BÖCEK YUMURTALARI (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

Böcekler bazı türleri hariç, genellikle yumurtlayarak ürerler. Haşerelerin yumurtaları, bir kesenin içerisinde ”topluca” olabileceği gibi tek tek veya birarada da olabilirler. Renkleri ve şekilleri, cinslerine ve türlerine göre değişiklik gösterebilir. Kimi yuvarlak, kimi tüp şeklinde olabilir.

Scelionid wasp (Stink bug eggs) - Telenomus

Böcek yumurtalarının pek çok insanın hiç bilmediği en önemli özellikleri; birçoğunun ”böcek ilaçlarına” karşı oldukça dirençli bir yapıda olmasıdır. Kimyasal ilaçlar gibi birtakım dış etkenlere karşı korunmayı başarabilen yumurtalarının sayesinde böcekler, varlıklarını ve nesillerini uzunca bir süre sürdürebilmektedirler!..

Bug Eggs

Kimi böceklerin yumurtaları, ”açık alanlarda” iken, bazılarının ki; ”duvar aralarında, taşların altında ve nemli bölgelerde” olur. Bu tercih, böceğinçeşidine ve türüne” göre farklılıklar gösterebilir. Yumurta; etrafı kabukla çevrelenmiş olan, ”yumurta hücresidir.

Predatory Stink Bug Eggs - Podisus

İçinde, besin depo edilmiştir. Üzeri ise;”sert bir zar ile ”koruma” altına alınmıştır!.. Larvalar, yumurtadan çıkana kadar, yumurta içerisindeki bu besinle beslenir. Böceklerin çoğu yumurtlayarak ürerken, akrep gibi bazı türleri de yavrularını, canlı” olarak doğurur ve bu şekilde ürerler.

Podisus hatching 5/20 - Podisus

Böcek yumurtaları kimi türlerde paket halinde, bir şerit içinde yüzlercesi depolanırken; bazılarında ise, bu sayı çok daha azdır. Zararlı haşerelerin yumurtaları için alınacak olan en önemli tedbir yöntemi; onları evimizde veya işyerimizde ilk görüldükleri anda yapılan ilaçlama uygulamasıdır.

stinkbug eggs - species? - Brochymena

Haşere yumurtaları çatlayınca ortaya çıkan yavruları imha edebilmek için böcek ilaçlama uygulaması yaptırmak, T.C. Sağlık Bakanlığı izinli ve onaylı olan bir ilaçlama firmasından bilgi ve hizmet almak, evdeki haşerelerden kurtulmaya yönelik çok doğru bir davranıştır.

Coreid eggs - Harmonia axyridis

Eğer bu şekilde ”kesin sonuca yönelik” bir önlem alınmazsa, olay çok daha ‘vahim‘ boyutlara ulaşabilir. Öyle ki, haşerelerin yumurtalarını olur olmaz bir şekilde her tarafa bırakması, onların, bir anda çoğalarak, binayı komple işgal etmesine yol açabilir!..

Harlequin Bug - Murgantia histrionica

Özellikle evlerin mutfağındaki böcek ve yumurtaları, insan sağlığını ciddi olarak risk altına almaktadır. Gıda maddelerinin arasına bırakılan böcek yumurtası ve dışkılarının, insanların ”sağlığı” üzerinde kalıcı zararların yaşanmasına sebep olacağı da asla unutulmamalıdır!.

Bug Eggs

Evlerde en çok şikayet edilen haşere yumurtaları hiç kuşkusuz; ”kalorifer böceği yani hamamböceği, pire ve gümüş böcekleri” tarafından ev içine bırakılanlarıdır. Evinizde böceklerin her tarafa yayılması, oldukça hızlı bir üreme oluşturur.

Egg Cluster - Datana integerrima

Yaşam alanlarınızdaki haşerelerin kesin olarak yok edilebilmesi için etkili ve kalıcı özelliği son derece yüksek olan; T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar tercih edilmelidir. ”Ucuz ve kalitesiz” olan ve ”merdiven altı” olarak tabir edilen ilaçların kullanımından ise mutlaka uzak durulması gerekir!.

Slug Eggs

Bu tür ilaçların özellikle; ”çocuk, yaşlı ve hastalar” üzerinde zararlı etkiler oluşturabileceği ve hatta bu etkinin, ölümcül” olabilecek kadar, ”vahim” sonuçlar doğurabileceği, asla gözardı edilmemelidir!.

Giant water bug with eggs - Abedus - male

Bütün haşere yumurtaları, genellikle bahar aylarında en fazla insanlar için problem oluşturan bir özelliğe sahiptir. Bu dönemlerde böceklerin uyanıp, toprağın üzerine çıkması ile doğal olarak; ”çok fazla ve her türden” böcek yumurtasıyla karşılaşmak elbetteki, şaşırtıcı olmaz!.

Stink bug eggs?

İlkbahar ve yaz ayları, birçok ‘canlı’ türü gibi, böceklerin de; ”eşleşme, üreme ve yumurtlama dönemleridir!. Bu sonuç; ”kış aylarına oranla yaz döneminde” çok daha yoğun olarak, ”böcek yumurtalarının” bırakılması anlamına gelir!. İşte bu nedenle, ‘haşere ilaçlama‘ sezonu da ilkbahar-yaz mevsimiyle başlar.

Bright yellow bug eggs.

Etrafa bırakılan böcek yumurtaları, hem mekanlar hem de ‘insan sağlığı’ açısından son derece zararlı olan haşerelerin, üreme yöntemi olduğundan yumurtaların, ”yok edilebilmesi” için çok gerekli olan etkili bir ilaçlama yapılmalı ve ardından da kapsamlı bir hijyen içeren temizlik ile tamamen güvenli bir ortam sağlanmalıdır!.

Stink Bug Parasite Wasp - Telenomus - female

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri; tüm bu zararlı olan haşerelerin yok edilmesi ile ilgili olarak, ”çok uzun süreli” bir etki yapan, haşere ilaçlarını” kullanmakta ve kesin ve etkili sonuca ulaşana kadar da ”yoğun mücadeleye” devam etmektedir!.

Stink Bug female and eggs - Banasa dimidiata - female

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply