SIÇAN NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Sıçan; (lat. mus). geniş anlamında, sıçangillerfamilyasına giren bütün hayvanlara verilen addır. Ayrıca ”rattus” cinsinden kemirgenlere de aynı isim verilir. Dünya’nın Antartika hariç, hemen her yerinde yaşarlar. Onlar en zararlı kemirgenlerin başında yer alırlar.

Boyu, 10-25 cm. arasında değişir. Tüyleri, esmerimsi koyu kahverengidir. Uzun kuyrukları; çıplak ve pulludur. Alt ve üst çenesinde; ”ikisi, güçlü ve kesici, altı tanesi de, pütürlü” olan ”azı dişleri” vardır. Bu güçlü çenesiyle, kemirdiği her şeye zarar verebilir!.

Sıçanlar, ”hem halk sağlığı, hem de gıda endüstrisi” için oldukça zararlı olduklarından yok edilmeleri gerekir. Ayrıca kuduz ve veba gibi ölümcül hastalıkların virüslerini taşıdıkları için de oldukça tehlikelidirler.

Sıçangiller (lat. muridae); Omurgalı hayvanlardan olan vememeliler ailesinin; kemiriciler takımının, yalındişliler alt takımının, ”sıçanımsılar” bölümüne giren bir familyasıdır. ‘Antartika‘ kıtası hariç, Dünya’nın her tür yerinde yaşarlar. 71 cinsi ve 626 türü vardır. ”Uyumlu, keskin zekalı ve yetenekli” canlılardır.

Çok sivri, tüylü ağız ve burun kısımları; çok büyük ve koyu siyah gözleri; tüysüz kulakları en belirgin özellikleridir. Tüylü yapılı, ön ayaklarında; 4 veya 5 adet parmakları vardır. Derisi;kısa, ince ve parlaktır. Üst ve alt çenesinde 3’er adet,azı dişi bulunur.

Sıçanlar, çok çabuk ve çok fazla miktarda üreyebilirler. Sürü halinde göç ederler. Her çeşithayvansal ve bitkisel” gıdalarla da beslenebilirler. Suda yaşayanlarının parmakları arasındaperdelervardır. Bazı türleri, kışlık yiyeceklerini yuvalarında depolarlar.

Sıçanların, çok çeşitli türleri, değişik ‘coğrafi bölgelerde’ yaşarlar. Bunlar arasında ‘en çok bilinen‘ türleri: ”Afrika cırlak sıçanı, cüce sıçan, dikenli sıçan, bizam sıçanı, ev sıçanı, ev kemesi, göçmen kemesi, orman sıçanı, pirinç hemsteri, su sıçanı, tarla cüce sıçanı, tarla sıçanı, toprak sıçanı, lemming sıçanı ve hamster akla ilk gelenler arasında sayılabilir.

Sıçanımsılar (lat. myoporpha); bazı sınıflandırmacılara göre ”omurgalı” hayvanlardan ”memeliler” sınıfının, ”kemiriciler” takımının bir alt takımı veya bir başka sınıflandırmaya göre; ”kemiriciler” takımının, yalındişliler alt takımının, bir bölümünü oluştururlar.

Фото крысы

Kutup bölgesi hariç, Dünya’nın her yerinde yaşarlar. Üçüncü ve dördüncü jeolojik dönemlere ait olan tabakalarda fosillerine rastlanmıştır. 132 cins ve 1100’den fazla türleri vardır. ”Sıçanımsıları” oluşturan familyalar:”Kör faregiller (köstebek), toprak kazangiller, yedi uyuklayangiller” şeklinde sayılabilir.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply