BÖCEKLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA)

KİMLİK BİLGİSİ

 Böcekler, gerçek eklembacaklıların, alt dalına ait bir sınıftır. Günümüzde tanımlanmış böcek türleri, yaklaşık olarak ”686 bin” kadardır. Böceklerin sayısının ise, birkaç yüz milyon kadar olduğu düşünülmektedir.

- - Aphodius

Çoğu böcek türlerinin, hala daha genel yapıları ve tür özellikleri hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır!. Ancak bilinen şu ki; böcekler, genellikle yapısal özellikleri birbirine oldukça benzer canlı türleri arasındadır.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Böcekler; ”sudan, karaya” çıkan ilk canlı türlerindendir. Günümüze kadar bulunabilen bütün ”fosilleşmiş” böcek türleri, günümüzde hala mevcut olan böceklerden çok da fazla farklı değildir!.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Böceklerin vücudu; baş, karın ve gövdeden meydana gelir. Baş kısmında; ağız, petek gözler, gövde kısmında; iki çift kanatla üç çift bacak olur. İlkel böcek türlerinde kanatlar kaybolmuştur.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Gövdeleri; 3 bölütlü, karın ise; 6-11 bölütlü olur. Böcekler, trake solunumu yaparlar. Malpighi tüpçükleri ise, boşaltım organlarıdır. Böceklerin bacakları;”koksa, trohanter, tibya, femur ile tarsus” olarak beş kısımdan oluşur. ”Ses çıkaran” böcek türlerinde ”işitme organları” da bulunur.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Genellikle iki adet olan anten yani, duyargaları; dokunma duyuları olarak görev yaparlar. Başın yan kısımlarında olan petek gözleri, mozaik şeklinde yerleşmiş ve on binlerce parçalı, tek bir lensten oluşmuştur. Basit gözleri ise genellikle iki anten arasında, üçgen şeklinde yerleşmiştir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Ağız kısımları, ”hem biçim, hem de işlevsellik” bakımından, birtakım özel farklılıklara sahiptir. Ağızın içerisinde, yatay şekilde çalışan, ‘üç çift çene‘ vardır. Önde olanlar, oldukça kuvvetli olup, dişli yapıdadır.

Gövde kısmı; ”ön, orta ve son” olarak ayrılır. Bölütlerin her birinde bir çift bacak olur. Böceklerin çoğu türünde orta ve son gövde kısmın üstünde, bir çift kanat olur. Aynı zamanda en son bölümde, genellikle ”ikili” olan uzun bir kuyruk bulunur.

Citronella Ants - Lasius

Böceklerin çoğu,6 bacaklıolmasına rağmen; bazılarında sadece dörtlü bacak gelişmiştir. Bacaklar, ara bir bölümle kasığa yerleşir. Kasıkta ayağı taşıyan incikle bağlantılıdır. Böcek türlerinin alışkanlıklarına bağlı olarak, bacaklarıda farklılıklar gösterebilir.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Pire, ağustos böceği ve çekirgelerinarka ayakları, oldukça etkili olan bir sıçrama özelliğine sahiptir!. Yeterli olgunluğa ulaşmamış tırtıl gibi türlerde ise eklemsiz, ”yardımcı bacaklar” oluşmuştur. ‘Bal ve eşek arısı larvaları’ ve diğer; solucan, sülük gibi bazı kurtçuklarda bacaklar olmaz.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bazı, ”kazıcı yapılı böceklerin” ön bacakları, adeta ”kazma organı” haline gelmiştir. Özellikle; mayıs böcekleri,” bu özellikte bir canlıdır. Su böceği türlerinde ise bacaklar, ”küreğe” benzer.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Böceklerde karın bölgesi, ”en geniş” yeri oluşturur. Genellikle 12 bölütten meydana gelir. Bazı türlerde bu sayı, ‘daha az‘ olabilir. Son bölüt, ”dışkının atıldığı yer” olan ”anüs” yani, anal deliktir. Bazılarında uzun ve ipliğimsi, bazılarında kısa, bazılarında ise”kerpeten” şeklinde ”sese ve dokunmaya” duyarlı bir çift, kuyruk duyargası olur.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Çoğu böcek türünün erkeklerinde, dokuzuncu bölütte, çiftleşmede dişiyi tutan bir çift uzantı bulunur. Dişilerin de sekizinci ve dokuzuncu bölütte türlere göre yumurtlama borusu olur. Kraliçe, işçi arı ve eşek arılarında yumurtlama borusu değişir ve ”iğne” gibi olur. Bu bölümde aynı zamanda zehir kesesi de bulunur.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

 Böceklerin solunumu, yanlarda bulunan ‘dizili hava deliklerinden‘ olur. Deliklerden giren hava trake” denilen, ince tüplerle, bacaklara ve sonra  da kanatlara taşınır. Böceklerde akciğer ya da dolaşım sistemi olmaz.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

Kan vücudun boşluğuna akar. Arkadaki ”kalp benzeri’‘ iki ucu açık tüpün sıkıştırmasıyla da vücutta her yere taşınır. Böceklerin sindirim organları ile üreme organları karında olur. Baş bölgesinde beyinden çıkıp, vücudun alt kısımından, iki tarafa doğru uzanan ve iki ana sinirden meydana gelen sinir sistemi bulunur.

farmapest böcek resimleri ile ilgili görsel sonucu

ÜREME

Böceklerde üreme genellikle, ‘iç döllenmeyle‘ oluşur. Sperm çekirdeği ile yumurta çekirdeği birleşerek döllenir. Böceklerin yumurtaları da oldukça farklı yapıdadır. En fazla da; ”düz yüzeyli ya da şekilli yüzeyli, girintili ve çıkıntılı olan mil şeklinde ya da uzun silindir” gibi olanları görülür.

farmapest böcek yumurtaları ile ilgili görsel sonucu

Böcek yumurtalarının bazen yuvarlak ya da sepet gibi kapakçıkları olur. Bir kısmı da yumuşak ya da çok sert olabilir. Akrep türlerinde olduğu gibi yumurtalar bazen dişinin vücudundan taşınır ve canlı olarak yavruların doğduğu görülür.

farmapest yavru taşıyan akrep ile ilgili görsel sonucu

Arılarda; ‘döllenmemiş‘ olan yumurtalardan, daima erkek cinsi, işçi arılar oluşur. ‘Döllenmiş‘ olan yumurtalardan ise; kraliçe ve işçi arılar meydana gelir. Dişi hamamböceği tüm yaşamı boyunca, sadece ”bir kez” döllenerek ürer. Bazı böcek türlerinde ise, ”döllenmeden” çoğalma olabilir!.

11064 Purple-lined sallow cat - Pyrrhia exprimens

BÖCEKLERİN ZARARLARI

Bazı böcek türleri ölümcül dahi olabilen hastalıkları, ”kan emme” yoluyla diğer sağlıklı canlılara taşıyabilirler!. Bazı türler ise kendilerini savunma amacıyla geliştirdikleri; ”zehirli iğne veya tüy, diken” benzeri organlarıyla, sonunda ”allerjik ve ölümcül” sonuçlar doğurabilen, bir takım özelliklere sahiptirler.

farmapest kraliçe arı ile ilgili görsel sonucu

Özellikle; kene, bit, pire, sivrisinek, çeçe sineği gibi böcekler kan emerek bunu başkalarına bulaştırırlarken; arı, akrep, çıyan, kırkayak, örümcek, bazı dikenli tırtıllar gibi böceklerde vücutlarında ürettikleri zehirleriyle ne kadar tehlikeli olabileceklerini, zaman zaman göstermektedirler!.

farmapest dikenli tırtıl ile ilgili görsel sonucu

BÖCEKLERİN FAYDALARI

En faydalı” böceklerin arasında;”bal arısı, ipek böceği, cocolea ve şellak böceği” gelmektedir!. Bal arıları; ”bal, propolis, arı sütü” gibi ”gıda” türü ürünler üretirken; ipek böceğinden elde edilen ipek, çeşitli kumaşlarda ve bazı diğer alanlarda kullanılır.

farmapest ipek böceği ile ilgili görsel sonucu

Aynı zamanda, bir tür ”kaktüs asalak biti” olan ”cocolea” böceğinden elde edilen karmin” ve şellak böceğinden” elde edilen, lak” maddeleri ise, genellikle;gıda ve boyasanayinde kullanılmaktadır.

farmapest şellak böceği ile ilgili görsel sonucu

Böcekler, tarım için oldukça faydalı özelliklere sahiptirler. Öyleki, ”toprak altında yaşayanları; gübrelerini de katarak ve toprağı havalandırarak,” ayrıca, çiçek polenlerini taşıyıp, tozlaşmayı sağlayarak da, besin zincirine hiçte azımsanamayacak oranlarda, katkıda bulunurlar.

farmapest şellak böceği ile ilgili görsel sonucu

Farmapest  Haşere ve Kemirgen Kontrol  Hizmetleri, T.C.Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla daima hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı / Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply