HALI (TOZ) BÖCEĞİ NEDİR ? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

KİMLİK BİLGİSİ

Halkın arasında ”kara böcek” veya ”toz böceği” olarakta adlandırılan halı böcekleri, özellikle; evlerde, apartmanlarda yani, genel olarak konutlarda ”az kullanılan eşyalarda ve eski elbiselerde” yuva yapar ve bu kısımlarda üreyerek çoğalırlar.

larder beetle larva? - Anthrenus

Genellikle, evlerimizde çok fazla kullanılmayan eşyaların içlerine girerek, buralarda konaklarlar. ”halı (toz) böceklerinin” boyutları, türlerine göre farklılıklar gösterebilir. Ortalama boyları ise; ”15 mm.” civarındadır.

SİYAH HALI BÖCEĞİ ile ilgili görsel sonucu

Kuyruk kısımları da dahil, vücudunda ‘uzun kılları’ bulunan bu böceklerin renkleri ise türlerine göre değişmektedir. Genellikle; siyah, kırmızı ya da kızıl kahverengi gibi renklerde olan ‘halı böcekleri‘ evlerdeki ”tüy, deri ve ipek” gibi tüm eşyaları ‘‘kemirerek” beslenirler!. Bazı türleri ise bitkisel ürünleri de tüketebilir.

Hairy, cocoon-shaped insect - Anthrenus

Halı böceklerinin oldukça farklı türleri vardır. Boyutları, ortalama olarak ”14 -16 mm.” arasında değişkenlik göstebilir. Bu nedenle çıplak gözle kolay görülemeyecek kadar küçük olan, bir böcek türüdür.

Small hairy beetle - Trogoderma

Halı böcekleri, zararsız bir böcek türü olarak nitelendirilseler bile; ”eski eşyalarda, koltuklarda, halılar” arasında yaşayan binlerce halı böcekleri her geçen zaman evlerimizde çoğalarak çeşitli türdeki ‘hastalıklara‘ sebep olabilmektedirler.

larder beetle larva? - Anthrenus

Bu böcekler özellikle, ‘astım hastalarının‘ yaşam standardını zorlaştırarak; ”kaliteli ve temiz” nefes almalarına mani olur!.. Aynı zamanda da, allerjik astım hastalığının ileri safhalara ulaşmasına neden olur. Halı böceklerinin renkleri genellikle, siyaholarak bilinse de, farklı renklerde olabilen ”halı böcekleri” de vardır.

Varied Carpet Beetle - Anthrenus verbasci

İlaçlama yapıldığında, halı böcekleri arasında ”kırmızı yada kahverengi” olanlar da görülebilir. Halı böcekleri, evlerimizdeki evcil hayvanların; kıl, ve tüylerinden veya ‘ipek ve yün‘ gibi hayvansal ürünlerden üretilmiş olan giysilerden beslenirken, bazı halı böcekleri ise; evimizde bulunan birtakım bitkilerin; ”yaprak ve köklerini yiyerek çoğalırlar.

Dermestid - Trogoderma - male

Evimizdeki halı böceği varlığını, özellikle süs bitkilerimizin yapraklarında onları gördüğümüz zaman anlarız. Halı böcekleri, çok hızlı üreyebilen bir böcek türü olduğu için evde yaşadığı anlaşılır anlaşılmaz ”acil” bir biçimde müdahale edilmesi gerekir.

Varied Carpet Beetle - Anthrenus verbasci

Profesyonel yardım alarak, evinizde yaptıracağınız ”kokulu sıvı ilaçlama” uygulaması ile kolay bir şekilde halı böceklerinden kurtulabilirsiniz. Buna ek olarak, evlerdeki halı böceklerinin çokluğuna göre bu böcekler için ‘jel’ şeklindeki ilaçlama yöntemi de uygulanabilir. Bu böceklerle mücadele de; ”doğru yöntemlerle, doğru ilaçlama” yapılması çok önemlidir.

orange dermestid larva - Trogoderma ornatum

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri,T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply