TESPİH BÖCEĞİ İLAÇLAMA NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)


KİMLİK BİLGİSİ

Tespih böcekleri; (Porcellio laevis) böceklerin, ”Malacostraca” sınıfında, olan ve ‘suda veya karada’ yaşayan, ”yedi çift bacaklılar ve kabuklular” takımından çok ilginç bir türdür. Bu böcek türü aynı zamanda; ”patates böceği ve ahşap böceği” olarak da bilinmektedir!. Genel bir kanıya göre ise ”tespih böcekleri,” böcekten çok, karada yaşayan,”kabuklu bir canlı” türüdür!..Bu canlı türü ”karides ve ıstakoz” gibi suda yaşayan canlıların da çok yakın akrabasıdır!..

Bulunan fosil kalıntılarına göre, en az ”300 milyon yıl” öncesi dönemde dahi yaşadıkları düşünülmektedir!. İşin ilginç yanı ise bu ilginç ”böcek” türünün, ”fiziksel olarak” neredeyse hiç bir ”değişikliğe uğramadan,” günümüze kadar gelmeyi başarmış olmalarıdır!. Bu tür ”özelliğe sahip,” günümüzde yaşamını sürdürebilen canlıların sayısı, yok denecek azdır!.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Tespih böcekleri, ”3 mm.’den 45 cm.’ye” kadar değişik boyutlarda olsalar da, genellikle ”çok küçük boyutlu” canlılardır. Günümüze kadar, yaklaşık olarak ”10.000 türü” tanımlanmıştır. Tespih böcekleri isimlerini, ”tehlike hissettikleri” anlarda, ”yuvarlak” bir biçime bürünebilme özelliklerinden alırlar. Dışarıdan yapılan, beklemedikleri herhangi bir temasın sonrasında kendilerini ”tıpkı bir top” gibi, ”yuvarlak” bir halde kapatırlar. Sonra da yuvarlanarak, orayı hemen terk ederler!.

Tespih böceklerinin dahil olduğu takım; ”yedi çift bacaklı, kabuklular” takımıdır. Hem suda, hem de karada yaşayabilen türleri vardır. ”Tespih böcekleri” genellikle ”boz, siyah ve gri” renkli olurlar. Ama bazen, çok farklı ”renk tonlarında” olanlarına da rastlanılabilir. Tespih böceğinin genellikle ”en sık rastlanılan” türleri, yaklaşık ”2,5-3 cm.” kadar olurlar. Vücudunun alt kısmında, tıpkı bir kırkayak gibi çok sayıda ayak bulunur. Bu ayaklar vücudunda karşılıklı ve simetrik olarak dizilmiştir.

Tespih böceklerinin baş uçlarında, ”iki adet, antenleri(duyarga) olur.
Tespih böcekleri” anten organı sayesinde; hem ”kendi aralarındaki iletişimlerini” sağlarlar, hem de etrafındaki ”besinlerin yerlerini” tespit ederler!..Tespih böceğinin üstü, tıpkı bir ”zırh” gibi kitinden oluşan sert yapılı bir ”kabuk” ile sarılıdır. Bu oldukça sert ve sağlamkabuk, kat kat bölümlerden oluşur. Katların arasında ise ”çok ince ve elastiki bir yapı” mevcuttur.

ÜREME

Tespih böcekleri, ”mart ve nisan” ayları başta olmak üzere, uygun olan ortamlarda ”bütün bir yıl” boyunca çiftleşebilirler!. Dişi tespih böceği, yumurtalarını ”kuluçka dönemlerini” geçirebilmeleri için, yine ”kendi vücutlarında” ürettikleri, ”sıvı dolu bir kesenin” içerisinde tutarlar. Bu süre ”3-7 hafta” arasında olabilir. Yavrular, yumurtadan çıktıktan sonra da dişi böceğin, içi ”sıvıyla dolu” olan ”kesesinin içinde” bir süre daha kalmaya devam ederler.

Yavru tespih böcekleri,sıvı dolu kese (bir çeşit rahim)” içinde yaklaşık olarak, ”iki ay kadar” kalırlar. Bu sürenin sonunda da ”ergin böcek” hale gelirler. ”Tespih böceği yavruları, keselerinin içerisinden çıktıktan sonra, genellikle de ”bir yılın” içerisinde de ”cinsel olgunluğa” ulaşırlar.

Yetişkin olduğu dönemlerinde de ”neredeyse her ay” çiftleşmelerini sürdürebilirler!. Dişileri, ”3 yıl” kadar olan ”yaşam süreleri” boyunca ”yaşadıkları yerin şartlarına bağlı olarak” bir yılda, ”en az iki kez” olmak kaydıyla, ”30-40 adet yumurtaya” sahip olabilirler.

BESLENME

Tespih böcekleri, doğal ortamlarında ”açık alanda” yaşarlar ve otçuldur; taze bitkilerle ya da kökleriyle, bazen de çürümüş organik maddelerle beslenebilirler. Tespih böcekleri açık alanlardaki; sebze ve meyvelerden yedikten sonra, ”salyalarını ve dışkılarını” üzerine bırakırlar. Çok nadir olarak, ”hayvansal ürünlerden” de tüketen bazı türleri de vardır.

Tespih böceklerine, insanların yaşam alanlarında, özellikle de yiyeceğin çok bol olduğu; ”mutfak, kiler, gıda deposu” gibi yerlerde oldukça fazla rastlayabilirsiniz!..Açıkta bırakılan gıdalar, daima onların ve diğer zararlı türlerdeki ”haşere ordusunun” hedefindedir!. ”Suya” olan ihtiyaçlarından dolayı, ”banyo ve tuvaletlerde” görülme olasılığı da çok fazladır!.

YAŞAM ALANLARI

Yaşamlarının büyük bir kısmını ”nemli ve loş alanlarda” geçirmeyi seven tespih böcekleri, dış mekanlarda ise; ”ağaç kütüklerinin ve kayalıkların arasında veya saksı ve çöp kutularının altlarında” gizlenirler. ”Organik artıkları ve çürüyen bitkileri” tüketerek beslenen tespih böcekleri, sıkça ekili alanlardaki ”kuru otların altında” görülürler. Nemini koruyabilmek için de genellikle geceleri hareket ederler!.

Özellikle; ”çiçekler için hazırlanan hazır toprakların içerisinde, kuru otların arasında, kesilmiş çimenlerde, kurumuş yaprakların içinde, çürümüş tahtaların etrafında veya hayvan gübrelerinin çevresinde” oldukça sık rastlayabilirsiniz. Ayrıca binalarınızın içlerinde özellikle de; çok nemli olan; bodrum ve garajlarda ve çok sık kullanılmayan, ”depo” benzeri alanlarda bulunurlar.

”Sıcaklığın düştüğü ve nemin arttığı” anlarda çok daha aktiftirler. Sıcak olan günlerde ise ”nemi, emen ve tutabilen eşyaların altında” gizlenirler. Binalarınızın içerisinde ‘tespih böceklerinin sayısı” çok ‘hızlı bir şekilde’ artıyorsa, bu durum; binanızın hemen dış kısmında, çok büyük bir ”tespih böceği kolonisi” olduğunun en belirgin işaretidir!.. Nemin varlığı, tespih böceklerinin yaşayabilmesi için olmazsa olmaz bir kuraldır!!.

Tespih böcekleri, ”nemli ortamı koruyabilmek” için birbirlerine oldukça yakın dururlar!.. Bazen o kadar ‘çok sayıda‘ bir araya gelirler ki, neredeyse bulundukları zemin görülmez olur!.. Kışları’sera” gibi özellikle ”ısıtılmış alanların” dışında, ”tespih böcekleri” tamamen ”etkisiz” halde olurlar!.. ”Rutubet böceği” de denilen tespih böcekleri, ‘nemli alanlarda‘ yaşamak zorundadırlar. Çünkü; vücutlarında kolayca ”suyu” tutamazlar!. Bahçenizi suladığınız anda, hemen açığa çıkarlar!..

Dış alanlarda, eğer kendilerine ”yaşamlarını sürdürebilecek” uygun bir mekan”da bulamıyorlarsa ve ”iklim,” hayatta kalmaları için hiç de uygun değilse, hayatta kalabilmek için; ”bodrum katlarını veya tavan aralarını”barınma alanı” olarak seçebilirler. Bu gibi durumlarda beslenebilmek için; ”banyo ve tuvaletlerinizin yanında, mutfağınıza dahi girebilirler!. ”Yiyecek bulabilecekleri” her alana girmekten asla çekinmezler!..

TESPİH BÖCEKLERİNDEN KORUNMA VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Tespih böcekleri,insanlara ve evcil hayvanlara onları”ısırarak” asla zarar vermezler!. Yani, kan emerek beslenmezler. Ancak istedikleri gibi ”karanlık, nemli ve kapalı” bir alan buldukları anda, ”hızla çoğalmaya” başlarlar.

Bu ”çoğalma ve aşırı hareketlilik,” kirli ortamlardan, temiz alanlara” mikropları da taşımalarına neden olabilir!.. Tespih böceği ile mücadeleye başlamadan önce, ”yaşadıkları ve saklandıkları” yerlerin mutlaka tespit edilmesi şarttır!. Evlerimize genel olarak; ”sürgülü kapı ve pencerelerden” girerler.

Eğer, evinizin yakınında ve bahçenizde ”kış aylarında yakmak” için hazır ”odun veya kütük” bulunduruyorsanız, bu tür ”malzemeleri” yaşadığınız yerden biraz uzakta ve”biraz yüksekte” tutmakta fayda vardır. Bunların, ”beton kaplı alanlarda veya metal raflarda” saklanması daha uygundur. Ayrıca, ”tespih böceklerinin” saklanabileceği, etrafa dağılmış olan; ”ağaç kütüklerini, tahta kalasları ve kaba taşları” uzaklaştırmanız, ”sorunun çözümüne” yardımcı olabilir!.

Etrafa, gelişi güzel dağılmış olan”kuru yaprak yığınlarını” da toplayarak, bahçenizi ”özenle” temizlemelisiniz. Bahçenizdeki bitkiler ve özellikle de çimenler, daima ”sabahın çok erken vaktinde” sulanmalıdır!. Bu şekilde ”tüm gün boyunca kuru olmaları” sağlanmalıdır!. Çiçek toprağında asla ”kurumuş ot ve samanlar” bulunmamalıdır. ”Yüksek rutubeti” ortadan kaldırmak için ”bodrum katlı ve garaj” gibi ”kapalı alanlar,” düzenli bir şekilde havalandırılmalıdır.

Bodrum ve garajın” duvarlarındaki; ”çatlaklar ve aralıklar” kapatılmalı, kapıların ve bodrum katı pencerelerinin çevresindeki, geçişleri önlemek için bantla, ”sızdırmazlık” sağlanmalıdır. Binaya ‘giriş noktalarına‘ yakın ”durgun su birikintileri” ve ”nemli alanlar” hızla boşaltılmalıdır.Yağmur oluklarının tıkalı olmaması, ”su birikintilerini” de önleyeceğinden, tespih böceklerinin bu tür yerleri ”yuva alanı” olarak tercih etmelerini büyük ölçüde engelleyecektir!..

Tespih böceklerinin koloni sayısı, eğer ”çok büyük oranlarda” değil ise, genellikle ”çok kolay” bir şekilde evlerimize ”giriş yolu” olarak ”tercih” ettikleri ”kapı ve pencereler” de sağlanacak olan çok basit ”sızdırmazlık önlemleri” ile bu ”sorunun” üstesinden gelmek, elbetteki mümkündür!. Tespih böcekleri her hangi tehlike hissettiği anda yuvarlanarak kaçmaya çalışır ve kendini korur.

Bodrum katı ve garajlarda nemli ve dağınık alanların, tespih böceklerine cazip gelmemesi için sık sık da ”temizlemek” gerekir. Güçlü bir ”elektrikli süpürge veya vakum cihazı” ile yapılan işlemde, size bu konuda mutlaka ”yardımcı” olacaktır!.. Bu tip alanların daima kuru kalması için binanıza yalıtım uygulanması veya havalandırma sistemi kurmakta iyi bir çözüm yolu olabilir.

Tespih böcekleri ile mücadele, bu tür canlıların ”çok hızlı” bir şekilde ”üreyebilme” yetenekleri yüzünden oldukça zahmetli bir iştir. En etkili mücadele şekli, ”kokulu ilaçlama” uygulamasıdır!. Yapışkan bantlarla ”yuvalanma alanları” tespit edilen bu ”zararlı” haşereler, ”püskürtme” şeklindeki cihaz kullanılarak, oldukça ”özen gösterilerek” ilaçlanmalıdır!.

İlaçlama işlemi, sadece ”yuva” ile sınırlı kalmamalı ve ”tespih böceğiyle” beraber, diğer bazı haşereleri de etkileyeceği düşünülerek; bina içleri ve çevresine, bodrum katına, depo ve garaja da ”ilaçlama uygulamasını” yaptırmalıdır. Şu asla unutulmamalıdır ki; ”ferdi ve amatörceçaba ve yöntemlerle yapılan bir ”ilaçlama uygulaması,” çoğu kez ”istenmeyen sonuçların” doğmasına neden olabilir. Zehirlenmeler sonucu, ”ölümcül olabilen” durumlarla dahi karşılaşılabilir!..

İşte bu nedenle, size her türlü ”haşere sorununuzda” yardımcı olabilecek; yeterli deneyime ve bilgiye sahip, profesyonel olan bir haşere ilaçlama firmasından yardım almak zorunluluktur!.. T.C. Sağlık Bakanlığı izni ve yetki belgesi olmadan, aynı zamanda da kullandığı ilaçlar ”merdiven altı” denilen son derece ”sağlığa zararlı ve etkisiz” ilaçları kullanan ”ilaçlama firmalarından”kesinlikle” uzak durulmalıdır!. Böylece ”maddi yönden” de herhangi bir zarara uğramazsınız!..

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunlarının çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı/ Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply