AMERİKAN HAMAMBÖCEĞİ NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

KİMLİK BİLGİSİ

Latince adı ”Periplaneta americana” olup, erişkinleri; 50 mm.’den (3 inç) daha uzun olabilmektedir. Yetişkin Amerikanhamam böcekleri; ”kırmızı, kahverengi ya da akaju” rengindedir.

Periplaneta americana? - Periplaneta americana

Başlarının ”arka kısmındaki” bölge,”sarı bir şeritle” çevrelenmiştir!. Dişi olan Amerikanhamam böcekleri, yumurtalarını korumak için ”koruyucu keseler” yapar. Bu keseler,”kapsül” biçimindedir. Hamamböceği, kapsülü meydana getirdikten sonra, ”nemli ve sıcak” olan bir yere bırakır.

American Cockroach? - Periplaneta americana

Bir Amerikan hamamböceğinin kapsülünde genellikle, ‘16 adet’ yumurta bulunur. Yumurtaları çatlamaya başladıktan sonra da, ”kapsül” şeklindeki keselerden; küçük, yavru hamamböcekleri doğarlar. Bu haldeki yavrulara ”nimfa” adı verilir. Bu henüz gelişmemiş olan böcekler, büyüdükçe kabuk değiştirirler. Şayet yiyecek bolsa, Amerikan hamamböcekleri yumurtadan yetişkinliğe, ”5-6 ay” gibi çok kısa bir sürede ulaşırlar!.

Cockroach Nymph - Periplaneta americana - female

Hem ”dişi hem de erkek” Amerikan hamamböcekleri, uçabilmektedirler. Hamam böcekleri büyüdükçe, ”kanatları” da gelişir!.. Amerikan hamam böcekleri normal olarak açık havada yaşarlar. Nemli ve sıcak olan çiçek malçların ve tarhların altı” gibi alanları seçerler.

cockroach - Periplaneta americana

Amerikan hamamböcekleri, ülkemizdeki şehirlerde, özellikle de ”yeraltı kanalizasyon sistemlerinde” olabildiğince yaygındır!.. Amerikan hamam böcekleri, evlere yiyecek ya da su bulmak için girer. Pencere bantları hasar görmüş ise, kapıların altından kolay bir şekilde geçebilirler!.

Periplaneta americana - female

Bu türden hamamböcekleri için; bodrum camları veya garajlar da oldukça tercih edilen giriş yerleridir. Amerikan hamam böcekleri evlere girdikten hemen sonra genellikle; ”mutfağa, banyoya, çamaşırlığa ve aşağı bodrum katına girerler.

Cockroach - Parcoblatta pennsylvanica

Amerikan hamamböcekleri dış alanda; ‘küçük odun parçacıkları, mantar, yaprak ve yosun‘ yiyerek beslenirler. Bu esnada küçük böcekleri de yerler. İç mekanda; ”pis su borularının içinde, elektrikli ev aletlerinin altında, mutfak dolaplarında ve de zeminde” yiyecek ararlar!. Buldukları; yiyecek kırıntılarını ve artıkları yiyerek beslenirler!.

Wood Cockroach sp? - Parcoblatta pennsylvanica

Geceleri ise, açıkta bırakılmış olan ev hayvanlarının yemlerini de yerler. Ev sahipleri bu türdeki hamamböceklerini aktif halde görebilirler. Amerikan hamamböcekleri oldukça hızlı koşabilirler. Genellikle; ‘karanlık ve nemli‘ yerlerden hızlıca kaçarlar. Şayet, çok korkarlarsa bazen uçtukları da olur.

Bug going under tree bark - Parcoblatta pennsylvanica

Bu haşereler, gizlendikleri karanlık yerleredışkılarınıda bırakırlar. Ev sahipleri bu dışkıları; ”kilerde, bodrum katında, garajda veya elektrikli ev aletlerinin arkasında” görebilirler. Amerikan hamamböceklerinin bu dışkıları, çok küçük olup; bazıları, bunları ”fare dışkısı” ile karıştırabilir!.

Wood roach nymphs I think - Parcoblatta virginica

Amerikan hamamböceği dışkılarının kenarları, çizgilidir, Uçları, küttür. Halbuki, fare dışkısının uçlarının ‘sivri‘ olduğu bilinir. Fareler, kendilerini ”yaladıkları” için dışkılarında ”tüyler” de gözlenebilir. Yumurta kapsülleri neredeyse, ”38 mm.” uzunluğundadır. Kırmızımsı kahverengi veya siyah tonlarındaki koyu renktedirler.

Virginia Wood Cockroach laying an ootheca - Parcoblatta virginica - female

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri,T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli,belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply