PLASTİK TÜKETEN LARVA KEŞFEDİLDİ!.. (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

İspanya’daki, ”Biomedicine ve Bioteknoloji Enstitüsünde” çalışan, İtalyan ”biyolog ve amatör arıcı” olan Federica Bertocchini, Dünya’nın belki de en önemli sorunlarından birine ‘çözüm’ üretebilecek, bir keşfi gerçekleştirdi. Öyle ki, bu bilim insanı, ”petek güvesi” larvalarının (galleria mellonella), ”plastiği” yediğini farketti!.

Galleria mellonella – Greater Wax Moth - Galleria mellonella

Dünya’nın geleceğini tehdit eden plastiklerin, doğada geri dönüşümünün çok uzun yıllar alması ve her geçen gün plastiklerin katlanarak çoğalması dolayısıyla en büyük çevre sorunlarından biri olan plastikleri yiyen bir ‘güvenin‘ tesadüf eseri keşfedilmesi, bu çok büyük çevre sorununu ortadan kaldırabilecek umutları da yeşertmiş oldu.

Arı peteklerini kemirerek, beslenen güve larvalarının, geliştirilmesinin devam ettiği ve sistemli bir şekilde de ”plastik atıklar” üzerinde denendiği kaydedildi!. Dünya’da yılda 80 milyon ton üretilen polietilenin, plastik atık kirliliğine yol açan en önemli malzeme olduğuna dikkat çekilmektedir.

wax worms? - Galleria mellonella

Petek güvesi larvalarının plastiği, özellikle; bal peteklerini sindirmek için kullandığı enzimlerle parçaladığını vurgulayan bilim insanı, bu enzime ait genlerin E coligibi bakterilere veya su altı bitkisi olan,planktonlara aktarılarak; okyanus, deniz ve akarsu gibi su kaynaklarındaki ve katı atık sahalarındaki plastiğin, ayrıştırılmasında kullanılabileceğini kaydetti!.

brown moth

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply