HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

Hamam böcekleri, Dünya üzerinde yaşayan, en eski böcek türlerinden birisidir. Latince’de bilinen adı; ”Blattaria” dır. Bilim insanları tarafından bulunan ve günümüzdeki hamam böceklerine oldukça benzeyen fosili, Karbonifer Dönemine aittir. Bu da hamam böceklerinin, yaklaşık olarak, 400 milyon yıldır, yaşamlarını sürdürdükleri anlamına geliyor.
 

Outdoor Oriental cockroach - Blatta orientalis - male

Kutup bölgeleri hariç, 2000 metreden aşağı, Dünya’nın her yerinde hamam böceklerine rastgelmek mümkündür!.6 familyada, 4500’den fazla türe” sahiptirler. ”Kızartılmış” hamam böcekleri; Çin ve Tayland gibi diğer bazı Uzakdoğu Asya ülkelerinde; ”en çok sevilen ve tüketilen” gıda maddeleri arasındadır!. Böcekleri yiyen bu insanlar, onlarınçok lezzetli” olduğunu söylüyorlar!.

farmapest hamamböceği resimleri ile ilgili görsel sonucu

Hamam böcekleri, sadece ”iki ayağını” kullanarak saniyede, ”5 feet” hızla (yaklaşık 152 cm.) koşabilirler. Aslında bu, çok muazzam bir rakam!. Şöyle ki; eğer, bir hamam böceği, normal bir insanın boyutlarında olabilseydi ve aynı şekilde bu hızla koşsaydı, saatte 330 kilometre koşabiliyor olacaktı!..

Please help ID - Blatta orientalis

Günümüzde ”en hızlı otomobiller” bile, bu hıza zar zor ulaşabilmektedir!. Kafası kopmuş hamam böcekleri bir haftadan bile fazla yaşayabilirler. Bu durumda ölüm nedenleri ise sadece aç kalmaları olur. Hamam böcekleri de kendilerini yalnız hissederler ve hatta bir hamam böceği uzun bir süre yalnız bırakılırsa ”hastalığa” bile yakalanabilir!.

farmapest hamamböceği resimleri ile ilgili görsel sonucu

Gruplar halinde bulunan hamam böcekleri,intrusion” (davetsiz) olarak adlandırılır. Bütün hamam böcekleri, ”yüksek radyasyona” karşı oldukça dayanıklıdırlar. Bu direnç insanlardan 6 ila 15 kat daha fazladır.

Blatta orientalis male? - Blatta orientalis - male

Hatta, ABD’de çok yeni keşfedilen bir hamam böceği türünün, ”dondurucu soğuk şartlarda bile hayatta kalabilme yeteneklerine sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Yapılan bir ”deneyin” sonucunda; ”uzay ortamında” yetiştirilen hamam böceklerinin, yeryüzünde yaşayanlardan; ”çok daha sert ve daha hızlı, hatta çok daha güçlü olduğu gözlemlenmiştir!.

farmapest hamamböceği resimleri ile ilgili görsel sonucu

Amerikan hamam böceği, yani; ”Periplaneta americana”’lar, Dünya’nın en büyük ”peridomestic” hamamböceğidir. Yaklaşık, 4 cm.uzunluğunda olan amerikan hamam böceklerinin, kafalarından uzanan antenleri” ise hemen hemen gövdelerinin uzunluğundadır.

farmapest hamamböceği resimleri ile ilgili görsel sonucu

Hamam böceklerinin ”kendi bölgeleri” olur ve bu bölgelerinde de daima belli “komşularla” yaşarlar. Hamam böcekleri, yaşam döngüsü içinde üç aşamadan geçen ilkellerdir: ”Yumurta, nimf ve yetişkin (ergin). Yetişkin hamamböcekleri; ”koyu, parlak, kırmızımsı, kahverenginde” olurlar ve ayrıca başlarının arkasında ”sarı marjine” sahiptirler. Büyük nimflerin de genellikle karınlarında, ”sarı işaretler” olur.

Presidential cockroach - Blatta orientalis - male

Bir grup araştırmacıya göre; herbir hamam böceğinin, kendine has farklı yapıları ve kişilikleri vardır. Yetişkin olan Amerikan hamam böceklerininkanatları‘ vardır ve bazen de uçarlar!.. Erkek ve dişileri, birbirlerine çok benzerler ve yaklaşık olarak aynı boyutlarda olurlar.

Blatta orientalis - male

Her iki cinsin de karınlarının ucunda, ”cerci” olarak adlandırılan ”parmak şekilli” uzantıları vardır. Onlar bu uzantılar; çevredeki hava hareketliliğini ”algılamak” için kullanırlar. Hamam böcekleri, zaman zaman ‘derilerini’ de değiştirirler.

farmapest hamamböceği resimleri ile ilgili görsel sonucu

Erkek hamamböcekleri, karın uçlarında; styli (uçlar) adlandırılan birtakım uzantılara sahiptirler. Bu styliler, cercilerin arasında olur ama daha ‘küçük ve daha hassas‘ olurlar. Bu stylilere bakarak, ”dişi ve erkek” cinsi hamam böceklerini ayırt etmek, en kolay yoldur.

farmapest hamamböceği resimleri ile ilgili görsel sonucu

Eğer evinizde hamam böcekleri varsa onları, ”yaban sümbülü” gibi kokan ”bitki türleri ile uzaklaştırabilirsiniz!.. Bu doğal yöntem, her ne kadar bir müddet onları evinizden uzaklaştırsa da, kesin ve en etkili yöntem; elbette ki, ”profesyonel” bir yardım almak olmalıdır!. Uzman bir ilaçlama firması size mutlaka yardımcı olacaktır!.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply