AMERİKAN BEYAZ KELEBEK TIRTILI DÜZCE HALKINI CANINDAN BEZDİRDİ!.. (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Düzce ilinde, yaz başından itibaren, daha çok fındık bahçelerinde görülen Amerikan beyaz kelebeği, tırtılı,” yerleşim alanlarındaki, bahçelerin ve evlerin duvarlarını sarmaya başladı. Şehirde haziran ayı başından itibaren ”fındık bahçelerinde” görülen ve yaprakları yiyerek üreticileri çok büyük zarara uğratan Amerikan beyaz kelebek tırtılı, son dönemlerde ”yerleşim alanlarında” etkili olmaya başladı.

farmapest çam kese böceği resimleri ile ilgili görsel sonucu

Şehir içinde, evlerin bahçeleri ve ağaçlarda daha çok etkili olan kelebeğin tırtılları, binaların dış cephe duvarlarında da görülmeye başladılar. Birçok noktada da görülen bu tırtıllar, kent sakinlerini canından bezdirdi. Aziziye mahallesi muhtarı, tırtılların her yerde görüldüğünü, evlerin içine kadar girdiğini söyleyerek, şöyle konuştu: -“Artık insanlar, bunlarla tek başlarına mücadele edemiyorlar.

Cabbage White? (Pieris rapae) - Pieris rapae - female

Kurumların mücadelesi yetmiyor. ”yeşil Düzce, kurtul Düzce!.” oldu. Biz iseyeşil Düzce olarak kalmasını istiyoruz. Yetkili olan mühendislerinden aldığımız bilgiye göre; ben, kendi bahçemdeki kelebekle, mücadele etsem bile, komşum etmediği sürece, bu hiçbir işe de yaramıyor!. Artık biz bunun uzmanı olduk!. Devletin buna bir çözüm bulması lazım, bütçe hazırlaması lazım. Yoğun ilaçlama yapılması gerekiyor.

Mystery butterfly - Lomographa semiclarata

Çünkü; yemeklerimize, yatak odalarımıza kadar girdi. İnsanları, canından bezdirdi. Biyolojik olarak da mikrop yayıyor mu, hastalıklara neden oluyor mu bilmiyoruz. Bunu çok ciddiye alıyoruz. İnşallah gerekli önlemler alınır. Bütün meyvelerimiz de bu şekilde tırtıllarla temas halinde. Bu meyveleri yiyoruz.

Artace cribrarius - male

Bu konuda ilgililerden, yetkili ve etkili çözüm üretilip sonuçlar alınmasını istiyoruz.”  diyerek, halkın isyanını dile getirdi!. Mahallenin sakinlerinden birisi ise; – “Özellikle sabahları çok yoğun oluyorlar. Geceden de duvarlara birikiyorlar. Sabahları daima temizliyoruz. Ancak evin içine kadar giriyor. Akşamları da, tekrar kontrol ediyoruz. Tek tük kalanları oluyor. Onları da temizliyoruz” dedi.

Caterpillar - Malacosoma americana

Düzce Valisi, belediye başkanları ve ilgili kurum müdürleri ile valilikte bir toplantı yaparak, kelebeğin tırtılı ile mücadelede alınacak bazı önlemleri konuştu. Vali, toplantıda alınacak kararların ise daha sonra açıklanacağını söyledi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün intertet sayfasında Amerikan beyaz kelebeği tırtılı zararlısı ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

Dot-lined White - Artace cribrarius - male

Düzce ilimizde, ”1997 yılından” itibaren görülmeye başlayan,Amerikan beyaz kelebek tırtılı” zararlısının birinci döl” zararı, ”haziran ayında” ortaya çıkmaktadır. Birçok bitkiyle beslenebilme özelliğinde olan bu tırtıl zararlısı, mücadele edilmediğinde popülasyonunu artırarak, daha farklı alanlarda yeni zararlara neden olabilmektedir.

Dot-lined White Moth -  Hodges #7683 - Artace cribrarius

Yapılan ”akademik çalışmalarda” bu zararlıların, 628 adet” farklı ”bitki türünde” zarar meydana getirdiği, öncelikle en çokdut ve akçaağaçlarda’ görüldüğü, ayrıca diğer bitkilerden elma, armut, kiraz, fındık bahçeleri ve hatta kavak” gibi ağaçlara da zarar verdiği tespit edilmiştir.” Açıklamada zararlının lavralarını bıraktığı ağaçlarda, budama ve daha sonra ilaçlama yapılarak, mücadele edildiği de belirtildi.

Some kind of tent caterpiller?? - Malacosoma constricta

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply