TEHLİKELİ VE ÖLÜMCÜL BÖCEKLER (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Dünya’mız üzerinde yaşayan birçok insan, tehlikeli olsun veya olmasın böceklerden korkmaktadırlar!. Kimimize göre, bu kadar küçük boyutlu böceklerden korkulması ”komik” ve ”saçma” gelse de, bazı böcek türleri, en korkusuz insanı bile ”tedirgin etmeyi başarabilmektedir!.

ÖPÜCÜK BÖCEĞİ

Öpücük böceğinin bu ”ilginç ismi” her ne kadar zararsız olabileceğini bize düşündürse de, bir ısırığı bile, ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir!. Bütün bir gece boyunca ”kan emebilmek” için dolaşan öpücük böcekleri, insanları çoğunlukla,uykularında ısırmaktadırlar!. İsimlerinin, öpücük böceği” olmasının sebebi ise; genellikle insanları, ”dudak bölgelerinden ısırmalarından dolayıdır!..

10-16

Isırdıktan hemen sonra da, o bölgeyedışkısını bırakması,”ölümcül” bir hastalık olan Chagas’a neden olmaktadır!. Daha çok ”yoksulluğun” fazlaca olduğu bölgelerde görülse de; Avrupa ve Amerika’da da görülebilen bu tip hastalığın belirtileri ve sonrası; ‘göz kapaklarının şişmesi, yüksek ateş ve ağrı, sonrasında da; beslenme bozukluğu, kalp hastalıkları ve hatta kalp yetmezliği’ olabilmektedir!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

KARADUL

Dünya üzerinde, birçok insanın, ”örümcek korkusu” (araknafobi) olduğu bilinmektedir. Karadul, örümcek türlerinin en çok tanınan ve en tehlikeli olanlarındandır!. Oldukça etkili bir ”zehire” sahip olan, bu örümcek türü; ”parlak siyah” renktedir ve ortalama ”1.2 cm.” uzunluğundadır.

9-16

Her ne kadar, hem erkek hem de dişilerine de ”karadul” denilse de, ”asıl karadul” olan dişileridir!. Çünkü;karadul” örümceğinin dişileri, birkaç böcek türünde olduğu gibi; ”çiftleştikten hemen sonra, erkek örümceğe saldırarak, onu yemektedir!.” Eşini yemesi (!) ve renginin de siyah olması nedeniyle, bu örümcek türüne karadul denilmektedir!.

farmapest karadul resimleri ile ilgili görsel sonucu

SYDNEY HUNİ YUVALI ÖRÜMCEK

Bu tehlikeli ve zehirli örümcek türü sadece Avustralya’da bulunmaktadır. Hem dişi hem de erkek türleri, ”lacivert-siyah” renk tonlarına sahiptirler. Vücutlarından, insanlar için oldukça tehlikeli toksik bir zehirtürü olan ”atracotoxin” üretirler. Bir erkek huni yuvalı örümceğin zehiri bir saat içinde etki etmeye başlar. Isırıktan sonraki süreç şu şekilde işler: gün boyu ağrı, kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve eğer çok geç kalınmışsa maalesef ölüm…

8-18

KATİL AFRİKA ARISI

Katil arı” olarak da bilinen bu arı türü, yuvalarını ve bölgelerini korumak için sürü halinde saldırırlar!. Diğer arılara göre oldukça iri sayılırlar. Sürü halinde saldırdıkları ve aynı anda iğnelerini batırdıkları için de diğer arı türlerinden çok daha zehirli olmamalarına rağmen, ölümcül olabilirler.

Leafcutter Bee - Megachile pugnata - female

ÖRÜMCEK EŞEK ARISI

Bir eşek arısı türü olan bu canlı, ‘güzel ve parlak‘ bir görünüşe sahiptir. Bu ”renkli ve parlak” dış görünüşlerinin sayesinde olası düşmanlarına karşı ”savunma mekanizması” geliştirebilmişlerdir Ama bu güzel görünüşünün aksine, zehiri; oldukça etkili ve sokması, acı veren bir böcektir.

6-19

ÇEÇE SİNEĞİ

”Uyku hastalığına sebep olan bir parazit taşıyan çeçe sineği, Orta ve Batı Afrika’daki ırmak kenarlarında yaşamaktadır. Normal bir sineğe göre biraz ‘daha iri yapılı, seyrek ve sert tüyleri’ olan bu tür sineğin boyutları; ”6-16 mm.” arasında değişmektedir.

5-20

Kahverenginin değişik tonlarında olabilen bu sineğin ortalama ömrü 1-3 ay kadardır. Bu sineklerin ısırması sonucunda uyku hastalığına yakalanan insanlar, eğer; çok geç kalınarak, tedavi edilmezlerse, maalesef yaşamlarını kaybedebilirler!.

farmapest çeçe sineği resimleri ile ilgili görsel sonucu

SİVRİSİNEK

Yaz aylarının, kulağımızın dibinde vızıldayıp, olur olmaz ısırmalarıyla çok büyük rahatsızlık veren canlılarından olan sivrisinekler, aynı zamanda da en fazla insan ölümünden sorumlu olmasıyla da bilinen, oldukça tehlikeli yaratıklardandır.

Family Culicidae - female

Aslında, sivrisineklerin ısırığı, çok fazla ”acı verici” değildir!.. Ama virüs taşıyıcı sivrisineklerin, ‘kanı emmek‘ için sadece bir kez ısırması, buluşıcı hastalıklar arasında en ölümcül olanlarından olan; ”Batı Nil virüsü, Deng humması ve sıtmaya” sebep olmaktadır.

Psorophora ciliata - female

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporuna göre; Dünya’da her yıl,500 milyon” insan, sivrisineklerin bulaştırdığı ”sıtma hastalığına” yakalanmaktadır!. Ve yine aynı rapora göre; her yıl, yaklaşık olarak ‘1 milyon’ kişi, hayatını bu ”hastalıktan” kaybetmektedir!.. Sıtma, sadece dişi ”anofel” cinsinden olan sivrisinekler tarafından bulaştırılır. Yumurtalarının ”protein” ihtiyacı için sadece ”dişi olan sivrisinekler” kan emerler.

Mosquito for ID - Gallinipper? - Psorophora - female

BULLDOG KARINCA

Sadece Avusturalya’da bulunan bu böcek türü, ismini de; vahşiliğinden ve cesaretindendolayı almıştır!.. İnsanlara göre; ”çok küçük boyutlu” olmasına rağmen, onlardan asla korkmayan, bulldog karıncaları, özellikle ”piknikseverlerin”en büyük düşmanıdır. Zehirli dev bulldog karıncaları, diğer karınca cinslerine göre ise oldukça iri sayılırlar.  

3-22

 

2,5 cm.’lik” vücutları, ”dev çeneleri ve zehirli iğneleriyle” düşmanlarına büyük korku salarlar!. Bu karıncaların toplu sokmasıyla, ölen insanlar bile vardır. Uzun dişleriyle ısırarak, zehirini insana verirler. Isırmanın etkisiyle, dayanılmaz bir acı hissi oluşmaktadır. Guinness Rekorlar Kitabı, bulldog karıncasını,”Dünya’nın en tehlikeli böceği olarak kayıtlarına eklemiştir.

KEDİ TIRTILI

Vücudunun tamamı, uzun ve gür kıllarla kaplı olmasından dolayı bu ismi alan bu böcek türü, ”Doğu Amerika ve Meksika’da” bulunmaktadır. Kedi tırtılı denilen, bu kelebek larvası;yumuşak ve renkli” pamuktan topları andırmaktadır. Oldukça ”şirin” gözüken bu tırtılları alıp, evinizde bakmak isteyebilirsiniz!.

2-20

Ama, yanıldığınız birşey var!..Öyle ki; bu tırtılın tüyleri, cildinizle ‘temas‘ ettiğinde dayanılmaz derecede acı hissetmenize sebep olur. Reaksiyonları ise; ”yanma, şişme, mide bulantısı, karın ve baş ağrısı, kaşıntı, isilik ve hatta felç ve nefes almada güçlük” dahi olabilmektedir.

LONE STAR (YALNIZ YILDIZ)

Bazı türleri yıldıza, bazı türleri ise damlaya, özellikle keneye, benzeyen bu ilginç böcek türü, ”Doğu Amerika ve Meksika’da” bulunmaktadır. Böceğin diğer türlerden çok farklı bir özelliği vardır. Öyle ki; kendisini yemesinden korktuğu canlıları ısırarak, onlar tarafındanyenmemeyi” garantiler!..

1-1

The Washington Post’un haberine göre “lone star” ismi verilen bu böcek türü, ısırdığı” kurbanının, bir anda ”besin alışkanlıklarını” değiştiriyor!. ‘Vanderbilt University Medical Centre’ tarafından yapılan araştırmalarda oldukça güçlü bir zehir taşıyan lone star, kurbanlarını ısırdığında onların öncelikle solunum sistemlerinde” aksamalara sebep oluyor.

Kan basıncını değiştiriyor ve ısırdığı canlı, ”eti yediği zaman” alerjik şok yaşamasına sebep oluyor!. Yani, düşmanını; tamamen ”vejeteryan” olan bir canlıya dönüştürüyor!..Bu, böceğin aslında bir ”savunma” silahı!. Onu yemesinden korktuğu canlıları ısırarak, onlar tarafından yenilmemeyi de garanti altına alıyor! Aslında bu zehir, ”Alpha-gal” adı verilen, birşeker enzimi. İnsan vücudunda da bulunmuyor.

Bu nedenle de, ısırık yoluyla kanımıza karıştığı anda, vücudumuz olmadık tepkiler gösteriyor. Çünkü söz konusu şeker enzimi,” et ” gibi gıdalara karşı reaksiyon oluşturuyor. Bağışıklık sistemimiz bu yabancı enzimi vücuttan atabilmek için büyük bir savaş veriyor.

Hard Tick (Ixodidae) - Dermacentor

Bu sırada sizde, eti yediğiniz için çok pişman olacak kadar da rahatsızlık duyuyorsunuz!.. Çok yakın zaman önce keşfedilen bu durumun, insanların hayatını sonsuza kadar etkileyip etkilemediği ise şimdilik bilinmiyor. Ancak kısa vadeli etkileri ”et tüketmeye tövbe ettirecek cinsten” diyebiliriz!…

KENE 

Kene (Ixodoidea), eklembacaklıların, örümceğimsigillerin (arachnida) alt sınıfından, kan emici ve gözsüz bir dış parazittir. Özellikle göçmen kuşlarla, hastalıkları yayıldıkları bilinmektedir. İnsan, koyun, köpek, kedi, deve gibi canlıların derilerine yapışarak kanlarını emerler.

Ağaçlarda, parazit olarak; insan, koyun, kedi, köpek gibi canlıların derileri üzerinde yaşama imkanı bulurlar. Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) virüsü her kenede bulunmaz. Bu virüsü özellikle ”hyalomma” soyuna ait keneler taşımaktadırlar.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply