KANATLI BÖCEKLER (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

Eklembacaklılar” grubunda bulunan hayvan türlerinin tamamı;böcek olarak adlandırılır. Yeryüzündeki hayvanların en az ”3/4’ü,” böceklerden oluşmaktadır!. Böcek türlerinin bazıları ise,kanatlara sahiptir.

Dermestes lardarius

Vücudunda kanat bulunan her böcek; ister uçsun ister uçmasın kanatlı böcek” grubuna dahil edilmektedir. Bu tür böceklerin kanatları, genellikle; ”uçmak veya korunmak” için sırt bölgelerinde bulunur.

Apantesis

Böceklerin çoğunluğu genellikle;”iki kanatlı olsalar da, ”4-5 kanatlı” olan böceklerde bulunmaktadır. Kanatlı böceklerin;tam başkalaşım ve yarı başkalaşım” olmak üzere iki türü bulunmaktadır.

 Hoary Skimmer - Libellula nodisticta

YARI BAŞKALAŞIMLI KANATLI BÖCEKLER

Kulağakaçan Böceği (Dermaptera)

Bu böceklerin ön kanatları; ”çok kısa ve deridendir. Arka kanatları ise; ”şeffaf ” olup, uçmadıklarında sanki bir ‘yelpaze‘ gibi kıvrılmış olur. Karın uçlarındaki iri kıskaçları” dikkati çeker. Dermaptera böcekleri, geceleri faaliyet gösterirler. Kurumuş ve çürümekte olan otlar ile beslenirler.

Striped earwig - Labidura riparia - male

Su Perisi Böceği (Odonata)

Su kenarlarında bulunan; ”zarif uçuşları ve canlı renkleri” ile çok dikkat çeken böceklerdir. Vücutları uzun ve incedir. Şeffaf damarlı kanatları çok büyüktür. Bu türde olan böceklerin gözleri,” oldukça gelişmiştir. Odonata böcekleri çok iyi avcıdır. ”Yusufçuk veya helikopter böceği” de denilir.

Argia barretti - Comanche Dancer - andromorph Female (New State Record) - Argia barretti - female

Beyaz Karınca -Termit  (Isoptera)

Grup halinde, toplu olarak yaşayan böceklerdir. Gruplarını; kraliçe, işçi ve asker sınıfından oluşan üyeler oluşturur. Tropikal bölgelerde” yaşarlar!. Büyük ve yüksek, toprak yığınları oluşturarak, çok büyük bir koloni teşkil ederler. Kurumuş ağaçları ve odunları içten içe kemirerek zararlı olurlar.

Pacific Coast Dampwood Termite - Zootermopsis

Düz Kanatlı Böcekler (Orthoptera)

Otuz binden fazla türü bulunan düz kanatlı böcek takımı, ‘ziraate‘ zararlı olmaları bakımından oldukça önemlidir. Ön kanatları, deriden olup; bu ön kanatların altında; zar şeklinde olan arka kanatları, kıvrılmış bir yelpaze şeklinde bulunur.

grasshopper - Trimerotropis fontana - male

Fakat, uçacağı” zaman yelpazesini açar. Çoğu böcek türleri, yumurta‘ ile çoğalırlar. Bu böceklerin karın uçlarında;”yumurta koyma boruları” olan ”ovipozitörler” bulunur. ”Hamam böcekleri, danaburnu ve çekirgeler,” bu takıma bağlıdır.

Katydid Nymph? - Scudderia

Yarım Kanatlı Böcekler (Hemiptera)

Bu tür böceklerin, ön kanatlarının; yarısı başka yapıda, diğer yarısı başka yapıdadır!. Kaideye yakın olan tarafı ”kitin” şeklinde, diğer tarafları ise, zar şeklindedir. Alt kanatlarının tamamı ise, ”zar” şeklindedir. Ziraata zararlı olan pek çok türü bulunmaktadır. Ülkemizd de, tahıl üretilen tarlalarda çok önemli zararlar oluşturan süne zararlısı, yarım kanatlılar takımına aittir.

Small brown mirid - Plagiognathus verticalis

TAM BAŞKALAŞIMLI KANATLI BÖCEKLER

Kınkanatlılar (Coleoptera)

Böcek takımları arasında ”tür” olarak en zengin olanları, kınkanatlı böcek sınıfına girer!. Üst kanatları; ‘sert ve kitini‘ yapıdadır. Alt kanatları ise; zar şeklindedir vedinlenme pozisyonunda, diğerlerinin altında, ‘sert’ olarak bulunmaktadır. Zararlı olan türleri olsa da; gül biti yiyen, uğur böceği gibi, bazı faydalı türleri de vardır!.

lady beetle - Hippodamia parenthesis

Sinir Kanatlılar (Neuroptera)

Sinir kanatlılar, vücudunu ‘çatı‘ gibi örterler!. Ancak kanat damarlarının, ‘sinir’ şeklinde yapısı vardır. Genellikle küçük ve zararlı olan (örneğin; gül biti) gibi haşereleri yerler ve bu yüzden de faydalıdırlar. ‘Mayıs sineği,’ bu türdendir.

lacewing - Eremochrysa punctinervis

İki Kanatlılar (Diptera)

Diğer kanatlı böcek takımlarından, iki kanatlı olmaları yönü ile ayrılırlar!. Fakat ikinci çift kanatları;halter‘ şeklindedir. Halterler, diptera türünde olan böceklerin, uçuş sırasında yön değiştirmesini sağlar. Karasinekler, bu türe aittirler.

Fly - Copestylum haagii - female

Pul Kanatlılar (Lipidoptera)

Vücut ve kanatları, kiremit şeklindedir ve renkli pullar ile kaplıdır. Bütün kelebekler bu takıma girmektedir. Kınkanatlılardan sonra en zengin olan türdür!. Erginin ağız parçaları, hortum şeklinde olur. Çiçeklerin özlerini bu şekilde tüketir.

Monarch - Danaus plexippus - male

Larvalarına ise tırtıl adı verilir. Tırtıllar, pupa olduktan sonra; ‘ergin‘ hale gelirler. Erginleri çiçek özleriyle beslendikleri için zararsız yapıdadır. Fakat larvalar; bitkilere ve özellikle de yapraklara çok büyük zararlar verirler.

Datana spp. - Datana perspicua

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla daima hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com