TAHTAKURUSU İLAÇLAMA NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)


KİMLİK BİLGİSİ

Tahtakurusu (Cimex lectularius); böceklerin Hemiptera (yarımkanatlı) takımının, ”Cimicidae” familyasının ortak adıdır. Yaklaşık olarak 3-5 mm. uzunluğunda, yassıve oval şeklindedir. Kafası, vücuduna oranla oldukça küçüktür. İki adet uzun anteni vardır.

Kanatları körelmiş olduğu için ”uçamayan, ”koyu kızıl kahverenginde; ”oturulan ve yatılan” yerlerde üreyerek, insanların ve diğer memelilerin ”kanıyla beslenen,” oldukça da ”pis bir kokusu” olan bir böcek türüdür. Bazen, kuşlara da musallat olabilirler.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Tahtakurusu, insan sağlığına ”olumsuz etki eden” haşere türleri içinde ”en tehlikeli olanları” arasındadır. ”Kan emebilme özelliği” sebebiyle, de insanların çok tedirgin olduğuasalak bir böcektir. Bir adı da ”yatak böceğidir.”

Bu durum sonucu birtakım, ”anestezik hastalıklar” ve tehlikeli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Tahtakurusu, genellikle ”memelilerden” ve kuşlardan kan emer!. Bu işlem için ”uyku halindeki kurbanına,” gece olunca yanaşırlar. Diğer zamanlarda ise ”aşırı ışıktan korunmuş, kuytu ve loş yerlerde” saklanırlar!.

ÜREME

Tahtakurusu çok hızlı bir şekilde çoğalabilir!. Yetişkin olan bir dişi tahtakurusu, her bir seferinde ortalama olarak, ”2-7 adet yumurta” bırakabildiği gibi, 12-18 ay arasında değişen ”yaşam süresi” boyunca da, toplam ”200-250 adet” kadar yumurtayı üretebilir.

Bazı durumlarda bu sayının, ”500 adete” kadar çıkabilmesi de gayet mümkündür!.. Yaklaşık olarak ”bir saat gibi çok kısa bir süre zarfında, toplamda ”30 adet yumurta” üretebilecek özelliğe de sahiptirler. Yoğun bir üreme potansiyelleri vardır.

Her çiftleşmede, 1 mm. uzunluğunda, ”beyaz ve kavisli” bir şekilde olan yumurtalar bırakan dişi tahtakurusu, sık çiftleşme özelliğine sahiptir!. Birtakım hayvanlarda görülebilen, ”tek ya da az” sayıda ”eşlilik” gibi bir kavramdan uzak bir şekilde sadece, ”çoğalmaya programlı” bir biçimde sık sık çiftleşirler!. İşte bu nedenle de, ”baş edilmesi oldukça zor” olan bir haşere olarak tanınırlar.

Yumurtalarının gelişimi için gerekli olan ”proteini,” hazır bir şekilde bulabileceği, en ideal kaynak olan kanın yani ”besin kaynağının” bolca bulunduğu ortamlarda, ”çok daha fazla üreyebilme” eğilimi gösterirler.

Başlıca ”besin kaynaklarından” olan insanların, ”konumlarını ve uyku halini, ”antenleri” ile algılayarak, ”geceleri” beslenmek için açığa çıkan tahtakurusu, yeterli kaynağın olmadığı durumlarda ise, başka ”konak” bulabilmek için gezinir. ”Yeni kaynağı’ bulduğu bölgede de, ”üremeye” devam eder!.

Yumurtalarını bir araya getirerek, ağzından çıkardığı ”özel bir salgı” maddesiyle ile birbirine yapıştıran, yetişkin tahtakurusu dişisi, onları; ”yarık, oyuk ve çatlaklara, döşeme arası, mobilya içi” gibi güvenli ve erişilmesi çok zor olan alanlara bırakır.

Uzun bir süre ‘besin almadan yaşama’ imkanı olduğundan ve ”yeni kaynaklar” aramaya yönelmelerinde, yaşamlarını tehlikeye atacak bir durum olmadığı için her göç, yeni bir tahtakurusu yumurtası topluluğu anlamına gelebilir!.

Beslemeden önce ”açık kahverengi ya da renksiz” olan tahtakurusu, ”ağırlığının” yaklaşık, ”2-3 katı” kadar beslendikten sonra da, ”koyu kahverengi” ya da ”çok koyu mor” renklerine bürünür. Tahtakurusu yumurtalarının ”olgunlaşma süresi’, 6-15 gün arasında değişir. Havanın ”sıcak ya da soğuk” olmasına göre değişen bu sürenin ,hemen ardından da yaklaşık, 1-2 mm. boyutlarında, ”tahtakurusu yavruları” ortaya çıkar!..

Üreyebilmesi için gerekli olan süre, yaşadığı ortamın ”sıcaklığına bağlı” olarak,”21 gün kadar” sürebildiği gibi, ”soğuk iklimin” şiddetine göre, ”4 aya kadar” da uzayabilir!. Bu süre boyunca gelişimini tamamlayarak, 4-5 mm. boyutlarına ulaşan tahtakurusu, üremeye başlar.”Dişi tahtakurusu,” yerleştiği bölgeye, ”hiç vakit kaybetmeden”yumurtalarını bırakır!..

Çok ”hızlı üreyebilmesinin” ve mükemmel denebilecek ”hayatta kalma becerisinin” sayesinde, sadece ”bir adet dişiden” üreyen, çok sayıdaki tahtakurusu yavrusu da üreme döngüsüne katılır. Sistemli üreme ile bir dişi tahtakurusu, 6 ayın içerisinde, toplam ”5000 adet yavru” ortaya çıkabilir. Bu yüksek sayı, orada bir ”tahtakurusu istilasının” gerçekleştiği anlamına gelir!..

BESLENME

Tahtakurusu, beslenebilmek ve özellikle de ”yumurtalarının gelişimi” için çok gerekli olan ”proteini” sağlayabilmek için genellikle, kuşları ve insanları veya diğer memeli canlıları” kullanır. İnsanlardan ve diğer canlılardan kanıemerken, ”pıhtılaşmayı önleyebilmek” için canlıların vücuduna ”kimyasal bir sıvı” enjekte ederler.

TAHTAKURUSU TÜRLERİ VE YAŞAM ALANLARI

Tarihin ilk çağlarından beri, pek fazla değişime uğramadan varlığını sürdürdüğü düşünülen tahtakurusu haşeresinin, yaklaşık olarak, hali hazırda keşfedilmiş ”75 kadar türü” vardır. ”En çok bilineni” ve aynı zamanda insanlar tarafından, ”en fazla şikayet konusu” olanı, latince adı; ”Cimex lectularius” olan türdür. Bu tür, en çok insanların ”yatak odasında” görülür!..

Tahtakurusu çeşitleri arasında insanların bulunduğu ortama en çok uyum sağlayan bu tür, ”ılıman iklimleri” daha çok tercih etseler de, soğuk havalardayarı uykulu” konumuna geçebilme yeteneğine de sahiptir. Tropikal bölgeleri tercih eden bir tahtakurusu çeşidi olan ”Cimex hemipterus”da, yaşam alanı olarak, ”insanların çok yoğun olduğu” alanları seçer.

Tropikal iklimlerde oldukça ”sık rastlanılan” bir tahtakurusu çeşidi olan ”Cimex hemipterus” için öncelikli besin kaynağı ”yarasa” iken; Meksika ve çevresindeki ülkelerin iklimine uyum sağlamayı başarabilen bir tür olan ”Haematosiphon inodora” için asıl ”besin kaynağı, ”tavuk çiftliklerinde bulunan ”kümes hayvanları” ve kuşlardır.

TAHTAKURUSUNUN VARLIĞINI ANLAMA YOLLARI

”Çok küçük boyutta” olmaları nedeniyle, ”çıplak gözler görülebilmesi” oldukça zor olan tahtakuruları, ”hızlı üreme özellikleri” nedeniyle bir yerden, başka bir yere taşındıklarında, çok kısa bir süre içinde etkisini gösterir!.. Genellikle, ”otel odalarından ve gün ışığından uzak; garaj ve depo” gibi yerlerden, ”hijyen kurallarına” gerekli ”özeni” göstermeyen, dikkatsiz insanların aracılığıyla evlerine de taşınarak, diğer insanların hayatını kabusa çevirirler!…

Valizimize, kıyafetlerimize ve evcil hayvanlarımızın üzerine yerleştikten sonra, bizimle beraber, çok rahat ”seyahat” edebilirler!.. İşte bu yüzden de tahtakurusuna; ”seyahat böceği” de denilebilir!. Bir evde, ”tahtakurusu istilasını” görmek için gerekli olan süre, ”birkaç gün” ile ”birkaç hafta” arasında değişebilir!.

Tahtakurusu istilası olduğunu anlamanın en önemli yollarından birisi de, ”çarşafların ve mobilyaların” üzerinde bıraktıkları ”dışkı” kalıntılarıdır. Dışkılarının rengi; ”koyu kahverengi ve siyah” arasında değişebilir. Evde ”düzgün” ve ”pürüzsüz” olan tüm yüzeylerde, onun dışkılarını rahatlıkla görebilirsiniz!..

Tahtakurusu haşeresinin, ”evinizde olduğunu anlamanın” bir diğer yolu da ”gelişim evreleri” sırasında, ”5-6 defa” değiştirmek zorunda oldukları ”dış kabuklarının,” yüzeyinde olan, ”artık kalıntılarıdır.” Tahtakurusu larvaları, ”koza evresinden” çıktıktan hemen sonrasında, ”kabuklarını” değiştirebilirler. ”Perdelerde, çarşaflarda, yastık kılıflarında, duvarda bulunan çatlaklarında” tahtakurusu kalıntılarına sıkça rastlayabilirsiniz!..

TAHTAKURUSU ISIRIĞI BELİRTİLERİ VE YOL AÇTIĞI RAHATSIZLIKLAR

Cildimizde,”kan emilmesinden dolayı” ciddi sayılabilecek, kızarıklıklara ve tahrişe neden olduğu gibi aynı zamanda da ”şiddetli ağrılara” da yol açabilen tahtakurusu; kanla beslenebilen, çok küçük boyutlarda ”asalak” bir böcektir. ”En savunmasız olduğumuz” anlardan biri olan, ”uykumuz” sırasında üzerimize gelir.

Bu haşerelerin ısırdıkları yerler, yaklaşık iki saat sonra ağrımaya ve aşırı kaşınmaya başlar. Çok ciddi ”sağlık sorunlarına” neden pek olmasalar da yaşam kalitesi düşebilir. Tahtakurusu haşeresinin ve onun; dışkı, kabuk, yumurta ve larva gibi kalıntıların neden olduğu birtakım rahatsızlıkları; ”Alerjik reaksiyonlar, M. Leprae Pasteurella pestis, Bacillus Anthracis, B. Recurrentin” olarak sayabiliriz.

Genellikle bizler, ”derin uykudayken” yani ”en savunmasız halimizde,” açıkta kalan cildimizi ısırarak, ”kanımızı emen” bu haşereler, en çok; kol ve bacaklar daha sonra da; ”yüz, el, sırt ve omuzlarımızı” hedef alırlar. İnsanların ”bağışıklık sistemlerine” göre ”şiddeti ve etkisi” değişebilen tahtakurusu ısırıkları önce ”çok küçük kırmızı lekeler” olarak başlar ve ”haşerenin” çok daha ”yoğunolması” durumunda genişleyerek, ”derin bir yara” durumuna ulaşabilir!..

Tahtakurusu,kandaki pıhtılaşmayı” belli bir süre önleyerek, çok daha rahat bir şekilde ”kan emmesine” yardımcı olan ”kimyasal bir maddeyi,”konakladığı” canlının vücuduna iletirken, aynı zamanda da bu ”kimyasal maddenin” sayesinde ”uyuşturulan” beden, ”kan emme” işlemi bitinceye kadar da ”acıyı” hissetmez!..

Daha sonra uyuşturucu etki geçince, ”kaşınan bölge”de ”yanma ve ağrı” hissi oluşur. ”Tahtakurusuısırığının” en yaygın olan belirtisi kaşınmadır. Kızarıklık ve cilt bölgesinde ”su kabarcıkları” oluşur. Haşerenin ısırdığı bölümlerde bazen çok küçük ”kanamalar” da görülebilir.

Çok sık görülmese de tahtakurusu ısırmaları, ”çok şiddetli reaksiyonlar” ortaya çıkartabilir. Genellikle bu tip reaksiyonlar; bağışık sistemleri zayıf, kronik rahatsızlıkları olan ve ”alerjiye yakalanma riskleri” çok yüksek kişilerde, ”çok daha fazla” görülebilir!.. Rahatsızlık kendini; ”soluk alıp, vermede zorlanma, yüksek ateş, mide bulantısı ve baş dönmesi, cildin yüzeyindeki döküntü, uyku sorunu, stres ve yorgunluk” gibi belirtilerle gösterebilir.

TAHTA KURUSU ISIRIĞI İÇİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Tahtakurusu haşeresinin ısırması yüzünden, ”bağışıklık sistemleri” etkilenmiş kişilerin, hiç vakit kaybetmeden, ”alerji konusunda uzman” olan bir doktora görünmesinde elbette ki, çok fayda vardır. Bağışıklık sisteminde alerjiye neden olan bu ısırıkları, uzman olan bir doktorun tedavi etmesi, en doğru olanıdır!. Ancak ”ısırılma olayı, ”sadece cildin yüzeyinde ”çok küçük lezyonlar” şeklinde ise, evinizde yapacağınız bir kaç ”doğal yöntemle” de bu sıkıcı durumdan kurtulabilirsiniz!..

Aloe Vera

”Aloe vera bitkisi,” içeriğindeki ”antivirüs” etkili olan bir ”maddenin” sayesinde, ”tahtakurusu ısırığı” olan bölgedeki ”iltihabı engellemeye” yardımcı olur. ”Aloe vera” bitkisinin dalını, ortadan ikiye bölerek, içinde çok ”etkin bir kokusu olanjeli,” tahta kurusunun ısırdığı bölgeye, iyice ovarak sürünüz!. Aloe vera jelini” bu alanda, yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletip, daha sonra da ”sıcak su” ile yıkayınız..

Sıcak Su Ve Sabun

Tahtakurusu tarafından saldırıya uğrayıp, ”ısırılmış” olduğunuzu fark ettikten hemen sonra sıcak bir duşun altına girip, vücudunuzu sabun ile ovalamak, oldukça ”rahatlatıcı bir etki” sağlayacaktır. Aynı zamanda da üzerimize yapışmış olan ”tahtakurusu artıklarından” kurtulma en iyi ”çözüm yolu” olma özelliği taşır!..

Limon Ve Sarımsak

Böceğin ısırdığı bölgeye limonu sıkarak, yavaşça sürünüz. Daha sonra da ”iki diş sarımsak” rendeleyerek, ısırığın olduğun yere koyup, ”15 dakika kadar” üzerinde bekletiniz. ”Limon ve sarımsağın” ”asit içeren” özelliği sayesinde ”belli bir uyuşma” oluşarak, ”acı ve ağrı” daha az hissedilir. Ayrıca ”aşırı yanmaya” karşı ”ferahlatıcı” bir etki sağlar.

TAHTAKURUSU İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Tahtakurusu oldukça kısa bir sürede ”erginliğe” ulaşarak, ”çok sayıdaki yumurtayı” üretenve bu özelliği sayesinde de, çok ”hızla üreyebilen” bir haşere türü olduğu için evinizde kalıntısı ya da kendisini gördüğünüz an, hiç vakit kaybedilmeden çok ”çabuk müdahale” etmeniz gerekir!.. Eğer, tüm önlemlerinize rağmen evinizi, tahtakurusu ”istila” etti ise, ilaçlama uygulaması yaptırmanız şarttır!..

T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı, ”izin belgesi” olan ve aynı izinlerin ”uygulamada kullanılan” tüm ilaçlarda da aynen geçerliliği bulunan, ”profesyonel” bir ”haşere ilaçlama firmasından” yardım almak, bu ve benzeri zararlı bütün haşereleri ”yaşam alanlarından” uzaklaştırmayı daha kolay hale getirecektir. İlaçlama yapıldıktan sonra, ”en az bir gün boyunca” evinizi ”terk” etmeniz, ”sağlığınız” açısından, bazı ”tehlikeli sonuçların” ortaya çıkmasına engel olacaktır!..

Yapılan ilk ”böcek ilaçlama uygulamasında” sadece ”canlı tahtakurusu kolonisi” yok edilebilir!.. Oysa ki, yumurta ve koza halindeki böcekler, bu ilaçlama uygulamasından ”kesinlikle” etkilenmezler!. ”Böcek yumurtası” ve kozalarının” çatlama süreleri göz önüne alındığında, ”15-18 gün” sonra çıkacak olan, ”canlı haşere yavruları” için de ”ikinci kez” bir ”ilaçlama uygulaması” şarttır!.

Bu süre zarfında; evinizdeki; ”yatakların bütün nevresim takımlarınızı, koltuk ve kanepelerin üstlerini, halı ve kilimleri, mutlaka bol sabun ve sıcak suyla yıkamak ve ”dezenfekte” etmeniz gerekir. ”Sirkeli suyla” da mobilyalarınızı silebilirsiniz.

Hatta, eşyalarınızı ”buhar püskürtme” özelliği olan, ”temizleyicilerle” arındırmanız, oldukça işe yarayacaktır. Ancak bu tür temizlik işleri, ilaç etkinliğinin sürmesi adına, ”evinizdeki ilaçlama uygulaması tamamen bittikten sonra” çok küçük çaplı olarak yapılmalıdır!..

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı

Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply