ÇEMBERLİTAŞ BÖCEK İLAÇLAMA (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

MİSYONUMUZ VE AMACIMIZ

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri’nin amacı; bulunduğumuz çağın ihtiyaçları doğrultusunda, Dünya çapında üretilen tüm alternatif metot ve donatıları güncel olarak takip edip, belirli bir kombinasyon içerisinde inceleyerek, analiz ve uygulama yöntemlerini belirleyip, sonrasında uygulamaya geçirerek, çalışmalarını sürekli ileri seviyelere taşımaktadır.

Gerçekçi çözüm üreten Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, bunun yanı sıra teknolojinin tüm adımlarını takip ederek yaptığı tüm işleri; T.C. Sağlık Bakanlığı, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), Gıda Kodeksi, HACCP, TSE gibi kuruluşların genel mevzuatlarına uygun olarak gerçekleştirmektedir.  Ayrıca Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ’nin ISO belgesi bulunmakta, o nedenle AB mevzuatlarının gereksinimlerine göre işletmenizin uyumu sağlanmaktadır.

Unutmayalım ki, böceklerle mücadele ve kontrol teknikleri bir halk sağlığı hizmetidir. Böcek ilaçlaması yapılacak olan alanda, son derece spesifik davranılması gerekmektedir. Çevreye ve insan sağlığına karşı verilebilecek herhangi bir zararın, telafisi mümkün olmayabilir.

İşte bu nedenle, halk sağlığı gözetilerek yapılan haşere ilaçlamalarında bilirkişi olmak, bununla birlikte insektisitler ve böcek hayatı ve biyolojisi hakkındaki yeterli bilgi ile uygulanacak yöntemin belirlenmesi ve en iyi ve doğru şekilde tatbik edilmesi gerekmektedir.

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, yaptığı tüm işlemlerin ardından bunları raporlayarak, siz değerli müşterilerimize sunmaktadır. Böcek İlaçlama hizmetinde bizimle yapacağınız işbirliği, sağlıklı ve yaşanabilir bir ortamda hayatınızı sürdürmeniz için çok büyük kolaylıklar sağlar.

HAŞERE İLAÇLAMASI HAKKINDA GENEL BİLGİ VE TERİMLER

HALK SAĞLIĞI ALANI

Ev, otel, okul, hastane, işyeri, üretim yeri, fabrika benzeri; halkın yemesi, içmesi, eğlenmesi, spor yapması gibi insan yerleşim ve çalışma yerleri ve gündelik yaşamıyla ilgili tüm fiziki mekanları ve çevreyi, halk sağlığı alanı olarak sayabiliriz.

ZARARLI ORGANİZMALAR

İnsanlara, insan faaliyetlerine veya insanların kullandıkları veya ürettikleri ürünlere; hayvanlara ya da çevreye yönelik, birçok istenmeyen veya zararlı etkileri olan, her türlü organizmayı içerir.

BİYOSİDAL ÜRÜN

Bir veya birden fazla aktif madde içeren ve kullanıma hazır halde satışa sunulmuş, kimyasal veya biyolojik açıdan herhangi bir hedef organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan, zararsız kılan, yok eden aktif madde ve preparatlarıdır.

İNSEKTİSİT

Haşere mücadelesinde kullanılan biyosidal ürünüdür.

RODENTİSİT

Fare, sıçan ve diğer kemiricileri kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

MOLLUSİSİT

Sümüklüböcek gibi yumuşakçaları kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

KAÇIRICI (REPELLENT)

Doğrudan veya dolaylı olarak, insan yada hayvanların hijyenine yönelik olanlarda dahil olmak üzere, pire gibi omurgasız yada kuş gibi omurgalı canlılarda, zararlı organizmaları ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan, biyosidal ürünlerin ismidir.

İLAÇLAMA

Halk sağlığı alanında kullanılan insektisit, rodentisit ve mollusisit gibi maddelerle yapılan zararlı mücadelesine verilen addır.

ALET VE CİHAZ

İlaçlamada kullanılan nakil araçları da dahil olmak üzere tüm motorlu, motorsuz, sabit veya seyyar her çeşit alet, araç ve makine ile bunların çalıştırılması için gerekli malzemelerdir.

GEREÇ

İlaç hazırlama ve ilaçlamada kullanılan su kapları, içerisinde bütün ilaçları hazırlama kapları, ilaç nakil kapları, su tulumbaları, çadır, örtü, koruyucu elbiseler, maskeler, lastik veya kauçuk eldivenler, çizmeler, gözlük siperler gibi koruyucu malzemelerdir.

İZİN BELGESİ

Zararlılara karşı insektisit, rodentisit, mollusisit ve benzeri maddeleri kullanarak mücadele etmek isteyenlere verilen belgeyi ifade eder.

HAŞERE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

JEL İLAÇLAMA

Jel ilaçlamanın, çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir şekilde olumsuz etkisi yoktur. Aksine çok uygun bir yöntemdir. Hamam böceği, kalorifer böceği gibi haşereler için önerimiz, jel ilaçlama yöntemidir. Jel ilaçlamada ilacı yiyen haşere, yuvasına döner ve orada ölür. Diğer böcekler bu ölüden beslenirler. Böylece o böceğin ölüsünü yiyen böceklerde ölür ve zincir bu şekilde devam eder.

JEL İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Jel ilaçların kokusu yoktur.
Jel ilaçlama öncesinde herhangi bir hazırlığa, ilaçlama sonrası içinde temizliğe gerek yoktur.
Jel ilaçlamada kapı ve pencerelerin kapatılmasına gerek yoktur.
Jel ilaçlamada evden ayrılmanız gerekmez.
Jel ilaçların evcil hayvanlar için zararı yoktur.
Jel ilaçların etkisi uzun süre devam eder.

KOKUSUZ İLAÇLAMA

Kokusuz ilaçlama, sıvı şekilde ve püskürtme yöntemiyle yapılmaktadır. Günün herhangi bir saatinde, çalıştığınız zamanda bile yapılabilir. Sadece ilaçlama esnasında açıkta gıda bulundurulmamalıdır. Bu yöntem periyodik ilaçlamalarda daha çok kullanılır.

KOKUSUZ İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokusuz ilaçlama yapılan yerlerde, bulunduğunuz mekanı terk etmeniz gerekmez.
Kokusuz ilaçlama, isminin aksine etkili bir ilaçlama yöntemidir.
Kokusuz ilaçlama, insanların toplu kullanım alanlarında uygulanacak en doğru ilaçlama yöntemlerinin başında gelmektedir.
Kokusuz ilaçlama, temasa duyarlı bir ilaçlama şeklidir. İlaçlanan yerler hemen temizlenmemelidir.

KOKULU İLAÇLAMA

Haşerelerin yoğun olarak görüldüğü yerlerde kokulu ilaçlama yapılmalıdır. Kokulu ilaçlama; sıvı şekilde olan, püskürtme yöntemiyle yapılmaktadır. Örneğin; hamam böcekleri kapsüller halinde ürerler ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru bulunur. Yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamam böcekleri, öldükleri zaman bile yumurtalarını bırakabilirler. Bu nedenle, haşerelerin çok yoğun olduğu alanlarda, etkili bir ilaçlamanın yapılması gerekmektedir.

Kokulu ilaçlamada kısa zaman içinde sonuç alınır. Bu ilaçlamada mekanınızı kısa bir süre terk etmeniz gerekmektedir. Kokulu ilaçlama sırasında, ilaçlanan alanda bulunmamanız ve evcil hayvanlarınızı dışarı çıkarmanız gerekir. Çıkarılması mümkün olmayan akvaryum varsa üstü iyice kapatılır ve ıslak havlu ile iyice örtülür. İlaçlama bittikten birkaç saat sonra, mekanınızı havalandırarak günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

KOKULU İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokulu ilaçlama, çok etkili bir ilaçlama şeklidir. Kokulu ilaçlama yapılan mekanda, ilaçlamayı yapan ekip elemanlarının dışında, ‘kesinlikle’ hiç bir canlının bulunmaması gerekmektedir. Çünkü, kokulu ilaçlama insan sağlığı açısından çok sakıncalıdır. Kokulu ilaçlama yapıldıktan sonra, mekandaki tüm kapı ve pencereler ortalama iki saat süresince kapalı tutulmalıdır.

Bunun sebebi; ilacın etkisini çok uzun süre korumasıdır. Kokulu ilaçlama işlemleri tamamlandıktan 2-3 saat sonra, mekan en az ”iki saat” süresince havalandırılmalıdır. Bu süre bitimine kadar aynı şekilde ilaçlanan mekana kesinlikle ”canlı girmemelidir. Kokulu ilaçlama yapılan alandaki tüm; gıda malzemeleri, tabak, çatal, bıçak vb. kapalı bir yerde saklanmalıdır.

ULV (SOĞUK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntem daha çok pire, tahtakurusu ve uçan haşerelere karşı uygulanır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde daha çok, kokulu ilaçlar tercih edilir. Termal sisleme de diyebileceğimiz bu yöntemde kullanılan insektisitin muhtevasındaki buharlaşmayı geciktirici etken olan 0,03 mm. çapındaki damlacıklar, mekan etrafında koruyucu bir tabaka oluşturur.

Böylece buharlaşmayı tutar ve damlaların hava akımı üzerinde mümkün olan en uzun sürede kalmasını sağlayarak, haşere ile temasını da azamiye çıkarır. Böylece bu damlacıklar haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere yani yuvalarına temas etmiş olur.

TERMAL FOG (SICAK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntem daha çok; ‘bit, pire, tahtakurusu ve bütün uçan haşerelere’ karşı uygulanır. Soğuk sislemeden farkı ise sıcak su kullanılarak, etkinin oldukça artırılmasıdır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde de kokulu ilaç tercih edilir. Termal sislemede kullanılan insektisitin, muhtevasındaki buharlaşmayı geciktirici etken, 0,03 mm. çapındaki damlacıklar etrafında koruyucu bir tabaka oluşturur.

Bunun sayesinde buharlaşmayı tutar ve damlaların hava akımları üzerinde mümkün olan en uzun sürede kalmasını sağlayarak, haşere ile temasını da azamiye çıkarır. Bu damlacıklar haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere yani, yuvalarına temas etmiş olur.

FUMİGASYON YÖNTEMİ

Böcekleri (yumurta, larva, nymph, pupa ve ergin dönemde) ve diğer zararlı etmenleri (nematod, mantar, bakteri gibi) öldürmek amaçlı ile kapalı bir ortamda (belirli bir ısıda ve miktarda) gaz halinde kimyasal bir maddeyi  (fumigant) vermek ve belirli bir süre gazı bu ortamda tutma işlemidir.

Fumigasyon her türlü bitkisel ve hayvansal kaynaklı ürünler, diğer tüm materyaller, ihracatı yapılan ürünler ile üzerinde taşınan tahta paletleri, zararlı etmenlerden arındırarak, bu etmenlerin ürünlerde oluşturduğu tahribatı ve kaybı önlemek suretiyle, ürünün sağlıklı halde bulunması amacını gerçekleştirmektedir.

FUMİGASYON YÖNTEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Fumigasyon sahasında ve bitişiğinde insan ve hayvanlar bulunmamalıdır.
Fumigasyon işlemi en az iki operatör tarafından yapılmalıdır.
Fumigasyon yeri iyi seçilmelidir.
Fumigasyonda kullanılacak fumigantların özellikleri ile fumige edilecek materyalin yapısı ve nitelikleri iyi bilinmelidir.
Fumigasyon metodunun tespitinde, zararlı etmenin türü materyalin ve çevrenin ısısı, gazlanma süresi gibi faktörlerde kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

Fumigasyon sırasında sigara içilmemeli ve herhangi bir şey kesinlikle yenilmemelidir.
Fumigasyon yapılacak zemin beton (tercihen şaplı beton) olmalı ve tabanın üzerine ürün konulacak şekilde ızgaralar yerleştirilmelidir. Eğer zemin toprak veya tahta ise gazın sızmaması için taban kısmına kraft kağıdı, branda bezi veya naylon konulmalıdır.

Fumigasyon sahasından fumigantın zarar verebileceği veya istenmeyen koku bırakabileceği materyaller mutlaka uzaklaştırılmalıdır.
Fumigasyon uygulaması bitirildikten sonra fumigantların zehirli kalıntılarının giderilmesi için el ve yüz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır.

BAZI ZARARLI HAŞERE VE KEMİRGEN TÜRLERİ

HAMAMBÖCEKLERİ

ALMAN HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Erginler 10-15 mm. boyundadır. Dişileri, erkeklerden daha kısa boydadır. Çoğunlukla rengi açık sarımsı kahve renktedir. Pronotumunun üzerinde uzunluğuna iki kalınca koyu leke mevcut olup, diğer türlerden ayrılır.

Yaşam Evreleri

Hamam böcekleri içerisinde, ”en hızlı üreyen” türdür. Yumurta paketi 7-9 mm. boyunda, 4 mm. enindedir. Dişilerde nimf evresi yaklaşık, 40-60 günde gerçekleşir ve beş veya altı gömlek değiştirirler. Erkeklerde ise nimf zamanı 37-40 gün sürmekte ve altı veya yedi gömlek değiştirmektedir. Erginlerinin hayatı, sıcak ortamda 3-4 ay kadar, soğuk ortamda ise yaklaşık, 5-8 ay kadar sürmektedir.

Barınma Alanları

Alman hamamböceği diğer türlerdeki gibi insanların bulunduğu yerler; oteller, lokantalar, pastaneler, fırınlar, hastaneler, yemekhaneler, gıda ile ilgili üretim yapan fabrikalar, değirmenler, marketler, gıda depoları veya benzeri yerlerde bulunurlar.

Korunma İpuçları

Bu tür hamam böcekleriyle mücadele uzman yardımı ve periyodik destek gerektirmektedir. Sayılarının daha fazla artmaması ve özellikle, çok fazla sayıda üremelerinin kontrol altına alınması için yaşam alanları ve yuvaları belirlenmeli ve en uygun yöntemle bu sorun, en sağlıklı ve etkili biçimde çözümlenmelidir. Özellikle, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi haşere ilaçlama konusunda uzman bir firmadan kesinlikle destek alınması gereklidir.

AMERİKAN HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Büyük, kırmızımsı kahverenginde olan, tamamen gelişmiş kanatlara sahip, bir türdür. Erginleri, 35-50 mm. boyundadır. Dişilerin kanatları, abdomenin sonunda bulunan halkaya kadar uzanır. Alt tarafından bir karina ve bunun yanında uzunlamasına çukurca bir çizgi mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Dişileri, çiftleşmelerinin hemen ardından, yumurta paketlerini dolaştıkları ve sıcaklığını yüksek buldukları gizli yerlere bırakırlar. Nimfler, çoğunlukla yumurta paketleri bırakıldıktan 3-12 hafta sonra ortaya çıkarlar. 60 adetten fazla yumurta paketi bırakabilirler. Erginlerinin ömürleri bir yıl kadardır. Bu süre serin yerlerde iki yıla kadar çıkabilmektedir.

Barınma Alanları

Amerikan hamamböceğine; lokantalarda, evlerimizin mutfak bölümlerinde pastanelerde, gıda depoları ve ambarlarında, bakkallarda, marketlerde ve kanalizasyonların içinde çok sık bir şekilde rastlanmaktadır. Bunun dışında gemilerde, bodrum katlarından başlanarak üst kata kadar hemen her yerde bulunmaktadırlar. Bazen lağımlarda, kanalizasyonların içerisinde çok fazla bulunduğu gözlemlenmektedir.

Korunma İpuçları

Amerikan hamamböceğinin bazı virüs, bakteri ve nematod çeşitlerinin, vektörü olduğu incelenmiş ve tespit edilmiştir. Bu nedenle de, bir an önce ”haşere ilaçlama” konusunda sağlıklı çözümler sunan, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan destek alınması gerekmektedir.

ŞARK (ORYANTAL) HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Dişiler, siyahımsı koyu kahve renkte olup; erkekler, koyu kırmızımsı kahve renktedir. Erginlerinin boyutu, 13-30 mm. arasındadır. Erkeklerde ön kanat abdomenin sonuna kadar ilerlemekte, dişilerde ise ön kanat iyice küçülmüş durumdadır.

Yaşam Evreleri

Şark hamam böcekleri; 1–1,5 cm. uzunluğunda; parlak siyah renklidir. Bu türdeki erkeklerde, iki adet kahve renkli kanat vardır. Dişiler oval, erkekler ise daha ince bir yapıdadır. Yumurta paketleri; 10-12 mm. uzunluğunda ve siyahımsı kahve renktedir. Erkek birey nimfleri 7-8 gömlek, dişi nimfleri ise 9-10 gömlek değiştirerek ergin olmaktadırlar.

Parcoblatta - Parcoblatta pennsylvanica - female

Barınma Alanları

Ergin böcekler ve nimfler, gündüz saatlerinde ise sıcak ve karanlık yerlerde saklanırlar. Vücutları yassı olduğu için duvardaki yarık ve çatlakların arası, tahta aralıkları, kapı ve pencere kasalarının duvarlarla birleştiği boşluklara rahatlıkla yerleşerek yuvalarını yaparlar. Yaz aylarında çok sıcak yerlerde çöplük, lağım, kanalizasyon ve benzeri gibi binalardan uzak olan yerlerde yaşadıklarını sürdürdükleri gözlenmektedir.

Parcoblatta? - Parcoblatta pennsylvanica - male - female

Korunma İpuçları

Orientalis (şark hamam böceği)’nin bazı bakteri, protozoa ve nematod türleriyle ilişkilerinin olduğu saptanmıştır. Mücadele etmesi çok dikkat ister ve dışarıdaki üreme ve barınma yerlerini, dikkatle araştırıp bulup yok etmek için Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir ilaçlama servisine ihtiyaç duyulur.

Böceklerin ergin ve yumurta bırakma durumunda gerçek çözüm için 15 günlük periyotlarla minimum iki ilaçlama gereklidir. İlk olarak mevcut canlılar ölür. İkinci ilaçlamada ise bıraktıkları yumurtaların çatlaması beklenerek, yumurtadan çıkan böceklerde ilaçlanarak kesin netice alınır.

KAHVERENGİ BANTLI HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Yoğun olarak açık sarı, pembe bazen de koyu kahverenginde bulunabilirler. Erginler 10-14 mm. boyundadır. Dişilerde vücut toplucadır ve arkaya doğru genişlemektedir. Kanatları ise kısadır.

Adult male - Parcoblatta pennsylvanica - male

Yaşam Evreleri

Kahverengi çizgili hamamböceğinin bıraktığı yumurta paketleri, yaklaşık 5 mm. boyunda ve 2 mm. enindedir. Koyu kahverengindedir ve içerisinde, 16 civarı yumurta bulunur. Bir dişi, 7-10 gün aralıklarla, 15-20 yumurta paketi bırakır.

Female with ootheca - Parcoblatta pennsylvanica - female

Barınma Alanları

İnsanların bulunduğu yaşam alanlarına oldukça iyi kanalize olan bu tür; evlerde buzdolabı arkasına, elektronik eşyalarının içerisine, mobilyaların, çöp kutularının iç kısımlarına ve kalorifer kazanlarının bulunduğu alttaki kısımlarda yuvalarını yaparlar.

Parcoblatta - Parcoblatta pennsylvanica - male - female

Korunma İpuçları

Gündüz saklanıp gece dışarıda gezinen bu böcek türünün en önemli özelliği ergin ve nimfleri çok hızlı ve hareketlidir. En ufacık bir harekette bile uçup, kendilerini yerlere atarlar!. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, işinde uzman kadrosuyla, böcek ilaçlama konusunda siz değerli müşterilerimize profesyonel çözümler sunar.

The next generation - Parcoblatta pennsylvanica

KARINCALAR

FİRAVUN KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. civarındadır ve sarı renktedir. Antenlerinin sonundaki üç parçadan oluşan bölüm sayesinde diğer karıncalardan ayırt edilebilir.

Ants - Forelius pruinosus

Yaşam Evreleri

Karınca; boyutları 0.01 ile 3 cm. arasında değişen; ağırlığı 1 ile 150 miligram arasında, dilediği kadar yumurtlayan, herşeyi yiyen ve nüfusu milyarların çok ötesine varan bir böcek türüdür.

Ants - Forelius pruinosus

Barınma Alanları

Duvar içleri, mobilya ve aletler, dolaplar, perde yuvaları, sandıklar, çatı kaplamalarının altı gibi hemen hemen her yerde bulunabilirler.

Ants - Forelius pruinosus

Korunma İpuçları

En iyi korunma yöntemi zehirli yemlemedir. İşçi karıncaların koloniye yem taşıması ile belirli bir süre içerisinde öldürücü etkileriler gözlemlenir. Ana kolonilerinin tespiti iyi yapılmalıdır. Sorunun tam anlamıyla çözümü için konusunda oldukça uzman Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ile irtibata geçiniz.

Tapinoma sessile

MARANGOZ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Marangoz karıncalarının boyutları 1,5-2 cm. olup, kahverengi ya da siyah renktedirler.

Small, slender, brown-red Ant with blackish ovoid abdomen, two metasomal nodes, and small propodeal spine - Cardiocondyla mauritanica - female

Yaşam Evreleri

İsimlerini; ”tahtaları oyarak” koloniyi oluşturmaları sebebiyle almışlardır. Genelde diğer böcek türlerini yiyerek, yaşamlarını devam ettirirler. Bu tür karıncalar uçabilirler ve ana koloniden koparak, farklı yerleşim alanlarına gidip, oralarda koloniler oluşturabilirler. Bu nedenle, mücadelesi oldukça zordur.

Agressive Camponotus? - Formica

Barınma Alanları

Çoğunlukla evlerimizde bulunurlar. Dışarıda ise; ağaç içlerine veya dallara yerleşirler. Rutubeti çok sevdikleri için de, hep bu noktaları tercih ederler!. Havalandırılması pek iyi olmayan, çatı aralarında ve kapalı bölümlerde sık rastlanırlar.

Ant with fly - Formica glacialis

Korunma İpuçları

Konutlarda en sık rastlanan türlerden biri olan marangoz karıncalar iç alan kolonisi ve dış alandaki ana koloni tespitinin yapılmasının ardından, zehirli yemleme yapılarak, ‘etkisiz’ hale getirilir. Böcek ilaçlamasında profesyonel olan Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi bir firmadan destek almanız doğru olacaktır.

Ant with fly - Formica glacialis

ATEŞ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

İşçi karıncaların boyutları; 0,4-1.0 cm. arasında değişmektedir. Renkleri ise; kırmızıya yakın bir tonda kahverengidir. Ateş karıncaları ısırgan oldukları için diğerlerinden ayrılırlar.

Acrobat Ant - Crematogaster

Yaşam Evreleri

Bu tür karıncalar ısırdıklarında, beyazımsı lekeler oluşur. Alerjisi olanlar için tehlike teşkil edebilir. Bunun dışında yuvalarına dokunulduğunda çok fazla sayıda karınca saldırısına uğramak olasıdır.

winged odontomachus - Odontomachus clarus

Barınma Alanları

Ateş karıncaları, toprak altlarında çimenlik alanlarda onlarca büyük koloni oluşturabilirler. Yuvalarını bulabilmek her zaman kolay değildir. Büyük bir uğraş ve çaba gerektirir. Konutlara oldukça yakın olmaya, özen gösterirler. Çatlaklara ve boşluklara girerek koloniler kurarlar.

Black Locust Tree Hopper and ant - Vanduzea arquata

Korunma İpuçları

İnsan sağlığını tehdit etmelerinden dolayı, çok çeşitli korunma yöntemleri uygulanmalıdır. Yemleme işlemi, periyodik olarak yapıldığında ancak iyi ve başarılı sonuçlar alınabilir. Koloni tespitleri oldukça önemlidir. Profesyonel haşere ilaçlama firması Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ile sorununuzun çözümü için lütfen irtibata geçiniz.

ants in SE South Dakota prairie remnant - Formica obscuripes

ARJANTİN KARINCASI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. civarındadır. Renkleri ise koyu kahverengi ve parlaktır.

Ant - Crematogaster

Yaşam Evreleri

Arjantin karıncası, kolonilerinde çok fazla sayıda, kraliçe karınca olur. Bu nedenle de, bulundukları koloniler bölünüp, ayrılabilir. Sonrasında, tekrar birleşebilir. İşçi olan karıncalar, yüzbinlerle ifade edilebilirler. Bina içlerine yerleşirler. Yaprak bitlerinin hoşuna giden meyve ağaçları ve çeşitli bitkiler, Arjantin karıncalarının saldırısına uğrarlar.

Acrobat Ant drinking from a water drop - Crematogaster

Barınma Alanları

Dış alanlarda; yüzeye yakın yerlerde, taşların altında, çeşitli boşluklarda ve yarıklarda yaşamlarını sürdürebilirler. Konutların içerisinde de oldukça sık görülmektedirler.

Acrobat Ant harvesting a honeydew drop from an aphid - Crematogaster

Korunma İpuçları

Yaz aylarında etrafta çok yoğun olarak görüldükleri için korunması oldukça zordur. Periyodik ilaçlamalar yapılarak ancak eve girmeleri engellenebilir!. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, uzman kadroya sahip, profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız doğru olacaktır.

ant - Camponotus americanus

HIRSIZ KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Boyları, 1,5 mm. civarındadır ve altın sarısı rengindedirler. Tipik özellikleri nedeniyle de firavun karıncasına benzemektedirler. Fakat hırsız karıncalar antenlerinde 10 segment ve ucunda iki segmentli topuz bulundururlarken; firavun karıncalarının antenlerinde; 12 segment ve üç segmentli topuzları bulunmaktadır.

Rasberry Crazy Ant - Nylanderia fulva - female

Yaşam Evreleri

Bunların hırsız olarak isimlendirilmesinde ki sebep, komşu olarak seçtikleri kolonilerdeki tüm karıncaların; yumurtalarını, larvalarını ve yiyeceklerini çalmalarıdır. Rutubetli yerlerde, mutfak ve banyolarda görülebilirler.

unknown ant - Myrmecocystus - female

Barınma Alanları

Hırsız karıncalar, toprak içerisinde ağaç oyuklarında buldukları her türlü boşlukta yuvalarını kurarlar. Yuvalarını bulabilmek oldukça zordur.

Big-heaaded Ant (Pheidole rhea), Mt Lemmon, AZ, 8-24-14 - Pheidole rhea

Korunma İpuçları

Gerçekten korunulması zor olan bir karınca türüdür. Firavun karıncaları için kullanılan yemle ilaçlama yapılır. Bu yemler protein içermeli ve yağlı olmalıdır. Doğru yem tercihi için Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri profesyonel ilaçlama firmasından, en uygun desteği alabilmek için uzman kadromuzla lütfen iletişime geçiniz.

 Citronella Ant - Lasius

ÇILGIN KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Siyah renkte olan çılgın karıncalar, 3-4 mm. boyutundadır. Uzun antenlere sahiptirler. İsimlerini, belirli bir yol çizgisinde ilerlerken yaptıkları çok hızlı zigzag hareketleri nedeniyle almışlardır.

Genus Formica? - Formica

Yaşam Evreleri

Sayıları binleri aşan işçi karıncalarla birlikte, çok sayıda kraliçe karıncadan oluşan, devasa koloniler oluşturabilmektedirler.

Carpenter Ant - Camponotus pennsylvanicus

Barınma Alanları

Dış çevrede genelde; zemin içerisinde buldukları boşluklarda çukur, yığın toplu odun yığınlarının içerisinde hayatlarını sürdürürlerken; mekanların içerisinde, tuğla aralarında, halı altında ve bulabildikleri tüm boşluklarda, koloni oluşturabilirler.

Winged Queen Carpenter Ant - Camponotus - female

Korunma İpuçları

Çılgın karıncaların en önemli özelliği yemi tercih etmemeleridir. O nedenle korunması çok zordur. Koloni tespiti yapılması şarttır. Koloniler bulunarak yok edilirse ancak başarılı sonuçlar alınabilir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri yapacağı profesyonel kontrol ve denetimlerle karınca üremelerinin önüne geçilmesinde sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

Ants in a little colony under birch bark, think I have a queen - Camponotus nearcticus - female

KALDIRIM KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Kaldırım karıncalarının boyu, 3-4 mm. arasında olup, kahverengi renklidir.

Carpenter Ants - Camponotus americanus - female

Yaşam Evreleri

Uzun süreli periyodik çalışmalarla, yemleme yöntemine maruz bırakılarak, koloniler ortadan kaldırılabilir. Kolonilerin bulunması ve kullanılacak olan yemlerin kimyasal özelliklerinin ve buna uygunluğunun araştırılıp, tespiti gerekmektedir.

Harvester Ant carrying Earwig - Pogonomyrmex californicus

Barınma Alanları

Bu karınca türleri; yaya kaldırımlarının etrafında; yol kenarındaki, toprağa yakın kesimlerde; avluda, bina temellerinde yuvalarını kurarlar. Yuvalarını kurarlarken toprağı dışarıya attıkları için de yerleşim yerleri, gözle görülür. Toprağı taşıyarak, yuvalarını istedikleri bir noktada kurabilirler.

ant attending caterpillar - Camponotus vicinus

Korunma İpuçları

Yaşadığımız konutlarda ki tüm boşluklar öncelikle kapatılmalı ve dış alanda yığın olarak bulunan keresteler, ağaç dalları varsa bunlar, mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, uzman ekibiyle sizlere profesyonel hizmet sunarak, problemin çözümü için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Unknown ant - Solenopsis invicta

KOKULU EV KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. arasında değişmektedir. Renkleri ise koyu kahverengi olup; çiğnendiklerinde, çürük bir hindistan cevizi kokusu yayarlar. İsimlerini, bu özelliklerinden dolayı almışlardır.

Carpenter Ant - Camponotus subbarbatus

Yaşam Evreleri

Sayılarını binlerle ifade edebileceğimiz kadar, çok fazla işçi karınca ve birden çok kraliçeden oluşan kolonilere sahiptirler. Yemle beslenmeyi tercih etmedikleri için kontrol altına alınması oldukça zordur. Koloniler bulunmalı ve mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi böcek ilaçlama konusunda profesyonel bir firmanın yapacağı kontroller, incelemeler ve düzenli hizmet oldukça faydalı olacaktır.

Ponerinae ant?

Barınma Alanları

Bu tür karıncalar dış alanlarda, üst üste dizilmiş malzemeler var ise onların arasına yerleşebilirler. Ortamda bulunan bitki yığınlarına, ağaç kabukları içerisine, zemin kaplamalarının altına, yuva kurabilirler.İç mekanlarda ise duvar aralarındaki boşluklara ve  halı altlarına yuvalanabilirler.

Ponerinae ant?

Korunma İpuçları

Bu tür karıncalar çok miktarda yuva kurarlar ve farklı noktalara yuvalarını kurdukları için de, kontrolleri oldukça zordur. En etkili yöntem; kolonilerin yer tespitinin yapılması ve değişik yemleme metodlarıyla kolonilerinin yok edilmesidir. Yuvanın etrafındaki yığılı malzemeler, ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan düzenli hizmet almak doğru olacaktır.

Camponotus - Camponotus subbarbatus - female

ÖRÜMCEKLER

KARADUL ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Karadul örümceğinin boyutları; 2 cm. civarındadır. Kahverengi ya da siyah renktedir ve bedeni parlaktır. Karın kısımlarında kırmızı bir leke bulunur. İnsanların çekindiği bu örümcek ısırdığında birkaç gün acı çekmeye sebep olabilir. Fakat genellikle öldürücü etkisi yoktur. Ama çocuklar, yaşlılar ve hastalar için tehlike arz edebilir.

Kırmızı Sırtlı Örümcek

Yaşam Evreleri

Bu tür örümcekler yüzeye yakın yerlerde, oldukça farklı türde ağ modelleri yaparlar. Ağlarını, genellikle kerestelerin bulunduğu toplu yığınlar arasına ya da güvenilir kutuların arasına yaparlar. Ağlarını bir noktadan diğerine atarak, istedikleri yüksek noktalara ulaşabilirler. Böcek yiyerek beslenirler ve çiftleştikten sonra dişiler, erkek örümceği yerler.

Örümcekler hastaneyi istila etti

Barınma Alanları

Karadulun ısırması genellikle, bir eşyayı kaldırırken, onunla temas haline gelinmesi durumunda olur. Ağlarını çok sakin, tenha ortamlarda seçmeye özen gösterirler ve gelen böcekleri avlarlar. Karışık dizilmiş eşya araları ve garaj içlerini seçebilirler.

Örümcek ağının şifresi çözüldü

Korunma İpuçları

Garaj ve depo gibi alanlarda,”karışık” olarak dizilmiş eşyaların içerisinde yaşadıkları için kesinlikle çıplak elle temas edilmemelidir. Eldiven giyilerek önlem alınmalıdır. Ayrıca ağı görüldüğünde karadul gözükmese bile, çıplak elle müdahale yapılmamalı sayıları çok fazla olduğunda vakumla müdahale edilmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profeyonel bir firmadan yardım alınması ise en doğru olanıdır.

KAHVERENGİ İNZİVA ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Kahverengi inziva örümceği, açık kahverengi rengindedir. Boyu ise 1-1,5 cm. kadardır. Başlarının üst kısmında, kemana benzer bir şekil bulunur.

Xysticus mother - Xysticus - female

Yaşam Evreleri

Bu tür örümceklerde ”ısırma eğilimi” pek görülmez. Ancak ısırdıklarında, çok ”kötü görünümlü” bir yaraya neden olabilirler. Bir an önce pansuman yapılmalıdır. Aksi taktirde enfeksiyon kapılabilir.

Örümcek Ağ

Barınma Alanları

Depo, garaj ve bodrum gibi alanlar, kahverengi inziva örümceği için yaşam alanıdır ve ağ kurması için idealdir. Aynı zamanda, bu tip yerlerde böcekler yoğun yaşadığı için de tercihlerini bu tür kapalı ve rutubetli yerlerden yana kullanırlar.

Korunma İpuçları

Bu örümcek türünün bulunduğu mekanlarda, eşyaların üzeri sürekli olarak temizlenmeli; duvarla, perde arasında boşluk olmalı, ortam sürekli gözetim altında tutulmalıdır. Ayrıca, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profeyonel bir firmadan yardım alınması, elbette ki doğru ve faydalı olacaktır.

EVCİL ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-2,5 cm. kadardır kahverengiye yakın bir renktedir ve üzerlerinde çeşitli şekiller bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu türdeki örümcekler, ”huni” şeklinde, düz ağ kurarlar. Erkekleri, sürekli dolaşırken; dişileri ağların üzerinde zaman geçirirler. Isırmaları ise tehlike oluşturmaz.

Barınma Alanları

Ağlarını; boşluk, yarık ve çatlaklara,”huniye” benzer bir şekilde yaparlar ve sonra da dinlenmeye çekilirler. Bodrum, depo, garaj gibi alanlarla, bitki türlerinin üzerinde görülebilirler.

Ground Spider

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadele için yerleştikleri alanlardaki ağlarını bulup, imha etmek gereklidir. Boşluklara ve yarıklara kimyasal maddeler uygulanmalıdır. Bina çevresinde kesinlikle bitki oluşumu engellenmeli, boşluk bulunan yüzeyler kapatılmalı, yaşam alanları kısıtlanmalıdır. Yoğunlukları aşırı arttığında ise, mücadele için, mutlaka Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan yardım alınmalıdır.

Spider BG507 - Cheiracanthium

ZIPLAYAN ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Zıplayan örümcekler, 0,5-1 cm. boyutunda ve siyah ve gri renktedirler. Bazı türleri; parlak renkte olup, üzerinde yoğun şekilde tüyler bulunmaktadır.

regal jumping spider - Phidippus regius - male

Yaşam Evreleri

Evlerin dışında en çok görülen örümceklerdir. Gündüzleri daha aktif olarak gezinirler. Oldukça büyük yapıları; hızlı olmaları ve bir noktadan, diğerine uzun zıplamalarıyla bilinirler. Kocaman gözleri, avını tespitlerinde işlerini kolaylaştırır.

Barınma Alanları

Ev içlerinde çok nadir görülürler. Dışarıda; bitki yapraklarında, terasta ve duvarlarda yaşayıp avlanmaktadırlar.

Korunma İpuçları

Bu tür örümcekler, tehlikeli değildirler ve zararlı olarak nitelendirilmezler. Ama görüntüleri nedeniyle örümcekler, bazı insanlarda ”örümcek korkusu” oluşturmaktadırlar!. Bu nedenle de, görüldüklerinde hemen yakalanarak, evlerimizden uzaklaştırılabilirler.

TARANTULA

Fiziksel Özellikleri

Bilinen ”en büyük” örümcek türü olan tarantulalar, yaklaşık olarak 6-7 cm. boyundadır ve kahverengi renktedirler. Üzeri yoğun tüylerle kaplıdır.

Yaşam Evreleri

Yuvalarının dışına, ‘gece’ çıkarlar sadece aktif avlanmazlar. Yuva yakınına gelen böceklerle, besin ihtiyaçlarını karşılarlar. Yazın bitimine doğru erkek olanlaır ”çiftleşmek” için yuvalarından uzaklaşırlar. Bu nedenle tesadüfen garaj, depo, bodrum gibi yerlerde karşılaşılabilir.

Barınma Alanları

Ağ örmezler. Yüzey üzerinde bulunan malzemelerin altında veya içerisinde bunun dışında toprak içerisinde yuva kurarlar.

Korunma İpuçları

Tarantulalar, iri olmalarına karşın, zararsızdırlar. Çok ağır hareket ederler. Görüldüklerinde fırça yardımıyla yönlendirilip, bir kutu içerisine alınarak, ortamdan uzaklaştırılabilirler.

İĞNESİNİ BATIRAN YA DA ISIRAN HAŞERELER

BAL ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bal arılarının boyu; 1-1,3 cm. civarındadır. ”Altın sarısı” renginde olurlar. Üzerinde gövdesini saran, kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu tür arılar, uzun yıllar hayatta kalıp, güçlü koloniler kurarak, yaşamlarını sürdürürler. Yapılardaki ara boşluklara peteklerini tamamen doldurdukları için uzaklaştırılması oldukça zordur. Koloni içerisinde; kraliçe, ”kısır dişi” işçi ve erkek arılar bulunur. Bu tür arılara, müdahale edilmediği sürece asla saldırmazlar. Oldukça uysaldırlar.

Barınma Alanları

Tabiatta; ağaç üzerindeki boşluklarda, dağ eteklerindeki mağaralarda veya yarıklarda yuva yaparlar. Bazen tavan aralarına, baca içlerine girerek yuva yaptıklarıda gözlenir. İnsan eliyle yapılmış kovanlar ise en fazla yaşadıkları yerlerdir.

Korunma İpuçları

Arıların bulunduğu bölüme çok fazla yakın olmamak gereklidir. Koruyucu ekipmanlar ile birlikte ‘yuvayı bozmak’ çok önemlidir!. Bu işlemden sonra, arta kalan ”petekler” temizlenmelidir. Aksi halde oluşan koku, diğer böcek türlerini bu alana çekebilir.

YABAN ARISI

Fiziksel Özellikleri

Yaban arılarını boyları, 2-2,5 cm. kadardır. Siyah gövdelerini saran, sarı çizgiler mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Sadece bir koloni, sayıları binlerle ifade edilebilecek kadar çok olan yaban arısını, içerisinde barındırabilir. Yaz mevsimi, sayıları oldukça fazla artar. Yuvalarına yapılabilecek herhangi bir temasta, çok ciddi saldırılara maruz kalınabilir. Bal arıları, bir kez sokup ölürlerken; yaban arıları birden fazla sokabilir.

Dışarı alanlarda, bitki tohumlanmasında faydalı olsalar bile, ev içerisine yerleştiklerinde büyük tehlike arz ederler. Bir an önce, o bölgeden hızlıca uzaklaştırılmaları çok gereklidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi haşere ilaçlama da profesyonel bir firmadan hizmet alınması size, bu konuda ve diğer tüm haşere problemlerinde büyük fayda sağlayacaktır.

Barınma Alanları

Kullanılmayan kemirgen yuvalarında ve toprağın içerisinde yuvalarını yaparlar.

Korunma İpuçları

Bağ ve bahçe işlerinde kullanılan, elektrikli, yüksek ses çıkartan makineler, yaban arılarını tahrik ederek, saldırmalarına sebep olabilir. Bu nedenle bu tip aletleri kullanırken, çok dikkatli olunmalıdır. Yuvaları görülebiliyorsa, yaklaşmamak gerekir. Yuvaların deliği asla kapatılmamalıdır. Çünkü başka bir delik bulup çıkabilirler. Hatta, yeni bir delik bile açabilirler!. Çok sayıda ısırmalar, ölüme sebep olabilir.

AVRUPA EŞEK ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bu tür eşek arıları, 2,5-4,5 cm. boy aralıklarında olup, koyu renktedirler. Gövdelerinde, açık kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bunlar, yaşamları yaklaşık olarak, bir yıl sürebilen koloniler oluştururlar. Kraliçe arı, yuva bulduktan sonra larva oluşturur. Larva geliştikten sonra oluşan işçi arıyla birlikte, yuva daha büyütülür. Daha sonra gıda ihtiyaçları karşılanmaya çalışılır. Eğer herhangi bir müdahaleyle karşılaşırlarsa çok saldırgan olabilirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla yeşil alanlarda, ağaç ve çalı içerisinde yuva oluştururlar. Fakat Avrupa eşek arısı, tavan aralarında, baca kenarlarında, binaların dış cephe yüzeyindeki boşluklarda, yuvalarını kurarlar.

Korunma İpuçları

Çeşitli ekipmanlar giyilerek, koruyucu önlemlerle müdahale edilmelidir. Aksi taktirde bu arılar sokarsa, ölümcül tehlike oluşur. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ilaçlama firmasından, destek almanız doğru olacaktır.

AKREP

Fiziksel Özellikleri

Akrepler genellikle 4-5 cm. boyundadırlar. Birçok renkte bulunabilirler. Mavi, sarı, kahverengi, kırmızı ve siyah renkte olanları vardır.

Yaşam Evreleri

Akrepler, böcekleri yiyerek gıda ihtiyacını karşılar. Çeşitli boşluklardan ve aralıklardan, yiyecek bulma ve yuvalanma amacıyla, yaşam alanlarımıza yani evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları

Ev içerisinde; giysi dolaplarında, ayakkabılıklarda (özellikle ayakkabıların içerisine yerleştikleri çok fazla görülmüştür), yataklarımızın içleri gibi sıkça kullandığımız alanlarda gezinirler. Bütün akrepler sokarlar. Ama allerjisi olan ya da hastalıklı ve zayıf bünyeli insanlara özellikle zarar verebilirler. Sokulma durumunda, hiç vakit kaybedilmeden hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Korunma İpuçları

Bir yaşam alanında, akreplerden kurtulmak için öncelikle etraftaki toplu halde bulunan yığınlardan mutlaka kurtulmak gerekir. Çünkü en çok yuva yaptıkları noktalar bu şekilde olur. Ağaç yığınları arasına özellikle çok fazla yerleşirler.

AKAR (MİTE)

Fiziksel Özellikleri

Boyu toplu iğne topuzu kadardır. Türüne göre; beyaz, kırmızı ya da krem rengindedir.

Yaşam Evreleri

Özellikle kuşlarda, bu tür haşereler çok bulunmaktadır. Sayıları çok fazla olduğunda toprakta, ağaç yada bitki üzerlerinde yaşarlar. Çoğunlukla tavuk çiftliklerinde problem çıkartabilirler. İnsanların bulundukları ortamlara ise güvercin, serçe gibi kuşlar vasıtasıyla gelirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla, kanatlı hayvanların üzerlerinde veya yuvalarının içerisinde barınırlar. Farklı alanlara yayılarak değişik canlı arayışına girerler. Parazit yaşamlarını sürdürme eğilimindedirler.

Korunma İpuçları

Bir yerleşim yerinde bu canlı tespit edildiğinde mutlaka Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan destek almalısınız. Akarların yuvalandığı ortamların yani, kaynağın tespiti gereklidir. Ayrıca, bina yüzeyindeki çatlaklara uygulamanın yapılması bu haşerelerin engellenmesi için çok gereklidir.

PİRE

Fiziksel Özellikleri

Pirelerin boyutları; yaklaşık olarak, ”3-4 mm.” arasındadır. Renkleri ise; koyu kırmızıya yakın kahverengidir. En önemli yaşam alanı; hayvanların tüyleridir. Buralarda rahatlıkla gezinebilirler. Yaşam alanımıza ise, evcil hayvanlarımız aracılığıyla girerek, çoğalırlar.

Yaşam Evreleri

Dişi pireler, çiftleşmenin ardından her gün 19-20 adet arasında, yumurtayı bırakırlar. Minik, kanatları olmayan, kan emerek beslenen böcek türleridir. Bacakları oldukça güçlüdür. Bunun sayesinde boylarının 200 katına kadar zıplayabilir!. Pireler; veba, tifus ve talasemi gibi hastalıkları bulaştırmakta önemli bir faktördürler.

Barınma Alanları

Vücut yapılarından dolayı canlıların derilerine yapışarak ve kan emerek beslenirler. Kan emme olayını özellikle; üzerinde yaşadığı canlı uyuduğu sırada gerçekleştirirler. Evcil hayvanlarımıza pire bulaşması, onların dış alanlarda bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Korunma İpuçları

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan alacağınız yardım, sorunun çözümünde doğru olacaktır. Pire mücadelesi belirli aşamaların ardından oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Uygulama planının iyi yapılması, sonra da hayvanların sterilize edilmesi, ardında da; iç alan ilaçlama faaliyetleri ve son olarak dış alan ilaçlaması yapılarak, barınma alanları tamamen uygulamaya tabi tutulmalıdır.

KENE

Fiziksel Özellikleri

Kenelerin boyları 4-5 mm. arasındadır. Fakat yeni kan emmiş dişiler, 1,2-1,5 cm. kadar olabilirler. Renkleri genellikle; koyu kahverengi ve gridir.

Yaşam Evreleri

Hayvanların ve insanın üzerinde hayatlarını sürdürebilirler!. Özellikle de; köpeklerde, çok yoğun olarak bulunurlar. Canlıların; ‘baş ve ayak’ kısmına yerleşirler. Tabiatta ise bitkilerin üzerlerinde bekleyip, herhangi bir hayvan geçtiğinde üzerine zıplarlar.

Eğer bu evcil bir hayvan ise, onun üzerinde ”hızla” çoğalırlar. Ardından ev içerisinde insanlara yapışabilirler. Hiçbir gıda maddesi almadan da, 8-9 ay hayatta kalabilirler. KKKA (Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi) hastalığı başta olmak üzere, birçok hastalık ve bakteri bulaştırırlar.

Barınma Alanları

Keneler, genellikle; yeşil olan alanlarda, hayvanların bulunduğu yerlerde, yaşamları sürdürürler. Kan emme eylemlerini gerçekleştirdikten sonra da, kapı ve pencere pervazlarında veya zemin süpürgeliklerinde barınırlar.

Korunma İpuçları

Kenelerden korunmak, çok zahmetli ve zor bir iştir. Periyodik uygulamalar sonrasında ancak iyi sonuçlar elde edilebilir. Evcil hayvanlarınız, mutlaka veteriner hekime götürülmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi bir firmadan profesyonel yardım almanız çok doğru olacaktır.

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR

ÇİYAN

Fiziksel Özellikleri

Bu tür canlılar genellikle, insanların yaşam alanlarına çok yakın yerlerde bulunurlar. Boyutları, genellikle ‘5-6 cm.’ olan canlılardır. Renkleri ise; sarı, siyah veya kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Nem oranı yüksek olan alanlarda, yaşamlarını sürdüren böceklerdir. Diğer böcekleri avlamak için karanlığı tercih ederler. Vücutları uzun olan tipleri hariç, iç mekanlarda az görülürler.

Barınma Alanları

Toprak yüzeyindeki nemli alanlarda ve çok güvenli yerlerde hayatlarını sürdürürler. Yaşam alanlarımızda ise; bodrum ve garajların yanı sıra kapı, pencere aralıklarında görülebilirler.

Korunma İpuçları

Dışarı alanlardaki bitkilerin binadan uzak tutulması, bina dış yüzeyindeki yarıkların ve boşlukların kapatılması gereklidir. Yaşam alanlarınızı istilası durumunda Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almanız oldukça yararlı olacaktır.

KIRKAYAK

Fiziksel Özellikleri

Bu tür böcekler 4-5 cm. boyundadır. Siyah ya da kahverengi renktedirler.

Yaşam Evreleri

Kırkayaklar, vücutlarında çok sayıda çift ayağa sahiptirler. Nemli bitkiler ve yaprak aralarındaki, ”bitkisel gıdalarla” yaşamlarını sürdürürler. Rutubeti çok fazla severler. Bu nedenle de, genellikle; bağ ve bahçe gibi dış alanlarda bulunurlar. İç alanda ise çok fazla görülmezler. Uygun şartlar sağladığında, sayıları çok fazla olabilir.

Barınma Alanları

Yeşil alanlar, dökülmüş ve nemlenmiş yaprak araları, üst üste yığılmış malzeme altları ilebina dışındaki boşluk ve yarıklar, en çok gizlendikleri bölümlerdir. Nem oranı yüksek, bodrum ve garajlarda da sık rastlanırlar.

Korunma İpuçları

Yerleşim yerimizin etrafında biriken yığın tarzı malzemeleri uzaklaştırmak bina dış yüzeyindeki; boşluk ve yarıkları, izole etmek gerekir. Sayıları çok fazla arttığında göç etme eğilimleri düşünülerek, periyodik olarak düzenli uygulama sağlanmalıdır.

ÇEKİRGE

Fiziksel Özellikleri

Çekirgelerin boyları 2,5-4 cm. arasında değişmektedir. Siyah, yeşil, sarı, gri ve kahverengi renkleri mevcuttur. Zıplamasını kolaylaştıran, oldukça uzun bacaklara sahiptir.

Yaşam Evreleri

İç alanlarda pek fazla rastlanmasalar da, gıda ve rutubete olan  ihtiyaçları için bazen yerleşebilirler. Çoğunlukla dış ortamlarda yaşarlar. Olgun hale gelenleri, uçabilme özelliklerini kullanarak ev içlerine girebilir. Dış yüzey boşluklarından faydalanarak içeri sızabilirler.

Barınma Alanları

Tabiatta en çok yeşil alanlarda bulunurlar.

Korunma İpuçları

Bu tür böcek türleriyle savunmaya geçebilmek için, yaşam alanlarımızın etrafında onların konuşlanacağı yerleri ortadan kaldırmamız gerekir. Işığa aşırı duyarlı oldukları için de, onların hoşuna giden ışıklandırmalardan, mutlaka kaçınılmalıdır.

KULAĞAKAÇAN

Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-3 cm. arasında değişmektedir. Renkleri ise; koyu kahverengi veya siyahtır. Vücutlarının arkasında kıskaçlar bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu tür canlılar, başka türden böcekleri yiyerek beslenirler. Bu böceklerden kurtulmak için iç alanda yapılan çalışmanın pek faydası olmaz. Dış alanda yapılan araştırmalar sonucunda bulunan yuvaları, yok edilmelidir. Sayıları artmışsa da, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almanız, doğru ve faydalı olacaktır.

Barınma Alanları

Ağaçların üzerinde bulundukları gibi zemin ve duvar yüzeyinde buldukları boşluk ve çatlaklara girerek yaşamlarını sürdürürler.

Korunma İpuçları

Bina dışındaki ve yüzeyindeki, yarık ve çatlaklar kapatılmalıdır. Yuvaları bulunmalı ve uygun görülen çeşitli kimyasallarla mücadele edilerek sorun çözümlenmelidir.

GÜMÜŞÇÜN (GÜMÜŞ BÖCEĞİ)

Fiziksel Özellikleri

Boyları çok ufaktır. Yaklaşık olarak, 1-2,5 cm. uzunluğunda değişir. Renkleri ise göz alıcı parlaklıkta gri veya gümüşümsü renktedir.

Yaşam Evreleri

Beslenmek için mantarları ve bitkisel besinleri, tercih ederler. Eşyalarımıza ev içerisinde bulunan evraklara zarar verebilirler. Yüzeylerdeki boşluklara tavana ve ara kısımlara ‘ilaçlama’ yapılması, yoğunluğun azalmasını büyük ölçüde etkiler. Bu haşereler, tamamen ortadan kaldırılması en zor türdür.

Barınma Alanları

Yüzeylerde bulunan boşluklarda yaşamlarını sürdürürler. Mantar küfünün olabileceği yerlerde; ”garaj, depo, tavan, mutfak ve banyoda” görülebilirler.

Korunma İpuçları

Nemli ortamlarda baş edilmesi oldukça zordur. Nemin yoğun olduğu yerler ”bodrum, tavan arası, kapı ve pencere pervazları, süpürgelikler, merdiven altları” ilaç uygulamasına periyodik olarak tabi tutulmalıdır.

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR (KEMİRGENLER)

ÇATI SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyutları 20-30 cm. civarındadır. Kahverengi ya da siyah renkte olabilirler. Kuyrukları oldukça uzundur. Kulakları ise büyüktür. Yeşil alanlarda daha çok görülürler. İri olmaları nedeniyle de, evlerimizde fazla bulunmazlar.

Yaşam Evreleri

Bu tür çok fazla sevilmez ve hatta birçok insanın tiksindiği bir canlı olarak da bilinirler!. Kışa doğru yaşam alanlarımıza sadece soğuk nedeniyle değil, gıda ihtiyacını karşılamakta zorlandığı içinde girerler. Çok iyi tırmanırlar. Kanalizasyon, baca gibi yerlerden evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda arazilerin ve ağaçların bol olduğu yerlerde yaşarlar. Büyük oldukları için ev içlerinde çok gözükmezler. Yaşam alanlarımızın etrafında yuvalanırlar.

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadelede en önemli yöntem; barınacakları ortamların ortadan kaldırılmasıdır. İç ve dış mekanda bulunan boşluklar, metal parçacıklarla doldurulmalı ve yeniden kemirerek, girmeleri engellenmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, soğuk kış dönemlerinde yoğun olarak ortaya çıkan kemirgen problemlerinizde, profesyonel olarak hizmet vererek, koruyucu önlemler alınmasını sağlamaktadır.

NORVEÇ SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm. aralığında değişir. Renkleri ise siyah ya da kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Etrafımızda görmeyi istemediğimiz canlılardan olan fare türleri ve sıçanlar, genellikle dış alanda yaşarlar. Fakat besin kaynaklarının tükenmesiyle, kışa doğru evlerimizin içlerine girmeye çalışırlar. Binaların dış yüzeylerindeki boşluklardan faydalanarak da, içeriye sızmayı başarırlar.

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda, binalarımızın yakın çevresinde veya ağaçlık olan bölgelerde sıklıkla rastlanabilirler. Oldukça büyük oldukları için de, iç kısımlarda çok fazla görülmezler!.

Korunma İpuçları

Bu canlıların kuşatmasından kurtulmak için yaşamlarını sürdürebilecekleri tüm boşluklar gerekirse tekrar kemirmelerini engellemek için metal dolgu kullanılarak kapatılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, sıçan ve fare problemlerinizde, profesyonel olarak periyodik hizmet vermektedir.

EV (FINDIK) FARESİ

Fiziksel Özellikleri

Boyları 4-5 cm. arasındadır. Renkleri ise; kızıl veya gridir. Sayı olarak diğer fare türlerine nazaran, daha fazladırlar. Gündelik yaşantımızda da daha sık karşılaşırız.

Yaşam Evreleri

Bu tür canlılar yaşam alanlarımızda karşımıza çıktıklarında pekte hoş olan durumlar oluşturmazlar. Kemirgenler, kullandığımız bütün eşyalara zarar vermelerinin yanı sıra, sağlık açısından da birçok hastalık faktörlerini de beraberlerinde getirirler.

Barınma Alanları

Yaşam alanımızda çok sık görmemizin nedeni, boylarının çok ufak oluşu ve yaşadığımız kapalı alanlara sızmada daha rahat olmalarıdır. 0,5 cm.’lik bir boşluktan dahi geçebilirler.

Korunma İpuçları

Farelerden korunmanın en önemli yolu bina içi ve dışındaki girebilecekleri tüm boşluklar kapatmaktır. Metal kapan ve  fare istasyonları kullanılarak kolayca yakalanabilirler. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, kemirgenlerle ilgili özellikle ”kış aylarında” yapılan periyodik servislerle koruyucu önlemler almaktadır.Tüm kemirgen problemlerinizde bizimle irtibata geçerek detaylı bilgi alabilir ve ücretsiz keşif hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply