MEKSİKA’NIN MEŞHUR ”KARINCA SOSU” ZENGİN MUTFAĞINDA!.. (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

Meksika’nın, Oaxaca bölgesinde yaşayan insanlar, her ilkbahar kanatlı karıncaların” gelişini dört gözle bekliyorlar!.. Çok eskilerden ”yoksulların yemeği” olarak görülen karıncalar, artık lüks restoranlarda da kullanılıyor.

farmapest kanatlı karınca resimleri ile ilgili görsel sonucu

“Sanki, gökten karınca yağıyor!.” – Yere dökülüyorlar; süpürüp, topladıktan sonra da kavuruyoruz.” diyen, Meksika’nın güneyindeki ‘Oaxaca‘ şehrinin yakınlarında yaşayan çiftçi Gabriel Hernandez Cruz, her yıl,”ilkbaharda” ilk yağmurlardan sonra, kanatlı karıncaların gelişini, dört gözle bekliyor.

farmapest kanatlı karınca resimleri ile ilgili görsel sonucu

”Çikatana’’ adı verilen bu kanatlı karıncalar, bu mevsimde yuvalarından uçuyorlar. Sabah erken saatlerde gökyüzü bu kızıl kahverengi böceklerle doluyor, ortalığı kanat vızıltısı ve karıncaların gölgesi kaplıyor.

Queen of False Honeypot Ants - Prenolepis imparis - female

Bu kızıl kahverengi kanatlı karıncalar, bölgede oldukça sevilen bir ‘ezme‘ yapımında kullanılıyor. Şafak sökmeden önce, herkes sokaklara çıkıp, yere dökülen ‘karıncaları‘ süpürüyorlar. Karıncalar, sadece iki gün boyunca bu bölgeden uçuyorlar.

Prenolepis imparis, Winter Ant queen on Chinquapin trunk - Prenolepis imparis - female

Aşçı Ricardo Arellano, toplanan karıncaların kavrulduktan sonra ”tortilla” adı verilen ve bir çeşit ”yufka ekmek” üzerine konan peynir veya fasulye üzerine serpilerek yendiğini ya da ezme yapımında kullanıldığını söylüyor. Arellano, çalıştığı restoranda ezmenin nasıl hazırlandığını da gösteriyor.

karınca kızartması ile ilgili görsel sonucu

Önce, karıncaları düz bir sac üzerinde, palmiye yapraklarından yapılmış bir fırça yardımıyla kavuruyor. Aynı işlemi daha sonra, avokado yaprağı ve acı sivri biber” için tekrarlıyor. Sonra, bütün malzemeleri sarımsakla birlikte, mermer bir havana koyup eziyor.”

karınca kızartması ile ilgili görsel sonucu

Mısır unundan yapılma tortilla üzerine konulan bu ezmeyi tadanlar, onun oldukça lezzetli olduğu konusunda hemfikir. Karıncalardan elde edilen bu acı sosun, tütsülenmiş peynir” tadını andırdığı, tadanları tarafından dile getirilmektedir!.. Meksika ve orta Amerika’daböcek yeme geleneği” çok eskilere dayanmaktadır.

İlgili resim

Sömürge döneminde olduğu gibi bugün de, kanatlı karıncaların yoksul bölgelerde tüketildiğini görüyoruz!. Meksika’daki; ”böcek yeme geleneği” birazda ”zorunlu” olarak ortaya çıkmıştır. Sömürgecilerin zulmüyle yemek bulamayan anneler, aç kalan çocuklarını beslemek için mecburen, ‘yüksek protein‘ içeren bu karıncalara başvurmak zorunda kalmışlardır!..

karınca kızartması ile ilgili görsel sonucu

Bir zamanlar, sadece evlerde yenen bu karınca ezmesi, artık restoranlarda da yer bulmaktadır. Üstelik lüks semtlerde ve doğal olarakta lüks ve seçkin restorantlarda!.. Yarım kiloluk paketler halinde canlı olarak satılan, ”kızıl kahverengi karıncaların” paketi yaklaşık olarak, 50 dolardan rahatlıkla alıcı bulmaktadır!.

Fiyatın yüksek olması, karıncaların yılda sadece iki gün” toplanmasından kaynaklanmaktadır. Meksika’nın lüks restoranlarında karınca ezmesine yer verilmesi, müşterilerin yeni tatlara olan merakı ve biraz da böcekleri, ‘geleceğin besini‘ olarak gören, uluslararası eğilimin bir yansıması olarak görmek gerekir.

Karıncalar, sacın üzerinde kavrulur. Proteinin içeriği, böcekten böceğe ve yiyeceğin hazırlanma biçimine göre değişmekle birlikte, araştırmalar; ”bir gram böceğin, aynı miktardaki ”dana eti‘ ile aynı protein seviyesine sahip olduğunu da göstermektedir!. Üstelik, ‘böcek tüketiminin‘ çevre üzerindeki olumsuz etkileri, sığır etinden çok daha azdır.

Tüm bu olumlu veriler Birleşmiş Milletler’in böcekleri, ”geleceğin gıdası” olarak ”ilan” etmesine neden olmuştur!. Fakat buna rağmen bir zamanlar,yoksulların yemeği” olarak görülen ”karınca ezmesini,” Oaxaca’nın en lüks restoranlarından birinde tadıyor olmak, tuhaf bir çelişki olsa gerek…

Karıncalar, sadece sos ya da ezme olarak tüketilmiyorlar. Bazıları onları sacda kavurup, ”kanatlarını” ayırdıktan sonra,çerez” olarakta yiyorlar!. Bazıları ise, karıncanın sadece ”kuyruk kısmını” tüketiyor ve daha ‘kremsi bir sos‘ yapmak için, içindeki ”beyazımsı maddeyi” sıkıp, çıkarıyorlar!.

Bazıları da; kavrulmuş karıncaları ezip, tuzla karıştırarak; ”karınca tuzu” adıyla, ”Meksika içkisi” olarak da bilinen ve ”tekila” ya da ”mezcal’’ diye isimlendirilen içkinin eşliğinde kullanıyorlar. Kavrulan karıncalar; özel acı biber, avokado yaprağı ve sarımsakla, havanda eziliyor. Başka bir şekilde ise, karıncalardan yapılan mayonez, mısırın üzerine sürülerek yeniyor!.

Lüks restoranlarda kanatlı karıncaların yenilmesi, gelip geçici bir ”moda” mı? yoksa, böceklerin, düzenli olarak mutfaklara girmesinin işareti midir, kestirmek elbette ki zor!. Ama bu karıncaların, her yıl, Oaxaca’ya kattığı o, ”iki gün” süren heyecanın ise kalıcı olduğu kesin gibi!…

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla daima hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply