PİRE İLAÇLAMA NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Pireler, ”siphonaptera” takımını oluşturan; ”kanatsız, küçük, kan emici,” ”1.600” civarındaki böcek türüne verilen genel bir isimdir. Genellikle koyu kahverengindedirler. Erişkinlerinin uzunluğu, 1-10 mm. arasında değişir. Pireler, arkadaki ikisi çok uzun; ”üç çiftten” oluşan ”güçlü bacaklarının” da yardımıyla, ”gövde uzunluğunun” yaklaşık olarak, ”200 katı uzaklığa sıçrayabilir!.

Flea (Siphonaptera) - Ctenocephalides felis

Pireler, insanların en sık karşılaştıkları canlıların başında yer alırlar. Kan emerek yaşamlarını sürdüren pireler, hem insanlara hem de hayvanlara zarar vererek ”allerjik ve ölümcül’ olan bazı hastalıkları yaymaktadırlar. Bu nedenle, pire ilaçlaması yaptırmak son derece gerekli bir durumdur.

Ctenocephalides felis felis? - Ctenocephalides felis - male - female

Pireler, daha çokgeceleri aktif olurlar!.. ”Uçamazlar” ancak, ”sıçrama” yetenekleri, son derece gelişmiştir. Evcil hayvanların, kıllı derilerinde sıkça karşılaşılan pireler; 1 yılda yaklaşık olarak,’11 kez‘ çiftleşebilen canlılardır. Bir haftada olgunlaşabilen pire yavruları, haftanın bitimi ile birlikte, kan emmeye başlamaktadır!.

Flea off of one my cats - Ctenocephalides felis

Pire ile mücadele; ” sıvı ve kokulu ilaçlarla” mümkündür!. Yapılacak tüm uygulamalarda; evcil hayvanlar için, ”kedi tasması veya pire spreyi” gibi ek, ”kontrol altına alma” mekanizmaları da kullanılarak, bu ‘haşerelerle’ etkin bir mücadele başlatılabilir!..

Kan emme” olayı nedeniyle vücuda; bakteri ve mikrop bulaştıran pireler, insan ve hayvan sağlığını tehdit ederek, ölümlerine neden olmaktadırlar!. Bilinen pire türleri; ”insan piresi, köpek piresi, kedi piresi, sıçan ve kuş piresi” olarak sıralanabilir.

Cat flea? - Ctenocephalides felis

Pirelerin yaşam süresi, yaklaşık olarak bir yıldır. Pireler, sıcak alanlarda yaşamayı severler. İnsanların yaşam alanlarında ve hayvan vücutlarında kendilerine yuva kurarlar. Oldukça ‘hızlı‘ çoğalır. Pireler, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlara neden olan canlılar oldukları için onlarla yapılacak olan her mücadele,”insan sağlığını” doğrudan ilgilendirmektedir. Pirelerin, kontrol altına alınması çok büyük bir önem taşımaktadır.

Flea off of one my cats - Ctenocephalides felis

İnsanlar, hayvanlar gibi geniş kıllara sahip olmadıklarından, pireler; insan vücudunda kalıcı yuva yapmazlar. Pireler hem yatay, hem de dikey olarak ”15 cm.” kadar sıçrayabilirler. Kendi boyutları ise ortalama 2-5 mm.’dir. Ev içlerine, dışarıdan gelen kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar üzerinde gelme ihtimalleri oldukça yüksektir!.

Male Echidnophaga gallinacea?

Pirelerle, ”bireysel yöntemlerle” yapılan mücadele, kesin sonuca sizi asla ulaştıramaz!. Sadece, evcil hayvanlarınız ya da kendiniz için kullandığınız ”tıbbi pire ilaçları” kısmen de olsa bir rahatlık sağlar. Ama bu mutlaka bir doktor veya veteriner hekim kontrolünde olmalıdır!.

Ancak pireler, çok kısa bir süre zarfından sonra, yeniden sizi ve evinizdeki ”evcil hayvanlarınızı” rahatsız etmeye başlayacaktır!. Bu nedenle, evinizde pire ile mücadele son derece önemlidir!. Pireler, geceleri aktif oldukları için ”uyku” sırasında canlıların ”kanlarını” emerler!.

flea

Bu durum, insanların birçok hastalığa” yakalanmasına neden olmaktadır. Pireler, hastalıklı bir canlıdan aldıkları mikrobu ve bakterileri, kan emme yoluyla, insanlara ve diğer canlılara rahatlıkla bulaştırabilmektedirler!.

Pireden kurtulmak için evlerde genellikle, ”sıvı ve kokulu” türden ilaçlarla mücadele teknikleri kullanılır. Kokulu ve sıvı haşere ilaçları kullanılarak buharlama (sisleme) ya da püskürtme yöntemi yapılabilir. Pireleri yok etmek için kullanılan haşere ilacının kalitesi son derece önemlidir.

flea

Pireden kurtulmanın doğal bir yolu yoktur. Bu nedenle, bu haşerelere karşı profesyonel bir çalışma yürütülmesi şarttır. ”Katı, jel ya da toz” şeklindeki ilaçlarla yok edilemeyen pirelerden kurtulmak için, ”kokulu sıvı ilaçları” kullanarak yapılan, ilaçlama tekniklerine başvurmak şarttır!.

Buharlama (sisleme) ya da yoğun püskürtme” teknikleri kullanılarak her alanda bu tip ilaçlamalar yapılabilmektedir. Bireysel olarak yapılan hiçbir uygulamayla oldukça zararlı olan bu canlılardan kurtulmak, asla mümkün değildir!.

squirrel flea - Orchopeas howardi

Pireler, bağışıklık sistemi ”oldukça güçlü‘ canlılardır. Kalitesiz,’‘merdiven altı” olarak tabir edilen, ”haşere ilaçlarıyla” kolayca yok edilemezler!.. Dış alanlarda, bodrum katlarında ve dışarıda yaşayan, ”köpek ve kedilerinüzerinde ve yaşam alanlarında oldukça sık rastlanırlar.

İnsanlar ve bu türden evcil canlılar yolu ile iç alanlara girerler. Pirelerden kurtulmak için öncelikli olarak, eğer var ise; ev içindeki ”evcil hayvanları” pirelerden arındırmak ve yok etmek gereklidir!.. Çeşitli tür ilaçlarla onları yıkamak, belki ilk başta bir çözüme ulaşmanızda size yardımcı olabilir!.

Cat flea? - Ctenocephalides felis

Oldukça detaylı ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekli olan ”kokulu sıvı ilaçlama” uygulaması, mutlaka; işinde uzman ve izinli firmaların aracılığı ile gerçekleştirilmelidir!. Pire gibi yok edilmesi zor haşerelerle mücadelede genellikle buharlama (sisleme) tekniği kullanılır.

Bu yöntemle yapılan uygulamalarda, mekanın en az, iki saat kadar kapalı tutulması gereklidir!. Bunun yanı sıra; ”gıda maddesi ve mutfak malzemesi” gibi ürünler paketlenerek kaldırılmalı ve ortamda temiz hava olmadan asla kullanılmamalıdır.

Not a Cat Flea

”Çok hızlı üreyebilen” bir ”haşere” türü olan pireler, her bölgeye yayılım gösterebilir. Bunun yanı sıra, gözle görülmesi zor olduğundan, hemen fark edilmezler!. Büyüklüğü, ”2-3 mm.” arasında değişen pireyle doğal mücadele kesinlikle mümkün değildir!. Bu haşereleri yok etmek için pire ilaçlaması yaptırmak şarttır!. Mücadele geciktikçe,‘pirelerden‘ kurtulmak da, o kadar zorlaşacaktır!. Pire ilaçlaması işleminde kullanılan ilaçlar, çok önemlidir.

Cat flea? - Ctenocephalides felis

Kalitesi yüksek ve insan sağlığına zarar vermeyen türdeki ilaçlar ile yapılan uygulamalarda, hiçbir sağlık sorunu oluşmaz!. Ancak işlem bittikten sonra, özellikle; bebek eşyalarının yıkanması, önemli bir tedbirdir. Bunun yanı sıra, profesyonel olmayan firmalar tarafından yapılan pire ile mücadelede yalnızca çocuklara değil, ”yetişkinlere” de çok ciddi zararlar vereceği gibi, pirelere karşı da  kesinlikle etkili olmayacaktır.

flea

İşte bu nedenle, pire ile mücadele için mutlaka bu alanda uzman olan ve gerekli tüm izin belgeleri bulunan firmalardan hizmet alınmalıdır!.. Pire genellikle; ‘kedi, köpek, kümes hayvanları ve güvercin‘ gibi hayvanlardan bulaşır. Ancak bu hayvanların ortamdan uzaklaştırılmaması ya da pireden arındırılmaması durumunda, alanda yapılan uygulamalar da boşuna olur.

Dolayısıyla, ”pire ilaçlama uygulaması” yapıldığı anda, eş zamanlı olarak, hayvanların da temizletilmesi ya da ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Aksi durumlarda, pire sorunu devam edecektir. Pire haşeresi ilaçlaması için kullanılan ilaçlar, oldukça farklılık göstermektedir. Unutulmamalıdır ki; kaliteli pire ilaçları ile yapılan uygulamalar hemen sonuç vereceği gibi, basit ilaçlar, bu haşerelere karşı, kesinlikle bir çözüm sağlamaz!.

Bu nedenle de, kalitesiz ilaçları kullanan firmalar, ”ekonomik fiyatlar” ile ”uygulama” yapsalar dahi, pireye karşı başarılı olamamaktadır!. Pirelerin görüldüğü bütün alanlarda, mücadele yaptırmak şart olmakla beraber, bu haşerelerin yoğunluğuna bağlı olarak farklı yöntemler ve farklı ilaç dozları kullanılmalıdır. Eğer, uygulamada kullanılan ilaç yetersiz kalırsa,haşereler asla yok olmazlar.

Pire ilaçlaması fiyatları da, bu parazitleri yok etmek için kullanılan pire ilaçlarının dozuna göre belirlenir. Alanın büyüklüğü arttıkça, kullanılan pire ilacı da artacağından, ‘ilaçlama ücreti” de artış gösterecektir. Pireden kurtulmak için ”çok ucuz” fiyatlar ile uygulama yapan şirketler konusunda ise ”çok dikkatli” olunulması ve bu firmaların kullandığı ilaçların kontrol edilmesi gereklidir!.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com