TEKE BÖCEĞİ NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

KİMLİK BİLGİSİ

Bu böcek türünün Latince adı; “anoplophora chinensis”tir. Özellikle Asya kıtasında ve uzakdoğudaki ülkelerde yaşar. Dünya’da, ”bitkilerin kanseri” adıyla nam salmıştır. Bir diğer özelliği de tekelerin ”boynuzuna” benzeyen antenleridir. Teke böceğinin ergen olanlarının boyu, yaklaşık olarak 15-20 mm.’dir. Renkleri de; siyahtan, sarıya veya esmerrengine dönüşebilen, bir böcek türüdür.

Unknown Longhorn Beetle - Psyrassa unicolor

Teke böceğinin bazı türlerinde; ”ortada ve her iki yanında” olmak üzere üç adet ”siyah renkte leke ve beyaz renkler” bulunmaktadır. Ergin olan teke böcekleri genellikle hiç beslenmezler!. Teke böceği larvalarının vücutları; çoğunlukla düzgün ve şişman olup, segmentlerinin arası, derin pileler ile bölünmüştür.

Longhorned Beetle - Anoplodera pubera

Teke böceği larvalarının ten rengi; beyazdır. Teke böceği larvalarının baş kısımları, göğsünün içerisine doğru çekili olduğu için gözle bakıldığı zaman kesinlikle görülemez!. Olgunlaşan teke böceği larvaların büyüklükleri, ”20-22 mm.” arasında değişmektedir.

Flower Longhorned Beetle - Strangalepta abbreviata

Ergin teke böcekleri genellikle, ”mayıs – ağustos” aylarında aktif olurlar!. ‘Dişi teke böcekleri‘ yumurtalarını, çoğunlukla ”ovipozitörleri” sayesinde; ”enine kesilmiş odun parçalarının, çatlaklarının ya da yarıklarının arasına” bırakırlar.

Long-horned Beetle - Stictoleptura canadensis

Yumurtalarından çıkan teke böceği larvaları, çatlaklarında bulundukları ”odunu” yiyerek tahrip ederler. Odun parçasından sadece çok ince, karton kalınlığında bir tabakayı bırakırlar. Teke böceklerinin larvalarının zararları çoğunlukla dışarıdan bakıldığı zaman hiç bir şekilde belli olmaz.

Ditylus quadricollis maybe - Stictoleptura canadensis

Ağaçların üzerine çok dikkatli bakıldığında ancak, bu ‘ince talaş yığınları gözle görülebilmektedir!. Türkiye şartlarında teke böceklerinin; larvadan, ‘ergin‘ olarak çıkmaları, ”temmuz ile eylül” ayları arasında olmaktadır. Bu zararlı haşere türü, özellikle; ”ev kirişlerine, ahşap tavan kısımlarına ve parkelere” çok büyük oranda zararlar vermektedir!.

Flower longhorn - Stictoleptura canadensis - male

Zarara uğramış‘ olan ama ”sağlammış” gibi görünen keresteler ise,teke böceği larvasının” yapmış olduğu tahribattan sonra maalesef, tam anlamı ile kullanılamayacak bir hale gelmektedi!r. Öyle ki, bu kerestelere dışarıdan bakıldığı zaman yalnızca üstte, oval bir şekilde olan larvanın ”çıkış deliği” görülebilmektedir!.

Longhorned Beetle - Typocerus velutinus

Çıkış deliklerinin önünde sadece, incelen keresteden tozlaşmış öğüntüler görülmektedir!.. Çoğunlukla,teke böceği larvalarının bulunduğu yollar birbirleriyle de bağlantılıdır ve çok kısa olarak, ”derinlere” doğru ilerleme göstermektedir. Bir diğer ahşap zararlısı olan tahta kurdunun özelliklerini taşırlar.

Flower Longhorn? - Typocerus lunulatus

Teke böceklerinin maddi zararları, sadece kereste depolarında görülmez.  ”Telgraf ve telefon direkleri ile ahşap evlere” vermiş olduğu zararlardan ötürü de bunların yenilenmesi, genellikle ekonomik açıdan büyük bir yük teşkil etmektedir. Aynı zamanda teke böceklerinin zarar verdiği diğer bir ağaç cinsi de ”iğne yapraklı” ağaçlardır.

Typocerus on Cirsium undulatum - Typocerus

Teke böcekleri özellikle, çatıların yapımında kullanılan kerestelere büyük oranda zarar verdiklerinden dolayı, maalesef çatıların ömürlerini de, 15-25 seneye kadar düşürebilmektedirler!. Bunu gözönüne alarak, her yıl çatının içlerinde profesyonel yardım alarak, ilaçlama yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

cerambycid 2 - Typocerus

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri,T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli,belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply