HAŞERELERLE MÜCADELE (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

 Böceklerin, insanlara ‘değişik‘ şekillerde ”zarar veren” her türüne, genel anlamda ”haşere” denilmektedir. İnsanların yaşam alanlarında bulunarak onların ”yaşam koşullarını” çok ciddi anlamda etkilemeye sahiptirler. İşte bu nedenle, yapısal olarak ”hızla yayılan” haşereler, yine aynı süratle yok edilmelidirler!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

İnsanlarımızın çoğu, haşere türleri ve özellikleri hakkında, hemen hiç bir ”bilgiye” sahip olmadıkları için evlerimizde rastladığımız bu türlü zararlı haşereler, özellikle; çocuklar ve kadınlar üzerinde ciddi şekilde endişeye sebep olmaktadırlar.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Böcekler, dünyada en çok rastlanan canlılardır. Bunun elbetteki en önemli nedeni, bu canlıların her türlü olumsuz doğal koşullara oldukça dayanıklı yapıda yaratılmış olmalarıdır. Dünya’mızın üzerinde yaklaşık olarak, ”1-1,5 milyon” civarında keşfedilmiş ‘böcek türü‘ bulunmaktadır. Her an ise yeni bir tür keşfedilmektedir!. Günümüzde, bilinen hayvan türlerinin ”3/4‘ ünü” böcek tür ve çeşitleri oluşturmaktadır.

Oldukça fazla sayıda, böcek türü olmasına rağmen, tüm böceklerin genel yapıları, hemen hemen aynı özellikleri taşır. Öyle ki, bütün böcekler; ”Baş, göğüs ve karın olmak üzere, 3 adet ”ayrı” kısımdan oluşurlar. Böceklerin boyutları; 0.2 mm.’ den, 30 cm.’ ye kadar da değişebilir!. Böcekleri ayırt etmenin bir diğer yolu da, bacaklarını saymaktır. Hemen her böceğin, altı adet bacağı bulunur Böceklerin vücudu, ”kitin” denilen bir dış kabukla” örtülüdür. Büyüdükçe kabuklarını da değiştirirler.

Mosquito, Culiseta? - Culiseta inornata - female

Vücutlarında ürettikleri zehiri, tamamen savunma ve beslenme amacıyla kullanan, birtakım böcek türleri de vardır. Zehirli böcek türleri arasında; örümcek, akrep, çıyan, kırkayak ve arı türleri,” insanlara en fazla zarar veren haşerelerdir. Bazı haşereler kültür bitkilerinde; kök, gövde, yaprak, meyve, sap gibi kısımlarla beslenerek mahsule zarar verirler.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bitkisel ürünlerde doğrudan beslenerek, önemli ürün kayıplarına neden olurlar. Haşerelerin büyük bir çoğunluğu, yaşamlarını sürdürebilmek için, insanların gıdalarına ortak” olurlar. İnsanların ürettikleri ürünlere, daha henüz tarla ve bahçedeykenbile musallat olabilirler!. Hatta bununla da yetinmeyerek, ısrarla insanların ürünlerini depoladıkları yerlerde ve hatta pişirdikleri alanlarda bile onlardan faydalanmaya çalışırlar!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Tüm bunların sonucunda, ”ev zararlısı” olarak adlandırılan bu haşereler, hem gıdaların kirletilmesi hemde insan sağlığının bozulması konusunda ciddi tehdit oluştururlar. Sıtma, veba, şark çıbanı, uyku hastalığı, Kırım-Kongo kanamalı ateşi ( kkka) gibi birçok ölümcül olabilecekbulaşıcı ve salgın” hastalıkların yayılmasında baş aktör olarak yer alırlar!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Haşerelerden kurtulmanın en önemli şartı, öncelikle; ”yaşam alanlarının hijyen kurallarına uygun olan bir şekilde rutin temizliğinin ve bakımının yapılmasıdır.” Her türden; rutubet, toz ve kirden arındırılmış alanlarda haşereler asla barınamazlar!.. Yiyeceklerinizin üzeri daima kapalı olmalı, etrafta yiyecek ve çöp artığı bırakılmamalıdır.

Blattella asahini - Blattella asahinai

Tüm bu gerekli koşullar sağlandığı halde eğer, bir şekilde haşere sorunu” ile karşılaşırsak, yapılacak tek şey; profesyonel yardım almak olmalıdır. Bireysel mücadele, kimyasal ilaçların zararlı etkileri nedeniyle, kesinlikle tercih edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki, bilinçsizce ve bilgisizce yapılan her türlü işin akabinde istenmeyen bir sonuç meydana gelebilir!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply