KORKU VEREN ÖRÜMCEK TÜRLERİ (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

Örümcekleri seven çok kişi tanımayız!. Gerçekten de, oldukça ”sevimsiz ve ürkütücü” bir tipe sahip bir canlı türüdür. Hele de bazı türleri de vardır ki, son derecede zehirlidir!. Ama insanların büyük kısmı, onların ‘zehirinden‘ çok, tipinden ürktüğü için nefret etmektedirler.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bu ilginç canlıları, ”sevmeyen” insanların aksine, ”sevenleri” de, bir onun kadar vardır!. Evinde ”teraryum” adı verilen; akvaryum benzeri; camdan kafesleri kurup, tarantula gibi büyük, kıllı cinslerine bakanların sayısı her geçen gün artmaktadır!. Örümcekleri sevsek de sevmesek de, onlar ”doğal dengenin” bir parçasıdır.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Her canlının doğanın dengesinde mutlaka bir yeri vardır. Konumuz burada Dünya’nın en zehirli olan örümcekleri. Gelin şimdi bu altı gözlü, sekiz bacaklı, ürkütücü ve aynı zamanda; insanı, ”bir saat” içinde öldürebilecek kadarzehirli olan örümceklerin, bazılarını kısaca tanıyalım:

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çinli Kuş Örümceği (Chinese Bird Spiders) (Haplopelma)

Çinli kuş örümceği bir tarantula cinsidir. Bu örümceğin boyutları, oldukça büyük olabilmektedir.

Örümcek, bacaklarıyla beraber ‘20 cm.‘ gibi bir ölçüye varabilmektedir. Bu örümcek türü, ”küçük böcekler” gibi canlılarla beslenir. Çin ve Vietnam’ın yağmur ormanlarında yaşarlar. Agresif bir türdür, insanlar dokunmadıkça pek zarar vermezler.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bu örümceğin ısırığı sonrası, insanın ne tür etkilere maruz kalacağı henüz bilinememektedir!. Ama yapılan bir dizi laboratuvar testlerinde zehirinin, oldukça güçlü ve etkili olduğu tespit edilmiştir.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Şili Örümceği (Chilean Recluse Spider) (Loxosceles laeta)

The Chilean Recluse Spider diğer türlere göre oldukça ufak ama zehirinin etkisi, bir o kadar büyük olan bir örümcek türüdür!. Örümceklerin, sekiz adet gözü vardır ama bu örümcek türünün, çift sıralanmış halde altı gözü bulunur.

Endemik olarak Güney Amerika’ya ait olan bu örümcek türü, çok kısa bir zamanda tüm Dünya’ya yayılmıştır!. Şili örümceği, pek saldırgan olan bir tür değildir. Am,a insanlar ister istemez dokunduğunda kendisini savunma içgüdüsüyle ısırabilirler.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Isırığı, acısızdır. Ama asıl tehlikeli durum, örümcek ısırdıktan sonraki, ”24 saatiçerisinde, ısırdığı bölgedeki ”yaranın” etrafındaki tüm ‘hücrelerin,’ ölmesiyle başlar. Isırılan bölge zamanla çürüme başlayacaktır. Yara,10-15 cm. kadar genişleyebilir. Eğer yaralıya en kısa sürede müdahale edilip, tedavi edilmezse, ”böbrek yetmezliğinden” kişi kaybedilebilir!.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Redback Örümceği (Redback Spiders) (Latrodectus hasseltii)

Karadul örümceğinin yakın bir türüdür. Karadul ile amcaoğlu diyebiliriz!. En çok ısırıklarından ‘kayıp’ yaşanılan türdür. Dünya’da sadece Avustralyada bulunan yani endemik bir örümcek türü olan redback örümceği, sahip olduğu nörotoksik zehiri ile insan dahil bir çok canlı için ölümcül olabilir.

Isırığın etkileri yaklaşık olarak, ‘bir saat‘ içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Redback örümceğinin ısırma belirtileri: Aşırı ağrı ve yanma hissi, şiddetli terleme, kusma, hipertansiyon, ateş, solunum yetmezliği, bilinç kaybı, koma ve en sonunda da ”ölüm” olarak sıralanabilir!. Neyse ki, ”panzehiri” ”1956 yılında” keşfedilmiştir. Bu nedenle acil müdahale önemlidir.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Altı Gözlü Kum Örümceği (Six Eyed Sand Spider) (Sicarius hahni)

Altı gözlü kum örümceği” veya aynı zamanda da ”altı gözlü yengeç kum örümceği” olarak da bilinen bu tür, bacakları ile beraber, 50 mm. kadar ‘uzunlukta‘ olabilmektedir!. Oldukça büyük sayılabilecek olan bu örümcek türünün, insanları ”ısırması” pek nadir görülmektedir.

Laboratuvarlardaki hayvanlar üzerinde yapılan testler neticesinde, bu tür örümceğin zehirinin çok güçlü olduğu tahmin edilmektedir. Zehir; ”kan ve doku incelmeleri ile kan damarı çatlaklarına” neden olan, ‘çok güçlü’ bir hemolitik, nerotoksik” etkiye de sahiptir. Bu örümceğin ”zehirine karşı birpanzehir maalesef henüz yoktur!.

Hobo Örümceği (Hobo Spider) (Tegenaria agrestis)

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşamını süren, en tehlikeli örümcek türlerinden biri olduğu kabul edilmektedir!. Bu örümcekler, kendilerine ya da özellikle de, ”yumurtalarına” zarar gelmediği sürece agresif değildirler.

Sidney Huni Ağ Örümceği (Sydney Funnel-Web) (Atrax robustus)

Sidney örümceği, oldukça tehlikeli bir türdür. Boyutları, ‘1-5 cm.‘ arasında değişmektedir. Hem dişi hem de erkek örümcekler, ‘lacivert ve siyah‘ renk tonlarına sahiptirler. İnsanlar ve primatlar için son derece toksik zehir yapan bir iyon kanalı inhibitörü ”atracotoxin” içerirler.

Bir, erkek huni ağ örümceği ısırığının belirtileri, yaklaşık olarak, 1 saat içinde ‘etki’ etmeye başlar. Sidney huni ağ örümceği ısırmasında ağrı, gün boyu sürebilir. Huni ağ örümceğinin oldukça etkin olan zehiri;kusmaya, hipertansiyona, solunum yetmezliğine, komaya ve sonunda ölüme‘ dahi neden olabilir.

Bu örümcek türü, aynı zamanda çok iyi bir ”yüzücüdür.” Suyun dibine bile inebilir ve orada, bütün gece kalabilir. Bu yüzden, Avustralya’lılar sabahları havuza girmeden önce, dibini kontrol etmeyi asla ihmal etmezler!.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Fare Örümceği (Mouse Spiders) (Missulena)

Fare örümcekleri, Avustralya’nın her bölgesinde görülebilen, bir örümcek türüdür. Aynı zamanda, Şili‘de de rastlanmıştır. Bu örümcekler, genellikle; böcekleri ve küçük boyutlu kemirgenleri tüketerek beslenirler.

Mouse-Spiders-Missulena

Fare örümceğinin bir insanı ısırmasından sonra; aşırı derece ağrı, kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve ölüm gibi sonuçlara neden olmaktadır. Fare örümceği, pek agresif bir örümcek türü değildir.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Ağaç Huni Ağ Örümceği

Ağaç huni ağ örümceği, ”Sidney huni ağ örümceği” ile akraba bir türdür. Ve zehiri de aynı etkilere neden olmaktadır. Bunlar: kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve ölüm.

Karadul Örümceği (Black Widow Spiders) (Latrodectus)

Redback örümceğinin akrabası veen çok bilinen türüdür. Birbirlerine çok uzak bölgelerde yaşasalar da aynı soydan örümceklerdir. ‘Aşırı ağrı ve yanma hissi, aşırı terleme, kusma, aşırı ateş, solunum yetmezliği, koma hipertansiyon ve ölüm.’

Bir karadul örümceğinin ısırığı, ‘Redback örümceğininki‘ gibi, neredeyse aynı etkilere neden olur. Tüm bu belirtiler, ‘örümcek ısırmalarının‘ ortak özelliklerindendir. Neyse ki, bu türün de panzehiri mevcuttur.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Brezilya’lı Gezen Örümcek (Brazilian Wandering Spider) (Phoneutria)

Brezilya’lı gezen örümcekler, oldukça ”büyük” boyutta olabilmektedir. 13 – 15 cm. civarında olanları vardır. Özellikle, ‘Güney ve Orta Amerika‘ kıtası ”yaşam” alanlarıdır.Brezilya’lı gezen örümceğin” zehiri, ”PhTx3” olarak bilinen güçlü bir ”nöro toksin” içerir.

Bu toksin; ‘kas kontrol kaybına, solunum problemlerine, felç geçirmeye ve boğulmaya’ neden olabilir. Kesinlikle korkmanız gereken bir toksindir!. Eğer bu örümcekleri bir yerlerde görecek olursanız, tek yapmanız gereken şey; ”yönünüzü değiştirmek” olmalıdır!.

farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu
farmapest örümcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Umarız, hiç kimse bu ”örümceklerin” ısırıklarına maruz kalmaz!. Böyle bir durumdaysa yapılması gereken en doğru şey; hiç ‘vakit’ kaybedilmeden, bu konuda uzman insanların olduğu, bir tıbbi yardım kuruluşuna başvurmak olmalıdır!.

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla daima hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply