BÖCEK SOKMASI NEDİR?, NASIL TEDAVİ EDİLİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Böcek sokması; bazı böceklerin, memelilerin vücutlarından ‘kanlarını” emerken ısırdıkları veya ”iğne” denilen organla sapladıkları derilerine, vücutlarından salgılayarak, ürettikleri özel statüdeki zehirlerini enjekte etmesi ile oluşan bir olaydır.

farmapest akrep resimleri ile ilgili görsel sonucu

Böcek soktuğunda, deride; kabarcıklara, tahrişe ve iltihaplanmaya yol açan,zehirli bir sıvıyı” salgılar. Bu zehir, eğer çok uzun bir süre ”deride” kalırsa, birçok ”ölümcül” olabilen reaksiyonlara neden olabilir. Bazı türler ise tamamenzehirsiz” olmalarına rağmen, kan yoluyla” aldıkları ”virüs ve bakterileri,” ısırdıkları canlıya aktarırlar..

Ekvatora yakın olan, sıcak ve kurak yerlerde; sıtma, uyku hastalığı, sarı humma, Dang humması, Batı Nil virüsü gibi hastalıklar,sivrisinek gibi bazı böceklerin sokmalarından dolayı bulaşıp, hızla yayılmaktadır. Eğer siz, bu tür bir iklimlerdeki bölgelerde yaşamıyorsanız, çoğu ‘böcek ısırığı‘ ciddi hastalıklara neden olmaz!.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Böcek sokmasının belirtileri böceğin; türüne ve kişinin hassasiyetine göre değişebilmektedir. Böcek sokması, bir kişide; birkaç günde geçen kaşıntılı, küçük kabarcıklara neden olurken; aynı türdeki böcek sokması, diğer bir kişide ciddi ”allerjik reaksiyonlara” yol açabilir!.

farmapest arı resimleri ile ilgili görsel sonucu

İnsanların büyük bir çoğunluğunda görülen böcek sokması, sadece önemsiz belirtiler göstererek, birkaç gün içerisinde geçer. Bu tür böcek sokmasının ilk belirtileri keskin bir acı ve yanmadır.

farmapest arı resimleri ile ilgili görsel sonucu

Deri üzerinde görülen; ”kırmızılık, kaşıntı ve kabarcıklar, mide bulantısı ve kusma, ishal, nefes almada güçlük, mide sancısı, kan basıncının çok düşmesi, bilinç kaybı ve komaen sonunda da, ölüm meydana gelir.

farmapest çıyan resimleri ile ilgili görsel sonucu

Normal Belirtiler

Bölgesel semptomlara yol açan sokmalarda; böceğin ısırdığı yerde küçük, beyaz renkte bir iz bulunur. Bu tür böcek sokmalarında genellikle; ağrı ve kabarcıklar, ısırıldıktan birkaç saat sonra tamamen geçer. Eğer, allerjiniz yoksa çeşitli bitkisel çözümlerle çok kısa bir süre içinde tedavi edilebilir.

farmapest çıyan resimleri ile ilgili görsel sonucu

Alerjik Belirtiler

Genellikle, arı veya örümceklerin yol açtığı belirtilerdir. Allerjik tepkiler, böcek türünden veya kişinin metabolizmasından kaynaklanabilir. Allerjik belirtilere yol açan böcek sokmaları, ısırıldıktan sonra iki-üç gün boyunca vücudun her yerinde, kırmızı kabarcıklara neden olur. Mide bulantısı ve kusma görülebilir.

farmapest çıyan resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bazı insanlarda görülebilen böcek sokmaları, “anaflaktik şok” denilen, çok ciddi reaksiyonlarada yol açabilir. Bu tür ”böcek sokmalarında acilen ”tıbbi yardım” almak gerekir!. Belirtilerin, nispeten ”çok hafif” olduğu ve allerjiye yol açabilen tüm böcek ısırmalarında ise, genellikle”antihistamin ilaçlar” kullanılır.

farmapest çıyan resimleri ile ilgili görsel sonucu

Böcek Sokmalarında En Yaygın Görülen Böcek Türleri

Birçok böcek ısırır ama sadece birkaçı bunu ”kasten” yapar. Bunun sebebi memelilerin kanındaki proteini, ”yumurtalarının gelişimi” için kullanma ihtiyacıdır. Çoğu böceklerin sokması zararsızdır ve sadece ciltte;kaşıntı, acı ve yanma gibi hafif belirtilere neden olur.

farmapest çıyan resimleri ile ilgili görsel sonucu

Ancak bazı sokmalar ölümcül hastalık taşıyabilir. Örneğin geyik keneleri genellikle Lyme hastalığı taşır. Başka bir tür kene Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığı (KKKA)‘nın, sivrisinek; sıtma ve sarı hummanın, bitler ise vebanın yayılmasının başlıca sebebidirler.

farmapest kene resimleri ile ilgili görsel sonucu

Birçok böcek, insanlarla pek ilgilenmez. Sadece, algılanan tehdide karşı bir savunma hareketi olarak insanları ısırırlar. Tipik olarak; arı, akrep, çıyan ya da ısırgan karınca iğnelerinde az bir miktarda zehir vardır.

farmapest kene resimleri ile ilgili görsel sonucu

İğnesini enjekte ettiğinde, içindeki zehiri; ”kaşıntı ve ağrıya” neden olur. Aynı zamandaallerjik reaksiyonlara da yol açabilir. Memelileri ”kasıtlı olarak” ısıran ve ‘çok yaygın’ şekilde görülebilen bazı, ”ısırgan böcekler” şunlardır:

Mining Bee - Andrena

Akar (Mite)

Mite; örümceğimsigillerden, gözle görülebilmesi çok zor olan, bir haşere türüdür. Tozlu halı ve kilim gibi eşyaların arasında barınma imkanı bulur. Havada, tozla beraber hareket eder.

farmapest mite resimleri ile ilgili görsel sonucu

İnsan ve evdeki evcil hayvanların deri döküntüleri ve kanlarıyla beslenir. Cildimize temas etmeleri halinde, üzerinde barınan ‘bakteriler‘ yüzünden, çok çeşitli cilt hastalıklarına yol açarlar. Özellikle deride ”egzama” türü rahatsızlıkların başlıca sebebidirler.

farmapest mite resimleri ile ilgili görsel sonucu

Tahtakurusu

‘’Yatak böceği’’de denilen bu canlılar, özellikle yatak ve yorganların dikiş kısımlarında yuvalanırlar. İnsanları geceleri uyurken ısırarak, kanlarını emerler.

farmapest tahtakurusu resimleri ile ilgili görsel sonucu

Ciltte ‘’kızamık’’ benzeri lekeler oluşur. Aşırı kaşınmanın vermiş olduğu etkiyle oluşan yara kanayabilir. Eğer gerekli önlem alınmazsa, son derece kötü cilt tahribatları oluşabilir.

farmapest tahta kurusu resimleri ile ilgili görsel sonucu

Pire

İnsan ya da hayvan kanını emerek beslenen ve eklembacaklılar arasında yer alan pireler; çok hızlı zıplayan küçük asalaklardır. Hançer biçimli ağız yapıları; ”hayvan ya da insan derisini kolaylıkla delmesine olanak tanır.

farmapest pire resimleri ile ilgili görsel sonucu

Sert derisi ve kavrayıcı tırnakları ile genellikle hayvan derisinde, asalak yaşayan bir böcek türü olsa da, insanları da ısırmakta ve insanlar üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturabilmektedir.

farmapest pire resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bit

Bit; insan kanıyla beslenen ve genellikle de, canlı organizmaların üzerinde yaşayan bir çeşit asalak türüdür. Bitlerin iki tipi vardır; Phthirus pubis ve pediculus humanus. Saçlı deride ve gövdemizde; Pediculus humanusun, capitis ve corporis tipleri, kasıkta; phthirus pubis tipi, hastalık yapar.

bird louse

Arı

Zarkanatlıların, tek ya da topluluklar halinde yaşayan; yavrularını, ‘’bal’’ adlı salgılarıyla besleyen, böcekler familyasından bir canlıdır. Vücutlarının üzeri genellikle çok tüylüdür. Arka bacaklarındaki ve karın bölgesindeki tüyleri;çiçek tozlarını (polen) toplamaya yarayan çok ”özel bir aygıta” dönüşmüştür.

Ağız organları çiğneyici ve yalayıp emicidir. Yaprak arıları, odun arıları, mazı arıları, eşek arıları, yol arıları, asalak arılar, kazıcı arıları ve asıl arılar, tek ya da ‘küçük topluluklar‘ halinde yaşarken; odun arısı, duvar arısı, yaban arısı, bal arıları” büyük topluluklar halinde yaşamayı tercih ederler.

farmapest arı resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kırmızı Ateş Karıncası

Son derece saldırgan olan; ‘küçük ve kırmızı,” bir karınca cinsidir. Büyük koloniler halinde yaşarlar.”Döllenmiş” bir tek kraliçe, ”240.000” işçilik bir koloniyi oluşturabilir.

European fire ant - Myrmica rubra

Sürüngenleri, ya da küçük hayvanları, toplu halde zehirli iğneleriyle sokarak öldürebilirler. İnsanlarda ise, alerjik şoklara neden olabilirler.

farmapest ateş karıncası resimleri ile ilgili görsel sonucu

Güney Amerika’da ortaya çıkan bir istila sırasında, güçlü çene yapılarıyla; elektrik kablolarını parçalayıp, kesintilere sebep oldukları ve açtıkları tünellerle de; ”yol ve asfaltlarda”çökmelere yol açtıkları bilinir. Ekili olan tarlalara çok büyük zararlar verebilirler.

Ants in conflict - Pogonomyrmex barbatus - female

Sinek

Özellikle; karasinek, sivrisinek, çeçe sineği ve at sineği gibi türleri, kan emmek amacıyla ısırarak, memelileri rahatsız ederler. Aynı zamanda; çeçe sineği, ”şark çıbanı” denilen, büyük ve derin yaraların başlıca nedenidir.

farmapest sinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Örümcek

Çoğu örümcekler zararsız olsa da bazı örümceklerin zehirli dişleri vardır. Zehirli örümceklerden bazıları ise şunlardır:
Kahverengi münzevi örümcek
Karadul örümceği
Hobo örümcek
Çim örümceği
Fare örümceği
Siyah ev örümceği
Kurt örümceği

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Akrep

Akrep sokması yaygın olarak görülür ve en bilindik böcek sokmalarından biridir. Akreplerin birçoğunun kuyruğunda, ”ölümcül zehirleri” bulunur. Dünya çapında,25 akrep” türünün; ”insanı öldürebilecek” zehire sahip olduğu bilinmektedir.

farmapest akrep resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kene

Dünya’nın her yerinde keneler, çağımızın ”en tehlikeli” salgın hastalıkları olan; Lyme ve KKKA (Kırım-Kongo kanamalı ateşi) hastalıklarının en büyük nedenlerindendir.

farmapest kene resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bu yüzden ölümcül kenelerden korunmak için özellikle ormanlık alanlara gittiğinizde;mutlaka kapalı türdeki ayakkabılar giyiniz, şapka takınız ve çoraplarınızı ayakkabılarınızın üzerine geçiriniz!.

farmapest kene resimleri ile ilgili görsel sonucu

Sivrisinek

Böcek sokması söz konusu olduğunda, ”en bilineni ve en yaygın” olanı, elbette ki; sivrisinekler tarafından yapılanıdır!. Dünya üzerinde yaklaşık olarak, 3000 adet farklı sivrisinek türü vardır.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Sivrisineğin sokmasını önlemenin en iyi yolu, onlarla temastan‘’mümkün olduğunca’’ kaçınmaktır. Sivrisinekler en fazla, çalılık olan bölgelerde ve su birikintilerinde yaşarlar.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Gün doğumu ve gece yarısı, sivrisineklerin en aktif zamanlarıdır. Bu tür zamanlarda dışarıya çıkmayarak, ”sivrisinek” sokmalarını önleyebilirsiniz. Eğer dışarı çıkacaksanız da; üzerinize uzun kolları olan, çok açık renkteki kıyafetlerinizi giyiniz ve şapka takınız.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

”Vücut ısısı” ve laktik asit içeren deri kimyasalları, sivrisinekleri çeker. Terlemeyi önlemek için serin ve kuru kalmak, onların size yaklaşmalarını önlemeye yardımcı olacaktır.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Böcek Sokması için Doğal Tedavi Yöntemleri

Çoğu böcek ısırıkları ve sokmaları, ‘’ısırık alanı’’ ile sınırlı olan bölgede sadece çok küçük reaksiyonlara yol açabilir. Ve genellikle de evinizdeki imkanlarla tedavi edilebilir.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Eğer, bir böcek ısırmasına maruz kaldıysanız, böceği ve bıraktığı kalıntı (iğne) ile birlikte, mutlaka böceğin ‘zehirini‘ de, cildinizden uzaklaştırmak zorundasınız!…

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Böceği, hızla uzaklaştırırken; zehirinincildinize daha fazla yayılmasını engelleyiniz ve herhangi birzehir kesesi kalmadığından emin olunuz.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çoğu, böcek ısırığı ve sokmalarının sebep olduğu;kaşıntı ve şişlikler” genellikle birkaç saat içinde düzelir. Ayrıca, küçük çaplı böcek sokmalarını tedavi edebilmek için, sabun ve su ile ısırılan alan yıkanmalıdır.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Etkilenen bölgeye, soğuk su ile soğuk kompres” yapılmalıdır. ”Soğuk su ısırılan alanı bir süre uyuşturarak, sanki bir narkoz etkisi oluşturur ve acı bu süre içerisinde neredeyse hiç hissedilmez. Aynı zamanda enfekte olmuş bölgeyi asla tırnak ile çizmemek gerekir.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Parasetamol veya ibuprofen gibi ”ağrı kesiciler” alabilirsiniz. Çok hafif olan kaşıntıyı önlemek için etkilenen bölge üzerine (% 1) oranında lokal olarak anestezik, antihistaminik veya hidrokortizon içeren sprey ya da kremlerden kullanabilirsiniz.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Tarçın, aloe vera, papatya, lavanta, nane, limon, fesleğen ve çay ağacı gibi bitkiler, ‘’kaşıntılı böcek sokmasına’’ iyi gelen, ”doğal” çözümlerdir. Böcek sokmasına yapılan ilk müdahalede ısırılan yere ”buz koymak’’ da şişmeyi önler ve ağrıyı dindirir.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Buz

Isırılan bölgenin üzerine 10-15 dk. boyunca buz koyunuz. Buz, kabarcıkları ve ağrıyı çok kısa bir süre içerisinde giderecektir. Ancak buzu, cildinize 15 dk.‘dan fazla uygulamayınız!. Ezilmiş olan buzdan elde edilen soğuk hava, iltihabı da azaltır.

Eğer, sadece ‘’kısa süreli’’ bir rahatlama istiyorsanız, soğuk havayla deriyi uyuşturunuz. Cildinizin zarar görmesini önlemek için ise buz ile cildinizin arasında bir ‘’bariyer’’ görevi görmesi için ‘’bez’’ koymanız gerekebilir.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Elma Sirkesi

Bir parça pamuğu, elma sirkesinin içine batırıp, ısırılan bölgeye sürünüz. Kaşıntıyı ve acıyı hızlıca giderecektir. Ayrıca, sirkeye bol miktarda ”tuz” ilave ederek, böceğin soktuğu yere sürebilirsiniz.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Aspirin

Bir aspirin tabletini suda ezerek, macun haline getiriniz ve ısırılan bölgeye sürünüz. Bu macun; kaşıntıyı, iltihabı ve kabarcıkları giderecektir.

Karanfil Yağı

Yüzünüze, ellerinize ve kollarınıza eğer karanfil yağı sürerseniz, uçan tüm böceklerin size yaklaşmasını da engellemiş olursunuz. Bunun için;”500 ml. yüksek kalitedeki zeytinyağına, 5 damla kadar, uçucu ”karanfil yağından” karıştırarak, sürmeniz yeterli olacaktır.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kabartma Tozu

Cilt losyonunuza veya suya, bir parça kabartma tozu (karbonat) ekleyip, ısırılan bölgeye sürdüğünüzde kaşıntıyı  çok hızlı bir şekilde giderecektir.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çay Ağacı Yağı

Saf zeytinyağına, birkaç damla çay ağacı yağı” ekleyip, böceğin ‘soktuğu‘ bölgelere sürünüz. Böceğin boşalttığı zehirini, etkisiz hale getirerek, hızla iyileşmenizi sağlayacaktır.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Nane Yağı

Böcek sokmalarında nane yağı, bölgeyi soğutarak” iyileşmeyi hızlandırır. ”Antiseptik” bir yağ olan nane yağı, aynı zamanda ısırılan yaralı bölgenin ‘’enfeksiyon’’ kapmasını da önler.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Limon

Bir limonu ikiye kesip, etkilenen bölgeye bastırınız. Limonun asiti, iltihabı ve ağrıyı dindirir. Aynı zamanda, taze sıkılmış limon suyunu da, ısırılan bölgeye sürebilirsiniz.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Soğan veya Sarımsak

Kaşıntı ve kabarcıkların giderilmesinde soğan ve sarımsak çok faydalıdır. Isırmadan etkilenen bölgeye soğan veya sarımsağı keserek iç kısımlarını sürebilirsiniz.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Sarımsak, rendelenmiş olarak;yaralara, çıbana ve zehirli hayvanların, soktuğu bölgeye” sarıldığında, iyileştirici etkisi olur. Kuru soğanın suyunu da ısırılan yere sürebilirsiniz ya da sokulan bölgeye kestiğiniz kuru soğanı koyup, sarabilirsiniz.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Aloe Vera

Ev bitkisi olarak da kullanılan aloe vera, raf dekorasyonunun ötesinde, çok büyük faydalar içermektedir. Aloe vera jelini etkilenen bölgeye, direkt sürdüğünüzde;”kabarcıkları, iltihabı ve kaşıntıyı” giderir.

farmapest sivrisinek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Aloe vera bitkisi doğal bir antiseptiktir. Aloe vera; sedef hastalığı, uçuk, kabızlık gibi birçok rahatsızlıkta ‘’alternatif tıp’’ adına kullanılan bir bitki türüdür. Jel halinin ‘’anti-enflamatuar’’ özelliği vardır ve küçük yaralar ile basit enfeksiyonları iyileştirmek için yardımcı olabilir. Aynı zamanda böcek ısırığını iyileştirebilmek için iyi bir ”alternatif görevi görmektedir. Bunu denemek için tahriş olmuş bölgeye bu bitkinin jel halini uygulayınız.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Fesleğen Yaprağı

Ogenol denilen maddeyi içeren fesleğen yaprakları, özellikle kaşıntının giderilmesinde etkilidir. Bunun için;fesleğen yaprakları suda haşlanarak, süzüldükten sonra, ısırılan bölgeye sürülür. Taze fesleğen yaprağını ezip, kaşınan bölgenin üzerine de basabilirsiniz.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bal

Antibakteriyel ve anti-enflamatuar‘ yani mikrop öldürücü özelliğinde olan bal, böcek sokmalarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Etkilenen her bölgeye, bir miktar sürüldüğünde, çok kısa bir sürede iyileşme görülür.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bu tatlı madde, evde tedavi yöntemi meraklıları için yaygın bir seçimdir. Çeşitli hastalık ve sokmalar için balın her gün kullanımını destekleyen yüzlerce örnek vardır. Kaşıntılı bir cilt için küçük bir damla bile büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

Camponotus nearcticus - major worker - Camponotus nearcticus

Adaçayı

Adaçayı yapraklarından yapılan merhem; sivrisinek ve arı sokmalarında acıyı dindirir, kaşıntıyı önler. Aynı zamanda adaçayının kendine has olan kokusunun, sinekleri uzaklaştırma özelliği de vardır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Andız otu

Andız otunun, yaprakları veya kökünün; böcek ısırması ve sokmalarında enfeksiyon oluşumunu önleyici etkisi vardır. Çok miktarda kullanılan, andız otu ise mide bulantısına neden olabilir. Bu nedenle otu kullanırken mutlaka dikkatli ve ölçülü olmakta fayda vardır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çalı kavağı

Çalı kavağı ezilerek, arı sokmalarında sokulan yere sarılırsa oldukça etkili olur. Zeytinyağı ile karıştırılarak elde edilen merhem, yanıklara sürülürse de şifa verir.

İlgili resim

Deve Tabanı

Deve tabanı bitkisinin geniş yaprakları” iyice ezilip, merhemsi” bir hal alınca da;yaraların, çıbanların, aşırı şişen ayakların ve böceğin ısırdığı yerin üzerine” sarılırsa, çok çabuk iyileşmelerini sağlar.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Maydanoz

Maydanoz tohumlarının ve yapraklarının kaynatılması ile elde edilen saf maydanoz suyu; arı ve benzeri haşerelerin” soktuğu yere sürüldüğünde, hızla ağrısını geçirir. Ayrıca taze maydanozu ince ince kıyınız. Bunu temiz ve pamuklu bir beze koyarak, sokulan bölgeyi iyice sarınız.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Maya

Suda çözünmüş olan, ”yaş veya kuru” mayayı, ”cildinize” sürerek, böcek ısırmasının” etkisini azaltabilirsiniz.

Lahana

Lahana yaprağının suyunu sıkınız. Bu suyu, böceğin ”soktuğu” yerlere, bolca sürünüz. Lahana suyu, böcek zehirinin daha fazla dağılmamasını sağlar.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Tuz

Böcek sokması sonrasında sokulan yeri, tükürüğünüz ile ıslatıp, üzerine tuz dökerseniz, yara oluşmasını önlersiniz.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Itır Otu

Itır otu kokusunu çoğu sinek sevmez. Itır otu yapraklarını avucunuzda önce biraz ezip, bu yapraklar ile kol ve bacaklarınızı ovarak, sizi henüz ısırmadan onların yaklaşmasına engel olabilirsiniz.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi tahriş olmayı engelleyici özellikleri ile kaşıntı ve kabartıyı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bir kapta, karışım oluşturmak için yulaf ezmesi ve suyu eşit miktarda karıştırarak bir hamur yapınız.

İlgili resim

Hazırlamış olduğunuz bu bulamaç şeklindeki karışımı, yaklaşık on dakika boyunca cildinizin üzerine bir bez ile yapıştırarak tutunuz. Sonra o bölgeyi temiz su ile iyice durulayınız.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Lavanta Yağı

Lavanta kokusu, sivrisineklerin ve benzeri haşerelerin en nefret ettiği kokulardandır. Pamuğa batırılan lavanta yağı, uygun bir kabın içerisinde bekletildiğinde; epeyce uzun bir süre, sivrisinekleri sizden uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Proctacanthus sp. - Proctacanthus - female

Naftalin

Naftalinin böcekleri kovucu özelliği vardır. Ama insan sağlığına olan ”olumsuz etkisi” sebebiyle, çok az bir miktarda kullanmak doğru olur. Belli yerlere ”küçük keseler” halinde bırakılırsa, oldukça etkili olan bir ”böceksavar” olarak kullanılabilir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla daima hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com