BÖCEK İLAÇLAMA NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

Yılın hemen hemen her ayında yaşam sürdüğümüz;evimiz, bahçemiz ve parklardaçeşitli ‘haşerelerle‘ karşılaşmaktayız!. Haşerelerin bulunduğu ortamlar oldukça ‘pis ve hijyenden‘ uzaktır. Bu olumsuz durum, sağlığımızı elbette ki, ”tehdit” etmektedir!.. Hem çocuklarımız, hem de kendimiz için, bunu önlemenin en etkili yolu; haşere ilaçlaması” yaptırmaktır!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

İlaçlama uygulamalarını bilinçsizce kendi yöntemlerimizle yapmak, insan sağlığı açısından çok büyük bir risk taşır. Bu nedenle ilaçlama işini, haşere ilaçlamada uzman ve profesyonel olan insanların yapmasına izin vererek, çevremizdeki haşerelerden çok kısa bir süre içinde kurtulabiliriz!,. Dikkat edilmesi gereken en öncelikli ve önemli kural ise; ”ilaçlama uygulamasını” yapan firmanın, ”T.C. Sağlık Bakanlığı’nın” iznine tabi olmasıdır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Her haşere türü, farklı bir ”ilaçla ve ilaçlama yöntemiyle” yok edilebilir!. Haşerelerin yok edilmesinde başvurulan ”kimyasal ilaçlar,” doğru şekilde kullanılmadığında; insanların ”zehirlenmelerine” sebep olduğu,  maalesef sıkça karşılaşılan bir durumdur!.. Uzman ve profesyonel kişiler tarafından yapılan ilaçlama yöntemlerinde; ”insanları, diğer zararsız olan canlıları ve çevreyi” korumayı amaç edinen ilaçlarla bu işlem yapılmaktadır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Haşereler, çeşitli sebeplerden dolayı;bahçemize, evimize, binalarımıza, seralarımıza, apartmanımızave benzeri yerlere, ”yuvalar” oluşturarak, günden güne artış göstermektedirler!. Eğer bu olaya erkenden müdahalede bulunmazsak bu artış, ”çok daha fazla” problemler oluşturacaktır!. Sadece sağlığımızı” tehdit etmekle kalmayıp; beraberinde, eşyalarımıza da zarar vererek, ”maddi kayıpların” oluşmasına da sebep olacaktır!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çevremizde, bahçemizde, evimizde veya parklarda en çok görülen ”haşere” türlerine kısaca bir değinelim; Evlerimizin özellikle de mutfaklarımızın baş belası olan; karıncalar, mutfak, lavabo ve banyoda çok sıkça rastladığımız; ‘hamamböcekleri,’ bahçelerde rastgeldiğimiz; ‘salyangoz, sümüklüböcek, sivrisinek, karasinek, kene, akrep, çıyan, eşek arısı, bit, pire çekirge ve güveler,” belli başlı ”haşerelerin” arasında sayılabilirler.

Aynı zamanda özellikle, kadınların en çok rahatsızlık duyduğu ve korktuğufare, sıçan, kertenkele, köstebek ve yılan vb”. diğer bazı zararlılar içinde ”ilaçlama uygulaması” veya ”zehirli ya da canlı kapan” sistemleriyle de ortamdan uzaklaştırma işlemi yapılmaktadır!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Haşereler canlılara çok çeşitli şekillerde zararlar vermektedirler. Örneğin; dışkılarını” ulu orta her yere bırakmaları; salyalarını sebzelerin veya meyvelerin üzerine bulaştırmaları ya da gecenin bir vakti ısırmaları ve bu ısırmanın neticesinde dd taşıdıkları hastalıkları bulaştırmaları, insanların hastalanıp ölmelerine bile sebep olmaktadır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Yanlış ve bilgisiz bir biçimde yapılan ”ilaçlama,” bazen çok farklı sonuçlar doğurabilir!. Örneğin;haşereleri” yok edeyim derken, onlarda bağışıklık oluşabilir ve o haşereler, daha güçlü bir duruma getirebilir!. Ya da öldüğü düşünülen haşerelerin, ölmeden hemen önce çevreye bıraktıkları yumurta keseleri çatladıktan sonra, tekrar aynı problemleri yaşayabilirsiniz!…

Kokulu İlaçlama

Haşerelerin çok yoğun olduğu yerlerde, ilaçlara oldukça dayanıklı olan ve yok edilmesi kolay olmayan haşere çeşitleri için kullanılan bir yöntemdir!. Bu ilaçlama türü,”sıvı” şeklindedir ve çok keskin olan bir kokuya sahiptir. Püskürtme metoduyla da yapılabilmektedir. Her türlü haşere için oldukça etkili bir sonucu vardır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kokulu ilaçlama yapıldığı esnada mekanda insanlar veya evcil hayvanlar kesinlikle olmamalıdır!. Besinlerin üzeri tamamen örtülmeli, var ise çocuk oyuncakları ortadan kaldırılmalıdır. İlaçlama yapılmasından sonra, işlem yapılan mekana, ”en az 2 saat ” veya biraz daha fazla girilmemelidir!. Daha sonra ev, havalandırılmalı ve bir hafta kadar da eşyalar silinmemelidir!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kokusuz İlaçlama

Genellikle açık olmayan mekanlar da yapılması uygundur. Koku yaymadığı için insanların sağlığına ”zararı” pek yoktur. Önlem alınmasına pek ihtiyaç duyulmaz. Sadece, ortalık yerde bırakılan ”yiyeceklerin” üzerini örtmeniz bile yeterlidir!. İçerisinde ”su” barındırdığı için sıvı püskürtme metoduyla yapılmaktadır. İlaçlamanın yapılmasının ardından mekan, ”3 veya 4 gün” sonra silinerek, dezenfekte edilmelidir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kokusuz ilaçlama yöntemi, her türdeki ‘haşereler’ için yapılabilir. Fakat öldürülmesi güç olan böcekler için uygulanması sıkıntılı olabilir. Özellikle; hamam böceği, akrep, tahtakurusu ve pire gibi bazı ilaçlara karşı direnci olan bazı haşereler için uygulanması oldukça zordur.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Jel Şeklinde İlaçlama 

Uygulanması oldukça kolaydır.İlaçlama yapılırken bireylerin bulundukları yeri terk etmesine asla gerek yoktur. Günlük hayatlarına, kaldıkları yerden devam edebilirler. İnsan sağlığına, evde olan çocuklara, evcil hayvanlara ve etrafa hiçbir zararı yoktur!. Uzun zaman kalıcılığını koruyan, bir ilaçlama çeşididir. Bu ilaçlamanın etkisi,altı ay kadar sürebilir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

İlaçlama işleminden sonra, dezenfekte etmeye de gerek yoktur. Böceklerin dolaşabilecekleri;”kuytu alanlara, kapı veya pencere kenarlarına, duvar diplerine” şırınga benzeri tabancalarla, azar azar bırakılır. Hormonal bir kokuya sahip olan bu zehirli jel ilaçlar, böcekleri kendine doğru çeker.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Yuvalarında saklanan haşereler, bu ilaca karşı dayanıksızdırlar ve hemen yuvalarından çıkarlar ve ilacı tüketirler!. Haşereler, jel şeklindeki bu ilacı yedikten sonra, tekrar ‘yuvalarına‘ giderler. Orada, yaşamlarını yitirirler!.. Haşereler, birbirlerini ”yiyerek” karınlarını doyurdukları için ilaç, ölmüş olan böceği yiyen, diğer böcekleri de etkisi altına alır ve onları da öldürür!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Okul zamanları en çok korktuğumuz olaylardan bir tanesi ise; öğrencilerin sık sık bitlenmelerdir!. Çocuklarımızın başına bit girince, ne yapacağımızı bilemeyiz!. Oysa yapacağımız ilk iş, eczanelerden bit ilacı almak ve bu ilacı çocuklarımızın saçlarını ıslatıp, ardından da aldığımız ilacı sürerek, on beş ila yirmi dakika bekletmektir. Daha sonra, saçları bol ‘şampuanla‘ yıkamak gerekir. İlaç paketinin içindeki tarak ile de saçlarını taramalısınız!..

Fare ve sıçanlar,” evlerimizin, özellikle de; ”bodrum ve giriş katlarımızın baş belasıdır!. Bu canlılar için özel olarak üretilip, satılan fare kapanlarını ve fare istasyonlarını kullanabilirsiniz.Bu türdeki mücadele diğer ilaçlama yöntemlerine nazaran, çok daha az zararlıdır. Şu asla unutulmamalıdırki; insanların sağlığına dikkat etmek, en önemli görevlerimizden bir tanesidir.

Yapılacak olan tüm ”ilaçlama işlemlerini,” bu işi ”meslek” olarak edinmiş olan, uzman insanlar tarafından uygulanmasına izin vermeliyiz. Elbette ki; ”sağlığımıza zararı olmayan, ”doğal ve pratik” olan ve tedbir amaçlı olarak yapılan yöntemleri,” kendiniz de kullanabiliriz.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply