İLGİNÇ GÖRÜNÜMLÜ BÖCEKLER (FARMAPEST İLAÇLAMA SERVİSİ)

Dünya’mız, üzerindeki eşşiz doğal yerler kadar, ‘ilginç görünüşlere‘ sahip olan canlılar da, oldukça dikkat çekmektedir!. Bu böcekleri görenler, farklı görüntüleri yüzünden, gerçekten bunların canlı olduklarına inanmakta çok fazla zorlanmaktadırlar!.Dev,”kamuflajlı peygamber devesi (Extatosoma Tiaratum)” bu canlılardan birisidir.

Şeytan çiçeği peygamberdevesi ile ilgili görsel sonucu

Kedi yüzlü tırtıl, vücudundaki ”yüksek protein” oranı ve yumuşak dokusu sebebiyle, çok fazla savunmasızdır. Bu yüzden de kendisine göre ”savunma mekanizması” geliştirmiştir!. Örneğin; ”parlak, canlı renklere veya başka korkutucu bir canlının şekline bürünmek”gibi. Taklit yetenekleri o kadar gelişmiştir ki; suratının aldığı ‘korkunç ve garip’ şekil, çoğu meraklı avcıyı kaçırmayı başarır!.

İlgili resim

Şeytan çiçeği peygamberdevesi, peygamberdevesi türlerinin en büyük ve en gariplerinden biridir. Dişileri 13 cm. uzunluğa ulaşırken, geniş yelpazeli renk hazneleri sayesinde, şeytan çiçeği şekline bürünebilirler. Bu kamuflaj şekli onu çiçekler arasında görünmez kılar.

Dikenli çiçek peygamberdevesi ile ilgili görsel sonucu

Brezilya ağaç çekirgesinin ”ağustos böceğine” oldukça benzerliği olsa da o, ”çekirge” ailesindendir. Sırtlarında olan bu garip yapının içerisinin ise ”boş” olduğu ve bu, oldukça ”ilginç görünümlü” yapının sayesinde de, her tür düşmanlarını korkutmayı başararak, onları kendisinden uzakta tuttuğu gözlemlenmiştir.

Brezilya Ağaç Çekirgesi ile ilgili görsel sonucu

”Mart veya nisan” aylarında eğer, Avustralya’nın ”doğu kıyılarına” doğru giderseniz, bu garip böcek türünden oldukça fazla görebilirsiniz. Kuyruklu hükümdar kelebeği tırtılının, kafasından aşağısı ”normal” gözükse de, bu böcek türü, oldukça ilginç ”kafa” yapısıyla, bu listede bir yer bulmuştur!.

Dikenli çiçek peygamberdevesi, bir başka ‘ilginç yapılı’ peygamberdevesi türüdür. Bu ilginç canlı, yine görünümünü bir çiçekten alır. Bu, 38 mm.’lik, oldukça küçük boyutlara sahip olan böcek türü, Güney Afrika’da bulunur.

Dasychira pudibunda tırtılı, ‘soluk çimen topağı‘ olarak da bilinir. Bu çok ilginç canlı, Danimarka’da yaşayan bir böcek türüdür. ‘Parlak sarı‘ renkli vücudu, ”okları andıran ‘dikensi tüylerle‘ kaplıdır. Sırtlarının ortasından geçen ”püsküllü kıllar” ise büyük, siyah bir omurga oluşturur.

İlgili resim

‘Pipevine çatal kuyruklu kelebek’ Kuzey ve Orta Amerika’da bulunan ve çok güzel bir, floresan mavi” renge sahip olan kelebektir. Pipevine çatal kuyruklu kelebeğin larvası ise; sert, kan kırmızısı” zırhı olan bir tırtıldır. Gözlerinin üzerinde, ”renkli bir miğferi” ve vücudu boyunca ise, ”4 sıralı” halde boynuzları vardır.

Pipevine çatal kuyruklu kelebek ile ilgili görsel sonucu

Genellikle kelebek türlerinintırtılları” garip görünürken, atlas kelebeği‘ oldukça güzel ve ihtişamlıdır. Tam,”25 cm.” kanat boyuyla, atlas kelebeğiDünya’daki en büyük kelebektir.” Kanatlarının uçları ise, tam bir ”yılan” şeklinde olmalarıyla da çok özeldir. Doğal olarak da, ”kobra yılanı” takma adına sahiptirler ve Güney Asya’da,’ipekleri için yetiştirilirler.

atlas kelebeği ile ilgili görsel sonucu

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla daima hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply