KİRAZ SİRKE SİNEĞİNİN ZARARLARI (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

KİMLİK BİLGİSİ

Kiraz sirke sineği” (Drosophila suzukii); Güneydoğu Asya’ya özgü olan, bir türdür. Coğrafik dağılımı, çok hızlıdır ve şu anda; Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Avrupa‘ya dahi yayılmıştır. Diğersirke sineklerininaksine ”Drosophila suzukii” sağlıklı meyvelere saldırırlar ve bu nedenle yumuşak meyveler ve meyve bitkilerinde ”%5 ile %100” arasında ekonomik zarar” verirler.

Fruit Fly - Rhagoletis completa

Dişi kiraz sirke sineği yumurtalarını, ”taze ve olgunlaşmamış” meyvenin ”yumuşak yüzeyinin” alt kısmına bırakır. Yumurtalardan çıkan tırtılları, buralarda küçük yaralar oluştururlar. İki günün sonunda ise, ”yaranın” etrafındaki ”doku” yumuşayıp, parçalanarak ”gözle görülebilen” bir hale dönüşür.

Fruit Fly - Euaresta bullans

Bu yaralardan da, yaygın bir sirke sineği türü olan ”D. melanogaster” ve ”botritis”gibi ikincil derece zararlıları ve hastalıklarıçekebilecek olan sıvılar çıkabilir. Ortadan, yüksek dereceye en tehlikeli dönem, ilkbahar ortasından, sonbaharın sonuna kadar olan süredir. Ergin olan kiraz sirke sineği yaklaşık olarak 2-3 mm.uzunluğundadır.

Eastern Cherry Fruit Fly - Rhagoletis cingulata

Vücutları; göğsündeki koyu şeritler ile sarı ve kahverengidir. Erkeklerin kanatlarında, koyu bir nokta bulunur. Dişilerde ise bu nokta yoktur. Fakat tırtıllı yumurta boruları ile ayırt edilebilirler. Yumurtalar küçüktür, yarı saydam ve parlaktır. Larvalar; beyaz, silindirik ve 3-4 mm. boyundadır.

Euaresta sp.? - Campiglossa albiceps

Pupalar; ”kahverengi-kırmızı” renktedir. 2-3 mm. uzunluğundadır. Kiraz sirke sinekleri, 1-2 haftalık bir yaşam döngüsüne sahiptir. Her yıl 10-13 kez ”yeni jenerasyon” oluştururlar. Yaşam sıcaklığı, ‘20° C’ civarındadır. Fakat ”0° C ile 30° C” arasındaki sıcaklıklarda yaşayabilirler.

Neogriphoneura - Neogriphoneura sordida

Erginleri, 3-9 hafta arasında yaşabilerler. Uykuya yatabilirler fakat bu kışı, ılıman olarak geçen bölgelerde mümkün değildir. Döllenmiş olan dişi, her seferinde ‘2-3 yumurta‘ bırakabilir. Yaşam döngüsü boyunca, 300 yumurta kadar üretebilir!. Potansiyel ”popülasyon genişliği” ise müthiştir!. Öyle ki, üçüncü nesilden sonra da,25 milyon adet ergin” sayısına kadar ulaşması mümkündür!..

fly - Minettia

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply