BM’NİN TAVSİYESİ OLAY OLDU: BÖCEK YİYİNİZ !.. (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü‘nün yayınladığı raporda, yoğun gıda talebini karşılamak üzere, böcek çiftliklerinin kurulması teklif edildi. Uzakdoğuda ve Meksika gibi Amerika kıtasında bulunan bazı ülkelerdeki insanların, oldukça yaygın olarak tükettiği böcekler, kıtlıkla mücadelede bir alternatif olarak düşünülmektdir.

farmapest gıda olarak tüketilen böcekler ile ilgili görsel sonucu

Birleşmiş Milletlere” bağlı olan, Gıda ve Tarım Örgütü”’nün raporunda özellikle; ”hamamböceği, ipek böceği, ağustos böceği, un kurdu, çekirge, termit ve karınca gibi, ”besin ve protein” değerleri ‘oldukça yüksek‘ olan böceklerin, insan ve hayvanlar için gıda olarak yeterince kullanılmadığına dikkat çekilmektedir!.

farmapest gıda olarak tüketilen böcekler ile ilgili görsel sonucu

BM, Gıda ve Tarım Örgütünün yayınladığı raporda; Dünya üzerindeki ‘iki milyar’ insanın,protein ve mineral” içerik bakımından oldukça ”zengin” olan böceklerle” beslendiği hatırlatılmaktadır!. Bu rapora göre; böcekler, yedikleri besinin yaklaşık, yarısını ete” dönüştürürlerken; ‘sığırlarda‘ bu oran sadece ”1/8′dir.”

farmapest gıda olarak tüketilen böcekler ile ilgili görsel sonucu

Çevreye oldukça ”zararlı” olan ”zehirli gazları,” çok daha az bir miktarda yayan böcekler, ayrıca; insan, hayvan ve besin artıklarını” da tüketerek, ”doğal dönüşüme”de katkı sağlamaktadırlar. Aynı zamanda fiziksel olarak da diğer protein sağlayıcı hayvanlardan çok daha az yer kaplamaktadırlar. Yem masraflarınında oldukça makul olması, böceklere olan talebi giderek arttırmaktadır!.

farmapest gıda olarak tüketilen böcekler ile ilgili görsel sonucu

Bu projenin ekibinden olan”uzman bir yetkilinin” yaptığı bir paylaşımda ”böceklerle beslenmenin öneminin,” yavaş yavaş anlaşıldığını belirterek; Önümüzdeki 10 yılın içerisinde bazı batı ülkelerinde böcekleri, ‘kahvaltı’ sofralarında görmeyi düşünmek, gerçekçi olmasa bile, bu yönde bir eğilimi gelecekte mutlaka görebiliriz!.” demiştir.

farmapest gıda olarak tüketilen böcekler ile ilgili görsel sonucu

Rapora göre; özellikle, yeterli beslenemeyen çocuklar için protein zengini böceklerden yapılacak mamalar ”ek gıda” olabilir. Bazı böceklerin etleri, ayrıca; ‘bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum ve çinko‘ gibi mineraller bakımından da zengindir.

farmapest gıda olarak tüketilen böcekler ile ilgili görsel sonucu

BÖCEKLER BATI’DA KAHVALTI SOFRASINA GELEBİLİR

Böcek eti tüketiminin ”tat” açısından sorun teşkil edebileceği endişesine de cevap veren raporunda; Afrika’nın güneyindekurtçuk tüketen ve bunu da ”kültür” olarak gören bazı kabilelerin, yedikleri larvaları oldukça da ”lezzetli” bulduklarını aktarmaktadır. Güneydoğu Asya’da ise, karınca ve termit yumurtalarının, yüksek fiyatlarla alıcı bulduğu hatırlatılmaktadır.

Kamerunun başkenti, Yaounde‘deki pazar yerlerinde, mevsimlerine göre; çekirge, termit ve larvalar satılır!.. Böcek tüketici ve üreticileri; böcek yemenin; ”vücudu beslediğini ve çok fazla da yağ içermediğini belirterek, “Bunu, sürekli yerseniz; nadiren hastalanırsınız.” diyorlar.

Çekirge mevsiminde bu böcekleri toplayan yerli kadınlar, hem çocuklarını doyuruyorlar hem de arta kalanını da, köy pazarında satıyorlar. Yerel halk çekirgelerin, hem bedene hem de ceplerine faydası olduğunu söylüyor. Bir kadın günde dört pet şişe dolusu çekirge toplayabiliyor ve yaklaşık olarak 15 Euro kazanıyor.

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com