EVLİYA ÇELEBİ MH. BÖCEK İLAÇLAMA BEYOĞLU / İSTANBUL ( FARMAPEST HAŞERE VE KEMİRGEN KONTROL HİZMETLERİ / PEST CONTROL)

HAŞERE İLAÇLAMA

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri,bulunduğumuz çağın ihtiyaçları doğrultusunda, Dünya çapında üretilen tüm alternatif metot ve donatıları, güncel olarak takip ederek belirli bir kombinasyon içerisinde inceleyerek, analiz ve uygulama yöntemlerini belirler,sonrasında uygulamaya geçirerek, çalışmalarını sürekli ileri seviyelere taşımaktadır.

www.farmapest.com

Gerçekçi çözüm üreten Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, bunun yanı sıra teknolojinin tüm adımlarını takip ederek yaptığı tüm işleri; T.C. Sağlık Bakanlığı,WHO (Dünya Sağlık Örgütü), Gıda Kodeksi, HACCP,TSE ve mevzuatlarına uygun olarak gerçekleştirmektedir. Ayrıca Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ’nin ISO belgesi bulunmakta o nedenle AB mevzuatlarının gereksinimlerine göre işletmenizin uyumu sağlanmaktadır.

www.farmapest.com

www.farmapestmarket.com

www.farmapest.com

www.farmapestmarket.com

Unutmayalım ki; böceklerle mücadele ve kontrol teknikleri bir halk sağlığı hizmetidir. Böcek İlaçlama yapılacak alanda son derece spesifik davranılması gerekmektedir. Çevreye ve insan sağlığına verilebilecek herhangi bir zararın telafisi mümkün olmayabilir.

www.farmapest.com

İşte bu nedenle, halk sağlığı gözetilerek yapılacak böcek ilaçlamasında bilirkişi olmak, bununla birlikte insektisitler hakkında bilgi , böcek hayatı ve biyolojisi ile uygulanacak yöntemin belirlenmesi ve en doğru şekilde tatbik edilmesi gerekmektedir.Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, yaptığı tüm işlemlerin ardından bunları raporlayarak, siz değerli müşterilerimize sunmaktadır.Böcek İlaçlama hizmetinde bizimle yapacağınız işbirliği, sağlıklı ve yaşanabilir bir ortamda hayatınızı sürdürmeniz için çok büyük kolaylık sağlar.

www.farmapest.com

İLAÇLAMA HAKKINDA GENEL BİLGİ VE TERİMLER

HALK SAĞLIĞI ALANI

Ev, otel, okul, hastane, işyeri, üretim yeri, fabrika benzeri; halkın yemesi, içmesi, eğlenmesi, spor yapması gibi insan yerleşim ve çalışma yerleri ve gündelik yaşamıyla ilgili fiziki mekanlar ve çevreyi halk sağlığı alanı olarak sayabiliriz.

Akrep neye gelmez?

www.farmapest.com

ZARARLI ORGANİZMA

İnsanlara, insan faaliyetlerine veya insanların kullandıkları veya ürettikleri ürünlere; hayvanlara ya da çevreye yönelik, istenmeyen veya zararlı etkileri olan, her türlü organizmayı içerir.

www.farmapest.com

Bir veya birden fazla aktif madde içeren, kullanıma hazır halde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir hedef organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan, zararsız kılan, yok eden aktif madde ve preparatlarıdır.

www.farmapest.com

İNSEKTİSİT

Haşere mücadelesinde kullanılan biyosidal ürünüdür.

RODENTİSİT

Fare, sıçan ve diğer kemiricileri kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

MOLLUSİSİT

Sümüklüböcek gibi yumuşakçaları kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

www.farmapest.com

KAÇIRICI (REPELLENT)

Doğrudan veya dolaylı olarak insan yada hayvan hijyenine yönelik olanlarda dahil olmak üzere, pire gibi omurgasız yada kuş gibi omurgalı zararlı organizmaları ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan biyosidal ürünlerin ismidir.

www.farmapest.com

İLAÇLAMA

Halk sağlığı alanında kullanılan insektisit, rodentisit ve mollusisit gibi maddelerle yapılan zararlı mücadelesine verilen addır.

Bilinçsiz İlaçlama Yapan Bir Çiftçinin Ekosisteme Zararları

ALET VE CİHAZ

İlaçlamada kullanılan nakil araçları da dahil olmak üzere motorlu, motorsuz, sabit veya seyyar her çeşit alet, araç ve makine ile bunların çalıştırılması için gerekli malzemelerdir.

www.farmapest.com

GEREÇ

İlaç hazırlama ve ilaçlamada kullanılan su kapları, içerisinde ilaç hazırlama kapları, ilaç nakil kapları, su tulumbaları, çadır, örtü, koruyucu elbiseler, maskeler, lastik veya kauçuk eldivenler, çizmeler, gözlük siperler gibi koruyucu malzemelerdir.

www.farmapest.com

İZİN

Zararlılara karşı insektisit, rodentisit, mollusisit ve benzeri maddeleri kullanarak mücadele etmek isteyenlere verilen belgeyi ifade eder.

www.farmapest.com

İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

JEL İLAÇLAMA

Jel ilaçlamanın,çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Aksine çok uygun bir yöntemdir. Hamam böceği, kalorifer böceği gibi haşereler için önerimiz, jel ilaçlama yöntemidir. Jel ilaçlamada ilacı yiyen haşere, yuvasına döner ve orada ölür. Diğer böcekler bu ölüden beslenirler. Böylece o böceğin ölüsünü yiyen böceklerde ölür ve zincir bu şekilde devam eder.

www.farmapest.com

JEL İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Jel ilaçların kokusu yoktur.
Jel ilaçlama öncesinde herhangi bir hazırlığa, ilaçlama sonrası içinde temizliğe gerek yoktur.
Jel ilaçlamada kapı ve pencerelerin kapatılmasına gerek yoktur.
Jel ilaçlamada evden ayrılmanız gerekmez.
Jel ilaçların evcil hayvanlar için zararı yoktur.
Jel ilaçların etkisi uzun süre devam eder.

www.farmapest.com

KOKUSUZ İLAÇLAMA

Kokusuz ilaçlama sıvı şekilde püskürtme yöntemiyle yapılmaktadır. Günün herhangi bir saatinde, çalıştığınız zamanda bile yapılabilir. Sadece ilaçlama esnasında açıkta gıda bulundurulmamalıdır. Periyodik ilaçlamalarda daha çok kullanılır.

www.farmapest.com

KOKUSUZ İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokusuz ilaçlama yapılan yerlerde bulunduğunuz mekanı terk etmeniz gerekmez.
Kokusuz ilaçlama isminin aksine etkili bir ilaçlama yöntemidir.
Kokusuz ilaçlama insanların toplu kullanım alanlarında uygulanacak en doğru ilaçlama yöntemlerinin başında gelmektedir.
Kokusuz ilaçlama, temasa duyarlı bir ilaçlama şeklidir. İlaçlanan yerler hemen temizlenmemelidir.

www.farmapest.com

Haşerelerin yoğun olarak görüldüğü yerlerde kokulu ilaçlama yapılmalıdır. Kokulu ilaçlama sıvı şekilde püskürtme yöntemiyle yapılmaktadır. Örneğin; hamamböcekleri kapsüller halinde ürerler ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru bulunur. Yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamamböcekleri öldükleri zaman bile yumurta bırakırlar.
Bu nedenle haşerelerin yoğun olduğu alanlarda etkili bir ilaçlamanın yapılması gerekmektedir.

www.farmapest.com

Kokulu ilaçlamada kısa zaman içinde sonuç alınır. Bu ilaçlamada mekanınızı kısa bir süre terk etmeniz gerekmektedir. Bu ilaçlama sırasında ilaçlanan alanda bulunmamanız ve evcil hayvanlarınızı dışarı çıkarmanız gerekir.Çıkarılması mümkün olmayan akvaryum varsa üstü iyice kapatılır ve ıslak havlu ile iyice örtülür. İlaçlama bittikten birkaç saat sonra, mekanınızı havalandırarak günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

www.farmapest.com

KOKULU İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokulu ilaçlama çok etkili bir ilaçlama şeklidir.Kokulu ilaçlama yapılan mekanda ekiplerimiz dışında hiç bir canlının bulunmaması gerekmektedir. Çünkü, kokulu ilaçlama insan sağlığı açısından çok sakıncalıdır.Kokulu İlaçlama yapılandıktan sonra mekandaki tüm kapı ve pencereler ortalama iki saat süresince kapalı tutulmalıdır.

www.farmapest.com

Bunun sebebi ilacın etkisini korumasıdır.Kokulu ilaçlama işlemleri tamamlandıktan sonra mekan en az bir saat süresince havalandırılmalıdır. Bu süre bitimine kadar aynı şekilde ilaçlanan mekana canlı girmemelidir.Kokulu ilaçlama yapılan alandaki tüm gıda malzemeleri, tabak, çatal, bıçak vb. kapalı bir yerde saklanmalıdır.

www.farmapest.com

ULV (SOĞUK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntem daha çok pire, tahtakurusu ve uçan haşerelere karşı uygulanır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde daha çok kokulu ilaç tercih edilir. Termal sisleme de diyebileceğimiz bu yöntemde kullanılan insektisitin muhtevasındaki buharlaşmayı geçiktirici etken, 0,03 mm çapındaki damlacıklar, etrafında koruyucu bir tabaka oluşturarak buharlaşmayı tutar ve damlaların hava akımı üzerinde mümkün olan en uzun sürede kalmasını sağlayarak, haşere ile teması azamiye çıkarır. Böylece bu damlacıklar haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere,yuvalarına temas etmiş olur.

Lucilia.JPG

www.farmapest.com

TERMAL FOG (SICAK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntemde daha çok pire, tahtakurusu ve uçan haşerelere karşı uygulanır. Soğuk sislemeden farkı sıcak su kullanılarak etkinin artırılmasıdır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde de kokulu ilaç tercih edilir. Termal sislemede kullanılan insektisitin, muhtevasındaki buharlaşmayı geçiktirici etken, 0,03 mm çapındaki damlacıklar etrafında koruyucu bir tabaka oluşturarak buharlaşmayı tutar ve damlaların hava akımı üzerinde mümkün olan en uzun sürede kalmasını sağlayarak haşere ile teması azamiye çıkarır. Bu damlacıklar haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere,yuvalarına temas etmiş olur.

www.farmapest.com

FUMİGASYON YÖNTEMİ

Böcekleri (yumurta, larva, nymph, pup ve ergin dönemde) ve diğer zararlı etmenleri (nematod, mantar, bakteri gibi) öldürmek amaçlı ile kapalı bir ortamda ( belirli bir ısıda ve miktarda) gaz halinde kimyasal bir madde ( fumigant) vermek ve belirli bir süre gazı bu ortamda tutma işlemidir.

www.farmapest.com

Fumigasyon her türlü bitkisel ve hayvansal kaynaklı ürünler, diğer materyaller, ihracatı yapılan ürünler ile üzerinde taşınan tahta paletleri, zararlı etmenlerden arındırarak, bu etmenlerin ürünlerde oluşturduğu tahribatı ve kaybı önlemek suretiyle, ürünün sağlıklı halde bulunması amacını gerçekleştirmektedir.

www.farmapest.com

Fumigasyon Yönteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fümigasyon sahasında ve bitişiğinde insan ve hayvanlar bulunmamalıdır.
Fümigasyon işlemi en az iki operatör tarafından yapılmalıdır.
Fümigasyon yeri iyi seçilmelidir.Fümigasyonda kullanılacak fümigantların özellikleri ile fümige edilecek materyalin yapısı ve nitelikleri iyi bilinmelidir.
Fümigasyon metodunun tespitinde,zararlı etmenin türü materyalin ve çevrenin ısısı gazlanma süresi gibi faktörlerde göz önünde bulundurulmalıdır.

www.farmapest.com

Fümigasyon sırasında sigara içilmemeli ve herhangi bir şey yenilmemelidir.
Fümigasyon yapılacak zemin beton (tercihen şaplı beton) olmalı ve tabanın üzerine ürün konulacak şekilde ızgaralar yerleştirilmelidir. Eğer zemin toprak veya tahta ise gazın sızmaması için taban kısmına kraft kağıdı,branda bezi veya naylon konulmalıdır.
Fümigasyon sahasından fümigantın zarar verebileceği veya istenme yen koku bırakabileceği materyaller uzaklaştırılmalıdır.Fümigasyon uygulaması bitirildikten sonra fümigantların zehirli kalıntılarının giderilmesi için el ve yüz bol sabunlu sı ile yıkanmalıdır.

www.farmapest.com

BAZI ZARARLI HAŞERE VE KEMİRGEN TÜRLERİ

HAMAMBÖCEKLERİ

ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Erginler 10-15 mm boyundadır, dişiler erkeklerden daha kısa boydadır. Çoğunlukla rengi açık sarımsı kahve renktedir. Pronotum üzerinde uzunluğuna iki kalınca koyu leke mevcut olup diğer türlerden ayrılır.

German! - Blattella germanica - female

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Hamam böcekleri içerisinde en hızlı üreyen türdür. Yumurta paketi 7-9 mm boyunda,4 mm enindedir. Dişilerde nimf evresi 40-60 günde gerçekleşir ve beş veya altı gömlek değiştirirler. Erkeklerde ise nimf zamanı 37-40 gün sürmekte ve altı veya yedi gömlek değiştirmektedir. Erginlerin hayatı, sıcak ortamda 3-4 ay kadar, soğuk ortamda ise 5-8 ay kadar sürmektedir.

www.farmapest.com

Barınma Alanları
Alman Hamamböceği diğer türlerdeki gibi insanların bulunduğu yerler, oteller, lokantalar, pastaneler, fırınlar, hastaneler, yemekhaneler,gıda ile ilgili üretim yapan fabrikalar, değirmenler, marketler, gıda depolan ve benzeri yerlerde bulunurlar.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları
Bu tür hamam böcekleriyle mücadele uzman yardımı ve periyodik destek gerektirmektedir.
Sayılarının daha fazla artmaması , üremelerinin kontrolünün ele alınması için yaşam alanları ve yuvaları belirlenmeli ve en uygun yöntemle bu sorun en sağlıklı biçimde çözümlenmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi haşere ilaçlama konusunda uzman bir firmadan destek alınması gereklidir.

www.farmapest.com

AMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Büyük,kırmızımsı kahve renkte,tamamen gelişmiş kanatlara sahip bir türdür.Erginler, 35 – 50 mm boyundadır.Dişilerin kanatlan abdomenin sonunda bulunan halkaya kadar uzanır, alt tarafından bir karina ve bunun yanında uzunlamasına çukurca bir çizgi mevcuttur.

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Dişiler çiftleşmelerinin ardından yumurta paketlerini dolaştıkları ve sıcaklığını yüksek buldukları gizli yerlere bırakırlar. Nimfler, çoğunlukla yumurta paketleri bırakıldıktan 3-12 hafta sonra ortaya çıkarlar. Altmış adetten fazla yumurta paketi bırakırlar. Erginlerin ömürleri bir yıl kadardır. Bu süre serin yerlerde iki yıla kadar çıkabilmektedir.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Amerikan Hamamböceği ‘ne lokantalarda, evlerin mutfak bölümlerinde ,pastanelerde,gıda depoları ve ambarlarında, bakkallarda, marketlerde ve kanalizasyonlar içinde çok sık bir şekilde rastlanmaktadır. Bunun dışında ,gemilerde,bodrum katlarından başlanarak üst kata kadar her yerde bulunmaktadır. Bazen lağımlarda,kanalizasyon içinde çok fazla bulunduğu gözlemlenmektedir.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Amerikan Hamamböceğinin bazı virüs ,bakteri ve nematod çeşitlerinin, vektörü olduğu incelenmiş ve tespit edilmiştir. Biran önce haşere ilaçlama konusunda sağlıklı çözümler sunan Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan destek alınması gerekmektedir.

www.farmapest.com

ŞARK (ORYANTAL) HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Dişiler siyahımsı koyu kahve renkte olup ,erkekler koyu kırmızımsı kahve renktedir. Erginlerin boyu 13-30 mm arasındadır. Erkeklerde ön kanat abdomenin sonuna kadar ilerlemekte dişilerdeyse ön kanat iyice küçülmüş durumdadır.

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Şark Hamam böceği 1–1,5 cm uzunluğunda parlak siyah renklidir. Bu türde Erkeklerde iki adet kahve renkli kanat vardır dişiler oval erkekler ise daha ince bir yapıdadır. Yumurta paketi 10-12 mm uzunluğunda ve siyahımsı kahve renktedir. Erkek birey nimfleri 7-8 gömlek dişi birey nimfleri ise 9-10 gömlek değiştirerek ergin olmaktadır.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Ergin ve nimfler gündüz saatlerinde sıcak ve karanlık yerlerde saklanırlar. Vücutları yassı olduğu için duvardaki yarık ve çatlakların arası, tahta aralıkları, kapı ve pencere kasalarının duvarla bitiştiği boşluklara rahatlıkla yerleşerek yuvalarını yaparlar. Yaz aylarında sıcak yerlerde çöplük,lağım,kanalizasyon ve benzeri gibi binalardan uzak yerlerde yaşadıklarını sürdürdükleri gözlenmektedir.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

B. orientalis (oryantal hamam böceği)’nin bazı bakteri, protozoa ve nematod türleriyle ilişkilerinin olduğu saptanmıştır. Mücadele etmesi çok dikkat ister ve dışarıda üreme ve barınma yerlerini dikkatle araştırıp bulup yok etmek için Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel servise ihtiyaç duyulur.Böceklerin ergin ve yumurta bırakma durumunda gerçek çözüm için ,15 günlük periyotla minimum iki ilaçlama gereklidir.İlk olarak mevcut canlılar ölür. İkinci ilaçlamada ise bıraktıkları yumurtaların patlaması beklenerek ,yumurtadan çıkan böceklerde ilaçlanarak kesin netice alınır.

www.farmapest.com

KAHVERENGİ BANTLI HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Yoğun olarak açık sarı, pembe bazen koyu kahve renkte bulunurlar. Erginler 10-14 mm boyundadır.Dişilerde vücut toplucadır ve arkaya doğru genişlemektedir.Kanatlar kısadır.

German! - Blattella germanica - female

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Kahverengi çizgili Hamamböceğinin bıraktığı yumurta paketi yaklaşık 5 mm boyunda ve 2 mm enindedir, koyu kahve renkte içerisinde 16 civarı yumurta bulunur. Bir dişi 7-10 gün aralıklarla 15 – 20 yumurta paketi bırakır.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

İnsanların bulunduğu yaşam alanlarına oldukça iyi kanalize olan bu tür, evlerde buzdolaplarının arkasına, elektronik eşyalarının içerisine, mobilyaların ,çöp kutularının iç kısımlarına ve kalorifer kazanlarının bulunduğu kısımlarda yuva yaparlar.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Gündüz saklanıp gece dışarıda gezinen bu böcek türünün en önemli özelliği ergin ve nimfleri çok hızlı ve hareketlidir. Ufacık bir harekette uçup kendilerini yere atarlar. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, uzman kadrosuyla böcek ilaçlama konusunda siz değerli müşterilerimize profesyonel çözümler sunar.

www.farmapest.com

www.farmapestmarket.com

www.farmapest.com

www.farmapestmarket.com

GÜVE NEDİR?

Güve; kelebeğe benzeyen,ama onun canlı ve parlak rengine karşın, mat ve soluk renkli olan ve genellikle de insanların eşyalarına (özellikle de elbiselerine) büyük zararlar veren bir haşere türüdür.

Scallop Moth?

www.farmapest.com

Bir dişinin ortalama 100 yumurta bıraktığı kabul edilirse, bir yılda verdiği döllerin 40 kg yünlü kumaşı yiyebileceği hesaplanmıştır.Güve kanatlı kelebeğe benzer bir böcektir. Güvenin boyu 5-10 mm arasında değişir. Güvenin başında bir çift anten bulunur. Güvenin antenleri tırtıllı ve kalındır.Güve, beslenmek için bulunduğu ortamda ne varsa onunla beslenir.

www.farmapest.com

Güveler yünlü kıyafetlere, kürklere de zarar verirler. Güve mat renklidir, bedeni sık tüylerle kaplıdır. Bu larvalar yağ, ter gibi maddelerin bulaştığı yapay ya da bitkisel elyaftan dokunmuş kumaşları da yerler.

Neodactria luteolellus?

www.farmapest.com

Hemen hemen her evde zaman zaman tahıllarda zaman zaman deri başta olmak üzere giyim eşyalarında görülen güveler, kelebeğe benzeyen, ufak ve zararlı kanatlılardır. Bazen mutfakta üreyip tüm evde uçuşarak oldukça rahatsız edici olabilen güveler, yumurta ile çoğalırlar.

www.farmapest.com

Mutfakta çekmecelerin içlerine, un başta olmak üzere her türlü tahıl ürününe yerleşerek üreyen bu böceklerin bulaştıkları yerlerdeki gıda maddelerinin kullanılmaması ve mutfak eşyalarının dezenfekte edilmesi gerekir.

Xestia...Abagrotis? - Xestia mustelina

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Güve yaşadığı alanın şartlarına bağlı olarak senede 5 veya 1 defa üreme ile çoğalabilir. Güvenin etrafına koza örerek sakladığı yumurtalar 6-10 günde olgunlaşır ve güve larvaları çıkmaya başlar. Soğuk olan havalarda güve yumurtalarının açılması uzun sürebilir. Yumurtadan çıkan larvalar 1-1,5 ayda ancak ergin güve olur.

www.farmapest.com

Larva evresinden, kelebek evresine dek, açıkta kalan gıda maddelerimizi tüketen ve giyim eşyalarımıza yerleşmesi halinde giysilerimizi yiyerek kullanılamaz hale getiren güvelerin belli başlı üreme sebepleri arasında açıkta bırakılan gıdalar gelir. Açıkta bırakılan nohut, un, bakliyatlar, köftelik bulgur gibi ürünlere sinek türü haşereler yumurtalarını bırakarak güvelenmeye kapı aralarlar.

1623 Xestia mustelina - Cutworm Moth 10971 - Xestia mustelina

www.farmapest.com

Evde güve oluşumu bir kere başladığında oldukça sıkıntılı hale gelebilir ve hatta mutfak dolaplarına, çekmecelere, sandıklara, giysi dolaplarına yerleşen güveler tüm evi istila edebilirler.

moth

www.farmapest.com

Eski eşyalar ve kullanılmayan giysilerin oluşturduğu nem ortamı güvelerin üremesi için oldukça müsaittir. Bu sebeple güvelerin üremelerine olanak tanıyacak ortamları oluşturmamak için giysiler arasına, dolap ve sandıklara naftalin ve türevleri atılmalıdır.Güveler naftalin kokusundan nefret ederler.

Pale-banded Dart - Agnorisma badinodis

www.farmapest.com

Bazı güve türlerinin larvaları yünlülere, kürklere vb. zarar verirler. Bu larvalar yağ, ter gibi maddelerin bulaştığı yapay ya da bitkisel elyaftan dokunmuş kumaşları da yerler.

www.farmapest.com

Güve insan ve hayvanları ısırmaz, kan emmez. Güve tahıl ve büyük depolarda çok sık rastlanan bir böcektir.

A Clymene Moth - Haploa clymene

www.farmapest.com

Güvede çok mükemmel bir radar sistemi bulunur. Güve, doğal düşmanı olan yarasadan bu sayede kurtulmayı başarır. Güve, yarasanın çığlıklarını çok uzaklardan algılayabilir. Güve, yarasanın çığlıklarının tam ters yönüne doğru zigzaglar yaparak kaçar. Güve, ışığa hassas bir canlıdır. Güve, gündüz pasif gece aktif olarak beslenir.

Battaristis vittella

www.farmapest.com

GÜVE TÜRLERİ

Güvenin pek çok türü bulunmaktadır. Güve yaşadığı alana bağlı olarak değişik isimlerle anılır. İnsanların en fazla karşılaştıkları güve türleri; odun güvesi, deri güvesi, elbise güvesi, tahıl güvesi, halı güvesi, mobilya güvesi vb güveler yakınımızda görebileceğimiz güve türleridir.

Purslane Moth - Hodges # 9307 - Euscirrhopterus gloveri

www.farmapest.com

Tahıl Güvesi

Buğday (Tahıl) Güvesi (Tinea granella) buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bitkilerin tanelerini oyar.Dış kabuğunu bırakır. Güve yumurtalarını etrafına koza örerek saklar. Belli sıcaklığa ulaşan yumurtalar, açılır ve larvalar çıkar.

www.farmapest.com

Tahıl güvesi tahıllarla beslenir. Tahıl güvesi adını bu yüzden almıştır. Tahıl güvesi tahılların tanesini yer, dış kabuğunu dışarıya atar. Tahıl güvesi yumurtalarını buralara bırakarak çoğalır. Tahıl güvesine tahıl ambarlarında çok rastlamak mümkündür.

www.farmapest.com

Elbise Güvesi

Elbise güvesi (Tineola biselliella) Tineidae familyasının en zararlı türüdür. Güve pupa evresinden çıkan soluk sarı renkli erişkinleri hemen çiftleşir ve dişileri birkaç dakika sonra yumurtlamaya başlar. Güve yumurtalarını genellikle yünlü eşyalar üzerine bırakılır. Elbise güveleri uygun koşullarda yılda 3 – 4 kuşak geliştirebilir.

Angle-winged Emerald Moth  (Chloropteryx tepperaria)? - Chloropteryx tepperaria

www.farmapest.com

Halı Güvesi

Halı güvesi eşyaları kemirerek zarar verir. Halı böceği; kumaş, deri koltuk, kürk vb eşyalar arasında yuva yapar. Elbise yaka altı, halı kenarı, elbiselerin bacak altına yumurta bırakır. Güve yumurtalarını etrafına koza örerek saklar. Güve uzun zaman açlık ve susuzluğa dayanabilir.

www.farmapest.com

Deri Güvesi

Deri güvesi özellikle derileri kemirerek beslenir. Deri güvesi deri depolarında sık rastlanan bir güve türüdür. Deri güvesi deri olan her şeyi kemirir. Deri olan eşyalara ve nesnelere zarar verir.

www.farmapest.com

Odun Güvesi

Bu güve türü adından da anlaşıldığı gibi tahta, ahşap olan her nesnenin arasına yerleşir ve kemirir. Güve insanı ısırmaz ve kan emmez. Odun güvesi yumurtalarını mobilyaların eski, ezik ve yıpranmış çatlak yerlerine bırakır.

www.farmapest.com

Packard's Lichen Moth - Hodges #8072 (Cisthene packardii) - Cisthene packardii

www.farmapest.com

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Güve ilaçlaması yapılacak olan ilaçlama güvenin türüne göre değişiklik gösterir. Güve görüldüğünde hemen ilaçlama yapılmalıdır. Güve hızlı üreme yapan bir haşeredir. Güve tarlada açık arazide görülmüşe yada güve oluşumu engellenecekse püskürtme ilaçlar kullanılmalıdır. Güve, iç alanlarda ise kokulu veya kokusuz buharlama, sisleme yöntemi ile ilaçlama yapılmalıdır.

Moth

www.farmapest.com

Güve ilaçlamasını herkes yapamaz. Güve hızla çoğalabilen bir haşeredir. Güve olması muhtemel olan tahıl ambarı, deri deposu vb yerler ayda en az bir defa periyodik olarak ilaçlama yapılmalıdır.Güve yumurtaları ilaçtan zarar görmeyeceğinden sık aralıklarla ilaçlama yapmak şarttır. İlaçlama yapılmaz ise güve sürekli çoğalır ve ürün kalitesi düşer.

Is this a Yellow underwing? - Noctua pronuba

www.farmapest.com

Güve eşyalara ve gıdalara zarar veren bir böcek türüdür. Sürekli giyilmeyen giysiler saklanırken iyi korunmalı, nemli yerlerde saklanmamalıdır. Tavan arası ve merdiven aralarında saklanan kıyafet ve eşyalar arasında güve olma ihtimali çok büyüktür.

 Large Paectes Moth - Hodges #8962 - Paectes abrostoloides

www.farmapest.com

Güve çok gelişmiş, radar görevi yapan bir iç kulak yapısına sahiptir. Güve  doğal düşmanı olan yarasadan bu şekilde korunabilir. Güve yarasanın çığlıklarını çok uzak mesafelerden duyar ve sesin geldiği yönün ters yönüne doğru uçar ve kaçar. Güve yarasaya yem olmaktan bu şekilde kurtulur. Güve olmaması için iç alanlarınızı da ilaçlama yaptırmanız gerekir. Tahıl güvesinden korunmak için kuru gıdalar havalandırılmalı, alana ilaçlama yaptırılmalıdır. Güveler uzun süre koza içerisinde saklanabilirler.

   - Phaeoura

www.farmapest.com

Aslında evde güve bir kere oluşmuşsa mücadele yöntemi sadece ilaçlamadır.Ambalajları dahi delebilen bu canlıların bulaştığı tüm gıdaları atmak, gıdaları açıkta bırakmamak güveleri asla bitiremez.

scarlet-winged lichen moth - Hypoprepia miniata

www.farmapest.com

Bu mücadele yolları sadece, güvelerin hızlı üremelerini engelleyip size zaman kazandırırlar. Güveden korunmak için muhakkak periyodik olarak ilaçlama yaptırmalısınız. Güve ilaçlamasında kullanılan ilaçlar kokulu, kokusuz ve sıvı ilaçlar olmalıdır. Jel tarzı ilaçlar güvenin ölmesinde etkili olmaz. Kokulu-kokusuz yapılan ilaçlama güvenin anında ölmesini sağlar.

1911 Lambdina fiscellaria - Hemlock Looper 6888 - Lambdina fiscellaria - male

www.farmapest.com

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ,Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli,belge ve ilaçlarıyla sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek,bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla 7/24 hizmetinizdedir.

KARINCALAR

FİRAVUN KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri
Boyları 3-4 mm civarındadır ve sarı renktedir. Antenlerinin sonundaki üç parçadan oluşan bölüm sayesinde diğer karıncalardan ayırt edilebilir.

Big red ant - Camponotus castaneus

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Karınca boyu 0.01 ile 3 cm arasında değişen, ağırlığı 1 ile 150 miligram arasında, dilediği kadar yumurtlayan, herşeyi yiyen ve nüfusu milyarların çok ötesine varan bir böcek türüdür.

Barınma Alanları

Duvar içleri, mobilya ve aletler, dolaplar, perde yuvaları, sandıklar, çatı kaplamalarının altı, vs. gibi hemen hemen her yerde bulunabilirler.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

En iyi korunma yöntemi yemlemedir. İşçi karıncaların koloniye yem taşıması ile belirli bir süre içerisinde öldürücü etkileri gözlemlenir. Ana koloni tespitleri iyi yapılmalıdır.Sorunun tam anlamıyla çözümü için konusunda uzman Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ile irtibata geçiniz.

MARANGOZ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Marangoz karıncalarının boyları 1,5-2 cm olup, kahverengi ya da siyah renktedirler.

Ant - Formica

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

İsimlerini tahtaları oyarak koloni oluşturmaları sebebiyle almışlardır. Genelde diğer böcek türlerini yiyerek yaşamlarını devam ettirirler. Bu tür karıncalar uçabilir ve ana koloniden koparak farklı yerleşim alanlarına giderek orada koloni oluşturabilirler.Bu nedenle mücadelesi oldukça zordur.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Çoğunlukla evlerde bulunurlar. Dışarıda ise ağaç içlerinde dallara yerleşirler.Rutubeti çok sevdikleri için bu noktaları tercih ederler. Havalandırılması iyi olmayan çatı aralarında ve kapalı bölümlerde sık rastlanırlar.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Konutlarda en sık rastlanan türlerden biri olan marangoz karıncalar iç alan kolonisi ve dış alanda ki ana koloni tespitinin yapılmasının ardından yemleme yapılarak etkisiz hale getirilir. Böcek ilaçlamasında profesyonel olan Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi bir firmadan destek almanız doğru olacaktır.

www.farmapest.com

ATEŞ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

İşçi karıcaların boyları 0,4 – 1.0 cm arasında değişmektedir. Renkleri ise kırmızıya yakın bir tonda kahverengidir. Ateş karıncaları ısırgan oldukları için diğerlerinden ayrılırlar.

Yaşam Evreleri

Bu tür karıncalar ısırdıklarında beyazımsı lekeler oluşur. Alerjisi olanlar için tehlike teşkil edebilir. Bunun dışında yuvalarına dokunulduğunda çok fazla sayıda karınca saldırısına uğramak olasıdır.

Fire ants - Pogonomyrmex barbatus

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Ateş karıncaları, toprak altlarında çimenlik alanlarda onlarca büyük koloni oluşturabilirler. Yuvalarını bulabilmek her zaman kolay değildir. Büyük bir uğraş ve çaba gerektirir. Konutlara yakın olmaya özen gösterirler. Çatlaklara ve boşluklara girerek koloniler kurarlar.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

İnsan sağlığını tehdit etmelerinden dolayı çeşitli korunma yöntemleri uygulanmalıdır.Yemleme işlemi, periyodik olarak yapıldığında ancak başarılı sonuçlar alınabilir. Koloni tespitleri oldukça önemlidir. Profesyonel haşere ilaçlama firması Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, ile sorununuzun çözümü için lütfen irtibata geçiniz.

www.farmapest.com

www.farmapestmarket.com

www.farmapest.com

www.farmapestmarket.com

SALYANGOZ VE SÜMÜKLÜ BÖCEK

Yaygın Adı: Tatlı Su Salyangozları, Kara Salyangozları, Kara Sümüklüböcekleridir.

Alt sınıf: Akciğerli Salyangozlardır.

Tür Sayısı: Yaklaşık 17 bin’dir.4789_limax2

Boyutları: 1 mm ila 17 cm arasıdır.

Fiziksel Özellikleri

Akciğer örtenek boşluğundan oluşur. Tam bükülme belli büyüklükte ters dönmüştür. Kabuklu ve vücudu sarılı ve normalde solungaç kapağı bulunmaz (tatlı su ve kara salyangozları), kabuklu ve belirli bir sarmal yok (tropik salyangozlar). Kabuklu ve vücutları sarmal şeklinde (kara salyangozları) ya da kısalmış ya da yok; belirli şekilde sarılı vücut (sümüklüböcekler); solungaç kapağı yoktur.

Salyangoz mu sumuklu bocek mi by elmodelmo

Yaşam Evreleri

Çift cinsiyetliler, fakat kur yoluyla birleşme olabilir. Sperm özel bir üreme kanalı yoluyla aktartılır ve yumurtalar genelde kayalıklara, göletlerdeki bitki örtüsüne ya da topraktaki yumurta keselerine bırakılır. Yavru yumurta kesesinden çıkar.

Name:  salyangoz.jpg<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Views: 106384<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Size:  24.2 KB

Beslenme Şekilleri

Otçul ve etoburdurlar; gelişkin dişli dilleri vardır.

Yaşam Alanları

Sucul (genelde tatlı su) ve karaya alt, hava alan karasal türler, nemli yerler ve toprakta bulunur. Sıklıkla bitkilerle ilişkilendirilir; odun ve taş oyuklarda kış uykusuna yatarlar; deniz minareleri gibi bir grup deniz kıyılarındaki kaya yüzeylerde yaşar.Tatlı su gölleri, göletler, nehirler ve bitki örtüsü; karasal alanlarda yaygın; deniz kıyısındaki ortamlarda fazla yaygın değildirler.

Yaşam Alanları

Alt tropikal ve tropikal deniz kıyıları ve dünyadaki hemen her kara parçasında yaşarlar. Akciğerli Salyangozlar;  solungaçları olmayan ve su yerine hava alan karından bacaklılardır. Birçoğu karada yaşar ve tarımsal zararlıların çoğunu salyangoz ve sümüklüböcekler oluşturur. Akciğerli salyangozlar, bazı su ürünlerini de içine alır. Bunlar tatlı su salyangozları diye bilindiği gibi deniz minarelerine benzeyen yaşam tarzlarıyla kayalıklarda yaşayan deniz minaremsi türleri olarak da bilinir.

Solunum

Solungaçsız yaşamanın sırrı, örtenek boşluğunun ön sınırının kapatılmasıyla oluşan akciğerde yatar. Bu sayede nefes almak için adapte olmuş bir çember oluşur. Boşluğun nemli duvarları, kan ve halkanın içindeki hava arasında, oksijen ve karbondioksit değişimine izin veren kan damarlarıyla zenginleşir. Hava girişi ve çıkışı küçük bir açıklık yoluyla ya da solunum açıklığı olarak bilinen “hava deliği” ile sağlanır.

Salyangoz (sümüklü Böcek)

Tatlı su ve deniz türlerinde, hayvan akciğerin suyla dolmasını engellemek için batırılırken, solunum açıklığı kapatılabilir. Suyun altında yemek aradığında, hayvan sürekli olarak nefes almak için yüzeye çıkar. Akciğerli salyangozlar, çift cinsiyetlidir ve yetişkin yaşamları boyunca aktif olan dişi ve erkek cinsel organlarına sahiptir. Kafaları iyi gelişmiş algı organları taşır. Karasal türlerin çoğunda, ikincisi daha büyük arka göz taşıyan iki çift vardır. Akciğer salyangozlarının vücudu bükülme gösterir. Fakat sinir sistemi bükülmeden gelişmiştir. Akciğer salyangozları üç takımda sınıflandırılır; Basommatophora (su salyangozları), Systelommatophora ve Stylommatophora.

Yaşam Evreleri

Kara salyangozlarında üreme, karadaki yaşama göre çeşitli adaptasyonlar gösterir. Üreme organları karışık. Hem dişi hem de erkek cinsel organlarına sahip olma anlamına gelen, çift cinsiyetliler. Çiftleşmeye giriş olarak açıkça tanımlanan kur yapma gerçekleşir. Niyetli çiftler, bir partnerin ok kesesinden aşk okunun ateşlenmesiyle (telum amoris) uyarılır. Bu ok, heyecanlı birleşme hareketiyle diğerinin derisine saplanır. Her partner ateşleyebilir ve bir ok alabilir.

Salyangoz İlaçlama

Çiftleşme, her partnerin sperm kesesinden bir miktar sperm alışverişi ile birkaç saat sürebilir. Döllenme içte oluşur ve yumurtalar sonradan çıkartılır. Çoğu türde yumurtalar, kalsiyum karbonat birikintisiyle desteklenen sert elastik kabuklara serilir. Sümüklüböceklerde üreme, genelde salyangozlardaki gibidir. Fakat sümüklüböceklerde çiftleşme çok özenli olabilir. En şaşırtıcı üreme aktivitesi, Kuzey Yarımküre’deki Limax maximus türü olan sümüklüböceklerin, antenle çiftleşmeleridir.

www.farmapest.com

www.farmapestmarket.com

www.farmapest.com

www.farmapestmarket.com

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek,bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla 7/24 hizmetinizdedir.

ARJANTİN KARINCASI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm civarındadır. Renkleri ise koyu kahverengi ve parlaktır.

Yaşam Evreleri

Arjantin karıncası, kolonilerinde çok fazla sayıda kraliçe karınca olur. Bu nedenle bulundukları koloniler bölünüp ayrılabilir. Sonrasında tekrar birleşebilir. İşçi olan karıncalar yüzbinlerle ifade edilebilir. Bina içlerine yerleşirler. Yaprak bitlerinin hoşuna giden meyve ağaçları ve çeşitli bitkiler, Arjantin karıncalarının saldırısına uğrarlar.

European fire ant - Myrmica rubra

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Dış alanlarda yüzeye yakın yerlerde taşların altında çeşitli boşluk ve yarıklarda yaşamlarını sürdürebilirler. Konutların içerisinde oldukça sık görülmektedirler.

Korunma İpuçları

Yaz aylarında çok yoğun olarak görüldükleri için korunması oldukça zordur. Periyodik ilaçlama yapılarak ancak eve girmeleri engellenebilir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi uzman kadroya sahip profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız doğru olacaktır.

www.farmapest.com

HIRSIZ KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Boyları 1,5 mm civarındadır ve altın sarısı rengindedirler. Tipik özellikleri nedeniyle firavun karıncasına benzemektedirler. Fakat hırsız karıncalar antenlerinde 10 segment ve ucunda iki segmentli topuz bulundururken, firavun karıncaların antenlerinde 12 segment ve üç segmentli topuz bulunmaktadır.

Unknown Ant - Lasius claviger

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Bunların hırsız olarak isimlendirilmesinde ki sebep, komşu olarak seçtikleri kolonilerdeki karıncaların yumurtalarını ,larvalarını ve yiyeceklerini çalmalarıdır. Rutubetli yerlerde, mutfak ve banyolarda görülebilirler.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Hırsız karıncalar, toprak içerisinde ağaç oyuklarında buldukları her türlü boşlukta yuvalarını kurarlar. Yuvalarını bulabilmek oldukça zordur.

Korunma İpuçları

Gerçekten korunulması zor olan bir karınca türüdür. Firavun karıncalar için kullanılan yemle ilaçlama yapılır. Bu yemler protein içermeli ve yağlı olmalıdır. Doğru yem tercihi için Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri profesyonel ilaçlama firmasından, en uygun desteği alabilmek için uzman kadromuzla lütfen iletişime geçiniz.

www.farmapest.com

ÇILGIN KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Siyah renkte olan çılgın karıncalar, 3-4 mm boyunda uzun antenlere sahiptirler. İsimlerini belirli bir yol çizgisinde yaptıkları hızlı zigzag hareketler nedeniyle almışlardır.

Yaşam Evreleri

Sayıları binleri aşan işçi karıncalarla birlikte, çok sayıda kraliçe karıncadan oluşan, devasa koloniler oluşturabilmektedirler.

Camponotus - Camponotus pennsylvanicus

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Dış çevrede genelde zemin içerisinde buldukları boşluklarda çukur, yığın ,toplu odun yığınları içerisinde hayatlarını sürdürürlerken, mekan içerisinde, tuğla aralarında, halı altında ve bulabildikleri tüm boşluklarda, koloni oluşturabilirler.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Çılgın karıncaların en önemli özelliği yemi tercih etmemeleridir. O nedenle korunması çok zordur. Koloni tespiti yapılması şarttır. Koloniler bulunarak yok edilirse ancak başarılı sonuç alınabilir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri yapacağı profesyonel kontrol ve denetimlerle karınca üremelerinin önüne geçilmesinde sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

www.farmapest.com

KALDIRIM KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Kaldırım karıncalarının boyu, 3-4 mm arasında olup kahverengi renklidirler.

Yaşam Evreleri

Uzun süreli periyodik çalışmalarla, yemleme yöntemine maruz bırakılarak, koloniler ortadan kaldırılabilir. Kolonilerin bulunması ve kullanılacak olan yemlerin kimyasal özelliklerinin, buna uygunluğunun, araştırılması ve tespiti gerekmektedir.

kind of Spine-waisted Ant - Aphaenogaster albisetosa

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Bu tip karıca tipleri yaya kaldırımlarının etrafında yol kenarındaki toprağa yakın kesimlerde ,avluda ,bina temellerinde yuvalarını kurarlar.Yuvalarını kurarken dışarıya toprak attıkları için yerleşim yerleri, gözle görülür. Toprak taşıyarak da yuvalarını istedikleri bir noktada kurabilirler.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Yaşadığımız konutlarda ki tüm boşluklar öncelikle kapatılmalı ve dış alanda yığın olarak bulunan keresteler, ağaç dalları varsa bunlar ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, uzman ekibiyle sizlere profesyonel hizmet sunar problemin çözümü için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

www.farmapest.com

KOKULU EV KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm arasında değişmektedir. Renkleri ise kahverengi olup, çiğnendiklerinde çürük hindistan cevizi kokusu yayarlar.İsimlerini bu özelliklerinden dolayı almışlardır.

Queen Size Comparison - Orange Acorn Ants - Temnothorax curvispinosus

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Sayılarını binlerle ifade edebileceğimiz kadar, çok fazla işçi karınca ve birden çok kraliçeden oluşan kolonilere sahiptirler. Yemle beslenmeyi tercih etmedikleri için kontrol altına alınması oldukça zordur. Koloniler bulunmalı ve ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi böcek ilaçlama konusunda profesyonel bir firmanın yapacağı kontroller, incelemeler ve düzenli hizmet oldukça faydalı olacaktır.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Bu tür karıncalar dış alanda üst üste dizili malzemeler var ise onların arasına yerleşebilirler. Ortamda bulunan bitki yığınlarına, ağaç kabukları içerisine, zemin kaplamalarının altına, yuva kurabilirler.İç mekanlarda ise duvar aralarındaki boşuklara, halı altlarına yuvalanabilirler.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Bu tür karıncalar çok miktarda yuva kurarlar ve farklı noktalara yuva kurdukları için kontrolü oldukça zordur. En etkili yöntem kolonilerin yer tespitinin yapılması ve değişik yemleme metodlarıyla kolonileri yok etmektir.Bulunan yuva etrafındaki yığılı malzemeler ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan düzenli hizmet almak doğru olacaktır.

www.farmapest.com

ÖRÜMCEKLER

KARA DUL ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Karadul örümceğinin boyu 2 cm. civarındadır. Kahverengi ya da siyah renktedir ve bedeni parlaktır. Karın kısımlarında kırmızı bir leke bulunur. İnsanların çekindiği bu örümcek ısırdığında birkaç gün acı çekmeye sebep olabilir. Fakat genellikle öldürücü etkisi yoktur. Ama çocuklar, yaşlılar ve hastalar için tehlike arz edebilir.

Southern Black Widow - Latrodectus mactans - female

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Bu tür örümcekler yüzeye yakın yerlerde,aynı tip olmamakla birlikte, farklı farklı ağ modelleri yaparlar. Ağlarını genellikle kerestelerin bulunduğu toplu yığınlar arasına ya da güvenilir kutuların arasına yaparlar. Ağlarını bir noktadan diğerine atarak istedikleri yüksek noktalara ulaşabilirler. Böcek yiyerek beslenirler ve çiftleştikten sonra dişiler, erkek örümceği yerler.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Karadulun ısırması genelde bir eşyayı kaldırırken onunla temas haline gelinmesi durumunda olur. Ağlarını çok sakin tenha ortamlarda seçmeye özen gösterirler ve gelen böcekleri avlarlar. Karışık dizilmiş eşya araları ve garaj içlerini seçebilirler.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Garaj ve depo gibi alanlarda karışık olarak dizilmiş eşyalar içerisinde yaşadıkları için kesinlikle çıplak elle temas edilmemelidir. Eldiven giyilerek önlem alınmalıdır. Ayrıca ağ görüldüğünde karadul gözükmese bile çıplak elle müdahale yapılmamalı sayıları çok fazla olduğunda vakumla müdahale edilmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profeyonel bir firmadan yardım alınması ise en doğru olanıdır.

www.farmapest.com

KAHVERENGİ İNZİVA ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Kahverengi inziva örümceği, açık kahverengi rengindedir. Boyu ise 1-1,5 cm kadardır.Başlarının üst kısmında kemana benzer bir şekil bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu tür örümceklerde ısırma eğilimi görülmez. Ancak ısırdıklarına, çok kötü görünümlü bir yaraya neden olabilirler.Bir an önce pansuman yapılmalıdır. Aksi taktirde enfeksiyon kapılabilir.

Loxosceles reclusa

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Depo,garaj ve bodrum gibi alanlar, kahverengi inziva örümceği için yaşam alanıdır ve ağ kurması için idealdir. Aynı zamanda, bu tip yerlerde böcekler yoğun yaşadığı için tercihlerini bu tür kapalı ve rutubetli yerlerden yana kullanırlar.

Korunma İpuçları

Bu örümcek türünün olduğu mekanlarda ,eşyaların üzerleri sürekli temizlenmeli, duvarla perde arasında boşluk olmalı, ortam sürekli gözetim altında tutulmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profeyonel bir firmadan yardım alınması elbette ki doğru ve faydalı olacaktır.

www.farmapest.com

EVCİL ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-2,5 cm kadardır kahverengiye yakın bir renktedir ve üzerlerinde çeşitli şekiller bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu türdeki örümcekler, huni şeklinde, düz ağ kurarlar. Erkekler sürekli dolaşırken, dişiler ağ üzerinde zaman geçirirler. Isırmaları ise tehlike oluşturmaz.

Brown Recluse - Loxosceles reclusa - female

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Ağlarını boşluk,yarık ve çatlaklara, huniye benzer şekilde yaparlar ve dinlenmeye çekilirler. Bodrum,depo,garaj gibi alanlarla, bitki üzerlerinde görülebilirler.

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadele için yerleştikleri alanlardaki ağlarını bulup, imha etmek gereklidir. Boşluklara ,yarıklara kimyasal maddeler uygulanmalıdır. Bina çevresinde bitki oluşumu engellenmeli, boşluk bulunan yüzeyler kapatılmalı, yaşam alanları kısıtlanmalıdır.Yoğunlukları arttığında mücadele için mutlaka Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan yardım alınmalıdır.

www.farmapest.com

ZIPLAYAN ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Zıplayan örümcekler, 0,5-1 cm boyunda ve siyah ya da gri renktedirler. Bazı türleri parlak renkte olup üzerlerinde yoğun şekilde tüy bulunmaktadır.

Plexippus paykulli - male

Yaşam Evreleri

Ev dışında en çok görülen örümceklerdir. Gündüzleri daha aktif olarak gezinirler. Büyük yapıları, hızlı olmaları ve bir noktadan, diğerine zıplamalarıyla bilinirler. Kocaman gözleri, av tespitlerinde işlerini kolaylaştırır.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Ev içlerinde çok nadir görülürler. Dışarıda bitkilerin yapraklarında ,terasta,duvarlarda yaşayıp avlanmaktadırlar.

Korunma İpuçları

Bu tür örümcekler, tehlikeli değildirler ve zararlı olarak nitelendirilmezler. Ama görüntüleri nedeniyle örümcekler, bazı insanlarda ”örümcek korkusu” oluşturmaktadırlar. Bu nedenle görüldüğünde, yakalanıp evden uzaklaştırılabilirler.

www.farmapest.com

TARANTULA

Fiziksel Özellikleri

Bilinen en büyük örümcek türü olan tarantula yaklaşık olarak 6-7 cm boyundadır ve kahverengi renktedir. Üzeri yoğun tüylerle kaplıdır.

Desert Blond Tarantula - Aphonopelma chalcodes

Yaşam Evreleri

Yuvalarının dışına gece çıkarlar sadece aktif avlanmazlar. Yuva yakınına gelen böceklerle besin ihtiyaçlarını karşılarlar.Yaz bitimine doğru erkek olanlar çiftleşmek için yuvalarından uzaklaşırlar o nedenle tesadüfen garaj,depo,bodrum gibi yerlerde karşılaşılabilir.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Ağ örmezler.Yüzey üzerinde bulunan malzemeler altında ve içerisinde bunun dışında toprak içerisinde yuva kurarlar.

Korunma İpuçları

İri olmalarına karşın zararsızdırlar. Çok ağır hareket ederler. Görüldüğünde bir fırçayla yönlendirilip, bir kutu içerisine alınarak, ortamdan uzaklaştırılabilirler.

www.farmapest.com

İĞNESİNİ BATIRAN YA DA ISIRAN HAŞERELER

BAL ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bal arılarının boyları, 1-1,3 cm civarındadır. Altın sarısı rengindedir. Üzerinde gövdesini saran, kahverengi çizgiler bulunur.

Honey Bee - Apis mellifera - female

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Bu arılar, uzun yıllar hayatta kalıp, güçlü koloniler kurarak yaşamlarını sürdürürler. Yapılardaki boşluklara peteklerini tamamen doldurdukları için uzaklaştırmak oldukça zordur. Kolonilerin içerisinde kraliçe ve erkek arılar bulunur. Bu tür arılara, müdahale edilmediği sürece asla saldırmaz. Oldukça uysaldırlar.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Tabiatta, ağaç üzerinde ki boşluklarda ,dağ eteklerindeki mağaralarda ve yarıklarda yuva yaparlar.Bazen tavan aralarına,baca içlerine girerek yuva yaptıklarıda gözlenir. İnsan eliyle yapılmış kovanlar ise en fazla yaşadıkları yerlerdir.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Arıların bulunduğu bölüme çok fazla yakın olmamak gereklidir. Koruyucu ekipmanlar ile birlikte yuvayı bozmak çok önemlidir. Bu işlemden sonra, arta kalan petekler temizlenmelidir. Aksi halde oluşan koku, diğer böcek türlerini bu alana çekebilir.

YABAN ARISI

Fiziksel Özellikleri

Yaban arılarını boyları, 2-2,5 cm kadardır. Siyah gövdelerini saran, sarı çizgiler mevcuttur.

Bee sleeping on Gaillardia aristata - Andrena

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Sadece bir koloni, sayıları binlerle ifade edilebilecek kadar çok yaban arısını, içerisinde barındırabilir. Yazın sayıları oldukça fazla artar. Yuvalarına yapılabilecek herhangi bir temasta, çok ciddi saldırılara maruz kalınabilir.Bal arıları, bir kez sokup ölürken,yaban arıları birden fazla sokabilir.

www.farmapest.com

Dışarı alanlarda, bitki tohumlanmasında faydalı olsalar bile, ev içerisine yerleştiklerinde büyük tehlike arz ederler. Biran önce o bölgeden uzaklaştırılmaları gereklidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi haşere ilaçlama da profesyonel bir firmadan hizmet alınması size bu konuda ve diğer haşere problemlerinde büyük fayda sağlayacaktır.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Kullanılmayan kemirgen yuvalarında ve toprak içerisinde yuvalarını yaparlar.

Korunma İpuçları

Bağ,bahçe işlerinde kullanılan, elektrikli, yüksek ses çıkartan makinalar, yaban arılarını tahrik ederek, saldırmalarına sebep olabilir.Bu nedenle bu tip aletleri kullanırken dikkatli olunmalıdır. Yuvaları görülebiliyorsa yaklaşmamak gerekir.Yuvaların deliği asla kapatılmamalıdır. Çünkü başka bir delik bulup çıkabilirler. Hatta yeni bir delik bile açabilirler. Çok sayıda ısırmalar ölüme sebep olabilir.

www.farmapest.com

AVRUPA EŞEK ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bu tür eşek arıları, 2,5-4,5 cm boy aralıklarında olup, koyu renktedirler. Gövdelerinde, açık kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bunlar yaşamları yaklaşık olarak, bir yıl sürebilen koloni oluştururlar. Kraliçe arı, yuva bulduktan sonra larva oluşturur. Larva geliştikten sonra oluşan işçi arıyla birlikte, yuva daha büyütülür.Ve gıda ihtiyaçları karşılanmaya çalışılır. Eğer herhangi bir müdahaleyle karşılaşırlarsa çok saldırgan olabilirler.

A Bumble Bee on Bergamot - Bombus fernaldae

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Çoğunlukla yeşil alanlarda, ağaç ve çalı içerisinde yuva oluştururlar. Fakat Avrupa eşek arısı, tavan aralarında, baca kenarlarında, binaların dış yüzeyindeki boşluklarda, yuva kurarlar.

Korunma İpuçları

Çeşitli ekipmanlar giyilerek koruyucu önlemlerle müdahale edilmelidir. Aksi taktirde bu arılar sokarsa ölümcül tehlike oluşur. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel böcek ilaçlama firmasından destek almanız doğru olacaktır.

www.farmapest.com

AKREP

Fiziksel Özellikleri

Akrepler genellikle 4-5 cm boyundadırlar. Birçok renkte bulunabilirler.Mavi,sarı,kahverengi,kırmızı,siyah renginde olanları vardır.

Yaşam Evreleri

Akrepler, böcekleri yiyerek gıda ihtiyacını karşılar. Çeşitli boşluklardan ve aralıklardan ,yiyecek bulma ve yuvalanma amacıyla, yaşam alanlarımıza yani evlerimize kadar girebilirler.

akrep nedir 300x268 Akrep Nedir ? Akrepin Özellikleri Nelerdir ? Akrep Zehiri Öldürür Mü ?

 

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Ev içerisinde giysi dolaplarında, ayakkabılık (özellikle ayakkabıların içerisine yerleştikleri çok fazla görülmüştür),yatak içleri gibi sık kullandığımız alanlarda gezinirler.
Bütün akrepler sokarlar. Ama alerjisi olan ya da hastalıklı ve zayıf bünyeli insanlara özellikle zarar verirler. Sokulma durumunda, hiç vakit kaybedilmeden hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Bir yaşam alanında, akreplerden kurtulmak için öncelikle etraftaki toplu halde bulunan yığınlardan kurtulmak gerekir. Çünkü en çok yuva yaptıkları noktalar bu şekilde olur. Ağaç yığınları arasına özellikle çok fazla yerleşirler.

AKAR (MİTE)

Fiziksel Özellikleri

Boyu toplu iğne topuzu kadardır. Türüne göre, beyaz ya da krem rengindedir.

Red-brown teardrop Mite with light-colored legs - Anystis

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Özellikle kuşlarda, bu tür haşere bulunmaktadır. Sayıları çok fazla olduğunda toprakta ,ağaç yada bitki üzerlerinde yaşarlar.Çoğunlukla tavuk çiftliklerinde problem çıkartabilirler.İnsanların bulunduğu ortama ise güvercin,serçe gibi kuşlar vasıtasıyla gelirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla, kanatlı hayvanların üzerinde ve yuvalarının içerisinde barınırlar. Farklı alanlara yayılarak değişik canlı arayışına girerler. Parazit yaşamlarını sürdürme eğilimindedirler.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Bir yerleşim yerinde bu canlı tespit edildiğinde mutlaka Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan destek almalısınız. Akarların yuvalandığı ortamın yani kaynağın tespiti gereklidir. Ayrıca bina yüzeyindeki çatlaklara uygulama yapılması bu haşerelerin engellenmesi için çok gereklidir.

www.farmapest.com

PİRE

Fiziksel Özellikleri

Pirelerin boyları yaklaşık olarak 3-4 mm. arasındadır. Renkleri ise kırmızıya yakın kahverengidir. En önemli yaşam alanları, hayvanların tüyleridir. Buralarda rahatlıkla gezinebilirler. Yaşam alanımıza, evcil hayvanlarımız aracılığıyla girerek çoğalırlar.

flea

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Dişi pireler, çiftleşmenin ardından her gün 19-20 adet arasında, yumurta bırakırlar. Minik ,kanatları olmayan kan emerek beslenen böcek türleridir. Bacakları çok güçlüdür. Bunun sayesinde boylarının 200 katına kadar zıplayabilir. Pireler veba, tifus ve talasemi gibi hastalıkları bulaştırmakta önemli bir faktördürler.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Vücut yapılarından dolayı canlıların derilerine yapışarak ve kan emerek beslenirler. Kan emme olayını özellikle üzerinde yaşadığı canlı uyuduğu sırada gerçekleştirirler. Evcil hayvanlara pire bulaşması, onların dış alanlarda bulunmasından kaynaklanmaktadır.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan alacağınız yardım, sorunun çözümünde doğru olacaktır. Pire mücadelesi belirli aşamaların ardından oldukça iyi sonuç vermektedir. Uygulama planının iyi yapılması,ardından hayvanların steril edilmesi, sonrasında iç alan ilaçlama faaliyetleri ve son olarak dış alan ilaçlaması yapılarak, barınma alanları tamamen uygulamaya tabi tutulmalıdır.

www.farmapest.com

KENE

Fiziksel Özellikleri

Kenelerin boyları 4-5 mm arasındadır. Fakat yeni kan emmiş dişiler, 1,2-1,5 cm kadar olabilirler. Renkleri genellikle koyu kahverengidir.

tick - Dermacentor occidentalis - male

Yaşam Evreleri

Birçok hayvan ve insan üzerinde hayatlarını sürdürebilirler. Özellikle köpeklerde, çok yoğun olarak bulunurlar. Canlıların baş ve ayak kısmına yerleşirler. Tabiatta ise bitkilerin üzerlerinde bekleyip, herhangi bir hayvan geçtiğinde üzerine zıplarlar. Eğer bu evcil bir hayvan ise bunun üzerinde hızla çoğalırlar. Ardından ev içerisinde insanlara yapışabilirler. Hiçbir gıda maddesi almadan 8-9 ay hayatta kalabilirler. KKKA (Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi )hastalığı başta olmak üzere, birçok hastalık ve bakteri bulaştırırlar.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Keneler, genellikle yeşil alanlarda, hayvanların bulunduğu yerlerde, yaşamları sürdürürler. Kan emme eylemlerini gerçekleştirdikten sonra kapı ve pencere pervazlarında ve zemin süpürgeliklerinde barınırlar.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Kenelerden korunmak zahmetli ve zor bir iştir. Periyodik uygulamalar sonrasında ancak iyi sonuç elde edilebilir. Evcil hayvanlar mutlaka veteriner hekime götürülmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi bir firmadan profesyonel yardım almanız doğru olacaktır.

www.farmapest.com

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR

ÇİYAN

Fiziksel Özellikleri

Bu tür canlılar, genelde insanların yaşam alanlarına yakın yerlerde bulunurlar.
Boyları, genellikle 5-6 cm olan canlılardır. Renkleri ise kahverengidir.

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Nem oranı yüksek alanlarda, hayatlarını sürdüren böceklerdir. Diğer böcekleri avlamak içinse karanlığı tercih ederler. Vücutları uzun olan tipleri hariç, iç mekanlarda az görülürler.

Barınma Alanları

Toprak yüzeyinde nemli alanlarda ve güvenli yerlerde hayatlarını sürdürürler. Yaşam alanlarımızda ise bodrum ve garajın yanı sıra kapı,pencere aralıklarında görülebilirler.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Dışarı alanda bitkilerin binadan uzak tutulması, bina dış yüzeyindeki yarıkların ve boşlukların kapatılması gereklidir.Yaşam alanlarınızı istilası durumunda Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almanız yararlı olacaktır.

www.farmapest.com

KIRKAYAK

Fiziksel Özellikleri

Bu tür böcekler 4-5 cm boyundadır.Siyah ya da kahverengi renktedirler.

Yaşam Evreleri

Kırkayaklar, vücutlarında çok sayıda çift ayağa sahiptirler. Nemli bitkiler ve yaprak aralarındaki bitkisel gıdalarla yaşamlarını sürdürürler. Rutubeti çok fazla severler. Bu nedenle, genellikle bahçe gibi dış alanlarda bulunurlar. İç alanda çok fazla görülmezler. Uygun şartlar sağladığında, sayıları çok fazla olabilir.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Yeşil alanlar, dökülmüş ve nemlenmiş yaprak araları,üst üste yığılmış malzeme altları bina dışındaki boşluk ve yarıklar en çok gizlendikleri bölümlerdir. Nem oranı yüksek bodrum ve garajlarda da sık rastlanırlar.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Yerleşim yerimizin etrafında biriken yığın tarzı malzemeleri uzaklaştırmak bina dış yüzeyindeki boşluk ve yarıkları izole etmek gerekir. Sayıları çok fazla arttığında göç etme eğilimleri düşünülerek periyodik olarak düzenli uygulama sağlanmalıdır.

www.farmapest.com

ÇEKİRGE

Fiziksel Özellikleri

Çekirgelerin boyları 2,5-4 cm arasında değişmektedir. Siyah ve kahverengi renkleri mevcuttur. Zıplamasını kolaylaştıran, uzun bacaklara sahiptir.

Yaşam Evreleri

İç alanlarda pek fazla rastlanmasa da, gıda ve rutubet ihtiyaçları için yerleşebilirler. Çoğunlukla dış ortamlarda yaşarlar. Olgun hale gelenleri, uçabilme özelliklerini kullanarak ev içlerine girebilir. Dış yüzey boşluklarından faydalanarak içeri sızabilirler.

Burdur'da Ekil Alana Çekirge İstilası

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Tabiatta en çok yeşil alanlarda bulunurlar.

Korunma İpuçları

Bu tür böcek türleriyle savunmaya geçmek için yaşam alanlarımızın etrafında onların konuşlanacağı yerleri ortadan kaldırmamız gerekir. Işığa duyarlı oldukları için onların hoşuna giden ışıklandırmalardan kaçınılmalıdır.

www.farmapest.com

KULAĞA KAÇAN

Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-3 cm arasında değişmektedir. Renkleri ise koyu kahverengidir. Vücutlarının arkasında kıskaçlar bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu tür canlılar başka böcekleri yiyerek beslenirler. Bu böceklerden kurtulmak için iç alanda yapılan çalışmanın pek faydası olmaz.Dış alanda yapılan araştırmalar sonucu bulunan yuvalar, yok edilmelidir.Sayıları artmışsa eğer Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almanız doğru ve faydalı olacaktır.

kıskaç böceği

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Ağaçların üzerinde bulundukları gibi zemin ve duvar yüzeyinde buldukları boşluk ve çatlaklara girerek yaşamlarını sürdürürler.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Bina dışındaki ve yüzeydeki yarık ve çatlaklar kapatılmalıdır. Yuvaları bulunmalı ve uygun görülen kimyasallarla mücadele edilerek sorun çözümlenmelidir.

www.farmapest.com

GÜMÜŞÇÜN

Fiziksel Özellikleri

Boyları çok ufaktır. Yaklaşık olarak, 1-2,5 cm uzunluğunda değişir. Renkleri ise göz alıcı parlaklıkta gri veya gümüşümsü renktedir.

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Beslenmek için mantarları ve bitkisel besinleri, tercih ederler. Eşyalarımıza ev içerisinde bulunan evrak ve dökümanlara zarar verebilirler.Yüzeylerdeki boşluklara tavana ve ara kısımlara ilaçlama yapılması yoğunluğun azalmasını büyük ölçüde etkiler. Bu haşereler tamamen ortadan kaldırılması en zor türdür.

Silverfish - Lepisma saccharina

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Yüzeylerde bulunan boşluklarda yaşamlarını sürdürürler. Mantar küfünün olabileceği yerlerde garaj,depo,tavan, mutfak,banyo da görülebilirler.

Korunma İpuçları

Nemli ortamlarda baş edilmesi oldukça zordur. Nemin yoğun olduğu yerler bodrum,tavan arası ve kapı pencere pervazları süpürgelikler merdiven altları ilaç uygulamasına periyodik olarak tabi tutulmalıdır.

www.farmapest.com

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR

ÇATI SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm civarındadır. Kahverengi ya da siyah renktedirler. Kuyrukları oldukça uzundur. Kulakları ise büyüktür. Yeşil alanlarda daha çok görülürler.İri olmaları nedeniyle evlerde fazla bulunmazlar.

По пятьдесят?

www.farmapest.com

Yaşam Evreleri

Bu tür çok sevilmez ve hatta birçok insanın tiksindiği bir canlı olarak bilinir. Kışa doğru yaşam alanlarımıza sadece soğuk nedeniyle değil, gıda ihtiyacını karşılamakta zorlandığı içinde girer. Çok iyi tırmanırlar. Kanalizasyon , baca gibi yerlerden evlerimize kadar girebilirler.

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda arazilerin ve ağaçların bol olduğu yerlerde yaşarlar. Büyük oldukları için ev içlerinde çok gözükmezler.Yaşam alanlarımızın etrafında yuvalanırlar.

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadelede en önemli yol, barınacakları ortamların ortadan kaldırılmasıdır. İç ve dış mekanda bulunan boşluklar metal parçacıklarla doldurulmalı ve yeniden kemirerek girmeleri engellenmelidir.Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, kış dönemlerinde yoğun olarak ortaya çıkan kemirgen problemlerinizde profesyonel olarak hizmet vererek koruyucu önlemler alınmasını sağlamaktadır.

www.farmapest.com

NORVEÇ SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm aralığında değişir. Renkleri ise siyah ya da kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Etrafımızda görmeyi istemediğimiz canlılardan olan fare türleri ve sıçanlar, genelde dış alanda yaşarlar.Fakat besin kaynaklarının tükenmesiyle, kışa doğru ev içlerine girmeye çalışırlar. Binaların dış yüzeylerindeki boşluklardan faydalanarak , sızmayı başarırlar.

Мышь

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda ,bina çevrelerinde,ağaç olan bölgelerde sıklıkla rastlanabilirler. Olduça büyük oldukları için iç kısımlarda çok fazla görülmezler.

Korunma İpuçları

Bu canlıların kuşatmasından kurtulmak için yaşamlarını sürdürebilecekleri tüm boşluklar gerekirse tekrar kemirmelerini engellemek için metal dolgu kullanılarak kapatılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, sıçan ve fare problemlerinizde profesyonel olarak periyodik hizmet vermektedir.

www.farmapest.com

EV (FINDIK) FARESİ

Fiziksel Özellikleri

Boyları 4-5 cm arasındadır. Renkleri ise gridir.Sayı olarak diğer fare türlerine nazaran daha fazladırlar. Gündelik yaşamımızda daha sık karşılaşırız.

Yaşam Evreleri

Bu tür canlılar yaşam alanlarımızda karşımıza çıktıklarında pek hoşlanabileceğimiz durumlar oluşturmazlar. Kemirgenler, kullandığımız eşyalara zarar vermelerinin yanı sıra, sağlık açısından da birçok hastalık faktörlerini de beraberlerinde getirirler.

onexposure - 1x.com - photo: tom with jerry. by patrickjansen

www.farmapest.com

Barınma Alanları

Yaşam alanımızda çok sık görmemizin nedeni, boylarının çok ufak oluşu ve yaşadığımız kapalı alanlara sızmada daha rahat olmalarıdır.0,5 cm’lik bir boşluktan dahi geçebilirler.

www.farmapest.com

Korunma İpuçları

Farelerden korunmanın en önemli yolu bina içi ve dışındaki girebilecekleri tüm boşluklar kapatmaktır. Metal kapanlar ya da fare istasyonları kullanılarak yakalanabilirler. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ,kemirgenlerle ilgili özellikle kış aylarında yapılan periyodik servislerle koruyucu önlemler almaktadır.Tüm kemirgen problemlerinizde bizimle irtibata geçerek detaylı bilgi alabilir ve ücretsiz keşif hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

www.farmapest.com

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli,belge ve ilaçlarıyla sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek,bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla 7/24 hizmetinizdedir.