ARNAVUTKÖY BÖCEK İLAÇLAMA (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

HAŞERE İLAÇLAMA

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, yeni çağın ihtiyaçları doğrultusunda, Dünya çapında üretilen tüm alternatif metot ve donatıları, güncel olarak takip ederek belirli bir kombinasyon içerisinde inceleyerek; analiz ve uygulama yöntemlerini belirler ve sonrasında da uygulamaya geçirerek, çalışmalarını sürekli ileri seviyelere taşımaktadır.

Gerçekçi çözümler üretebilen Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, bunun yanı sıra en son teknolojinin adımlarını takip ederek, yaptığı bütün işleri; T.C. Sağlık Bakanlığı, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), Gıda Kodeksi, HACCP, TSE’ye ve mevzuatlarına uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Ayrıca Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ’nin ISO belgesi de bulunmaktadır. Bunun sayesinde de AB mevzuatlarının tüm gereksinimlerine göre işletmenizin uyumu sağlanmaktadır.

İşte bu nedenle, halk sağlığı gözetilerek yapılacak ”böcek ilaçlamasında” bilirkişi olmak, bununla birlikte insektisitler hakkında bilgi, böcek hayatı ve biyolojisi ile uygulanacak yöntemin belirlenmesi ve en doğru şekilde de tatbik edilmesi gerekmektedir.

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, yaptığı tüm işlemlerin ardından da bunları raporlayarak, siz değerli müşterilerimize sunmaktadır. Böcek ilaçlaması hizmetinde bizimle yapacağınız her türlü işbirliği, sağlıklı ve yaşanabilir bir ortamda hayatınızı sürdürmeniz için çok büyük kolaylık sağlar.

İLAÇLAMA HAKKINDA GENEL BİLGİ VE TERİMLER

HALK SAĞLIĞI ALANI

Ev, otel, okul, hastane, işyeri, fabrika gibi ”üretim alanları” ve halkın; ”yemesi, içmesi, eğlenmesi, spor yapması” için oluşturulan ”kapalı ve açık” yerleşim ve çalışma alanları ile gündelik yaşamıyla ilgili tüm fiziki mekanlar ve çevreyi halk sağlığı alanı olarak sayabiliriz.

ZARARLI ORGANİZMA

İnsanlara, insan faaliyetlerine veya insanların kullandığı, ürettikleri ürünlere; hayvanlara ya da çevreye yönelik, istenmeyen veya zararlı etkileri olan, her türlü organizmayı içerir.

BİYOSİDAL ÜRÜN

Bir veya birden fazla aktif madde içeren ve kullanıma hazır halde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir hedef organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren veya ”hareketini kısıtlayan, zararsız kılan, yok eden” aktif madde ve preparatlarıdır.

İNSEKTİSİT

Haşere mücadelesinde kullanılan biyosidal ürünüdür.

RODENTİSİT

Fare, sıçan ve diğer kemiricileri kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

MOLLUSİSİT

Sümüklüböcek gibi yumuşakçaları kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

KAÇIRICI (REPELLENT)

”Doğrudan veya dolaylı” olarak, ”insan yada hayvan” hijyenine yönelik olanlarda dahil olmak üzere, pire gibi omurgasız yada kuş gibi omurgalı zararlı organizmaları ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan biyosidal ürünlerin ismidir.

İLAÇLAMA

Halk sağlığı alanında kullanılan;”insektisit, rodentisit ve mollusisit” gibi maddelerle yapılan zararlı mücadelesine verilen addır.

ALET VE CİHAZ

İlaçlamada kullanılan”nakil araçları” da dahil olmak üzere; ”motorlu, motorsuz, sabit veya seyyar’‘ her çeşit; ”alet, araç ve makine” türü ile bunların çalıştırılması için gerekli malzemelerdir.

GEREÇ

İlaç hazırlama ve ”ilaçlamada” kullanılan; ”su kapları, ilaç hazırlama kabı, ilaç nakil kapları, su tulumbaları, çadır, örtü, koruyucu elbiseler, maskeler, lastik veya kauçuk eldivenler, çizmeler, gözlük siperler” gibi tüm koruyucu malzemelerdir.

İZİN

Zararlılara karşı; insektisit, rodentisit, mollusisit ve benzeri maddeleri kullanarak mücadele etmek isteyenlere verilen belgeyi ifade eder.

İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

JEL İLAÇLAMA

Jel ilaçlamanın, çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir ”olumsuz etkisi” de yoktur. Aksine çok uygun bir yöntemdir. Hamam böceği, kalorifer böceği gibi haşereler için önerimiz; ”jel ilaçlama” yöntemidir. Jel ilaçlamada ilacı yiyen haşere, yuvasına döner ve orada da ölür!. Diğer böcekler bu ölüden beslenirler. Böylece o böceğin ölüsünü yiyen böceklerde ölür ve zincir bu şekilde devam eder.

JEL İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Jel ilaçların ‘kokusu’ yoktur. Jel ilaçlama öncesinde herhangi bir hazırlığa, ilaçlama sonrası içinde ‘temizliğe’ gerek yoktur!. Jel ilaçlamalarda, kapı ve pencerelerin kapatılmasına gerek yoktur. Jel ilaçlamada evden kesinlikle ayrılmanız gerekmez. Jel ilaçların evcil hayvanlar için zararı yoktur. Jel ilaçların etkisi çok uzun süre devam eder.

KOKUSUZ İLAÇLAMA

Kokusuz ilaçlama sıvı şekilde püskürtme yöntemiyle yapılmaktadır. Günün herhangi bir saatinde, çalıştığınız zamanda bile yapılabilir. Sadece ilaçlama esnasında açıkta gıda bulundurulmamalıdır. Periyodik ilaçlamalarda daha çok kullanılır. Kokusuz ilaçlama yapılan yerlerde, bulunduğunuz mekanı terk etmeniz gerekmez.

KOKUSUZ İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokusuz ilaçlama isminin aksine etkili bir ilaçlama yöntemidir.  Kokusuz ilaçlama, insanların toplu kullanım alanlarında uygulanacak olan en doğru ilaçlama yöntemlerinin başında gelmektedir. ”Kokusuz ilaçlama” temasa duyarlı bir ilaçlama şeklidir. İlaçlanan yerler hemen temizlenmemelidir.

KOKULU İLAÇLAMA

Haşerelerin yoğun olarak görüldüğü yerlerde mutlaka ”kokulu ilaçlama” yapılmalıdır. ”Kokulu ilaçlama” işlemi sıvı şekilde püskürtme yöntemiyle yapılmaktadır. Örneğin; hamam böcekleri kapsüller halinde ürerler ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru bulunur. Yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamam böcekleri öldükleri zaman bile yumurtalarını bırakırlar. Bu nedenle haşerelerin yoğun olduğu alanlarda etkili bir ilaçlama yapılması gerekmektedir.

Kokulu ilaçlamada çok kısa bir zaman içinde sonuç alınır. Bu ilaçlamada mekanınızı kısa bir süre terk etmeniz gerekmektedir. Bu ilaçlama sırasında ilaçlanan alanda bulunmamanız ve evcil hayvanlarınızı dışarı çıkarmanız gerekir. Çıkarılması mümkün olmayan akvaryum varsa üstü iyice kapatılır ve ıslak havlu ile iyice örtülür. İlaçlama işlemi bittikten birkaç saat sonra, mekanınızı havalandırarak günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

KOKULU İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokulu ilaçlama çok etkili bir ilaçlama şeklidir. ‘Kokulu ilaçlama’ yapılan mekanda ekiplerimiz dışında hiç bir canlının bulunmaması gerekmektedir. Çünkü, ”kokulu ilaçlama” insan sağlığı açısından çok sakıncalıdır. Kokulu ilaçlama yapıldıktan sonra, mekandaki tüm ”kapı ve pencereler” ortalama ”iki saat” süresince kapalı tutulmalıdır.

Bunun sebebi ”ilacın etkisini” korumasıdır. ”Kokulu ilaçlama” işlemleri tamamlandıktan sonra mekan en az bir saat süresince havalandırılmalıdır. Bu süre bitimine kadar aynı şekilde ilaçlanan mekana canlı girmemelidir!. Kokulu ilaçlama yapılan alandaki tüm; ”gıda malzemeleri, tabak, çatal, bıçak vb.” malzemeler kapalı bir yerde saklanmalıdır.

ULV (SOĞUK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu ilaçlama türü daha çok; ”pire, tahtakurusu ve uçan haşerelere” karşı uygulanır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ”ilaçlama yönteminde” daha çok ‘kokulu ilaçlar’ tercih edilir. ”Termal sisleme” de diyebileceğimiz bu tür yöntemde kullanılan insektisitin muhtevasında, buharlaşmayı geciktirici etken bir madde vardır.

0,03 mm. çapındaki damlacıklar, etrafında koruyucu bir tabaka oluşturarak buharlaşmayı tutar ve damlaların hava akımı üzerinde mümkün olan en uzun sürede kalmasını sağlayarak, haşerelerle ”teması” azamiye çıkarır. Böylece bu damlacıklar, haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere özellikle de yuvalarına temas etmiş olur.

TERMAL FOG (SICAK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntem de genellikle; ”pire, tahtakurusu ve uçan haşerelere” karşı uygulanır. Soğuk sislemeden farkı;”sıcak su” kullanılarak, etkisinin daha çok artırılmasıdır. Oldukça ”etkili” bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde de ”kokulu ilaçlar” tercih edilir. Termal sisleme de kullanılan insektisitin, içeriğinde ‘‘buharlaşmayı geciktirici” etken bir madde bulunur.

0,03 mm. çapındaki damlacıklar etrafında, koruyucu bir tabaka oluşturarak buharlaşmayı tutar ve damlaların hava akımı üzerinde mümkün olan en uzun sürede kalmasını sağlayarak, haşere ile ”teması” azamiye çıkarır. Bu damlacıklar, haşerelerin ”girebileceği ve yaşamış olduğu” her türlü yere yani yuvalarına da temas etmiş olur.

FUMİGASYON YÖNTEMİ

Böcekleri (yumurta, larva, nimfa, pupa ve ergin dönemlerde) ve diğer zararlı etmenleri (nematod, mantar, bakteri) gibi ”öldürmek” amacıyla kapalı bir ortamda ( belirli bir ısıda ve miktarda) gaz halindeki kimyasal bir maddeyi (fumigant) verme ve belirli bir sürede gazı bu ortamda tutma işlemidir.

Fumigasyon; her türlü ”bitkisel ve hayvansal” kaynaklı ürünleri, diğer materyaller, ihracatı yapılan ürünler ile üzerinde taşınan tahta paletleri, tüm zararlı etkenlerden arındırarak, bu etkenlerin ürünlerde oluşturduğu tahribatı ve kaybı önlemek suretiyle, ürünlerin”sağlıklı” halde korunması amacını gerçekleştirmektedir.

Fumigasyon Yönteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fumigasyon sahasında ve bitişiğinde insan ve hayvanlar bulunmamalıdır.
Fumigasyon işlemi en az iki operatör tarafından yapılmalıdır. Fumigasyon yeri iyi seçilmelidir.Fumigasyonda kullanılacak fumigantların özellikleri ile ”fumige edilecek” olan materyalin yapısı ve nitelikleri iyi bilinmelidir.

Fumigasyon sırasında asla ”sigara içilmemeli” ve herhangi bir yiyecek de yenilmemelidir. Fumigasyon yapılacak zemin, beton (tercihen şaplı beton) olmalı ve tabanın üzerine ürün konulacak şekilde sağlam yapıda ızgaralar yerleştirilmelidir. Eğer zemin, ”toprak veya tahta” ise ”gazın sızmaması” için taban kısmına; ”kraft kağıdı, branda bezi veya naylon” konulmalıdır.

Fumigasyon sahasından, fumigantın zarar verebileceği veya istenmeyen koku bırakabileceği materyaller, hemen uzaklaştırılmalıdır. Fumigasyon uygulaması bitirildikten hemen sonra fumigantların zehirli kalıntılarının giderilmesi için el ve yüz, bol sabunlu su ile yıkanmalıdır.

BAZI ZARARLI HAŞERE VE KEMİRGEN TÜRLERİ

HAMAMBÖCEKLERİ

ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Erginler 10-15 mm. boyundadır. Dişiler, erkeklerden ‘daha kısa’ boydadır. Çoğunlukla rengi;”açık sarımsı, kahve” rengindedir. Gövdesinin üzerinde uzunluğuna iki adet, kalınca koyu leke mevcut olup diğer türlerden ayrılır.

German! - Blattella germanica - female

Yaşam Evreleri

Hamam böcekleri içerisinde, en hızlı üreyen türdür. Yumurta paketi ”7-9 mm. boyunda, 4 mm. enindedir. Dişilerde ”nimf evresi” 40-60 gün içinde gerçekleşir ve ”5 veya 6 gömlek” değiştirirler. Erkeklerde ise nimf zamanı ”37-40 gün” sürmekte ve ”6 veya 7 gömlek” değiştirmektedir. Erginlerinin yaşam süreleri; ”sıcak ortamlarda 3-4 ay kadar, soğuk ortamda ise 5-8 ay kadar” sürmektedir.

Barınma Alanları

Alman hamamböceği diğer türlerdeki gibi; ‘insanların bulunduğu yerler, oteller, lokantalar, pastaneler, fırınlar, hastaneler, yemekhaneler, gıda ile ilgili üretim yapan fabrikalar, değirmenler, marketler, gıda deposu” gibi ”sıcak ve bol gıda” olan yerlerde bulunurlar.

Bu tür hamamböcekleriyle mücadele uzman yardımı ve periyodik destek gerektirmektedir. Sayılarının, çok daha fazla artmaması ve üremelerinin kontrolünün ele alınması için yaşam alanları ve yuvaları belirlenmeli ve en uygun yöntemle bu sorun en sağlıklı biçimde çözümlenmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi ”haşere ilaçlaması” konusunda uzman bir firmadan destek alınması gereklidir.

AMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Büyük, ”kırmızımsı kahve” renkte, tamamen gelişmiş kanatlara sahip bir türdür. Erginleri, ”35-50 mm.” boyundadır. Dişilerin kanatları, gövdelerinin sonunda bulunan halkaya kadar uzanır. Alt tarafından bir karina ve bunun yanında uzunlamasına çukurca bir çizgi mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Dişileri, çiftleşmelerinin ardından ”yumurta paketlerini” dolaştıkları ve ‘sıcaklığını’ yüksek buldukları gizli yerlere bırakırlar. Nimfler, çoğunlukla yumurta paketleri bırakıldıktan ”3-12 hafta’ sonra ortaya çıkarlar. 60 adet  yumurta paketi bırakırlar. Erginlerin yaşam süreleri ”bir yıl” kadardır. Bu süre, serin yerlerde iki yıla kadar çıkabilmektedir.

Barınma Alanları

Amerikan hamamböceklerine; ”lokantalarda, evlerin mutfak kısmında, gıda depoları ve ambarlarında, pastane, bakkallarda, marketlerde ve kanalizasyonların içerisinde”çok sık bir şekilde rastlanmaktadır. Bunun dışında da; ”gemilerde, apartmanların bodrum katlarından başlanarak üst kata kadar” her yerde bulunmaktadır. Bazen lağımlarda, kanalizasyon içinde çok fazla bulunduğu gözlemlenmektedir.

Korunma İpuçları

Amerikan hamamböceğinin bazı; ”virüs, bakteri ve nematod” çeşitlerinin vektörü olduğu incelenmiş ve tespit edilmiştir. Bir an önce haşere ilaçlama konusunda sağlıklı ve kesin çözümler sunan Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, profesyonel bir ”ilaçlama firmasından” destek alınması gerekmektedir.

ŞARK (ORYANTAL) HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Dişiler; siyahımsı koyu kahve renkte olup, erkekleri ise koyu kırmızımsı kahve rengindedir. Erginlerin boyu, 13-30 mm. arasındadır. Erkeklerde ön kanat abdomenin sonuna kadar ilerlemekte; dişilerde ise ”ön kanat’‘ iyice küçülmüş durumdadır.

Yaşam Evreleri

Şark hamamböceği ”1–1,5 cm.” uzunluğunda ”parlak siyah” renklidir. Bu türde erkeklerde iki adet, kahve renkli kanat vardır. Dişiler oval, erkekler ise daha ”ince” bir yapıdadır. Yumurta paketi, 10-12 mm. uzunluğunda ve ”siyahımsı kahve” renktedir. Erkek birey nimfleri 7-8 gömlek, dişi birey nimfleri ise 9-10 gömlek değiştirerek ergin olmaktadır.

Barınma Alanları

Erginler ve nimfler, gündüz saatlerinde ”sıcak ve karanlık” olan yerlerde saklanırlar. Vücutları yassı olduğu için duvarlardaki bütün ”yarıkların ve çatlakların aralarına, parke boşluklarına, kapı ve pencere kasalarının duvarla birleştiği boşluklara” rahatlıkla yerleşerek, yuvalarını yaparlar. Yaz aylarında, sıcak yerlerde; ”çöplük, lağım, kanalizasyon” benzeri gibi binalardan uzak, kirli yerlerde yaşamlarını sürdürdükleri gözlenmektedir.

Korunma İpuçları

Oryantal hamamböceğinin bazı; bakteri, protozoa ve nematod türleriyle ilişkilerinin olduğu saptanmıştır. Mücadele edilmesi çok zordur. Bu türün,  dışarıdaki üreme ve barınma yerlerini dikkatle araştırıp, bulup yok etmek için mutlaka profesyonel bir ilaçlama servisinden yardım alınmalıdır.

Böceklerin ”ergin ve yumurta bırakma” durumunda gerçek çözüm için, 15 günlük periyotla, en az ”iki ilaçlama” gereklidir. İlk olarak mevcut canlılar ölür. İkinci ilaçlamada ise bıraktıkları yumurtaların, ”15-18 günün” içinde ”çatlaması” beklenir ve yumurtalarından çıkan tüm ”yavru böceklerde” ilaçlanarak kesin netice alınır!.

KAHVERENGİ BANTLI HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Yoğun olarak; ”açık sarı, pembe bazen koyu kahverenginde” olurlar. Bu türün erginleri yaklaşık olarak, ”10-14 mm.” boyundadır. Dişilerde vücut, toplucadır ve arkaya doğru genişlemektedir. Kanatları ise kısadır.

German! - Blattella germanica - female

Yaşam Evreleri

Kahverengi çizgili hamamböceğinin bıraktığı yumurta paketi, yaklaşık 5 mm. boyunda ve 2 mm. enindedir. Koyu kahve renkte içerisinde 16 civarı ”yumurta” bulunur. Bir dişi, ”7-10 gün” aralıklarla, ”15-20 adet” yumurta paketi bırakır.

Barınma Alanları

İnsanların bulunduğu yaşam alanlarına, oldukça iyi uyum sağlayabilen bu tür, evimizde; ”buzdolabı arkasına, elektronik eşyaların, mobilyaların dolapların ve çöp kutularının iç kısmına, kalorifer kazanlarının olduğu yerlere” yuva yaparlar.

Korunma İpuçları

Gündüzleri saklanıp, ”gece” dışarıda gezinen bu böcek türünün en önemli özelliği; ”erginlerinin ve nimflerin” çok hızlı hareket etmesidir. Ufacık bir harekette uçarak, kendilerini yere atarlar!. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, işinde uzman kadrosuyla, böcek ilaçlama konusunda siz değerli müşterilerimize profesyonel çözümler sunar.

KARINCALAR

FİRAVUN KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri
Boyları 3-4 mm. civarındadır ve sarı renktedir. Antenlerinin sonundaki üç parçadan oluşan bölümün sayesinde, diğer karıncalardan ayırt edilebilir.

Big red ant - Camponotus castaneus

Yaşam Evreleri

Karıncalar, boyu 0.01 ile 3 cm. arasında değişen, ağırlığı 1 ile 150 miligram arasında değişebilen, dilediği kadar yumurtlayan, herşeyi yiyen ve nüfusu milyarların çok ötesine varan bir böcek türüdür.

Barınma Alanları

Duvar içleri, mobilya ve aletler, dolaplar, perde yuvaları, sandıklar, çatı kaplamalarının altı gibi yaşam alanlarımızın hemen hemen her yerinde bulunabilirler!.

Korunma İpuçları

En iyi korunma yöntemi jel yemlemedir. İşçi karıncaların koloniye yem taşıması ile belirli bir süre içerisinde öldürücü etkileri gözlemlenir. ”Ana koloni” tespitleri mutlaka iyi yapılmalıdır.

MARANGOZ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Marangoz karıncalarının boyları 1,5-2 cm. olup, kahverengi ya da siyah renktedirler.

Ant - Formica

Yaşam Evreleri

İsimlerini,”tahtaları oyarak” koloniler oluşturmaları sebebiyle almışlardır. Genelde diğer böcek türlerini yiyerek yaşamlarını devam ettirirler. Bu tür karıncalar uçabilirler ve ana koloniden koparak, farklı yerleşim alanlarına gider ve orada yeni koloni oluşturabilirler. Bu nedenle mücadelesi etmesi çok zordur.

Barınma Alanları

Çoğunlukla evlerimizde bulunurlar. Dışarıda ise ağaç içlerine ve dalların üzerine yerleşirler. Rutubeti çok sevdikleri için bu noktaları tercih ederler. Havalandırılması iyi olmayan, ”çatı arası ve kapalı bölümlerde” sıklıkla rastlanırlar.

Korunma İpuçları

Konutlarda en sık rastlanılan türlerden biri olan marangoz karıncaları, iç alan kolonisi ve dış alandaki, ana koloni tespitinin yapılmasının ardından ”zehirli jel yemleme” yapılarak etkisiz hale getirilir. Her türlü haşerenin ilaçlanması konusunda Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi bir firmadan destek almanız doğru olacaktır.

ATEŞ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

İşçi karıcalarının boyları 0,4 – 1.0 cm. arasında değişmektedir. Renkleri ise ”kırmızıya yakın bir tonda kahve rengindedir.” Ateş karıncaları ısırgan oldukları için diğerlerinden ayrılırlar.

Yaşam Evreleri

Bu tür karıncalar ısırdıklarında beyazımsı lekeler oluşur. Alerjisi olanlar için tehlike teşkil edebilir. Bunun dışında yuvalarına dokunulduğunda çok fazla sayıda karınca saldırısına uğramak olasıdır!.

Fire ants - Pogonomyrmex barbatus

Barınma Alanları

Ateş karıncaları; ”toprak altlarında ve çimenlik alanlarda” yüzlerce çok ”büyük koloniler” oluşturabilirler. ”Yuvalarını bulmak” her zaman kolay değildir!. Büyük bir uğraş ve bilgi gerektirir. Konutlara yakın olmaya özen gösterirler. Çatlaklara ve boşluklara girerek kolonilerini kurarlar.

Korunma İpuçları

İnsan sağlığını tehdit etmelerinden dolayı, çok çeşitli korunma yöntemleri uygulanmalıdır.”Jel yemleme” işlemi, periyodik olarak yapıldığında ancak başarılı sonuçlar alınabilir. Koloni tespitleri oldukça önemlidir.

ARJANTİN KARINCASI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. civarındadır. Renkleri ise koyu kahverengi ve parlaktır.

Yaşam Evreleri

Arjantin karıncası, kolonilerinde çok fazla sayıda kraliçe karınca olur. Bu nedenle bulundukları koloniler bölünüp ayrılabilir. Sonrasında tekrar birleşebilir. İşçi olan karıncalar yüzbinlerle ifade edilebilir. Bina içlerine yerleşirler. Yaprak bitlerinin hoşuna giden tüm meyve ağaçları ve çeşitli bitkiler, Arjantin karıncalarının saldırısına uğrarlar!.

European fire ant - Myrmica rubra

Barınma Alanları

Dış alanlarda yüzeye yakın yerlerde, taşların altındaki çeşitli boşluk ve yarıklarda yaşamlarını sürdürebilirler. Konutların içerisinde oldukça sık görülmektedirler.

Korunma İpuçları

Yaz aylarında çok yoğun olarak görüldükleri için korunulması oldukça zordur. Periyodik ilaçlama yapılarak ancak eve girmeleri engellenebilir.

HIRSIZ KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Boyları 1,5 mm. civarındadır ve altın sarısı rengindedirler. Tipik özellikleri nedeniyle firavun karıncasına benzemektedirler. Fakat hırsız karıncalar antenlerinde; 10 segment ve ucunda ‘iki segmentli topuz’ bulundururken, firavun karıncaların antenlerinde; ”12 segment ve üç segmentli topuz”  bulunmaktadır.

Yaşam Evreleri

Bunların ”hırsız” olarak isimlendirilmesinde ki neden ise; ”komşu” olarak seçtikleri kolonilerdeki karıncaların; ”yumurtalarını, larvalarını ve tüm yiyeceklerini” çalmalarıdır!.. Rutubetli yerlerde, mutfak ve banyolarda görülebilirler.

Barınma Alanları

Hırsız karıncalar; toprak içerisinde ağaç oyuklarında buldukları her türlü boşlukta yuvalarını kurarlar. Yuvalarını bulabilmek, oldukça zordur!..

Korunma İpuçları

Gerçekten korunulması zor olan bir karınca türüdür. Firavun karıncaları için kullanılan yemle ilaçlama yapılır. Bu yemler protein içermeli ve yağlı olmalıdır. Doğru yem tercihi için Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri profesyonel ilaçlama firmasından, en uygun desteği alabilmek için uzman kadromuzla lütfen iletişime geçiniz.

ÇILGIN KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Siyah renkte olan çılgın karıncalar, 3-4 mm. boyunda uzun antenlere sahiptirler. İsimlerini, belirli bir yol çizgisinde yaptıkları ”hızlı zigzag” hareketleri nedeniyle almışlardır.

Yaşam Evreleri

Sayıları yüzbinleri aşan işçi karıncalarla birlikte, çok sayıdaki kraliçe karıncadan oluşan, devasa boyutlarda koloniler oluşturabilmektedirler.

Barınma Alanları

Dış çevrede genellikle; ”zemin içerisinde buldukları boşluklarda, çukur, toplu odun yığınlarının içerisinde” hayatlarını sürdürürlerken, mekan içerisinde; ”tuğla aralarında, halı altında ve bulabildikleri bütün yarık ve boşluklarda” koloni oluşturabilirler.

Çılgın karıncaların en önemli özelliği, ”yemi” tercih etmemeleridir. Bu nedenle, korunması çok zordur. Koloni tespiti yapılması şarttır. Koloniler bulunarak yok edilirse ancak başarılı sonuç alınabilir.

KALDIRIM KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Kaldırım karıncalarının boyutları, 3-4 mm. arasında olup kahverengi olurlar.

Yaşam Evreleri

Uzun süreli periyodik çalışmalarla, yemleme yöntemine maruz bırakılarak, koloniler ortadan kaldırılabilir. Kolonilerin bulunması ve kullanılacak olan yemlerin, ”kimyasal özelliklerinin” ve haşerenin türüne uygunluğunun, araştırılması ve tespiti gerekmektedir.

kind of Spine-waisted Ant - Aphaenogaster albisetosa

Barınma Alanları

Bu tür karıcalar; ”yaya kaldırımlarının etrafında, yolların kenarındaki toprağa yakın kesimlerinde, avlularda ve bina temellerinde” yuvalarını kurarlar. Yuvalarını kurarken dışarıya toprak attıkları için yerleşim yerleri, ”gözle” görülebilir. Toprak taşıyarak da yuvalarını istedikleri bir noktada kurabilirler.

Korunma İpuçları

Yaşadığımız konutlardaki tüm ”boşluklar” kapatılmalı ve dış alanlardaki; ”yığın” olarak bulunan;”keresteler ve ağaç dalları’‘ varsa, bunlar hemen ortadan kaldırılmalıdır.

KOKULU EV KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyları ”3-4 mm.” arasında değişmektedir. Renkleri ise kahverengi olup, ezildiklerinde etrafa ”çürük hindistan cevizi kokusu” benzeri bir koku yayarlar. İsimlerini bu özelliklerinden dolayı almışlardır.

Queen Size Comparison - Orange Acorn Ants - Temnothorax curvispinosus

Yaşam Evreleri

Sayılarını binlerle ifade edebileceğimiz kadar, ”çok fazla işçi karınca” ve birden çok kraliçeden oluşan kolonilere sahiptirler. ”Yemle beslenmeyi” tercih etmedikleri için kontrol altına alınması oldukça zordur. Koloniler bulunmalı ve mutlaka ortadan kaldırılmalıdır.

Barınma Alanları

Bu tür karıncalar, dış alanlarda eğer üst üste dizilmiş malzemeler var ise onların arasına yerleşebilirler. Ortamda bulunan; ”bitki yığınlarına, ağaç kabukları içerisine, zemin kaplamalarının altına” yuva kurabilirler. İç mekanlarda ise; ‘‘duvar arası boşuklarına ve halı altlarına” yuvalarını kurarlar.

Korunma İpuçları

Bu tür karıncalar, çok miktarda ”yuva” kurarlar ve farklı noktalara yuva kurdukları için de ”kontrol altına alınmaları” oldukça zordur!. ”En etkili” yöntem; kolonilerin ”yer” tespitinin yapılarak, ”zehirli yemleme metodu” ile yok edilmesidir. Bulunan yuvanın etrafındaki yığılı malzemeler, hızla ortadan kaldırılmalıdır.

ÖRÜMCEKLER

KARADUL ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Karadul örümceğinin boyu ”2 cm.” civarındadır. Kahverengi ya da siyah renktedir ve bedeni parlaktır. Karın kısmında ”kırmızı bir leke” bulunur. İnsanların çekindiği bu örümcek ısırdığında birkaç gün acı çekmeye sebep olabilir. Fakat genellikle öldürücü etkisi yoktur. Ama çocuklar, yaşlılar ve hastalar için tehlike oluşturabilir.

Southern Black Widow - Latrodectus mactans - female

Yaşam Evreleri

Bu tür örümcekler yüzeye çok yakın yerlerde, aynı tip olmamakla birlikte, farklı şekillerde ”ağ modelleri” yaparlar. Ağlarını genellikle; ‘kerestelerin bulunduğu toplu yığınların veya kullanılmayan boş kolilerin aralarına’ yaparlar. Ağlarını bir noktadan diğerine atarak istedikleri yüksek noktalara ulaşabilirler. Böcek yiyerek beslenirler ve çiftleştikten sonra dişiler, erkek örümceği yerler.

Barınma Alanları

Karadulun ısırması genelde bir eşyayı kaldırırken, onunla ”temas” haline gelinmesi durumunda olur. Ağlarını çok sakin, tenha ortamlarda seçmeye özen gösterirler ve gelen böcekleri avlarlar. Karışık dizilmiş eşya araları ve garaj içlerini seçebilirler.

Korunma İpuçları

Garaj ve depo gibi alanlarda, karışık olarak dizilmiş eşyaların içerisinde yaşadıkları için kesinlikle ”çıplak ellerle” temas edilmemelidir!.. Eldiven giyilerek önlem alınmalıdır. Ayrıca ağları görüldüğünde karadul örümceği görülmese bile asla çıplak elle müdahale yapılmamalıdır. Sayıları çok fazla olduğunda mutlaka vakumla müdahale edilmelidir.

KAHVERENGİ İNZİVA ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Kahverengi inziva örümceği, açık kahverengidir. Boyutları ise ”1-1,5 cm.” kadardır. Başlarının üst kısmında, ”kemana” benzeyen bir şekil bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu tür örümceklerde ”ısırma eğilimi” görülmez. Ancak ısırdıklarına, çok ”kötü görünümlü bir yaraya” neden olabilirler!. Bu yüzden, bir an önce pansuman yapılmalıdır. Aksi taktirde enfeksiyon kapılabilir.

Loxosceles reclusa

Barınma Alanları

”Depo, garaj ve bodrum” gibi alanlar, kahverengi inziva örümceği için yaşam alanıdır ve ağ kurması için oldukça idealdir. Aynı zamanda, bu tip yerlerde ”böcekler” çok yoğun yaşadığı için tercihlerini bu tür ”kapalı ve rutubetli” yerlerden yana kullanırlar.

Korunma İpuçları

Bu örümcek türünün olduğu mekanlarda eşyaların üzeri, ”sürekli” olarak temizlenmeli; duvarla perde arasında boşluk olmalı; ortam sürekli gözetim altında tutulmalıdır.

EVCİL ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Boyutları ”2-2,5 cm.” kadardır kahverengiye yakın bir renktedir. Bedeni üzerinde çeşitli şekiller bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu türdeki örümcekler, huni şeklinde, düz ağlar kurarlar. Erkekler sürekli dolaşırken, dişileri ise ağın üzerinde zaman geçirirler. Isırmaları ise tehlike oluşturmaz.

Barınma Alanları

Ağlarını;boşluk, yarık ve çatlaklara”; huniye benzer şekilde yaparlar ve dinlenmeye çekilirler. Bodrum, depo, garaj gibi alanlarla; bitki üzerlerinde görülebilirler.

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadele için yerleştikleri alanlardaki ağlarını bularak, imha etmek gerekir. Boşluklara ve yarıklara kimyasal ilaçlama uygulanmalıdır. Bina çevresinde bitki oluşumları engellenmeli, boşluk bulunan yüzeyler kapatılmalı ve böylece yaşam alanları kısıtlanmalıdır.

ZIPLAYAN ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Zıplayan örümcekler,” 0,5-1 cm.” boyunda ve siyah veya gri renktedirler. Bazı türleri ”parlak” bir renkte olup, üzerinde yoğun şekilde ”ince tüyler” bulunmaktadır.

Plexippus paykulli - male

Yaşam Evreleri

Ev dışında en çok görülen örümceklerdir. Gündüzleri daha aktif olarak gezinirler. Büyük yapıları, hızlı olmaları ve bir noktadan, diğerine aniden zıplamalarıyla bilinirler!. Kocaman olan gözleri, av tespitlerinde işlerini kolaylaştırır.

Barınma Alanları

Ev içlerinde çok nadir olarak görülürler. Dışarıda; ”bitki yapraklarında terasta, duvarların üzerinde” yaşayıp avlanmaktadırlar.

Korunma İpuçları

Bu tür örümcekler, tehlikeli değildirler ve zararlı olarak nitelendirilmezler. Ama ”görünüşleri” nedeniyle tüm örümcekler, bazı insanlarda ”örümcek korkusu” oluşturmaktadırlar. Bu nedenle görüldüğünde, yakalanıp evden uzaklaştırılmalıdırlar.

TARANTULA

Fiziksel Özellikleri

Bilinen en büyük örümcek türü olan tarantulalar, yaklaşık olarak 6-7 cm. boyundadır ve kahverengi renktedir. Üzeri yoğun tüylerle kaplıdır.

Desert Blond Tarantula - Aphonopelma chalcodes

Yaşam Evreleri

Yuvalarının dışına gece çıkarlar sadece aktif avlanmazlar. Yuva yakınına gelen böceklerle besin ihtiyaçlarını karşılarlar. Yaz bitimine doğru erkek olanlar, çiftleşmek için yuvalarından uzaklaşırlar bu nedenle tesadüfen de olsa; ”garaj, depo, bodrum” gibi yerlerde karşılaşılabilir.

Barınma Alanları

Tarantulalar, örmezler. Avlarına saldırarak avlanırlar!. Yüzey üzerinde bulunan ”malzemelerin altında ve içerisinde veya  toprağın içerisinde” yuvalarını kurarlar.

Korunma İpuçları

Çok iri olmalarına karşın genellikle zararsızdırlar. Oldukça ”yavaş” bir şekilde hareket ederler. Görüldüğünde bir fırçayla yönlendirilerek, kutu içerisine alınıp, ortamdan uzaklaştırılabilir.

İĞNESİNİ BATIRAN YA DA ISIRAN HAŞERELER

BAL ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bal arılarının boyları, ”1-1,3 cm.” civarındadır. Altın sarısı rengindedir. Üzerinde gövdesini saran, ”kahverengi çizgiler” bulunur. Üzerinde çok ”ince kıllar” mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Bu arılar, uzun yıllar hayatta kalıp, güçlü koloniler kurarak yaşamlarını sürdürürler. Yapılardaki boşluklara, peteklerini tamamen doldurdukları için uzaklaştırmak oldukça zordur. Kolonilerin içerisinde; ”kısır dişi işçi arılar, kraliçe ve erkek arılar” bulunur. Bal arılarına, ‘gereksiz şekilde’ müdahale edilmediği sürece asla saldırmazlar. Oldukça uysaldır.

Barınma Alanları

Doğada; ”ağaç üzerindeki boşluklarda, dağ eteklerindeki mağaralarda ve yarıklarda” yuva yaparlar. Bazen ”tavan aralarına, bacaların içine” girerek yuva yaptıkları da gözlenebilir. İnsan eliyle yapılmış kovanlar ise en fazla yaşadıkları yerlerdir.

Korunma İpuçları

Arıların bulunduğu bölüme çok fazla yakın olmamak gerekir. Koruyucu ekipmanlar ile birlikte ‘yuvayı bozmak’ çok önemlidir. Bu işlemden sonra, arta kalan petekler temizlenmelidir. Aksi halde oluşan koku, diğer böcek türlerini de bu alana çekebilir.

YABAN ARISI

Fiziksel Özellikleri

Yaban arılarını boyları, 2-2,5 cm. kadardır. Siyah gövdelerini saran; sarı, kırmızı veya gri çizgiler mevcuttur.

Bee sleeping on Gaillardia aristata - Andrena

Yaşam Evreleri

Sadece bir koloni, sayıları yüz binlerle ifade edilebilecek kadar çok yaban arısını, içerisinde barındırabilir. Yaz mevsiminde ”sayıları” oldukça fazla artar. Yuvalarına yapılabilecek herhangi bir temasta, çok ciddi saldırılara maruz kalınabilir. Bal arıları, bir kez sokup ölürken, yaban arıları birden fazla sokabilir!.

Dışarı alanlarda, bitkilerin tozlaşmasında faydalı olsalar bile, ev içerisine yerleştiklerinde ise ”büyük tehlike” oluştururlar!.. Bir an önce o bölgeden uzaklaştırılmaları gereklidir. Bu iş için mutlaka ”profesyonel” bir yardım alınmalıdır.

Barınma Alanları

Kullanılmayan kemirgen yuvalarında ve toprak içerisinde yuvalarını yaparlar.

A Bumble Bee on Bergamot - Bombus fernaldae

Korunma İpuçları

Bağ, bahçe işlerinde kullanılan; elektrikli, yüksek ses çıkartan makineler, yaban arılarını tahrik ederek, saldırmalarına sebep olabilir. Bu nedenle bu tip aletleri kullanırken, çok dikkatli olunmalıdır!.

Yuvaları görülebiliyorsa yaklaşmamak gerekir. Yuvalarının deliği ise asla kapatılmamalıdır. Çünkü, başka bir delik bulup çıkabilirler!. Hatta yeni bir delik bile açabilirler!. Çok sayıda ısırmalar, ”ölüme” dahi sebep olabilir.

AVRUPA EŞEK ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bu tür eşek arıları, 2,5-4,5 cm. boy aralıklarında olup, koyu renktedirler. Gövdelerinde, açık kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bunlar yaşam süresi yaklaşık olarak, bir yıl olabilen koloniler oluştururlar. Kraliçe arı, yuva bulduktan sonra larva oluşturur. Larva geliştikten sonra oluşan işçi arıyla birlikte, yuva daha büyütülür. Sonra da gıda ihtiyaçları karşılanmaya çalışılır. Eğer herhangi bir müdahaleyle karşılaşırlarsa ”çok saldırgan” olabilirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla, yeşil alanlarda; ”ağaçların ve çalıların içerisinde” yuvalarını oluştururlar. Ama şehirlerde; ”tavan aralarında, baca kenarlarında veya binaların dış cephe yüzeyindeki boşluklarda” yuva kurarlar.

Korunma İpuçları

Çeşitli ”koruyucu ekipmanlar” giyilerek koruyucu önlemlerle müdahale edilmelidir. Aksi taktirde bu arılar sokarsa, ”ölümcül tehlike” oluşabilir. Profesyonel bir yardım alınması, ”insan sağlığı” açısından zorunludur.

AKREP

Fiziksel Özellikleri

Akrepler genellikle 4-5 cm. boyundadırlar. Birçok renkte bulunabilirler; ”mavi, sarı, kahverengi, kırmızı, siyah” renginde olanları vardır. Dik kuyruklarının ucunda, bazen ölümcül olabilen, zehirli bir iğne vardır.

Yaşam Evreleri

Akrepler, ”böcekleri yiyerek” gıda ihtiyacını karşılar. Çeşitli boşluklardan ve aralıklardan, yiyecek bulma ve yuvalanma amacıyla, yaşam alanımıza yani evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları

Ev içerisinde;”giysi dolaplarında, ayakkabılıkta (özellikle ayakkabıların içerisine yerleştikleri çok fazla görülmüştür!.), yatak içlerinde” gibi sık kullandığımız alanlarda gezinirler. Bütün ”akrep türleri” sokarlar!. Fakat, bebekler, alerjisi olan ya da hastalıklı ve zayıf bünyeli insanlar çok daha fazla etkilenirler. ”Sokulma” halinde, hiç vakit kaybedilmeden” hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Korunma İpuçları

Yaşam alanlarımızda, akreplerden kurtulmak için öncelikle etraftaki toplu halde bulunan odun ve eşya yığınlardan kurtulmak gerekir. Çünkü en çok yuva yaptıkları noktalar bu şekilde olur. Ağaç yığınlarının arasına oldukça fazla yerleşirler.

AKAR (MİTE)

Fiziksel Özellikleri

Boyu, bir toplu iğnenin topuzu kadardır. Türüne göre; açık kırmızı, beyaz ya da krem rengindedir. Örümceklerin, minyatür hali gibidirler.

Yaşam Evreleri

Özellikle kuşlarda, bu haşere türü çok bulunmaktadır. Sayıları çok fazla olduğunda toprakta, ağaç yada bitki üzerinde yaşarlar. Çoğunlukla tavuk çiftliklerinde problem çıkartabilirler. İnsanların bulunduğu ortamlara ise; ”güvercin, serçe” gibi kuşların vasıtasıyla gelirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla, tavuk gibi evcil kanatlı hayvanların üzerinde ve yuvalarının içerisinde barınırlar. Farklı alanlara yayılarak, değişik canlıların arayışına girerler. Parazit yaşamlarını sürdürme eğilimindedirler.

Korunma İpuçları

Bir yerleşim yerinde bu canlı tespit edildiğinde mutlaka ”ilaçlama işlemi” Akarların yuvalandığı ortamın yani kaynağın tespiti gereklidir. Ayrıca bina yüzeyindeki çatlaklara uygulama yapılarak, toz girişinin azaltılması da bu haşerelerin engellenmesi için çok gereklidir.

PİRE

Fiziksel Özellikleri

Pirelerin boyutları, yaklaşık olarak ”3-4 mm.” arasındadır. Renkleri ise; kırmızıya yakın kahverengidir. En önemli yaşam alanları; hayvanların tüyleri ve kıllarıdır. Buralarda rahatça gezinebilirler. Yaşam alanımıza, evcil hayvanlarımız aracılığıyla girerek hızla çoğalırlar.

Yaşam Evreleri

Dişi pireler, çiftleşmenin ardından her gün 19-20 adet arasında, yumurta bırakırlar. Minik, kanatları olmayan, kan emerek beslenen böcek türüdür. Bacakları çok güçlüdür. Bunun sayesinde boyutlarının ”200 katına” kadar zıplayabilir. Pireler; ”veba, tifus ve talasemi” gibi ”ölümcül hastalıkları” bulaştırmakta önemli bir faktördür.

Barınma Alanları

Vücut yapılarından dolayı canlıların derilerine yapışarak ve kan emerek beslenirler. Kan emme olayını özellikle üzerinde yaşadığı canlı ”uyuduğu” sırada gerçekleştirirler. Evcil hayvanlarımıza pire bulaşması, onların dış alanlarda bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Korunma İpuçları

Pire mücadelesi belirli aşamaların ardından oldukça iyi sonuç vermektedir. Uygulama planının iyi yapılması, ardından da evcil hayvanların ”sterilize” edilmesi, sonrasında ”iç alan ilaçlama faaliyetleri” ve son olarak dış alan ilaçlaması yapılarak, barınma alanları tamamen dezenfekte edilmelidir.

KENE

Fiziksel Özellikleri

Kenelerin boyları 4-5 mm. arasındadır. Fakat yeni ”kan emmiş” dişileri, ”1,2-1,5 cm.” kadar olabilirler. Renkleri genellikle; ”koyu kahverengi, siyah ve gridir.”

Yaşam Evreleri

Birçok hayvan ve insan üzerinde yaşamlarını sürdürebilirler. Özellikle de; ”köpeklerde” çok yoğun olarak bulunurlar. Canlıların baş ve ayak kısmına yerleşirler. Doğal yaşamda ise; bitkilerin üzerinde bekleyip, herhangi bir hayvan geçtiğinde üzerine zıplarlar!.

Eğer bu evcil bir hayvan ise, bunun üzerinde hızla çoğalırlar. Ardından da evin içerisindeki insanlara yapışırlar. Hiçbir gıda maddesi almadan, 8-9 ay kadar hayatta kalabilirler.”KKKA (Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi) ve Lyme hastalığı” başta olmak üzere, birçok hastalık ve bakteriyi bulaştırırlar.

Barınma Alanları

Keneler genellikle; ”yeşil alanlarda ve hayvanların bulunduğu her türlü yerde” yaşamları sürdürürler. ”Kan emme” eylemlerini gerçekleştirdikten sonra, kapı ve pencere pervazları ile zemin kenarlarında barınırlar.

Korunma İpuçları

Kenelerden korunmak zahmetli ve oldukça zor bir iştir. Periyodik yapılan uygulamalar sonrasında ancak iyi sonuç elde edilebilir. Evcil hayvanları mutlaka sık sık veteriner hekime götürmek önlem açısından şarttır.

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR

ÇIYAN

Fiziksel Özellikleri

Bu tür canlılar, genellikle insanların yaşam alanlarına yakın olan yerlerde bulunurlar. Boyutları, genellikle 5-6 cm. civarındadır. Renkleri ise çoğu kez kahverengidir ama ”siyah ve kırmızı” tonlarında olan ”türler” de vardır. Kırkayaklardan farklı olarak, etçildir. Ayakları daha az ve seyrektir. Aynı zamanda etkili bir ”zehir” üretirler.

Yaşam Evreleri

Nem oranı yüksek alanlarda, yaşamlarını sürdüren bir ”haşere” türüdür. Diğer böcekleri avlamak için karanlığı tercih ederler. Vücutları uzun olan tipleri hariç, iç mekanlarda çok az görülürler.

Barınma Alanları

Toprağın yüzeyindeki ”nemli” alanlarda ve ”güvenli” buldukları yerlerde hayatlarını sürdürürler. Yaşam alanlarımızda ise bodrum ve garajın yanı sıra kapı ve pencere aralıklarında görülebilirler.

Korunma İpuçları

Dış alandaki bitkilerin uzak tutulması, bina dış yüzeyindeki yarıkların ve boşlukların kapatılması gereklidir. Çıyanlar zehir ürettikleri için insanlara zarar verebilirler. Bu nedenle şahsi mücadelenin yerine ‘profesyonel’ bir yardım almak en akılcı olanıdır.

KIRKAYAK

Fiziksel Özellikleri

Bu tür böcekler 4-5 cm. boyundadır. Genellikle siyah ya da kahverengi olsalar da değişik renkte ve tonda olanları da vardır.

Yaşam Evreleri

Kırkayaklar, vücutlarında çok sayıda çift ayağa sahiptirler. Nemli bitkiler ve yaprak aralarındaki ”bitkisel olan gıdalarla” yaşamlarını sürdürürler. Rutubeti çok fazla severler. Bu nedenle, genellikle bahçe gibi dış alanlarda bulunurlar. İç alanda çok fazla görülmezler. Uygun şartlar sağladığında ise, sayıları çok fazla olabilir.

Barınma Alanları

Yeşil alanlar, dökülmüş ve nemlenmiş yaprak araları, üst üste yığılmış malzeme altları bina dışındaki boşluk ve yarıklar en çok gizlendikleri bölümlerdir. Nem oranı yüksek bodrum ve garajlarda da sık rastlanırlar.

Korunma İpuçları

Yerleşim yerimizin etrafında biriken yığın tarzı malzemeleri uzaklaştırmak bina dış yüzeyindeki boşluk ve yarıkları ”izole etmek” gerekir. Sayıları çok fazla arttığında  ”göç etme” eğilimleri de düşünülerek, ”periyodik” olarak ”ilaçlama uygulaması” yaptırılmalıdır.

ÇEKİRGE

Fiziksel Özellikleri

Çekirgelerin boyları 2,5-4 cm. arasında değişmektedir. Siyah, yeşil, sarı ve kahverengi gibi birçok renkte türleri mevcuttur. ”Kitinden” oluşan vücut örtüsünün altında rengarenk olabilen ince kanatlar bulunur. Zıplamasını kolaylaştıran, uzun bacaklara sahiptir.

Yaşam Evreleri

İç alanlarda pek sık bulunmasalar da,”gıda ve suya” olan ihtiyaçları için bazen yerleşebilirler!. Çoğunlukla, ”dış alanlarda” yaşarlar. ”Olgun” hale gelenleri, uçabilme özelliklerini kullanarak ev içlerine girebilir. Dış yüzey boşluklarından faydalanarak içeriye kolayca girebilirler.

Barınma Alanları

Tabiatta en çok yeşil alanlarda bulunurlar. Ama ”çöl” gibi değişik ve zorlu ortamlarda yaşayabilen türleri de vardır. Çok büyük ”sürüler” oluşturarak ekinleri istila ederler!.

Korunma İpuçları

Bu türden ”istilacı böceklerle” mücadele etmek için yaşam alanlarımızın etrafında onların konuşlanacağı yerleri ortadan kaldırmamız gerekir. Işığa çok fazla duyarlı oldukları için de onların hoşuna giden ışıklandırmalardan mutlaka kaçınılmalıdır.

KULAĞAKAÇAN

Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-3 cm. arasında değişmektedir. Renkleri ise koyu kahverengidir. Ama diğer tonlarda olanları da vardır. Vücutlarının arkasında kıskaçları bulunur. Dişilerin kıskaçları düz, erkeklerinki ise daha yuvarlaktır.

Yaşam Evreleri

Kulağakaçanlar, başka böcekleri yiyerek beslenirler. Bu tür böceklerden kurtulmak için iç alanda yapılan çalışmanın pek faydası olmaz. Dış alanda yapılan araştırmalar sonucunda bulunan yuvaları, yok edilmelidir.

Barınma Alanları

Ağaçların üzerinde bulundukları gibi zeminde ve duvarların yüzeyinde buldukları boşluk ve çatlaklara girerek, yaşamlarını sürdürürler.

Korunma İpuçları

Bina dışındaki ve yüzeydeki yarık ve çatlaklar kapatılmalıdır. Yuvaları bulunmalı ve uygun görülen kimyasallarla mücadele edilerek, sorunun çözülmesi sağlanmalıdır.

GÜMÜŞÇÜN

Fiziksel Özellikleri

Boyları çok ufaktır. Yaklaşık olarak, ”1-2,5 cm.” uzunluğunda değişebilir. Renkleri ise göz alıcı parlaklıkta ”gri veya gümüşümsü” renktedir. Sanki ”gözyaşı damlası” gibi bir fiziksel yapıya sahiptir.

Yaşam Evreleri

Beslenmek için ”mantarları ve bitkisel” olan tüm besinleri, tercih ederler. Eşyalarımıza ev içerisinde bulunan evrak ve dosyalara çok büyük zararlar verebilirler. Yüzeylerdeki tüm boşluklara, tavana ve ara kısımlara ilaçlama yapılması yoğunluğun azalmasını büyük ölçüde etkileyebilir. Bu haşereler tamamen ortadan kaldırılması en zor olan haşere türlerindendir.

Barınma Alanları

Yüzeylerde bulunan boşluklarda yaşamlarını sürdürürler. ”Mantar küfü” olabilen; ”garaj, depo, tavan arası, mutfak, kiler ve banyo” gibi ”nemli” olabilen yerlerde sıklıkla görülebilirler.

Korunma İpuçları

Nemli ortamlarda ”baş edilmesi” oldukça zordur!.”Rutubetin” çok yoğun olduğu yerler, özellikle de;”bodrum, tavan arası ve kapı pencere pervazı, süpürgelik ve merdiven altları” ilaçlama uygulamasına periyodik olarak tabi tutulmalıdır.

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR

ÇATI SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları ”20-30 cm.” civarındadır. ”Kahverengi ya da siyah” renktedirler. Kuyrukları oldukça uzundur. Kulakları ise büyüktür. Yeşil alanlarda daha çok görülürler. İri olmaları nedeniyle evlerimizde pek fazla bulunmazlar.

Yaşam Evreleri

Bu tür çok sevilmez ve hatta birçok insanın tiksindiği bir canlı olarak da bilinir. Kışa doğru yaşam alanlarımıza sadece soğuk nedeniyle değil, gıda ihtiyacını karşılamakta zorlandığı içinde girebilir. Çok iyi bir ”tırmanma” yetenekleri vardır. Kanalizasyon ve baca gibi yerlerden evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda arazilerin ve ağaçların bol olduğu yerlerde yaşarlar. Büyük oldukları için ev içlerinde çok gözükmezler. Yaşam alanlarımızın etrafında ”yuva” yapmayı tercih ederler.

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadelede en önemli yol, ”barınabilecekleri ortamların” hızla ortadan kaldırılmasıdır. İç ve dış mekanlarda bulunan tüm açık boşluklar, ”metal parçalarla” kapatılmalı ve kemirerek girmeleri engellenmelidir!.

NORVEÇ SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm. aralığında değişir. Renkleri ise siyah ve kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Etrafımızda ”görmeyi istemediğimiz” canlılardan olan ”fare ve sıçanlar,” genelde dış alanda yaşarlar. Fakat besin kaynaklarının tükenmesiyle, kışa doğru, evlerimizin içlerine girmeye çalışırlar. Binaların dış yüzeylerindeki boşluklardan faydalanarak da kolayca sızmayı başarırlar!.

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda, binaların çevrelerinde, ağaçlık olan bölgelerde sıklıkla rastlanabilirler. Çok büyük boyutlu oldukları için iç kısımlarda çok fazla görülmezler.

Korunma İpuçları

Bu canlıların kuşatmasından kurtulmak için yaşamlarını sürdürebilecekleri tüm boşluklar, tekrar kemirmelerini engellemek için mutlaka ”metal türde dolgu” kullanılarak kapatılmalıdır.

EV (FINDIK) FARESİ
Fiziksel Özellikleri
Boyları 4-5 cm. arasındadır. Renkleri ise genellikle gridir. Sayı olarak diğer fare türlerine göre çok daha fazladır. Gündelik hayatımızda oldukça sık rastlanılan bir kemirgen türüdür.

Yaşam Evreleri

Bu türden canlılar, yaşam alanlarımızda karşımıza çıktıklarında pek fazla hoş bir durum oluşturmazlar!. Kemirgenler, kullandığımız eşyalara zarar vermelerinin yanı sıra, sağlık açısından da birçok ”hastalık faktörlerini” beraberlerinde getirirler!.

Barınma Alanları

Yaşam alanımızda çok sık görmemizin nedeni, boylarının çok ufak oluşu ve yaşadığımız kapalı alanlara sızmada daha rahat olmalarıdır. 0,5 cm’lik bir boşluktan dahi geçebilirler!.

Korunma İpuçları

Farelerden korunabilmenin en önemli yolu; ”bina içindeki ve dışındaki” girebilecekleri ”tüm boşlukları” kapatmaktır!. Metal kapanlar ya da fare istasyonları kullanılarak da yakalanabilirler!.

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, günümüzün bütün ihtiyaçları doğrultusunda, Dünya çapında üretilen bütün ‘alternatif’ metot ve donatıları, ”sürekli ve güncel” olarak  takip ederek ve belirli bir kombinasyon içerisinde inceleyerek, bazı analiz ve uygulama yöntemlerini belirler. Sonrasında uygulamaya geçirerek, etkin çalışmalarını sürekli ileri seviyelere taşımaktadır…

Gerçekçi çözümleri üretebilen ”Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri” bunun yanı sıra; ‘teknolojinin tüm adımlarını’ takip ederek yaptığı tüm işleri; T.C. Sağlık Bakanlığı, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), Gıda Kodeksi, HACCP ve TSE’nin bütün mevzuat, yönetmelik ve kurallarına uyumlu olarak gerçekleştirmektedir.

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, aynı zaman da, ”ISO belgesine” de sahiptir. Bu belgenin yardımı ile AB mevzuatlarının gereksinimlerine göre, işletmenizin her türlü uyumu sağlanmaktadır.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı/ Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com              

Leave a Reply