CANKURTARAN BÖCEK İLAÇLAMA (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri’nin amacı; bulunduğumuz çağın ihtiyaçları doğrultusunda, Dünya çapında uygulanan tüm alternatif metot ve donatıları, güncel olarak takip ederek ve belirli bir düzen içerisinde inceleyerek; analiz ve uygulama yöntemlerini belirleyip, sonrasında uygulamaya geçirerek, bu konudaki çalışmalarını sürekli olarak en üst seviyelere taşımaktadır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hamam-bocegi-ne-sevmez.jpg

Gerçekçi çözüm üreten, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ayrıca, teknolojinin bütün adımlarını takip ederek yaptığı tüm işlerini; ”T.C. Sağlık Bakanlığı, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), Gıda Kodeksi, HACCP, TSE” gibi kuruluşların genel mevzuat ve kurallarına uygun olarak tatbik etmektedir. Aynı zamanda, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ’nin, ‘ISO belgesi’ de bulunmaktadır. Bunun sayesinde, AB mevzuatlarının gereksinimlerine göre, işletmenizin standartlara uyumu sağlanmaktadır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2120-1.png

Unutmayalım ki, böceklerle mücadele ve kontrol teknikleri bir halk sağlığı hizmetidir. Böcek ilaçlaması yapılacak olan alanlarda, son derece spesifik davranılması gerekmektedir. Çevreye ve insan sağlığına karşı verilebilecek herhangi bir zararın, telafisi mümkün olmayabilir!.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı gb_hamam_bocegi.jpg

İşte bu nedenle, halkın sağlığı gözetilerek yapılan haşere ilaçlamalarında bilirkişi olmak, bununla birlikte insektisitler ve böcek hayatı ve biyolojisi hakkındaki yeterli bilgi ile uygulanacak yöntemin belirlenmesi ve en iyi ve doğru şekilde tatbik edilmesi gerekmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı bocek11.jpg

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, yaptığı tüm bu işlemleri her birini raporlayarak, siz değerli müşterilerimize sunmaktadır. Böcek ilaçlama hizmetinde bizimle yapacağınız her türlü işbirliği, sağlıklı ve yaşanabilir bir ortamda hayatınızı sürdürmeniz için sizlere, çok büyük kolaylıklar sağlar!.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2126.png

HAŞERE İLAÇLAMASI HAKKINDA GENEL BİLGİ VE TERİMLER

HALK SAĞLIĞI ALANI

Ev, otel, okul, hastane, işyeri, üretim yeri ve fabrika benzeri; halkın yemesi, içmesi, eğlenmesi, spor yapması gibi, insanın yerleşim ve çalışma yerleri ve gündelik yaşamıyla ilgili tüm fiziki mekanları ve çevreyi, halk sağlığı alanı olarak sayabiliriz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2102-1.png

ZARARLI ORGANİZMALAR

İnsanlara, insan faaliyetlerine veya insanların kullandıkları veya ürettikleri ürünlere; hayvanlara ya da çevreye yönelik, birçok istenmeyen veya zararlı etkileri olan, her türlü organizmayı içerir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2724.jpg

BİYOSİDAL ÜRÜN

Bir veya birden fazla aktif maddeyi içeren ve kullanıma hazır halde satışa sunulmuş, ‘kimyasal veya biyolojik’ açıdan herhangi bir hedef organizma üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan, zararsız kılan, yok eden aktif madde ve preparatlarıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Karasinek+-+Musca+domestica.jpg

İNSEKTİSİT

Haşere mücadelesinde kullanılan biyosidal ürünüdür.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı thumb.php

RODENTİSİT

Fare, sıçan ve diğer kemiricileri kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Co-swand-09-12.jpg

MOLLUSİSİT

Sümüklüböcek ve salyangoz gibi, bazı yumuşakçaları kontrol etmek için kullanılan biyosidal ürünleridir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2666.jpg

KAÇIRICI (REPELLENT)

Doğrudan veya dolaylı olarak, insan ya da hayvanların hijyenine yönelik olanlarda dahil olmak üzere; ”pire gibi omurgasız yada kuş gibi omurgalı” canlılarda, zararlı organizmaları ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan, biyosidal ürünlerin ismidir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı TRKQ3RSQAR60JQW000U0K0N0K0W0JQJKURYK9R401RZQUR80Q0SQDRKQFRSQCR7QORXQK0E0Z0E0Q0XQ3RW0L0I0Z0P0.jpg

İLAÇLAMA

Halk sağlığı alanlarında kullanılan; ”insektisit, rodentisit ve mollusisit” gibi maddelerle yapılan, zararlı mücadelesine verilen addır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı orumcekler-3.jpg

ALET VE CİHAZ

İlaçlamada kullanılan nakil araçları da dahil olmak üzere tüm; ”motorlu, motorsuz, sabit veya seyyar her çeşit alet, araç ve makine” ile bunların çalıştırılması için gerekli olan yedek malzemelerdir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1864.jpg

GEREÇ

İlaç hazırlama ve ilaçlamada kullanılan; su kapları, içerisinde bütün ilaçları hazırlama kapları, ilaç nakil kapları, su tulumbaları, çadır, örtü, koruyucu elbiseler, maskeler, lastik veya kauçuk eldivenler, çizmeler, gözlük siperler gibi koruyucu malzemelerdir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 1848.png

İZİN BELGESİ

Zararlılara karşı; ”insektisit, rodentisit, mollusisit” ve benzeri maddeleri kullanarak mücadele etmek isteyenlere verilen ”belgeyi” ifade eder.

HAŞERE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

JEL İLAÇLAMA

Jel ilaçlamanın, çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir şekilde olumsuz etkisi yoktur. Aksine çok uygun bir yöntemdir. Hamam böceği, kalorifer böceği gibi haşereler için önerimiz; ”jel ilaçlama” yöntemidir. Jel ilaçlamada ilacı yiyen haşereler, yuvalarına döner ve orada ölür!. Diğer böcekler bu ölüden beslenirler. Böylece o böceğin ölüsünü yiyen böceklerde ölür ve ”zincir” bu şekilde devam eder.

JEL İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Jel ilaçların kokusu yoktur.
Jel ilaçlama öncesinde herhangi bir hazırlığa, ilaçlama sonrası içinde temizliğe gerek yoktur.
Jel ilaçlamada kapı ve pencerelerin kapatılmasına gerek yoktur.
Jel ilaçlamada evden ayrılmanız gerekmez.
Jel ilaçların evcil hayvanlar için zararı yoktur.
Jel ilaçların etkisi uzun süre devam eder.

KOKUSUZ İLAÇLAMA

Kokusuz ilaçlama, sıvı şekilde ve ”püskürtme” yöntemiyle yapılmaktadır. Günün herhangi bir saatinde, çalıştığınız zamanda bile yapılabilir!.. Sadece ilaçlama esnasında açıkta gıda bulundurulmamalıdır. Bu yöntem periyodik ilaçlamalarda daha çok kullanılır.

KOKUSUZ İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokusuz ilaçlama yapılan yerlerde, bulunduğunuz mekanı terk etmeniz gerekmez.
Kokusuz ilaçlama, isminin aksine etkili bir ilaçlama yöntemidir.
Kokusuz ilaçlama, insanların toplu kullanım alanlarında uygulanacak en doğru ilaçlama yöntemlerinin başında gelmektedir.
Kokusuz ilaçlama, temasa duyarlı bir ilaçlama şeklidir. İlaçlanan yerler hemen temizlenmemelidir.

KOKULU İLAÇLAMA

Haşerelerin yoğun olarak görüldüğü yerlerde kokulu ilaçlama yapılmalıdır. Kokulu ilaçlama, sıvı şekilde ve ”püskürtme yöntemiyle” yapılmaktadır. Örneğin; hamam böcekleri, kapsüller halinde ürerler ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru bulunur. Yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamam böcekleri, öldükleri zamanda bile yumurtalarını bırakabilirler!. Bu nedenle, haşerelerin ”çok yoğun” olduğu alanlarda, etkili bir ilaçlamanın yapılması gerekmektedir.

Kokulu ilaçlamada, çok kısa bir zaman içinde sonuç alınır. Bu ilaçlamada mekanınızı çok kısa bir süre terk etmeniz gerekmektedir. Kokulu ilaçlama sırasında, ilaçlanan alanda bulunmamanız ve ‘evcil hayvanlarınızı’ dışarı çıkarmanız gerekir. Çıkarılması mümkün olmayan ”akvaryum” varsa, üstü iyice kapatılır ve ıslak havlu ile iyice örtülür. İlaçlama bittikten birkaç saat sonra, mekanınızı havalandırarak günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

KOKULU İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokulu ilaçlama,çok etkili” bir ilaçlama şeklidir. Kokulu ilaçlama yapılan mekanlarda, ilaçlamayı yapan ekipelemanlarının dışında, kesinlikle hiç bir canlının bulunmaması gerekmektedir. Çünkü, kokulu ilaçlama insan sağlığı açısından çok sakıncalıdır!. Kokulu ilaçlama yapıldıktan sonra, mekandaki tüm kapı ve pencereler ortalama, ”iki saat” süresince kapalı tutulmalıdır.

Bunun sebebi ise; ilacın, etkisini ”çok uzun” bir süre korumasıdır. Kokulu ilaçlama işlemleri tamamlandıktan sonra mekan, en az ”iki saat” süresince havalandırılmalıdır. Bu süre bitimine kadar aynı şekilde, ilaçlanan mekana hiçbir canlı girmemelidir!. Kokulu ilaçlama yapılan alanda bulunan bütün; gıda malzemeleri, tabak, çatal, bıçak vb. kapalı bir yerde saklanmalıdır.

ULV (SOĞUK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntem daha çok pire, tahtakurusu ve uçan haşerelere karşı uygulanır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde daha çok ‘kokulu ilaçlar’ tercih edilir. ‘Termal sisleme” de, diyebileceğimiz bu yöntemde kullanılan insektisitin muhtevasındaki buharlaşmayı geciktirici etken olan 0,03 mm. çapındaki damlacıklar, mekan etrafında ‘koruyucu’ bir tabaka oluşturur.

Böylece buharlaşmayı tutar ve damlaların, hava akımı üzerinde mümkün olan en uzun sürede kalmasını sağlayarak, haşerelerle ile temasını azamiye çıkarır. Böylece bu damlacıklar, haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere yani yuvalarına temas etmiş olur.

TERMAL FOG (SICAK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntemde daha çok pire, tahtakurusu ve bütün uçan haşerelere karşı uygulanır. Soğuk sislemeden farkı ise sıcak su kullanılarak, etkinin oldukça artırılmasıdır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde de kokulu ilaç tercih edilir. Termal sislemede kullanılan insektisitin muhtevasındaki, buharlaşmayı geciktirici etken, 0,03 mm. çapındaki damlacıkların etrafında koruyucu bir tabaka oluşturur.

Bunun sayesinde buharlaşmayı tutar ve damlacıkların hava akımı üzerinde mümkün olan en uzun sürede kalmasını sağlayarak, haşereler ile temasını azamiye çıkarır. Bu damlacıklar, haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere yani, yuvalarına temas etmiş olur.

FUMİGASYON YÖNTEMİ

Böcekleri (yumurta, larva, nymph, pupa ve ergin dönemde) ve diğer zararlı etmenleri (nematod, mantar, bakteri) öldürebilmek amacıyla kapalı bir ortamda (belirli bir ısıda ve miktarda) gaz halindeki kimyasal bir madde (fumigant) vermek ve belirli bir süre için gazı, bu ortamda tutma işlemidir.

Böcekleri (yumurta, larva, nymph, pupa ve ergin dönemde) ve diğer zararlı etmenleri (nematod, mantar, bakteri) öldürebilmek amacıyla kapalı bir ortamda (belirli bir ısıda ve miktarda) gaz halindeki kimyasal bir madde (fumigant) vermek ve belirli bir süre için gazı, bu ortamda tutma işlemidir.

FUMİGASYON YÖNTEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Fumigasyon sahasında ve bitişiğinde insan ve hayvanlar bulunmamalıdır.
Fumigasyon işlemi en az iki operatör tarafından yapılmalıdır.
Fumigasyon yeri iyi seçilmelidir.
Fumigasyonda kullanılacak fumigantların özellikleri ile fumige edilecek materyalin yapısı ve nitelikleri iyi bilinmelidir.
Fumigasyon metodunun tespitinde; zararlı etmenin türümateryalin ve çevrenin ısısı, gazlanma süresi gibi faktörlerde mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Fumigasyon sırasında sigara içilmemeli ve herhangi bir şey kesinlikle yenilmemelidir.
Fumigasyon yapılacak zemin beton (tercihen şaplı beton) olmalı ve tabanın üzerine ürün konulacak şekilde ızgaralar yerleştirilmelidir. Eğer ki zemin, toprak veya tahta ise, gazın sızmaması için de taban kısmına; kraft kağıdı, branda bezi veya naylon konulmalıdır.

Fumigasyon sahasından fumigantın zarar verebileceği veya istenmeyen koku bırakabileceği materyaller uzaklaştırılmalıdır.
Fumigasyon uygulaması bitirildikten hemen sonra, fumigantların zehirli kalıntılarının giderilmesi için el ve yüz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır.

BAZI ZARARLI HAŞERE VE KEMİRGEN TÜRLERİ

HAMAMBÖCEKLERİ

ALMAN HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Erginler, 10-15 mm. boyundadır. Dişileri, erkeklerinden daha kısa boydadır. Çoğunlukla rengi; açık sarımsı, kahve renktedir. Pronotumunun üzerinde uzunluğuna, iki adet kalınca koyu leke mevcut olup, diğer türlerden ayrılır.

Yaşam Evreleri

Hamam böcekleri içerisinde, ”en hızlı üreyen” türdür. Yumurta paketi 7-9 mm. boyunda ve 4 mm. enindedir. Dişilerinde nimf evresi, ”40-60 günde” gerçekleşir ve beş veya altı gömlek değiştirirler. Erkeklerde ise nimf zamanı 37-40 gün sürmekte ve 6-7 gömlek değiştirmektedirler. Erginlerinin hayatı, sıcak ortamda 3-4 ay kadar; soğuk ortamda ise 5-8 ay kadar sürmektedir.

Barınma Alanları

Alman hamamböceği diğer türlerdeki gibi insanların bulunduğu yerlerde, oteller, lokantalar, pastaneler, fırınlar, hastaneler, yemekhaneler, gıda ile ilgili üretim yapan fabrikalar, değirmenler, marketler, gıda depoları ve benzeri yerlerde bulunurlar.

Korunma İpuçları

Bu tür hamam böcekleriyle mücadele uzman yardımı ve periyodik destek gerektirmektedir. ”Sayılarının” çok daha fazla artmaması ve özellikle de, üremelerinin kontrolünün ele alınması için yaşam alanları yani, yuvaları belirlenmeli ve bu sorun; en ”uygun” olan yöntemlerle, en sağlıklı biçimde çözümler, üretilmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, ”haşere ilaçlama” konusunda uzman bir firmadan destek alınması gereklidir.

AMERİKAN HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Büyük, kırmızımsı kahve renkte, tamamen gelişmiş ‘kanatlara‘ sahip, bir türdür. Erginler, 35-50 mm.boyundadır. Dişilerinin kanatları, abdomenin sonunda bulunan halkaya kadar uzanır, alt tarafından bir karina ve bunun yanında uzunlamasına çukurca bir çizgi mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Dişileri, çiftleşmelerinin hemen ardından, yumurta paketlerini dolaştıkları ve sıcaklığını yüksek buldukları gizli yerlere bırakırlar. Nimfler, çoğunlukla yumurta paketleri bırakıldıktan 3-12 hafta sonra ortaya çıkarlar. 60 adetten fazla yumurta paketi bırakabilirler. Erginlerinin ömürleri, bir yıl kadardır. Bu süre serin yerlerde iki yılakadar çıkabilmektedir.

Barınma Alanları

Amerikan hamamböceğine; lokantalarda, evlerin mutfak bölümlerinde pastanelerde, gıda depoları ve ambarlarında, bakkallarda, marketlerde ve kanalizasyonlar içinde, çok sık bir şekilde rastlanmaktadır. Bunun dışında; gemilerde, bodrum katlarından başlanarak, üst katlara kadar her yerde bulunmaktadırlar. Bazen, lağımlarda ve kanalizasyonların içinde çok fazla bulunduğu gözlemlenmektedir.

Korunma İpuçları

Amerikan hamamböceğinin bazı ”virüs, bakteri ve nematod” çeşitlerinin, vektörü olduğu da incelenmiş ve tespit edilmiştir!. Bu nedenle, biran önce ”haşere ilaçlama” konusunda sağlıklı çözümler sunan, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan destek alınması gerekmektedir.

ŞARK (ORYANTAL) HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Dişiler, siyahımsı koyu kahve renkte olup; erkekler, koyu kırmızımsı kahve renktedir. Erginlerin boyutu, 13-30 mm. arasındadır. Erkeklerde ön kanat, abdomenin sonuna kadar ilerlemekte, dişilerde ise ön kanat iyice küçülmüş durumdadır.

Yaşam Evreleri

Şark hamam böcekleri 1-1,5 cm. uzunluğunda ve parlak siyah renklidirler. Bu türdeki erkeklerde; iki adet, ”kahve renkli kanat” vardır. Dişileri; oval, erkekleri ise çok daha ince bir yapıdadır. Yumurta paketleri; ”10-12 mm.” uzunluğunda ve ”siyahımsı kahve” rengindedir. Erkek birey nimfleri, 7-8 gömlek; dişi birey nimfleri ise 9-10 gömlek değiştirerek ergin olmaktadırlar.

Parcoblatta - Parcoblatta pennsylvanica - female

Barınma Alanları

Ergin böcekler ve nimfler, gündüz saatlerinde ‘sıcak ve karanlık‘ yerlerde saklanırlar. Vücutları yassı olduğu için duvardaki yarık ve çatlakların arası, tahta aralıkları; kapı ve pencere kasalarının, duvarla birleştiği boşluklara rahatlıkla yerleşip, yuvalarını yaparlar. Yaz aylarında sıcak olan yerlerde; ”çöplük, lağım, kanalizasyon” vb. gibi, binalardan oldukça uzak yerlerde yaşamlarını sürdürdükleri gözlenmektedir.

Cockroach - Parcoblatta

Korunma İpuçları

Orientalis (şark hamam böceği)’nin bazı; ‘bakteri, protozoa ve nematod’ türleriyle ilişkilerinin olduğu da saptanmıştır. Mücadele edilmesi çok dikkat ister ve dışarıdaki üreme ve barınma yerlerini, dikkatle araştırıp, bulup yok etmek için Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir ilaçlama servisine ihtiyaç duyulur.

Parcoblatta? - Parcoblatta pennsylvanica - male - female

Böceklerin, ”ergin ve yumurta” bırakma durumunda, gerçek çözüm için 15 günlük periyotlarla, minimum ”iki ilaçlama” gereklidir. İlk olarak, mevcut canlılar ölür!. İkinci ilaçlamada ise, bıraktıkları yumurtaların ”çatlamaları” beklenerek, çıkan böceklerde ilaçlanıp, kesin netice alınır!.

KAHVERENGİ BANTLI HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Yoğun olarak; ”açık sarı, pembe, bazen de koyu kahve renkte” bulunurlar. Erginleri, 10-14 mm. boyutundadır. Dişilerde vücut, toplucadır ve arkaya doğru genişlemektedir. Kanatları ise kısadır.

Adult male - Parcoblatta pennsylvanica - male

Yaşam Evreleri

Kahverengi çizgili hamamböceğinin bıraktığı yumurta paketleri yaklaşık, 5 mm. boyutunda ve 2 mm. enindedir, koyu kahve renkte içerisinde 16 civarı yumurta bulunur. Bir dişi; 7-10 gün aralıklarla, 15- 20 adet yumurta paketi bırakabilir.

Female with ootheca - Parcoblatta pennsylvanica - female

Barınma Alanları

İnsanların bulunduğu yaşam alanlarına oldukça iyi ”kanalize”olabilen bu tür, evlerimizde; ”buzdolabı arkasına, elektronik eşyaların, mobilya ve çöp kutularının iç kısımlarına veya kalorifer kazanlarının bulunduğu alt kısımlarda” yuva yaparlar.

Parcoblatta - Parcoblatta pennsylvanica - male - female

Korunma İpuçları

Gündüzleri saklanıp, geceleri dışarıda gezinen bu böcek türünün en önemli özelliği; ergin ve nimflerinin, çok hızlı ve hareketli olmasıdır. En ufacık bir harekette bile, uçarak kendilerini yere atarlar!. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, işinde uzman kadrosuyla böcek ilaçlama konusunda siz, değerli müşterilerimize profesyonel çözümler sunar.

The next generation - Parcoblatta pennsylvanica

KARINCALAR

FİRAVUN KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. civarındadır ve sarı renktedir. Antenlerinin sonundaki, üç parçadan oluşan bölümün sayesinde, diğer karıncalardan ayırt edilebilir.

Ants - Forelius pruinosus

Yaşam Evreleri

Karıncalar, boyu; 0.01 ile 3 cm. arasında değişen, ağırlığı 1 ile 150 miligram arasında olan, dilediği kadar yumurtlayan, her türlü şeyi yiyen ve nüfusu, milyarların çok ötesine varan bir böcek türüdür!.

Ants - Forelius pruinosus

Barınma Alanları

”Duvarın içleri, mobilya ve aletler, dolaplar, perde yuvaları, sandıklar, çatı kaplamalarının altı” gibi, hemen hemen her yerde bulunabilirler.

Ants - Forelius pruinosus

Korunma İpuçları

En iyi korunma yöntemi zehirli yemlemedir. İşçi karıncaların koloniye yem taşıması ile belirli bir sürenin içerisinde ‘öldürücü etkileri‘ de gözlemlenir. Ana koloni tespitleri, iyi yapılmalıdır. Sorunun tam anlamıyla çözümü için konusunda uzman bir firma olan Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ile lütfen irtibata geçiniz.

Tapinoma sessile

MARANGOZ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Marangoz karıncalarının boyutları; 1,5-2 cm. olup, kahverengi ya da siyah renktedirler.

Small, slender, brown-red Ant with blackish ovoid abdomen, two metasomal nodes, and small propodeal spine - Cardiocondyla mauritanica - female

Yaşam Evreleri

İsimlerini; tahtaları oyarak, koloniler oluşturmaları sebebiyle almışlardır!. Genellikle diğer böcek türlerini yiyerek yaşamlarını devam ettirirler. Bu tür karıncalar uçabilirler ve ana koloniden koparak, farklı yerleşim alanlarına giderek orada yeni koloni oluşturabilirler. Bu nedenle, mücadelesi oldukça zordur!.

Agressive Camponotus? - Formica

Barınma Alanları

Çoğunlukla evlerde bulunurlar. Dışarıda ise;”ağaç içlerine veya dallarına” yerleşirler. ”Rutubeti” çok fazla sevdikleri için, bu noktaları tercih ederler. Havalandırılması pek iyi olmayan çatı aralarında ve kapalı bölümlerde sık rastlanırlar.

Ant with fly - Formica glacialis

Korunma İpuçları

Konutlarda en sık rastlanan türlerden biri olan marangoz karıncalar iç alan kolonisi ve dış alandaki ”ana kolonilerinin” tespitinin yapılmasının hemen ardından, ”zehirli yemleme” yapılarak, tamamen etkisiz bir hale getirilir. Böcek ilaçlamasında profesyonel bir firma olan Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri size, bu konuda her türlü desteği sağlar.

Ant with fly - Formica glacialis

ATEŞ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

İşçi karıncaların boyutları; 0,4-1.0 cm. arasında değişmektedir. Renkleri ise; kırmızıya yakın bir tonda kahverengidir. Ateş karıncaları ısırgan oldukları için diğer türlerden ayrılırlar.

Acrobat Ant - Crematogaster

Yaşam Evreleri

Bu tür karıncalar ısırdıklarında, beyazımsı lekeler oluşur. Alerjisi olanlar için tehlike teşkil edebilir. Bunun dışında yuvalarına dokunulduğunda çok fazla sayıda karınca saldırısına uğramak olasıdır!.

winged odontomachus - Odontomachus clarus

Barınma Alanları

Ateş karıncaları, toprak altlarında çimenlik alanlarda onlarca büyük koloni oluşturabilirler. Yuvalarını bulabilmek her zaman kolay değildir. Büyük bir uğraş ve çaba gerektirir. Konutlarımıza çok yakın olmaya özen gösterirler. Çatlaklara ve boşluklara girerek, koloniler kurarlar.

Black Locust Tree Hopper and ant - Vanduzea arquata

Korunma İpuçları

İnsan sağlığını tehdit etmelerinden dolayı, çok çeşitli korunma yöntemleri uygulanmalıdır. ”Zehirli yemleme” işlemi, periyodik olarak yapıldığında ancak çok başarılı sonuçlar alınabilir. Koloni tespitleri oldukça önemlidir. Profesyonel haşere ilaçlama firması Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ile sorununuzun çözümü için lütfen irtibata geçiniz.

ants in SE South Dakota prairie remnant - Formica obscuripes

ARJANTİN KARINCASI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. civarındadır. Renkleri ise; koyu kahverengi ve parlaktır.

Ant - Crematogaster

Yaşam Evreleri

Arjantin karıncası kolonilerinde, çok fazla sayıda kraliçe karınca olur. Bu nedenle, bulundukları kolonilerbölünüp ayrılabilir. Sonrasında tekrardan birleşebilirler. İşçi olan karıncalar yüzbinlerle ifade edilebilir. Bina içlerine yerleşirler. Yaprak bitlerinin hoşuna giden meyve ağaçları ve çeşitli bitkiler, Arjantin karıncalarının saldırısına uğrarlar.

Acrobat Ant drinking from a water drop - Crematogaster

Barınma Alanları

Dış alanlarda; yüzeye yakın yerlerde, taşların altında, çeşitli boşluk veya yarıklarda yaşamlarını sürdürebilirler. Konutların içerisinde, oldukça sık görülmektedirler.

Acrobat Ant harvesting a honeydew drop from an aphid - Crematogaster

Korunma İpuçları

Yaz aylarında ”çok yoğun” olarak görüldükleri için de korunulması oldukça zordur!. Periyodik ilaçlama yapılarak ancak eve girmeleri engellenebilir!. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, uzman kadroya sahip, profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız doğru olacaktır.

ant - Camponotus americanus

HIRSIZ KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Boyları, 1,5 mm. civarındadır ve ”altın sarısı” rengindedir. Tipik özellikleri nedeniyle, firavun karıncasına benzemektedirler. Ama hırsız karıncaları, antenlerinde 10 segment ve ucunda iki segmentli topuzu bulundururken; firavun karıncaların antenlerinde, 12 segment ve üç segmentli topuz olur.

Rasberry Crazy Ant - Nylanderia fulva - female

Yaşam Evreleri

Bunların ”hırsız” olarak adlandırılmasının nedeni; komşu olarak seçtikleri kolonilerdeki karıncaların; ”yumurtalarını, larvalarını ve yiyeceklerini” çalmalarıdır!.. Rutubetli yerlerde, mutfak ve banyolarda görülebilirler.

unknown ant - Myrmecocystus - female

Barınma Alanları

Hırsız karıncalar; toprak içerisinde, ağaç oyuklarında buldukları her türlü boşlukta yuvalarını kurarlar. Yuvalarını bulabilmek oldukça zordur.

Big-heaaded Ant (Pheidole rhea), Mt Lemmon, AZ, 8-24-14 - Pheidole rhea

Korunma İpuçları

Hırsız karıncalar; toprak içerisinde, ağaç oyuklarında buldukları her türlü boşlukta yuvalarını kurarlar. Yuvalarını bulabilmek oldukça zordur.

 Citronella Ant - Lasius

ÇILGIN KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Siyah renkte olan çılgın karıncalar, 3-4 mm. boyutundadır. Uzun antenlere sahiptirler. İsimlerini, belirli biryol çizgisinde yaptıkları, çok hızlı ”zigzag” hareketler nedeniyle almışlardır.

Genus Formica? - Formica

Yaşam Evreleri

Sayıları binleri aşan işçi karıncalarla birlikte, çok sayıda kraliçe karıncadan oluşan, devasa koloniler oluştururlar.

Carpenter Ant - Camponotus pennsylvanicus

Barınma Alanları

Dış çevrede genellikle; zemin içerisinde buldukları boşluklarda çukur, yığın ve toplu odun yığınlarının içerisinde hayatlarını sürdürürlerken, mekanın içerisinde; tuğla aralarında, halı altında ve bulabildikleri tüm boşluklarda, koloni oluşturabilirler.

Winged Queen Carpenter Ant - Camponotus - female

Korunma İpuçları

Çılgın karıncaların en önemli özelliği yemi tercih etmemeleridir. O nedenle, korunması çok zordur. Koloni tespiti yapılması şarttır. Kolonileri bulunarak yok edilebilirse ancak başarılı sonuç alınabilir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri alanda yapacağı, her türlü ”profesyonel kontroller ve denetimlerle karıncaların üremelerinin önüne geçilmesinde sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

Ants in a little colony under birch bark, think I have a queen - Camponotus nearcticus - female

KALDIRIM KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Kaldırım karıncalarının boyu, 3-4 mm. arasında olup kahverengi renklidir.

Carpenter Ants - Camponotus americanus - female

Yaşam Evreleri

Uzun süreli periyodik çalışmalarla, yemleme yöntemine maruz bırakılarak, koloniler ortadan kaldırılabilir. Kolonilerin bulunması ve kullanılacak olan yemlerin kimyasal özelliklerinin ve buna uygunluğunun, araştırılması veya tespiti gerekmektedir.

Harvester Ant carrying Earwig - Pogonomyrmex californicus

Barınma Alanları

Bu türde karıncalar, yaya kaldırımlarının etrafında yol kenarındaki toprağa yakın kesimlerde, avluda, bina temellerinde yuvalarını kurarlar. Yuvalarını kurarken dışarıya toprak attıkları için yerleşim yerleri, gözlemlerle görülür. Toprak taşıyarak da yuvalarını istedikleri bir noktada kurabilirler.

ant attending caterpillar - Camponotus vicinus

Korunma İpuçları

Yaşadığımız konutlarda ki tüm boşluklar öncelikle kapatılmalı ve dış alanda yığın olarak bulunan bütün; keresteler, ağaç dalları varsa, bunlar ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, uzman ekibiyle sizlere, profesyonel hizmet sunar. Problemin çözümü için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Unknown ant - Solenopsis invicta

KOKULU EV KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyutları; ‘3-4 mm.’ arasında değişmektedir. Renkleri ise; kahverengi olup, çiğnendiğinde ”çürük hindistan cevizi” kokusu yayarlar!. İsimlerini de, bu özelliklerinden dolayı almışlardır.

Carpenter Ant - Camponotus subbarbatus

Yaşam Evreleri

Sayılarını binlerle ifade edebileceğimiz kadar çok işçi karınca ve birden çok ”kraliçeden” oluşan ‘kolonilere‘ sahiptirler. Yemle beslenmeyi ‘asla‘ tercih etmedikleri için de, kontrol altına alınmaları oldukça zordur!. Kolonilerinin bulunması ve ortadan kaldırılması şarttır!. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, böcek ilaçlama konusunda profesyonel bir firmanın yapacağı; kontroller, incelemeler ve düzenli servis hizmeti, oldukça faydalı olacaktır.

Ponerinae ant?

Barınma Alanları

Bu tür karıncalar dış alanlarda; üst üste dizili malzemeler var ise, onların arasına yerleşebilirler. Ortamda bulunan; bitki yığınlarına, ağaç kabukları içerisine, zemin kaplamalarının altına, yuva kurabilirler. İç mekanlarda ise; ”duvar aralarındaki boşluklara, halı altlarına” yuva yapabilirler.

Ponerinae ant?

Korunma İpuçları

Bu tür karıncalar çok miktarda yuva kurarlar ve farklı noktalara yuvalarını kurdukları için de kontrolleri oldukça zordur. En etkili yöntem; kolonilerin yer tespitinin yapılması ve değişik yemleme yöntemleriyle kolonileri yok etmektir!. Bulunan yuvalarının etrafındaki bütün yığılı malzemeler ortadan kaldırılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan düzenli hizmet almak doğru olacaktır.

Camponotus - Camponotus subbarbatus - female

ÖRÜMCEKLER

KARADUL ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Karadul örümceğinin boyutu; 2 cm. civarındadır. Kahverengi ya da siyah renktedir ve bedeni parlaktır. Karın kısımlarında kırmızı bir leke bulunur. İnsanların çekindiği bu örümcek ısırdığında, birkaç gün acı çekmeye sebep olabilir. Fakat genellikle öldürücü etkisi yoktur!. Ama çocuklar, yaşlılar ve hastalar için tehlike arz edebilir.

Kırmızı Sırtlı Örümcek

Yaşam Evreleri

Bu tür örümcekler yüzeye yakın yerlerde, aynı tipte olmamakla birlikte, çok farklı ağ modelleri yaparlar. Ağlarını da genellikle; kerestelerin bulunduğu toplu yığınlar arasına ya da güvenilir kutuların arasına yaparlar. Ağlarını bir noktadan diğerine atarak da, istedikleri yüksek noktalara ulaşabilirler. Böcekleri yiyerek beslenirler ve çiftleştikten sonra dişiler, erkek örümceği eğer fırsatını bulurlarsa yerler!.

Örümcekler hastaneyi istila etti

Barınma Alanları

Karadulun ısırması genellikle; bir eşyayı kaldırırken, onunla temas haline gelinmesi durumunda olur!. Ağlarını çok sakin, tenha ortamlarda kurmaya özen gösterirler ve gelen böcekleri avlarlar. Karışık dizilmiş eşya araları ve garaj içlerini seçebilirler.

Örümcek ağının şifresi çözüldü

Korunma İpuçları

Garaj ve depo gibi alanlarda, çok karışık olarak dizilmiş eşyalar içerisinde yaşadıkları için kesinlikle çıplak elle temas edilmemelidir. Eldiven giyilerek önlem alınmalıdır. Ayrıca ağı görüldüğünde, karadul gözükmese bile, çıplak elle müdahale yapılmamalı sayıları çok fazla olduğunda vakumla müdahale edilmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan yardım alınması ise en doğru olanıdır.

KAHVERENGİ İNZİVA ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Kahverengi inziva örümceğiaçık kahverengi rengindedir. Boyu ise; 1-1,5 cm. kadardır. Başlarının üst kısmında kemana benzer bir şekil bulunur.

Xysticus mother - Xysticus - female

Yaşam Evreleri

Bu tür örümceklerde, ”ısırma eğilimi” görülmez. Ancak ısırdıklarında, çok kötü görünümü olan bir ‘yaraya‘ neden olabilirler!. Bu yüzden, bir an önce pansuman yapılmalıdır. Aksi taktirde enfeksiyon kapılabilir.

Örümcek Ağ

Barınma Alanları

Depo, garaj ve bodrum gibi alanlar, kahverengi inziva örümceği için yaşam alanıdır ve ağ kurması için idealdir. Aynı zamanda, bu tip yerlerde böcekler yoğun yaşadığı için tercihlerini bu tür, ‘kapalı ve rutubetli‘ yerlerden yana kullanırlar.

Korunma İpuçları

Bu örümcek türünün olduğu mekanlarda, tüm eşyaların üzeri sürekli halde temizlenmeli, duvarla perde arasında boşluk olmalı, ortam sürekli gözetim altında olmalıdır. Ayrıca Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, profesyonel bir firmadan yardım alınması elbette ki, doğru ve faydalı olacaktır.

EVCİL ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-2,5 cm. kadardır kahverengiye yakın bir renktedir ve üzerinde ise çeşitli şekiller bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu türdeki örümcekler, huni şeklinde, düz ağlar kurarlar. Erkekleri sürekli dolaşırlarken; dişileri, ağın üzerinde zaman geçirirler. Isırmaları ise tehlike oluşturmaz.

Barınma Alanları

Ağlarını; ”boşluk, yarık ve çatlaklara,” huniye benzer şekilde yaparlar ve dinlenmeye çekilirler. ‘Bodrum, depo, garaj gibi alanlar ile, bitki üzerinde’ görülebilirler.

Ground Spider

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadele için yerleştikleri alanlardaki ağlarını bulup, imha etmek gereklidir. Boşluklara ve yarıklara kimyasal maddeler uygulanmalıdır. Bina çevresinde bitki oluşumları engellenmeli, boşluk bulunan bütün yüzeyler kapatılmalı, böylece yaşam alanları kısıtlanmalıdır. Yoğunlukları arttığında ise; mücadele için mutlaka Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan yardım alınmalıdır.

Spider BG507 - Cheiracanthium

ZIPLAYAN ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Zıplayan örümcekler, ‘0,5-1 cm.‘ boyunda ve siyah ya da gri renkte olabilir. Bazı türleri parlak renkte olup, üzerinde yoğun şekilde tüy bulunmaktadır.

Yaşam Evreleri

Ev dışında en çok görülen örümcek türüdür. Gündüzleri daha aktif olarak gezinirler. Büyük yapıları, hızlı olmaları ve bir noktadan, diğerine ‘zıplama‘ yetenekleri vardır. Kocaman gözleri, av tespitlerinde işlerini kolaylaştırır.

Barınma Alanları

Ev içlerinde çok nadir görülürler. Dış ortamda ise; bitkilerin yapraklarında veya terasta, duvarlarda yaşayıp avlanırlar.

Korunma İpuçları

Bu tür örümcekler, tehlikeli değildirler ve zararlı olarak nitelendirilmezler. Ama görüntüleri nedeniyle örümcekler, bazı insanlarda ”örümcek korkusu” oluşturmaktadırlar. Bu nedenle, görüldüklerinde hemen yakalanıp, evden uzaklaştırılabilirler.

TARANTULA

Fiziksel Özellikleri

Bilinebilen ”en büyük” örümcek türü olan tarantulalar yaklaşık, olarak 6-7 cm. boyundadır. Kızıl ve kahverengi renkte olabilirler. Vücudunun üzeri, yoğun tüylerle kaplıdır.

Yaşam Evreleri

Yuvalarının dışına geceleri çıkarlar. Aktif olarak avlanmazlar. Yuvalarının yakınına gelen böceklerle besin ihtiyaçlarını karşılarlar. Yaz bitimine doğru erkek olanlar çiftleşmek için yuvalarından uzaklaşırlar o nedenle tesadüfen garaj, depo, bodrum gibi yerlerde karşılaşılabilir.

Barınma Alanları

Ağ örmezler. Yüzey üzerinde bulunan malzemelerin, altında ve içerisinde; bunun dışında toprak içerisinde yuvalarını kurarlar.

Korunma İpuçları

Oldukça ”iri” olmalarına karşın, zararsızdırlar. Çok ağır bir şekilde hareket ederler. Görüldüğünde bir fırçayla yönlendirilip, bir kutu içerisine alınarak, ortamdan uzaklaştırılabilirler.

İĞNESİNİ BATIRAN YA DA ISIRAN HAŞERELER

BAL ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bal arılarının boyutları, 1-1,3 cm. civarındadır. Altın sarısı rengindedirler. Üzerinde gövdesini saran, kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu arılar, çok uzun yıllar hayatta kalıp, güçlü koloniler kurarak yaşamlarını sürdürürler. Yapılardaki boşluklara, ”peteklerini” tamamen doldurdukları için uzaklaştırmak oldukça zordur!. Kolonilerin içerisinde kraliçe ve erkek arılar bulunur. Bu tür arılara, müdahale edilmediği sürece asla saldırmaz!. Oldukça uysaldırlar.

Barınma Alanları

Tabiatta; ağaçların içindeki boşluklarda, dağ eteklerindeki mağaralarda veya yarıklarda yuva yaparlar. Bazen tavan aralarına,baca içlerine girerek yuva yaptıkları da gözlenir. İnsan eliyle yapılmış olan kovanlar ise en fazla yaşadıkları yerlerdir.

Korunma İpuçları

Arıların çok yoğun olarak bulundukları bölümlere çok fazla yakın olmamak gerekir!. Ayrıca, ”koruyucu ekipmanlar” ile birlikte, ‘’yuvayı bozmak‘‘ çok önemlidir. Bu işlemden sonra, arta kalan ”petekleri” temizlenmelidir. Aksi halde oluşan koku, diğer böcek türlerini bu alana çekebilir!.

YABAN ARISI

Fiziksel Özellikleri

Yaban arılarının boyutları yaklaşık; ‘2-2,5 cm.‘ kadardır. Siyah gövdelerini saran, sarı çizgiler mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Sadece bir adet koloni, sayıları ”yüz binlerle” ifade edilebilecek kadar çok sayıda ‘yaban arısını,’ içerisinde barındırabilir!.. Yaz mevsiminde, sayıları oldukça fazla artabilir. Yuvalarına yapılabilecek herhangi bir temasta, çok ciddi olabilecek saldırılara da maruz kalınabilir!. Bal arıları, bir kez sokup ölürlerken; yaban arıları birden fazla sokabilir.

Dışarı alanlarda, bitkilerin ”tohumlanmasında” çok faydalı olsalar bile, ev içerisine yerleştiklerinde büyük tehlike arz ederler. Biran önce o bölgeden ”acilen” uzaklaştırılmaları gereklidir!. Ayrıca, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, bir ”haşere ilaçlama” firmasından profesyonel bir firmadan hizmet alınması size, bu konuda ve diğer bütün haşere problemlerinde büyük fayda sağlayacaktır.

Barınma Alanları

Kullanılmayan, ”kemirgen yuvalarında ve toprak içerisinde” yuvalarını yaparlar.

Korunma İpuçları

Bağ ve bahçe işlerinde kullanılan, elektrikli, yüksek ses çıkartan makineler, yaban arılarını tahrik ederek, saldırmalarına sebep olabilir. Bu nedenle bu tip aletleri kullanırken, çok dikkatli olunmalıdır!. Yuvaları görülebiliyorsa, yaklaşmamak gerekir. Yuvaların deliği asla kapatılmamalıdır. Çünkü başka bir delik bulup çıkabilirler. Hatta yeni bir delik bile açabilirler!. Çok sayıda ısırmaları, ölüme sebep olabilir.

AVRUPA EŞEK ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bu tür eşek arıları, 2,5-4,5 cm. boy aralıklarında olup, ”koyu” renktedirler. Gövdelerinde, ”açık kahverengi” çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu türden arılar, yaşamları yaklaşık olarak ”bir yıl” kadar sürebilen, küçük koloniler oluştururlar. Kraliçe arı, yuva yerini bulduktan sonra, ‘larvaları‘ oluşturur. Larvalar geliştikten sonra oluşan işçi arılarla birlikte, yuva daha büyütülür. Sonra da, ‘gıda‘ ihtiyaçları karşılanmaya çalışılır. Eğer, herhangi bir ”müdahaleyle” karşılaşırlarsa da çok saldırgan olabilirler!.

Barınma Alanları

Çoğunlukla yeşil alanlarda, ağaç ve çalı içerisinde yuva oluştururlar. Fakat Avrupa eşek arısı; ”tavan aralarında, baca kenarlarında, binaların dış cephe yüzeyindeki boşluklarda, yuvalarını kurarlar.

Korunma İpuçları

Çeşitli ekipmanlar giyilerek, ”koruyucu önlemlerle” müdahale edilmelidir. Aksi taktirde bu arılar eğer sokarlarsa, ölümcül tehlike oluşur. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, profesyonel şekilde hizmet böcek ilaçlama firmasından destek almanız doğru olacaktır.

AKREP

Fiziksel Özellikleri

Akrepler genellikle, 4-5 cm. boyutundadırlar. Birçok renkte bulunabilirler.  Mavi, sarı, kahverengi, kırmızı ve siyah renkte olanları vardır.

Yaşam Evreleri

Akreplerböcekleri tüketerek; gıda ihtiyacını karşılar. Çeşitli boşluklardan ve aralıklardan, ”yiyecek bulmak veyahut yuvalanmak” amacıyla, yaşam alanlarına yani, evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları

Ev içerisinde; giysi dolaplarında, ayakkabılıklarda (özellikle ayakkabıların içerisine yerleştikleri çok fazla görülmüştür), yatakların içlerinde gibi sıkça kullandığımız alanlarda gezinirler. Bilinen bütün akrep türleri, sokarlar!.. Ama, ”alerjisi olan hastalıklı veya zayıf bünyeli” insanlara özellikle zarar verirler!. Sokulma durumunda, hiç vakit kaybedilmeden ”uzman” olan bir doktora başvurulmalıdır.

Korunma İpuçları

Yaşam alanlarımızda bulunan, ”akreplerden” kurtulabilmek için öncelikle; etraftaki toplu halde bulunan ”yığınlardan” kurtulmak gerekir!. Çünkü, en çok ‘yuvaları’ yaptıkları noktalar, bu şekilde olur. Ağaç yığınlarının arasına özellikle çok fazla yerleşirler.

AKAR (MİTE)

Fiziksel Özellikleri

Boyutları; sadece, bir ”toplu iğne topuzu” kadardır. Türüne göre; ”kırmızı, beyaz ve krem” rengindedir.

Yaşam Evreleri

Özellikle, kuşlarda bu türden haşerelerden çok fazla sayıda bulunmaktadır. Sayıları çok fazla arttığında; toprakta, ağaç yada bitki üzerlerinde yaşarlar. Çoğunlukla da, ”tavuk çiftliklerinde” problem çıkartabilirler!.. İnsanların bulundukları ortamlara ise; ”güvercin veya serçe” gibi kuşların vasıtasıyla gelirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla, kanatlı hayvanların; ”üzerinde veya yuvalarının içerisinde” barınırlar. Farklı alanlara yayılarak değişik canlı arayışına girerler. Parazit yaşamlarını sürdürme eğilimindedirler.

Korunma İpuçları

Bir yerleşim yerinde, bu türde canlı tespit edildiğinde, mutlaka Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, ”profesyonel” bir firmadan mutlaka destek almalısınız!. Akarların yuvalandıkları ortamların yani, kaynağının tespiti gereklidir. Ayrıca, binaların yüzeyindeki çatlaklara uygulama yapılması, bu haşerelerin engellenmesi için çok gereklidir!.

PİRE

Fiziksel Özellikleri

Pirelerin boyutları, yaklaşık olarak; 3-4 mm. arasındadır. Renkleri ise koyu kırmızıya yakın, ‘kahverengidir.’ En önemli yaşam alanları; ”hayvanların tüyleridir.” Buralarda rahatlıkla gezinebilirler. Yaşam alanlarımıza, ”evcil hayvanlarımız” aracılığıyla girerek çoğalırlar.

Yaşam Evreleri

Dişi pireler, çiftleşmenin ardından her gün, ‘19-20 adet‘ arasında, yumurta bırakırlar. Minik, kanatları olmayan, kan emerek beslenen böcek türleridir. Bacakları çok güçlüdür. Bunun sayesinde, boyutlarının; ”200 katına” kadar zıplayabilir. Pireler; ‘veba, tifus ve talasemi‘ gibi hastalıkları bulaştırmakta önemli bir faktördürler.

Barınma Alanları

Vücut yapılarından dolayı, canlıların derilerine yapışarak ve ‘kan emerek‘ beslenirler. Kan emme olayını özellikle, üzerinde yaşadığı”canlı” uyuduğu sırada gerçekleştirirler!. Evcil hayvanlarımıza pire bulaşması, onların ”dış alanlarda” bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Korunma İpuçları

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan alacağınız yardım, sorunun çözümünde doğru olacaktır. Pire mücadelesi belirli aşamaların ardından oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Uygulama planlarının iyi yapılması, ardından; hayvanların steril edilmesi, sonrasında iç alan ilaçlama faaliyetleri ve son olarak da dış alan ilaçlaması yapılarak, barınma alanları tamamen uygulamaya tabi tutulmalıdır.

KENE

Fiziksel Özellikleri

Kenelerin boyları 4-5 mm. arasındadır. Fakat yeni kan emmiş dişiler, 1,2-1,5 cm. kadar olabilirler. Renkleri, genellikle; gri ve koyu kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Birçok hayvanın veya insan üzerinde hayatlarını sürdürebilirler. Özellikle; köpeklerde, çok yoğun olarak bulunurlar!. Canlıların; baş ve ayak kısmına yerleşirler. Tabiatta ise bitkilerin üzerlerinde bekleyip, herhangi bir hayvan geçtiğinde üzerine zıplarlar.

Eğer bu evcil bir hayvan ise, bunun üzerinde ‘hızlıca‘ çoğalırlar!. Ardından, ev içerisinde insanlara da yapışabilirler. Hiçbir gıda maddesi almadan, 8-9 ay hayatta kalabilirler!. KKKA (Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi) hastalığı başta olmak üzere, birçok hastalık ve bakteri bulaştırırlar.

Barınma Alanları

Keneler, genellikle; ”yeşil olan alanlarda, hayvanların bulunduğu yerlerde” yaşamlarını sürdürürler. ”Kan emme” eylemlerini gerçekleştirdikten sonra da; kapı ve pencere pervazlarında ve zemin süpürgeliklerinde barınırlar.

Korunma İpuçları

Kenelerden korunmak, çok zahmetli ve zor bir iştir. Periyodik uygulamalar sonrasında ancak iyi sonuçlar elde edilebilir!. Evcil hayvanlarınız, mutlaka veteriner hekime götürülmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, bir firmadan profesyonel yardım almanız doğru olacaktır.

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR

ÇİYAN

Fiziksel Özellikleri

Bu tür canlılar, genellikle insanların yaşam alanlarına ‘çok yakın‘ yerlerde bulunurlar. Boyutları genellikle; 5-6 cm. olan canlılardır. Renkleri ise; koyu kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Nem oranı oldukça yüksek alanlarda, hayatlarını sürdüren böcek türleridir. Diğer böcekleri avlamak içinse karanlığı tercih ederler. Vücutları uzun olan tipleri hariç, iç mekanlarda az görülürler.

Barınma Alanları

Toprak yüzeyindeki ‘nemli’ alanlarda ve güvenli olan yerlerde yaşamlarını sürdürürler. Yaşam alanlarımızda ise; ”bodrum kat ve garajların yanı sıra; kapı, pencere aralıklarında” görülebilirler.

Korunma İpuçları

Dışarı alanlardaki bitkilerin, binalarımızdan uzakta tutulması, binanın dış yüzeyindeki yarık ve boşlukların kapatılması gereklidir. Yaşam alanlarınızı ”işgali” durumunda ise; Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almanız mutlaka yararlı olacaktır!.

KIRKAYAK

Fiziksel Özellikleri

Bu tür böcekler 4-5 cm. boyutundadır. Siyah veya kahverengi renktedirler.

Yaşam Evreleri

Kırkayaklar, vücutlarında çok sayıda çift ayağa sahiptirler. Nemli bitkiler ve yaprak aralarındaki ”bitkisel gıdalarla” yaşamlarını sürdürürler. Rutubeti çok fazla severler. Bu nedenle de, genellikle; bağ ve bahçe gibi dış alanlarda bulunurlar. İç alanda ise çok fazla görülmezler. Uygun şartlar sağladığında, sayıları çok fazla olabilir.

Barınma Alanları

Yeşil alanlar, dökülmüş ve nemlenmiş yaprak araları, üst üste yığılmış malzeme altları ve bina dışındaki boşluk ve yarıklar” en çok gizlendikleri bölümlerdir. Nem oranı yüksek bodrum ve garajlarda da sık rastlanırlar.

Korunma İpuçları

Yerleşim yerimizin etrafında biriken yığın tarzı malzemeleri uzaklaştırmak bina dış yüzeyindeki; boşluk ve yarıkları, izole etmek gerekir. Sayıları çok fazla arttığında, göç etme eğilimleri düşünülerek, periyodik olarak düzenli ilaçlama uygulaması sağlanmalıdır.

ÇEKİRGE

Fiziksel Özellikleri

Çekirgelerin boyutu; 2,5-4 cm. arasında değişmektedir .”Siyah, yeşil, kahve rengi, kırmızı ve gri” gibi, birçok renkte olabilirler. Zıplamalarını oldukça kolaylaştıran, uzun bacaklara sahiptir.

Yaşam Evreleri

İç alanlarda pek fazla rastlanmasalar da; gıdaya ve rutubete olan ihtiyaçları için bazen yerleşebilirler!. Çoğunlukla dış ortamlarda yaşarlar. Olgun hale gelenleri, ‘uçabilme’ özelliklerini kullanarak, ev içlerine girebilir. Dış yüzey boşluklarından faydalanarak, içeriye sızabilirler.

Barınma Alanları

Tabiatta en çok yeşil alanlarda bulunurlar.

Korunma İpuçları

Bu tür böceklerle savunmaya geçmek için, yaşam alanlarımızın etrafındaki onların konuşlanacağı yerleri, ortadan kaldırmamız gerekir!. Işığa duyarlı oldukları için de, onların hoşuna giden ışıklandırmalardan kaçınılmalıdır.

KULAĞAKAÇAN

Fiziksel Özellikleri

Boyları, 2-3 cm. arasında değişmektedir. Renkleri ise; koyu kahverengidir. Vücutlarının arkasında kıskaçlar bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu tür canlılar, başka türden böcekleri yiyerek beslenirler. Bu böceklerden kurtulmak için, iç alanda yapılan çalışmanın pek faydası olmaz. Dış alanda yapılan araştırmalar sonucunda bulunan yuvaları mutlaka yok edilmelidir. Eğer, sayıları aşırı artmışsa Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almanız doğru ve faydalı olacaktır.

Barınma Alanları

Ağaçların üzerinde bulundukları gibi zemin ve duvar yüzeyinde buldukları boşluk ve çatlaklara girerek yaşamlarını sürdürürler.

Korunma İpuçları

Binaların dışındaki ve yüzeydeki yarık ve çatlaklar kapatılmalıdır. Yuvaları bulunmalı ve uygun görülen her tür kimyasallarla mücadele edilerek sorun çözümlenmelidir.

GÜMÜŞÇÜN (GÜMÜŞ BÖCEĞİ)

Fiziksel Özellikleri

Boyları çok ufaktır. Yaklaşık olarak, 1-2,5 cm. uzunluğunda değişir. Renkleri ise; göz alıcı parlaklıkta gri veya gümüşümsü renktedir.

Yaşam Evreleri

Beslenmek için mantarları ve bitkisel besinleri, tercih ederler. Eşyalarımıza ev içerisinde bulunan evraklara zarar verebilirler. Yüzeylerdeki boşluklara, tavana ve ara kısımlara ilaçlama yapılması, yoğunluğun azalmasını büyük ölçüde etkiler. Bu haşereler tamamen ortadan kaldırılması en zor türdür.

Barınma Alanları

Yüzeylerde bulunan boşluklarda yaşamlarını sürdürürler. Mantar küfünün olabileceği yerlerde; garaj, depo, tavan, mutfak ve banyoda görülebilirler.

Korunma İpuçları

Nemli ortamlarda baş edilmesi oldukça zordur. Nemin yoğun olduğu yerler; ”bodrum, tavan araları ve kapı veya pencere pervazları, süpürgelikler, merdiven altları” ilaçlama uygulamasıyla, dezenfekte edilmelidir.

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILANLAR (KEMİRGENLER)

ÇATI SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları; 20-30 cm. civarındadır. Kahverengi ve siyah renktedir. Kuyrukları oldukça uzundur. Kulakları ise, aşırı büyüktür!.. Yeşil alanlarda ise daha çok görülürler. İri olmaları nedeniyle, evlerimizde çok fazla bulunmazlar.

Yaşam Evreleri

Bu türler, çok fazla sevilmezler!. Hatta, birçok insanın ”tiksindiği” bir canlı olarak bilinir. Kışa doğru yaşam alanlarımıza sadece soğuk nedeniyle değil, gıda ihtiyacını karşılamakta zorlandığı içinde girerler. Çok iyi tırmanırlar. Kanalizasyon ve baca gibi yerlerden evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda arazilerin ve ağaçların bol olduğu yerlerde yaşarlar. Büyük oldukları için ev içlerinde çok gözükmezler. Yaşam alanlarımızın etrafında yuva yaparlar.

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadelede en önemli yöntem; ”barındıkları” ortamın, ortadan kaldırılmasıdır. İç ve dış mekanda bulunan boşluklar, metal parçacıklarla doldurulmalı ve yeniden kemirerek girmeleri engellenmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, kış mevsiminde yoğun olarak ortaya çıkan kemirgen problemlerinizde, profesyonel olarak hizmet vererek koruyucu önlemler alınmasını sağlamaktadır.

NORVEÇ SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm. aralığında değişir. Renkleri ise siyah ya da kahverengidir.

Yaşam Evreleri

Etrafımızda görmeyi istemediğimiz canlılardan olan fare türleri ve sıçanlar, genellikle dış alanlarda yaşarlar. Fakat, besin kaynaklarının tükenmesiyle, kış mevsimine doğru evlerin içlerine girmeye çalışırlar. Binaların dış cephe yüzeylerindeki boşluklardan faydalanarak, içeriye sızmayı başarırlar.

Barınma Alanları

Yeşil olan alanlarda, binaların çevrelerinde, ağaçlık olan bölgelerde sıklıkla rastlanabilirler. Oldukça büyük oldukları için de, ”iç kısımlarda” çok fazla görülmezler!.

Korunma İpuçları

Bu canlıların kuşatmasından kurtulmak için yaşamlarını sürdürebilecekleri tüm boşluklar gerekirse tekrar kemirmelerini engellemek için metal dolgu kullanılarak kapatılmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, ”sıçan ve fare” problemlerinizde, profesyonel olarak periyodik hizmet vermektedir.

EV (FINDIK) FARESİ

Fiziksel Özellikleri

Boyutları; 4-5 cm. arasındadır. Renkleri ise gridir. Sayı olarak da diğer fare türlerine nazaran daha fazladırlar!. Bu nedenle de, gündelik yaşantımızda daha sık karşılaşırız.

Yaşam Evreleri

Bu tür canlılar, yaşam alanlarımızda karşımıza çıktıklarında, ‘pek hoş’ olan durumlar oluşturmazlar!. Kemirgenler, kullandığımız ev eşyalarımıza zarar vermelerinin yanı sıra, sağlığımız açısından da, birçok hastalık faktörlerini de, beraberlerinde getirirler.

Barınma Alanları

Yaşam alanımızda çok sık görmemizin nedeni, boylarının çok ufak oluşu ve yaşadığımız kapalı alanlara sızmada daha rahat olmalarıdır. 0,5 cm.’lik bir boşluktan dahi geçebilirler.

Korunma İpuçları

Farelerden korunmanın en önemli yolu; bina içi ve dışındaki girebilecekleri tüm ”boşlukları” kapatmaktır!. ”Metal kapanlar ya da fare istasyonları” kullanılarak da, çok kolay yakalanabilirler!. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, kemirgenlerle ilgili özellikle, kış aylarında yapılan periyodik servislerle koruyucu önlemler almaktadır. Tüm kemirgen problemlerinizde bizimle irtibata geçerek detaylı bilgi alabilir ve ”ücretsiz” keşif hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST. 

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: [email protected]