzbinlerle ifade edilebilir. Bina içlerine yerleşirler. Yaprak bitlerinin hoşuna giden meyve ağaçları ve çeşitli bitkiler, Arjantin karıncalarının saldırısına uğrarlar.

Acrobat Ant drinking from a water drop - Crematogaster

Barınma Alanları

Dış alanlarda; yüzeye yakın yerlerde, taşların altında, çeşitli boşluklarda ve yarıklarda yaşamlarını sürdürebilirler. Konutların içerisinde, oldukça sık görülmektedirler.

Acrobat Ant harvesting a honeydew drop from an aphid - Crematogaster

Korunma İpuçları

Yaz aylarında ”çok yoğun” olarak görüldükleri için, korunulması gerçekten zordur. Düzenli periyodik ilaçlamalar yapılarak, ancak evlerimize girmeleri engellenebilir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi uzman kadroya sahip, profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız doğru olacaktır.

ant - Camponotus americanus

HIRSIZ KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Boyları 1,5 mm. civarındadır ve altın sarısı rengindedirler. Tipik özellikleri nedeniyle firavun karıncasına benzemektedirler. Fakat hırsız karıncaların antenlerinde 10 segment ve ucunda da iki segmentli topuz bulundururken; firavun karıncalarının antenlerinde 12 segment ve üç segmentli topuzları bulunmaktadır.

Rasberry Crazy Ant - Nylanderia fulva - female

Yaşam Evreleri

Bunların hırsız olarak isimlendirilmesinde ki sebep, komşu olarak seçtikleri kolonilerdeki karıncaların; ”yumurtalarını, larvalarını ve yiyeceklerini” çalmalarıdır!. Rutubetli yerlerde, mutfak ve banyolarda görülebilirler.

unknown ant - Myrmecocystus - female

Barınma Alanları

Hırsız karıncalar; toprak içerisinde, ağaç oyuklarında buldukları her türlü boşlukta yuvalarını kurarlar. Yuvalarını bulabilmek oldukça zordur.

Big-heaaded Ant (Pheidole rhea), Mt Lemmon, AZ, 8-24-14 - Pheidole rhea

Korunma İpuçları

Gerçekten, korunulması zor olan bir karınca türüdür. Firavun karıncaları için kullanılan yemle ilaçlama yapılır. Bu yemler, protein içermeli ve yağlı olmalıdır. Doğru yem tercihi için, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, profesyonel ilaçlama firmasından, en uygun desteği alabilmek için uzman kadromuzla lütfen iletişime geçiniz.

 Citronella Ant - Lasius

ÇILGIN KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Siyah renkte olan çılgın karıncalar, 3-4 mm. boyunda ve çok uzun antenlere sahiptirler. İsimlerini, belirli bir yol çizgisinde yaptıkları çok hızlı ve zigzag hareketleri nedeniyle almışlardır.

Genus Formica? - Formica

Yaşam Evreleri

Sayıları binleri aşan işçi karıncalarla birlikte, çok sayıda kraliçe karıncadan oluşan, devasa koloniler oluşturabilmektedirler.

Carpenter Ant - Camponotus pennsylvanicus

Barınma Alanları

Dış çevrede genellikle; zemin içerisinde buldukları boşluklarda çukur, yığın toplu odun yığınları içerisinde hayatlarını sürdürürlerken; mekanlarımızın içerisinde; tuğla aralarında, halı altında ve bulabildikleri tüm boşluklarda, koloni oluşturabilirler.

Winged Queen Carpenter Ant - Camponotus - female

Korunma İpuçları

Çılgın karıncaların en önemli özelliği yemi tercih etmemeleridir. O nedenle korunması çok zordur. Koloni tespiti yapılması şarttır. Koloniler bulunarak yok edilirse ancak başarılı sonuçlar alınabilir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri yapacağı profesyonel kontrol ve denetimlerle karınca üremelerinin önüne geçilmesinde sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

Ants in a little colony under birch bark, think I have a queen - Camponotus nearcticus - female

KALDIRIM KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Kaldırım karıncalarının boyu, 3-4 mm. arasında olup, kahverengi renklidir.

Carpenter Ants - Camponotus americanus - female

Yaşam Evreleri

Uzun süreli periyodik çalışmalarla, yemleme yöntemine maruz bırakılarak, koloniler ortadan kaldırılabilir. Kolonilerin bulunması ve kullanılacak olan yemlerin kimyasal özelliklerinin ve buna uygunluğunun araştırılması ve de tespiti gerekmektedir.

Harvester Ant carrying Earwig - Pogonomyrmex californicus

Barınma Alanları

Bu türdeki karıncalar; yaya kaldırımlarının etrafında veya yol kenarındaki toprağa yakın kesimlerde, avluda, bina temellerinde yuvalarını kurarlar. Yuvalarını kurarken, dışarıya toprağı attıkları için de ”yerleşim yerleri” kolaylıkla görülür. Toprak taşıyarak da, yuvalarını istedikleri bir noktada kurabilirler.

ant attending caterpillar - Camponotus vicinus

Korunma İpuçları

Yaşadığımız konutlardaki tüm boşluklar öncelikle kapatılmalı ve dış alanda yığın olarak bulunan keresteler ve ağaç dalları varsa bunlar hemen ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, uzman ekibiyle sizlere profesyonel hizmet sunarak, problemin çözümü için sizlere yardımcı olmaktadır.

Unknown ant - Solenopsis invicta

KOKULU EV KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. arasında değişebilmektedir. Renkleri ise; kahverengi olup, çiğnendiklerinde; ”çürük hindistan cevizi” kokusu yayarlar. İsimlerini, bu özelliklerinden dolayı almışlardır.

Carpenter Ant - Camponotus subbarbatus

Yaşam Evreleri

Sayılarını binlerle ifade edebileceğimiz kadar, çok fazla işçi karıncadan ve birden çok ”kraliçeden” oluşan kolonilere sahiptirler. Yemle beslenmeyi tercih etmedikleri için de kontrol altına alınması oldukça zordur!. Koloniler bulunmalı ve mutlaka ortadan kaldırılmalıdır!.. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi böcek ilaçlama konusunda profesyonel bir firmanın yapacağı; kontroller, incelemeler ve düzenli hizmet oldukça faydalı olacaktır.

Ponerinae ant?

Barınma Alanları

Bu tür karıncalar eğer, dış alanda üst üste dizili malzemeler var ise, onların arasına yerleşebilirler. Ortamda bulunan; bitki yığınlarına, ağaç kabukları içerisine, zemin kaplamalarının altına, yuva kurabilirler. İç mekanlarda ise; duvar aralarındaki boşluklara, halı altlarına yuva yapabilirler.

Ponerinae ant?

Korunma İpuçları

Bu tür karıncalar çok miktarda yuva kurarlar ve farklı noktalara yuvalarını kurdukları için kontrolü oldukça zordur. En etkili yöntem; kolonilerinin yer tespitinin yapılması ve değişik zehirli yemleme yöntemleriyle kolonilerinin yok edilmesidir. Bulunan yuvanın etrafındaki yığılı malzemeler, kesinlikle ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan düzenli hizmet almak, çok doğru olacaktır.

Camponotus - Camponotus subbarbatus - female

ÖRÜMCEKLER

KARADUL ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Karadul örümceğinin boyutları, 2 cm. civarındadır. Kahverengi ya da siyah renktedir ve bedeni parlaktır. Karın kısımlarında, kırmızı bir leke bulunur. İnsanların çekindiği bu örümcek ısırdığında, birkaç gün acı çekmeye sebep olabilir. Fakat genellikle öldürücü etkisi yoktur. Ama çocuklar, yaşlılar ve hastalar için tehlike arz edebilir.

Kırmızı Sırtlı Örümcek

Yaşam Evreleri

Bu tür örümcekler yüzeye yakın yerlerde, çok farklı ağ modelleri yaparlar. Ağlarını genellikle, kerestelerin bulunduğu toplu yığınların arasına ya da güvenilir kutuların arasına yaparlar. Ağlarını bir noktadan diğerine atarak, istedikleri yüksek noktalara ulaşabilirler. Böcekleri yiyerek beslenirler ve çiftleştikten sonra dişiler, erkek örümceği fırsatını bulursa yerler!.

Örümcekler hastaneyi istila etti

Barınma Alanları

Karadulun ısırması genellikle, bir eşyayı kaldırırken, onunla temas haline gelinmesi durumunda olur!. Ağlarını çok sakin, tenha ortamlarda seçmeye özen gösterirler ve gelen böcekleri avlarlar. Karışık dizilmiş eşya araları ve garaj içlerini seçebilirler.

Örümcek ağının şifresi çözüldü

Korunma İpuçları

Garaj ve depo gibi alanlarda ve karışık olarak dizilmiş eşyaların içerisinde yaşadıkları için kesinlikle çıplak elle temas edilmemelidir. Eldiven giyilerek önlem alınmalıdır. Ayrıca, ağı görüldüğünde karadul gözükmese bile çıplak elle müdahale yapılmamalı sayıları çok fazla olduğunda vakumla müdahale edilmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan yardım alınması ise en doğru olanıdır.

KAHVERENGİ İNZİVA ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Kahverengi inziva örümceği, açık kahverengi rengindedir. Boyu ise 1-1,5 cm. kadardır. Başlarının üst kısmında ‘kemana’ benzer bir şekil bulunur.

Xysticus mother - Xysticus - female

Yaşam Evreleri

Bu tür örümceklerde ‘ısırma eğilimi’ görülmez. Ancak ısırdıklarında, çok kötü görünümlü bir açık yaraya neden olabilirler. Bir an önce pansuman yapılmalıdır. Aksi taktirde enfeksiyon kapılabilir.

Örümcek Ağ

Barınma Alanları

Depo,garaj ve bodrum gibi alanlar, kahverengi inziva örümceği için yaşam alanıdır ve ağ kurması için idealdir. Aynı zamanda, bu tip yerlerde böcekler yoğun yaşadığı için tercihlerini bu türlü kapalı ve rutubetli yerlerden yana kullanırlar.

Korunma İpuçları

Bu örümcek türünün bulunduğu mekanlarda, eşyaların üzeri sürekli olarak temizlenmeli, duvarla perdelerin arasında boşluk olmalı ve ortam, sürekli olarak gözetim altında olmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan yardım alınması elbette ki, doğru ve faydalı olacaktır.

EVCİL ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Boyları; 2-2,5 cm. kadardır. Kahverengiye yakın bir renktedir ve üzerinde çeşitli şekiller bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu türdeki örümcekler, huni şeklinde, düz ağ kurarlar. Erkekleri sürekli dolaşırlarken; dişileri, ağ üzerinde zaman geçirirler. Isırmaları ise tehlike oluşturmaz.

Barınma Alanları

Ağlarını boşluk, yarık ve çatlaklara; huniye benzer şekilde yaparlar ve dinlenmeye çekilirler. Bodrum, depo, garaj gibi alanlarla, bitki üzerinde görülebilirler.

Ground Spider

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadele için yerleştikleri alanlardaki ağlarını bulup, imha etmek gereklidir. Boşluklara ve yarıklara kimyasal maddeler uygulanmalıdır. Bina çevresindeki bitki oluşumları engellenmeli, boşluk bulunan bütün yüzeyler kapatılmalıdır. Böylece ”yaşam alanları” kısıtlanmalıdır. Yoğunlukları çok fazla arttığında ise, mücadele için mutlaka Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel olan bir firmadan yardım alınmalıdır.

Spider BG507 - Cheiracanthium

ZIPLAYAN ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Zıplayan örümcekler, 0,5-1 cm. boyutunda ve siyah ya da gri renktedirler. Bazı türleri parlak renkte olup üzerinde yoğun şekilde tüy bulunmaktadır.

regal jumping spider - Phidippus regius - male

Yaşam Evreleri

Ev dışında en çok görülen örümceklerdir. Gündüzleri çok daha aktif olarak gezinirler. Oldukça büyük yapıları, hızlı olmaları ve bir noktadan, diğerine zıplamalarıyla bilinirler. Kocaman gözleri, av tespitlerinde işlerini bir hayli kolaylaştırır.

Barınma Alanları

Ev içlerinde çok nadir görülürler. Dışarıda bitkilerin yapraklarında terasta, duvarlarda yaşayıp avlanmaktadırlar.

Korunma İpuçları

Bu tür örümcekler, tehlikeli değildirler ve zararlı olarak nitelendirilmezler. Ama görüntüleri nedeniyle örümcekler, bazı insanlarda ”örümcek korkusu” oluşturmaktadırlar. Bu nedenle, görüldüklerinde hemen yakalanıp, evden uzaklaştırılabilirler.

TARANTULA

Fiziksel Özellikleri

Bilinen en büyük örümcek türü olan tarantulalar, yaklaşık olarak, 6-7 cm. boyundadır. Kızıl ve kahverengi renktedir. Üzeri yoğun tüylerle kaplıdır.

Yaşam Evreleri

Yuvalarının dışına geceleri çıkarlar. Yuva yakınına gelen böceklerle, besin ihtiyaçlarını karşılarlar. Yaz bitimine doğru, erkek olanları çiftleşmek için yuvalarından uzaklaşırlar. Bu nedenle tesadüfen; garaj, depo, bodrum gibi yerlerde karşılaşılabilir.

Barınma Alanları

Ağ örmezler. Yüzey üzerinde bulunan malzemelerin altında veya içerisinde bunun dışında da toprak içerisinde yuva kurarlar.

Korunma İpuçları

Çok iri olmalarına karşın, oldukça zararsızdırlar!. Çok ağır hareket ederler. Görüldüklerinde bir fırçayla yönlendirilerek, bir kutunun içerisine alınıp, ortamdan uzaklaştırılabilirler.

İĞNESİNİ BATIRAN YA DA ISIRAN HAŞERELER

BAL ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bal arılarının boyutları, ”1-1,3 cm.” civarındadır. Altın sarısı rengindedir. Üzerinde gövdesini saran, ”kahverengi” çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu arılar, uzun yıllar hayatta kalıp, güçlü koloniler kurarak yaşamlarını sürdürürler. Yapılardaki boşluklara peteklerini tamamen doldurdukları için uzaklaştırmak oldukça zordur. Kolonilerin içerisinde kraliçe ve erkek arılar bulunur. Bu tür arılara, müdahale edilmediği sürece asla saldırmaz. Oldukça uysaldırlar.

Barınma Alanları

Tabiatta, ağaç üzerindeki boşluklarda, dağ eteklerindeki mağaralarda veya yarıklarda yuva yaparlar. Bazen tavan aralarına,baca içlerine girerek yuva yaptıkları gözlenir. İnsan eliyle yapılmış ‘kovanlar’ ise en fazla yaşadıkları yerlerdir.

Korunma İpuçları

Arıların bulunduğu bölüme çok fazla yakın olmamak gereklidir. Koruyucu ekipmanlar ile birlikte yuvayı bozmak çok önemlidir. Bu işlemden sonra, arta kalan petekler temizlenmelidir. Aksi halde oluşan koku, diğer böcek türlerini bu alana çekebilir.

YABAN ARISI

Fiziksel Özellikleri

Yaban arılarını boyutları, 2-2,5 cm. kadardır. Siyah gövdelerini saran, sarı çizgiler mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Sadece bir koloni, sayıları binlerle ifade edilebilecek kadar çok olan yaban arısını, içerisinde barındırabilir. Yaz mevsiminde, sayıları çok fazla artar. Yuvalarına yapılabilecek herhangi bir temasta, çok ciddi saldırılara maruz kalınabilir. Bal arıları, bir kez sokup ölürlerken; yaban arıları birden fazla sokabilir.

Dış alanlarda, bitki tohumlanmasında çok faydalı olsalar bile, ev içerisine yerleştiklerinde ise çok büyük tehlike arz ederler. Bu nedenle, bir an önce arıların bölgeden uzaklaştırılmaları gereklidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi haşere ilaçlama da profesyonel olan firmadan hizmet alınması size, bu konuda ve diğer haşere problemlerinde büyük fayda sağlayacaktır.

Barınma Alanları

Kullanılmayan eski kemirgen yuvalarında ve toprak içerisinde yuvalarını yaparlar.

Korunma İpuçları

Bağ ve bahçe işlerinde kullanılan, elektrikli, yüksek ses çıkartan makineler, yaban arılarını tahrik ederek, saldırmalarına sebep olabilir. Bu nedenle, bu tip aletleri kullanırken, dikkatli olunmalıdır. Eğer, yuvaları görülebiliyorsa, yaklaşmamak gerekir. Yuvaların deliği asla kapatılmamalıdır. Çünkü başka bir delik bulup çıkabilirler. Hatta yeni bir delik bile açabilirler. Çok sayıda ısırmalar ölüme sebep olabilir.

AVRUPA EŞEK ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bu tür eşek arıları, 2,5-4,5 cm. boy aralıklarında olup, koyu renktedirler. Gövdelerinde, açık kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bunlar yaşamları yaklaşık olarak, bir yıl sürebilen koloniler oluştururlar. Kraliçe arı, yuva bulduktan sonra larva oluşturur. Larva geliştikten sonra oluşan işçi arıyla birlikte, yuva daha büyütülür. Daha sonra gıda ihtiyaçları karşılanmaya çalışılır. Eğer, herhangi bir müdahaleyle karşılaşırlarsa, çok saldırgan olabilirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla yeşil alanlarda, ağaç ve çalı içerisinde yuva oluştururlar. Fakat Avrupa eşek arıları; ”tavan aralarında, baca kenarlarında, binaların dış  cephe yüzeyindeki boşluklarda,” yuvalarını kurarlar.

Korunma İpuçları

Çeşitli ekipmanlar giyilerek, ‘koruyucu önlemlerle’ müdahale edilmelidir. Aksi taktirde bu arılar sokarlarsa ölümcül tehlike oluşur. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, profesyonel böcek ilaçlama firmasından destek almanız doğru olacaktır.

AKREP

Fiziksel Özellikleri

Akrepler genellikle, 4-5 cm. boyundadırlar. Birçok renkte bulunabilirler. Mavi, sarı, kahverengi, kırmızı veya siyah renkte olanları vardır.

Yaşam Evreleri

Akrepler, böcekleri yiyerek gıda ihtiyacını karşılar. Çeşitli boşluklardan ve aralıklardan, yiyecek bulmak ve yuvalanma amacıyla, yaşam alanlarımıza yani evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları

Ev içerisinde giysi dolaplarında, ayakkabılık içinde (özellikle ayakkabıların içerisine yerleştikleri çok fazla görülmüştür!.), yatak içlerinde veya çok sık kullandığımız alanlarda gezinirler. Bütün akrepler sokarlar!. Ama; alerjisi olan ya da hastalıklı ve zayıf bünyeli insanlara özellikle zarar verebilirler. Sokulma durumunda, hiç vakit kaybedilmeden hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Korunma İpuçları

Bir yaşam alanında, akreplerden kurtulmak için öncelikle; etraftaki ”toplu” halde bulunan her türlü yığınlardan kurtulmak gerekir. Çünkü en çok yuva yaptıkları noktalar bu şekilde olur. Ağaç yığınları arasına özellikle çok fazla yerleşirler.

AKAR (MİTE)

Fiziksel Özellikleri

Boyutu yaklaşık toplu iğne topuzu kadardır. Türüne göre, kırmızı, beyaz ve krem rengindedir.

Yaşam Evreleri

Özellikle kuş türlerinde, bu türden haşere bulunmaktadır. Sayıları çok fazla olduğunda; toprakta, ağaç yada bitki üzerinde yaşarlar. Çoğunlukla tavuk çiftliklerinde problem çıkartabilirler!. İnsanların bulunduğu ortamlara ise; güvercin, serçe gibi kuşlar vasıtasıyla gelirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla, kanatlı olan hayvanların üzerinde veya yuvalarının içerisinde barınırlar. Farklı alanlara yayılarak değişik canlı arayışına girerler. Parazit yaşamlarını sürdürme eğilimindedirler.

Korunma İpuçları

Bir yerleşim yerinde bu canlı tespit edildiğinde mutlaka Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan destek almalısınız. Akarların yuvalandıkları ortamın yani, kaynağın tespiti gereklidir. Ayrıca, bina yüzeyinde bulunan çatlaklara uygulama yapılması, bu haşerelerin engellenmesi için çok gereklidir.

PİRE

Fiziksel Özellikleri

Pirelerin boyutları yaklaşık olarak, 3-4 mm. arasındadır. Renkleri ise; koyu kırmızıya yakın kahverengidir. En önemli yaşam alanları; evlerdeki, evcil hayvanlarımızın ”tüylerinin” arasıdır!. Buralarda rahatlıkla gezinebilirler. Yaşam alanımıza, evcil hayvanlarımız aracılığıyla girerek, çoğalırlar.

Yaşam Evreleri

Dişi pireler, çiftleşmenin ardından her gün, 19-20 adet arasında yumurta bırakırlar. Minik, kanatları olmayan kan emerek beslenen böcek türleridir. Bacakları oldukça güçlüdür. Bunun sayesinde boylarının, 200 katına kadar zıplayabilir. Pireler; veba, tifus ve talasemi gibi hastalıkları bulaştırmakta önemli bir faktördürler.

Barınma Alanları

Vücut yapılarından dolayı canlıların derilerine yapışarak ve ”kan emerek” beslenirler. Kan emme olayını özellikle üzerinde yaşadığı canlılar uyuduğu sırada gerçekleştirirler. Evcil hayvanlarımıza pire bulaşması, onların dışarı alanlarda bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Korunma İpuçları

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan alacağınız yardım, sorunun çözümünde doğru olacaktır. Pire mücadelesi, belirli aşamaların ardından, oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Uygulama planının çok iyi yapılması, ardından hayvanların steril edilmesi, sonrasında ”iç alan ilaçlama” faaliyetleri ve son olarak dış alan ilaçlaması yapılarak, barınma alanları tamamen uygulamaya tabi tutulmalıdır.

KENE

Fiziksel Özellikleri

Kenelerin boyları 4-5 mm. arasındadır. Fakat yeni kan emmiş dişiler, 1,2-1,5 cm. kadar olabilirler. Renkleri genellikle; gri ve koyu kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Birçok hayvan ve insanların üzerinde hayatlarını sürdürebilirler. Özellikle, köpeklerde çok yoğun olarak bulunurlar. Konakçının, baş ve ayak kısmına yerleşirler. Tabiatta ise bitkilerin üzerinde bekleyerek, herhangi bir hayvan geçtiğinde üzerine zıplarlar.

Eğer bu evcil bir hayvan ise bunun üzerinde hızla çoğalırlar. Ardından evin içerisinde insanlara yapışabilirler. Hiçbir ‘gıda maddesini’ almadan, 8-9 ay hayatta kalabilirler. KKKA (Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi) hastalığı başta olmak üzere, birçok hastalık ve bakteri bulaştırırlar.

Barınma Alanları

Keneler genellikle; yeşil alanlarda veya hayvanların bulunduğu yerlerde yaşamları sürdürürler. ”Kan emme” eylemlerini gerçekleştirdikten sonra, kapı ve pencere pervazlarında ve zemin süpürgeliklerinde barınırlar.

Korunma İpuçları

Kenelerden korunmak, çok zahmetli ve zor bir iştir. Periyodik uygulamalar sonrasında ancak çok iyi sonuç elde edilebilir. Evcil hayvanlarınız mutlaka ‘veteriner hekime’ götürülmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi bir firmadan profesyonel yardım almanız çok doğru olacaktır.

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR

ÇİYAN

Fiziksel Özellikleri

Bu tür canlılar genellikle, insanların yaşam alanlarına çok yakın yerlerde bulunurlar. Boyutları, genellikle 5-6 cm. civarı olan canlılardır. Renkleri ise kızıl ve kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Nem oranı ‘yüksek’ olan alanlarda, hayatlarını sürdüren böceklerdir. Diğer böcekleri avlamak içinse, ”karanlığı” tercih ederler. Vücutları ”uzun” olan tipleri hariç, iç mekanlarda çok az görülürler.

Barınma Alanları

Toprak yüzeyinde, nemli alanlarda ve güvenli olabilen yerlerde hayatlarını sürdürürler. Yaşam alanlarımızda ise; bodrum ve garajların yanı sıra; kapı ve pencere aralıklarından girebilirler.

Korunma İpuçları

Dışarı alandaki bitkilerin, binanızdan uzak tutulması; bina dış yüzeyindeki yarıkların ve boşlukların kapatılması şarttır!. Yaşam alanlarınızı ”istilası” durumunda Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından teknik destek almanız, yararlı olacaktır.

KIRKAYAK

Fiziksel Özellikleri

Bu tür böcekler 4-5 cm. boyundadır. Siyah ya da kahverengi renktedirler.

Yaşam Evreleri

Kırkayaklar, vücutlarında çok sayıda çift ayağa sahiptirler. Nemli bitkiler ve yaprak aralarındaki, bitkisel gıdalarla yaşamlarını sürdürürler. ‘Rutubeti’ çok fazla severler. Bu nedenle de, genellikle; bağ ve bahçe gibi dış alanlarda bulunurlar. İç alanda çok fazla görülmezler. Uygun şartlar sağladığında ise, sayıları çok fazla olabilir.

Barınma Alanları

Yeşil alanlar, dökülmüş ve nemlenmiş yaprak araları, üst üste yığılmış malzeme altları ve bina dışındaki boşluk ve yarıklar, en çok gizlendikleri bölümlerdir. Nem oranı yüksek, bodrum ve garajlarda da sık rastlanırlar.

Korunma İpuçları

Yerleşim yerimizin etrafında biriken yığın tarzı malzemeleri uzaklaştırmak bina dış yüzeyindeki, boşluk ve yarıkları izole etmek gerekir. Sayıları çok fazla arttığında göç etme eğilimleri düşünülerek, periyodik olarak; düzenli uygulama sağlanmalıdır.

ÇEKİRGE

Fiziksel Özellikleri

Çekirgelerin boyları 2,5-4 cm. arasında değişmektedir. Siyah, yeşil, kırmızı ve kahverengi gibi renkleri mevcuttur. Zıplamasını kolaylaştıran, çok uzun bacaklara sahiptir.

Yaşam Evreleri

İç alanlarda pek fazla bulunmasalar da, gıdaya ve rutubete olan ihtiyaçları için bazen yerleşebilirler. Çoğunlukla dış ortamlarda yaşarlar. Olgun hale gelenleri, uçabilme özelliklerini kullanarak ev içlerine girebilir. Dış yüzeyin boşluklarından faydalanarak içeriye sızabilirler.

Barınma Alanları

Tabiatta en çok yeşil alanlarda bulunurlar.

Korunma İpuçları

Bu böcek türü ile savunmaya geçmek için, yaşam alanlarımızın etrafında, onların konuşlanacağı yerleri ortadan kaldırmamız gerekir. ”Işığa duyarlı” oldukları için de, onların hoşuna giden ışıklandırmalardan kaçınılmalıdır.

KULAĞAKAÇAN

Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-3 cm. arasında değişmektedir. Renkleri ise koyu kahverengidir. Vücutlarının arkasında kıskaçlar bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu tür canlılar, başka türden böcekleri yiyerek beslenirler. Bu böceklerden kurtulmak için, iç alanda yapılan çalışmanın pek faydası olmaz. Dış alanda yapılan araştırmaların sonucunda bulunan bütün yuvaları yok edilmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, profesyonel hizmetler veren bir böcek ilaçlama firmasıdır. Haşereler konusunda destek almanız, doğru ve faydalı olacaktır.

Barınma Alanları

Ağaçların üzerinde bulundukları gibi zemin ve duvar yüzeyinde buldukları boşluk ve çatlaklara girerek, yaşamlarını sürdürürler.

Korunma İpuçları

Binaların dışındaki ve yüzeydeki yarık ve çatlaklar kapatılmalıdır. Yuvaları bulunmalı ve uygun görülen tüm ‘kimyasallarla’ mücadele edilerek, sorun çözümlenmelidir.

GÜMÜŞÇÜN (GÜMÜŞ BÖCEĞİ)

Fiziksel Özellikleri

Boyları çok ufaktır. Yaklaşık olarak, 1-2,5 cm. uzunluğunda değişir. Renkleri ise; göz alıcı parlaklıkta, gri veya gümüşümsü renktedir.

Yaşam Evreleri

Beslenmek için mantarları ve bitkisel besinleri, tercih ederler. Eşyalarımıza ev içerisinde bulunan evraklara zarar verebilirler. Yüzeylerdeki boşluklara tavana ve ara kısımlara ilaçlama yapılması, yoğunluğun azalmasını büyük ölçüde etkiler. Bu haşereler, tamamen ortadan kaldırılması en zor türdür.

Barınma Alanları

Yüzeylerde bulunan boşluklarda yaşamlarını sürdürürler. Mantar küfünün olabileceği yerlerde; garaj, depo, tavan, mutfak ve banyoda görülebilirler.

Korunma İpuçları

Nemli ortamlarda baş edilmesi oldukça zordur. Nemin yoğun olduğu yerler; ”bodrum, tavan araları, kapı ve pencere pervazları, süpürgelikler veya merdiven altları ilaç uygulamasına periyodik olarak tabi tutulmalıdır.

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR (KEMİRGENLER)

ÇATI SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyutları, 20-30 cm. civarındadır. ”Kahverengi ve siyah” renkte olabilirler. Kuyrukları oldukça uzundur. Kulakları ise büyüktür. Yeşil alanlarda daha çok görülürler. İri olmaları nedeniyle evlerde fazla bulunmazlar.

Yaşam Evreleri

Bu tür fare çok sevilmez ve hatta birçok insanın, tiksindiği bir canlı olarak bilinir!. Kışa doğru yaşam alanlarımıza sadece soğuk nedeniyle değil, gıda ihtiyacını karşılamakta zorlandığı içinde girerler. Çok iyi halde tırmanırlar. Kanalizasyon, baca gibi yerlerden evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda arazilerin ve ağaçların bol olduğu yerlerde yaşarlar. Büyük oldukları için ev içlerinde çok gözükmezler. Yaşam alanlarımızın etrafında yuva yaparlar.

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadelede en önemli yöntem, barınacakları ortamların ortadan kaldırılmasıdır. İç ve dış mekanda bulunan boşluklar, metal parçacıklarla doldurulmalı ve yeniden kemirerek girmeleri engellenmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, kış mevsiminde yoğun olarak ortaya çıkan kemirgen problemlerinizde, profesyonel olarak hizmet vererek koruyucu önlemler alınmasını sağlamaktadır.

NORVEÇ SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm. aralığında değişir. Renkleri ise siyah ve kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Etrafımızda görmeyi istemediğimiz canlılardan olan fare türleri ve sıçanlar, genellikle dış alanda yaşarlar. Fakat besin kaynaklarının tükenmesiyle, kışa doğru evlerimizin içlerine girmeye çalışırlar. Binaların dış yüzeylerindeki boşluklardan faydalanarak da, sızmayı başarırlar.

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda, binalarımızın çevrelerinde, ağaçlık olan bölgelerde sıklıkla rastlanabilirler. Oldukça ”büyük” oldukları için de, iç kısımlarda çok fazla görülmezler!.

Korunma İpuçları

Bu canlıların kuşatmasından kurtulmak için yaşamlarını sürdürebilecekleri tüm boşluklar gerekirse tekrar kemirmelerini engellemek için metal dolgu kullanılarak kapatılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, ‘sıçan ve fare’ problemlerinizde profesyonel olarak, periyodik hizmet vermektedir.

EV (FINDIK) FARESİ

Fiziksel Özellikleri

Boyutları 4-5 cm. arasındadır. Renkleri ise gridir. Sayı olarak da, diğer fare türlerine nazaran, çok daha fazladırlar!. Gündelik yaşamımızda daha sık karşılaşırız.

Yaşam Evreleri

Bu tür canlılar, yaşam alanlarımızda karşımıza çıktıklarında pek fazla hoş durumlar oluşturmazlar!. Bu tür kemirgenler, kullandığımız eşyalara zarar vermelerinin yanı sıra; sağlığımız açısından da, birçok ‘hastalık’ faktörünü  beraberlerinde getirirler.

Barınma Alanları

Yaşam alanımızda çok sık görmemizin nedeni, boylarının çok ufak oluşu ve yaşadığımız kapalı alanlara sızmada, daha rahat olmalarıdır. 0,5 cm.’lik bir boşluktan dahi geçebilirler!.

Korunma İpuçları

Farelerden korunmanın en önemli yolu; bina içi ve dışındaki girebilecekleri tüm ”boşlukların” kapatılmasıdır. Metal kapanlar ya da fare istasyonları kullanarak yakalamakta mümkün olabilir!. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, kemirgenlerle ilgili özellikle, kış aylarında yapılan periyodik servislerle koruyucu önlemler almaktadır. Tüm kemirgen problemlerinizde bizimle irtibata geçerek, detaylı bilgi alabilir ve ‘ücretsiz’ keşif hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply