DÜNYA’NIN EN ZEHİRLİ ÖRÜMCEKLERİ (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

Örümcekleri seven çok fazla kişi tanımayız. Gerçekten de oldukça sevimsiz ve ürkütücü bir tipe sahip olan canlı türüdür!. Hele de bazıları var ki; aşırı derecede zehirlidir!. Ama insanların çok büyük bir kısmı onlardan, ‘etkili zehirinden‘ çok, tipinden” ürktüğü için nefret etmektedir!.

Black and Yellow Argiope - Argiope aurantia - female

Bazı insanlardaki örümcek korkusu, maalef hastalık derecesine ulaşmıştır. ”Araknafobi” adı verilen bu ”korku” türü, psikiyatrik tedaviyle bir nebze de olsa giderilmeye çalışılmaktadır!. İnsanların gündelik yaşam kalitesine, olumsuz yönde etki eden bu korku türü, oldukça da sık rastlanır olmuştur.

Parson Spider - Herpyllus ecclesiasticus

Bu ilginç canlıları sevmeyenlerin aksine, sevenleri de var elbette!. Evinde teraryum kurup, tarantula gibi ‘büyük ve kıllı’ cinsteki örümceklere bakanlar, hiçte azımsanılmayacak kadar da çoktur!.. Örümcekleri, sevsek de sevmesek de doğanın ”nadide” bir parçasıdır. Hemde oldukça önemli bir parçasıdır!.

zebra jumper - Salticus scenicus

Her canlının,doğal dengenin korunmasında az da olsa mutlaka bir payı vardır. Asıl olan konumuz ise; Dünya’nın en zehirli olan örümcekleri!. Bu altı gözlü, sekiz bacaklı ürkütücü ve aynı zamanda da bir insanı ”1 saatte” öldürebilecek kadar zehirliolan örümcek türlerini kısaca tanıyalım:

Salticid - Maevia inclemens

KUŞ YİYEN ÖRÜMCEĞİ (HAPLOPELMA)

Çin’li kuş yiiyen örümceği, bir tarantula cinsidir. Bu örümceğin boyutları oldukça büyük olabilmektedirler!. Bu örümcekler, bacaklarıyla beraber 20 cm.’ye kadar ‘uzunluğa‘ ulaşabilmektedir. Bu dev örümcek türü, genellikle küçük böceklerile beslenir. Çin‘in ve Vietnam‘ın yağmur ormanlarında yaşarlar.

Görsel sonucu

Oldukçaagresifolan bir türdür. Ama insanlar ona dokunup onu rahatsız etmedikçe pek fazla zarar vermezler!. Bu örümceğin ısırığı sonrası, insanın ne tür etkilere maruz kalacağı henüz bilinmemektedir. Yapılan laboratuvar testlerinin sonucunda bu örümceğin zehirinin, bir hayli güçlü olduğu tespit edilmiştir.

İlgili resim

ŞİLİ KAHVERENGİ KEŞİŞ ÖRÜMCEĞİ (LOXOSCELES LAETA)

Şili kahverengi keşiş örümcekleri çok ufak amazehirleyici etkisi büyük olan bir örümcek türüdür. Bütün örümceklerin, sekiz gözü vardır ama Şili keşiş örümcekleri bundan istisnadır. Öyle ki, bu örümcek türünün, çiftler halinde sıralanmış, 6 adet gözü bulunur!.

Spider - Pisaurina mira - female

Aslında, Güney Amerika’ya ait olan bu örümcek türü, ”meraklılarının” alıp götürmesi sonucunda kısa zamanda tüm dünyaya yayılmıştır. Şili keşiş örümceği peksaldırganbir tür değildir. Nadiren, insanlar ona istemeden dokundukları zamanlarda, kendilerini savunmak için ısırabilirler.

Pisaurid b - Tinus peregrinus

Isırığı acısızdır ama ısırdıktan sonra ”24 saat” içerisinde, ısırdığı bölgedeki yaranın etrafındaki tüm hücreler, ölmeye başlar. Deri üzerinde ”çürüme” oluşur!. Yara, ‘10-15 cm.‘ kadar genişleyebilir. Eğer tedavi edilmezse böbrek yetmezliğinden hasta kaybedilebilir.

Spider ID? - Tinus peregrinus

REDBACK ÖRÜMCEĞİ (LATRODECTUS HASSELTII)

Karadul örümceğinin tanınan bir türüdür. Zehirinin oldukça etkili olması nedeniyle en çok insan kaybı yaşanan türdür. Dünya’da sadece Avustralya da bulunan endemik” bir örümcek türüdür. Redback örümceğinin sahip olduğu,’nörotoksik zehiri’2 ile birçok canlı için ”ölümcül etkide olurken, insanlara da ”dayanılmaz ağrılar” verebilen bir canlıdır!.

red-back spider - Pachygnatha autumnalis - male

Isırığının etkileri, bir saat içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Bu örümceğin ısırması sonucunda oluşan belirtileri: ”aşırı ağrı ve yanma hissi, şiddetli terleme, kusma, hipertansiyon, ateş, solunum yetmezliği ve en sonunda müdahale edilmez ise ağır koma hali ve ölümdür!.” Neyse ki, panzehiri 1956 yılında keşfedilmiştir!..

Pachygnatha autumnalis - female

ALTI GÖZLÜ KUM ÖRÜMCEĞİ (SICARIUS HAHNI)

Altı gözlü kum örümceği, aynı zamanda; ‘altı gözlü yengeç örümceği” olarak da bilinir. Bu örümcek türü genellikle, bacakları ile beraber 50 mm. kadar olabilmektedir. Altı gözlü kum örümceğinin insanları ısırması, çok nadir olarak görülmektedir.

sand spider - Callobius

Laboratuvarda, kobay hayvanlar üzerinde yapılan testler neticesinde bu örümceğin zehirinin, oldukça güçlü olduğu gözlemlenmiştir!. Zehir; kan ve doku incelmesi, kan damarı çatlaklarına neden olan güçlü bir ‘hemolitik ve nero toksik etkiye sahiptir. Bu örümceğin zehrine karşı ise bir panzehir henüz maalesef yoktur.

large dark spider

HOBO ÖRÜMCEĞİ (TEGENARIA AGRESTIS)

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan ”en tehlikeli” örümcek türlerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Bu örümcekler, kendilerine veya özellikle; yumurtalarına zarar verilmediği sürece, asla agresif değillerdir!.

Hobo Spider? - Eratigena agrestis

SIDNEY HUNİ AĞ ÖRÜMCEĞİ (ATRAX ROBUSTUS)

Sidney ağ örümceği, oldukça tehlikeli” bir türdür!. Boyutları ise; ‘1-5 cm.‘ arasında değişmektedir. Hem dişisi, hem de erkeği; ”lacivert-siyah rengi tonlarına sahiptirler. İnsan ve diğer primatlar için son derece toksik zehir yapan bir iyon kanalı inhibitörü yani, atracotoxiniçerir.

Eucteniza - Eucteniza relata - female

Bir erkek Sidney huni ağ örümceğinin ısırığı, belirtileri bir saat içinde etki etmeye başlar. Sidney huni ağ örümceği ısırması ağrısı gün boyu sürebilir, ve kusmaya, hipertansiyona, solunum yetmezliğine, komaya ve sonunda ölüme neden olabilir.

Spider! - Eucteniza relata

Bu örümcek türü çok iyi bir ‘yüzücüdür.‘ Aynı zamanda, suyun dibine iner ve orada tüm gece boyunca kalabilir. Bu yüzden Avustralya’lılar, sabahları havuza girmeden önce, ”suyun dibini” kontrol etmeyi ihmal etmezler!.

Trapdoor/Cyrtaucheniid outed - Promyrmekiaphila clathrata

FARE ÖRÜMCEĞİ (MISSULENA)

Fare örümceği, Avustralya’nın ”her bölgesinde” görülebilen, bir örümcek türüdür. Aynı zamanda, Şili’ de de görülebilmektedir. Bu iri örümcek türü, genellikle; böcekleri ve fare gibi ”küçük boyutlu memelileri” tüketirler!.

Mouse spider? - Metaltella simoni

Fare örümceğinin, bir insanı ısırması sonrasında; çok aşırı ağrı, kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve ölüm” gibi sonuçlara neden olmaktadır!. Fare örümceği, çok agresif bir örümcek türü değildir.

Who is this handsome devil? - Metaltella simoni

AĞAÇ HUNİ AĞ ÖRÜMCEĞİ (HADRONYCHE FORMIDABILIS)

Ağaç huni ağ örümceği, ”Sidney huni ağ örümceği” ile akraba bir türdür. Zehir etkinliği, oldukça fazla olan bir canlıdır!. Akrabasıyla, aynı etkilere neden olmaktadır!.. Bunlar:kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve ölümdür!.”

HADRONYCHE FORMIDABILIS ile ilgili görsel sonucu

KARADUL ÖRÜMCEĞİ (LATRODESCUS)

Birbirlerine ‘çok uzak’ bölgelerde yaşasalar da, Redback örümceği ile aynı türdendirler. Çiftleşme sonrasında eğer, ‘erkek karadul örümceği‘ oradan hızla uzaklaşmayı başaramazsa, maalesef ölümü kaçınılmaz olur!…

Karadul örümceğinin ısırığı, ”Redback örümceği” gibi aynı etkilere neden olur; ”aşırı derece ağrı ve yanma hissi, terleme, kusma, hipertansiyon, aşırı ateş, solunum yetmezliği, koma ve sonu ölüm.” Neyse ki, bu türünde panzehiri mevcuttur.

Adult female Phidippus tux - Phidippus tux - female

BREZİLYA’LI GEZEN ÖRÜMCEK (PHONEUTRIA)

Brezilya’lı gezen örümcek, oldukça ”büyük boyutlara” ulaşabilmektedir!. Yaklaşık olarak, 13-15 cm. civarında bir cüsseye sahiptirler. Güney ve Orta  Amerika‘da bulunurlar. Brezilyalı gezen örümceklerinin zehiri, ”PhTx3” olarak bilinen, güçlü bir ”nöro toksin” içerir.

Ctenidae - Ctenus captiosus

Bu nöro toksin;kas kontrolü kaybına, solunum problemlerine, felce ve boğulmaya” neden olabilir. Bu türdeki örümcekler, ülkemizde bulunmasa da, ”art niyetli insanlar” tarafından, kaçak yollardan getirilme ve doğaya salınma ihtimaline karşı, bilgili ve tedbirli olmakta elbette ki, fayda vardır.

big purple spider - Ctenus captiosus

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla daima hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply