TESPİH BÖCEĞİ NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMASERVİSİ)

KİMLİK BİLGİSİ

Latince’de adı; porcellio (tesbih böceği) olarak isimlendirilseler de bunlar gerçekte ‘böcek‘ familyasından değillerdir!. Bu tür, karada yaşamakta olan kabuklulardandır!. Türkiye’de genel olarak görülebilen iki türü vardır. Bu türlerin isimleri; ”Porcellio laevis ve Porcellio scaber”dir.

Porcellio laevis? - Porcellio laevis

Tesbih böcekleri, dış görünümleri; ”düz ve oval” olan canlılardır. Boyları ise; yaklaşık olarak, ”1 cm.’dir.” Vücutları, birden fazla bölmeden meydana gelir. Yedi çift ayağa ve iki çift antene sahiptir. Tesbih böceklerinin, arka bölümlerinde ”kuyruğa” benzemekte olan, ”iki adet” uzantısı mevcuttur.

Rough Gray Woodlouse - Porcellio scaber

Tesbih böcekleri bedenlerinde su tutamadıkları için yaşamlarının büyük bir kısmını çok ”nemli” olan ortamlarda geçirirler. Dış mekanlarda; ağaç kütüğü, kayalıklar, saksı veya çöp kutularınınaltına saklanırlar. Tesbih böcekleri özellikle de; ”organik artıkları ve çürüyen bitkileri” tüketerek, beslenirler.

Armadillidium nasatum

Bu nedenle de, ekili alanlarda yer alan ”kuru otların” altlarında sıklıkla görülürler!. Nemin muhafaza edilmesi için de genel olarak geceleri hareket ederler. Tesbih böcekleri, evlerimizin ‘iç kısımlarına’ zemin seviyesindeki ”kapılardan ve pencerelerden” girerler!.. Sürgülü cam ve kapılar, evlere girdikleri yerlerin başında gelmektedir.

Leucistic? - Armadillidium nasatum - female

Ev sahipleri, çoğu kez tesbih böcekleri ile evlerin en rutubetli kısımları ile ”bodrum katlarında karşılaşır. Tesbih böcekleri, evin bütün bölümlerini gezebilir!. ‘Garaj ve depo‘ kısımlarında çok fazla görülebilmektedir. Tesbih böcekleri,nemsiz’ bir ortam oluştuğunda buna çok uzun süre dayanamaz ve bir müddet sonra da ölürler!.

Sow Bug - Porcellio scaber

Mücadele yöntemleri arasındaki ”en etkili” olan yol, saklandıkları yerlerin temizlenmesidir!. Saklanabilecekleri nemli ortam olmadığı zaman, tesbih böcekleri uzaklaşacak ya da ölecektir. Bu konuda ev sahiplerinin evlerinde yapabileceği, oldukça basit ve pratik olan işlemler vardır.

Armadillidiidae? - Armadillidium vulgare

Öncelikle yakacak olarak, kullanılan ‘odun ve kütükler,’ evlerden mümkün olduğunca uzağa taşınmalı ve yerden oldukça yüksekte muhafaza edilmiş olmalıdır. Tesbih böceklerinin saklanabilmek için kullanmakta olabileceği ağaç kütüğü, tahta ve taşlar da uzaklaştırılmalıdır. Kuru yaprak yığınları, temizlenmeli ve kesilen çimler, kesinlikle atılmalıdır!.

Armadillidiidae? - Armadillidium vulgare

Yağmur olukları” kontrol edilmeli ve çatı drenajının sorunsuz bir şekilde gerçekleşip, gerçekleşmediği gözlemlenmelidir!..”Ekili alanlarda” bulunan ”kuru otların,” temizlenmesi ise şarttır. Evlerin çevresi beton veya asfaltla kaplanarak; ”kuru ot ve yapraklardan” arındırılmış olan, güvenli bir alan bırakılmalıdır.

Armadillidium vulgare? - Armadillidium vulgare - male - female

Bu alanın en az, ”15-30 cm.” genişliğinde olması idealdir. Böylelikle, ”tesbih böceklerinin” ve diğer zararlı canlıların, yuvalanması önlenebilir. Evlerin civarında ”nemli ve gölgelik” bir ortam oluyorsa ağaç dallarının ve bodur ağaçların budanması gerekebilir.

Molted Sowbug - Oniscus asellus

Dış kapı ve sürgülü pencerelerin, düzgün bir şekilde kapatıldığından da mutlaka ”emin” olunmalıdır. Pencerelere ”yalıtım bantları” yapıştırılmalı ve kapı altında olan süpürgelikler onarılmalı ve kötü durumda olanlar var ise değiştirilmelidir Döşemelerin altındaki boşluklar, tesbih böceklerinin içeriye girmesine engel olacak şekilde kapatılmalıdır.

European Sowbug - Oniscus asellus

Döşeme altındaki havalandırma deliklerinin, yeterli hava sirkülasyonunu sağladığından emin olunması gerekir. Tuğla evlerde oturan kişiler, ”tesbih böceklerinin” evin içerisine girmesini durdurmak için, ‘drenaj deliklerini‘ küçük plastik perdelerle kapatmayı tercih edebilirler.

European Sowbug - Oniscus asellus

İyi yapılan bir ”su ve ısı yalıtımı,” evlerin bodrum katlarındaki duvarlarda ‘rutubeti‘ de azaltabilir. En kaliteli ürünü kullanmak, sorunun çözümünde sizlere daha ”çabuk ve kalıcı” sonucu verecektir. Bazı durumlarda, bodrum katlarında olan rutubetin azaltılması için ‘nem giderici cihazı’ kullanmak faydalı olacaktır.

iyi olabilir.

Unknown - Philoscia muscorum

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri,T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli,belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com