ORYANTAL (ŞARK) HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)


KİMLİK BİLGİSİ

Oryantal (şark) hamam böceğinin; Latince adı ”Blatta orientalis”tir. Bu hamam böceği türü, en sık rastlanılan türlerin arasında da, ”en büyük boyutlara” sahip olanıdır. Yaklaşık, ”1-1,5 cm.” uzunluğa ulaşabilirler.

Parlak siyah” ya da ”koyu kahve” renklidir. Şark hamam böceğinin erkeklerinde iki ”kahve renkli kanat” vardır. Şark hamam böceğinin dişileri oval, erkekler ise daha ince yapıdadır.

Oryantal (şark) hamam böcekleri, dünyada en çok ”liman şehirlerinde” bulunurlar. Türkiye’nin bütün şehirlerinde görülebilirler. Halk arasında daha çok ”kara böcek” olarak tanınırlar. Bir diğer adı da ”doğu hamam böceği” olan bu haşere türü, isminin aksine aslında, ”Afrika” kökenli bir canlıdır.

GENEL BİLGİLER

Ergin hamam böcekleri, ”şeffaf beyaz” renkte doğan ”yavrularına” göre, ”çok daha farklı” olan bir görünüme sahiptirler. Erkek oryantal hamam böceklerinin boyu doğumda sadece 25 mm. civarı olur. Karınlarının bazı bölgelerini açıkta bırakan gövdelerinin 3/4’ü uzunluğunda olan, ”bir çift” kanatları vardır. Yeni doğmuş, dişi oryantal hamam böceği ise ”32 mm.” boyundadır.

Dişi oryantal (şark) hamam böceğinin, erkeğinden farklı olarak; kanatları yoktur ve sadece gövdelerinin ilk bir kaç kısmını kaplayan, genişçe ”kanat oyuklarına” sahiptirler. Ne dişi olan, ne de erkek oryantal (şark) hamam böceği kanatları olmasına rağmen,” uçmazlar. Bunun yerine ise tehlike hissettiklerinde diğer türdeşleri gibi ”üç çiftten” oluşan, altı adet ”güçlü bacaklarını kullanmayı tercih ederler!..

Başlarının iki yanında,yön ve yem” bulmaya yarayan, duyargaları (anten) vardır. Oval vücudunun arka bölümünde ise iki adet ”kuyruk” benzeri çıkıntı bulunur. Bu ”iki çıkıntı”ve ”oval vücut yapısı,”oryantal (şark) hamam böceğini, diğer hamam böceği türlerindenfarklı kılan en belirgin özelliktir.

ÜREME

Diğer hamam böceği türleri arasında ”en iri cüsseye” sahip olmalarına rağmen, ”yaşam süresi” olarak ”en kısa” olanı, oryantal (şark) hamam böceğine aittir. Ortalama olarak bir ergin olan erkek oryantal (şark) hamam böceği, ”110 -160 gün” arasında yaşarken, dişiolanı, 35-180 gün arasında yaşar. Bu süre içerisinde dişi doğu hamam böceği, ortalama olarak, her birisinin içerisinde 16 adet yumurta bulunan, 8 adet yumurta kesesi üretebilir.

Yumurta keselerini ürettikten ”30 saat” kadar sonra, dişi oryantal (şark) hamam böceği onları,”yumurtalarçatlayana kadar” güvende olacakları, uygun bir yere bırakır. Haşereyumurtası ”15-18 gün” arasında çatlar ve ”nimfa” adı verilen ve ”ergin haşereye” (rengi hariç) bire bir benzeyen, ”yavrular” dünyaya gelir. Kapsülleri,”koyu kahve” rengindedir.

Oryantal hamam böceklerinin ”erişim süreleri” mevsimlere doğrudan bağlıdır. Sıcak aylarda yumurtadan,”ergin böceğe” geçiş süresi,”200 gün” kadar sürebilir. Ama kış aylarında ya da sonbaharda, havalar ”çok fazla” soğuduğunda oryantal (şark) hamam böceğinin yumurtadan, ”erginliğe” geçişi ”800 gün” kadar bile sürebilir. Eğer nimfalar, sonbahar geldiğinde henüz ”ergin birey” hale gelmemişler ise genellikle, ”ilkbahara” kadar da ”erginleşmeden” kalırlar..

Oryantal (şark) hamam böceklerinin, mevsimsel olabilen bir ”büyüme döngüleri”de vardır. Yağmurlu havaların yoğun olduğu zamanlarda çok ”daha hızlı” büyürler. Erginlerin nüfus sayısı,”geç ilkbahar” ve ”erken sonbahar” da en yüksek seviyeye ulaşır. ”Geç yaz” ve ‘‘erken sonbahar” dönemi ise gözle görülür derecede azalır.

YAŞAM ALANLARI

Genellikle kapalı alanlarda (ev, iş yeri, depo gibi) yaşamını sürdürmeyi tercih eden ”alman hamam böceklerinin” aksine, ”amerikan hamam böcekleri” gibi ”açık alanlarda” yaşayan bir haşere türüdür. Oryantal (şark) hamam böcekleri, doğal ortamlarında ”canlı” kalmaya çok daha uygundurlar.

Vücut yapısının büyüklüğü, gizlenme ve hareket etme konusunda ona dezavantaj sağlamaktadır!.Aynı zamanda çevresel ve kimyasal etkilere karşı diğer türlere göre çok daha”dirençsizdirler.”

Oryantal (şark) hamam böcekleri şehirlerde; yağmur suyu giderlerinde ve kanalizasyonlarda oldukça sık görülebilirler. Oryantal (şark) hamam böcekleri, yiyecek kaynağı olarak; ”çöpleri, ve çürümekte olan besinleri” tercih etmeleriyle bilinirler.

Bütün hamam böcekleri gibi oryantal (şark) hamam böceği için de ”su” çok önemlidir. Yiyecek olmadan, ”bir ay” kadar yaşayabildiği halde, ”su” olmadan ise, en fazla ”iki hafta” gibi bir süre canlı kalabilirler!..

Oryantal (şark) hamam böcekleri çoğunlukla; bahçelerdeki, gübre olan saksıların altlarında, yaprak yığınlarının içinde, taşların altında ve açık havadaki, molozların arasında” bulunurlar. Eğer ulaşabilirlerse; yağmur oluklarının altında ve duvardaki boşluklarda veya zemin döşemeleri altındaki boşluklarda da yaşarlar.

Oryantal (şark) hamam böceklerinin, çok yoğun olarak bulundukları yerlerde, ”küflü bir koku” hissedilebilir. Bu ”keskin koku,” böceklerin aralarındaki ”iletişimi” sağlayan, ”kimyasal salgı” nedeniyle olur.

Oryantal (şark) hamam böceği istilasını, sıcak yaz aylarında; dışarıda yapılan ”bahçe düzenlemelerinde ve toprak içindeki nemli oyuklarda kümelenmiş olarak” hatta gece kanalizasyon ızgaralarından kaçışarak, çıkarken görmek mümkündür!. Özellikle ”geceleri” çokaktif” olurlar ve gündüzleri; nemli, loş ve rahatsız edilmedikleri yuvalarında kalırlar.

EVLERİMİZE ULAŞIM YOLLARI

Soğuk havalarda ise ısınabilmek için iç mekanlara geçerler. Oryantal (şark) hamam böceği genellikle; kapı altından, duvardaki sıvaların üzerinde buldukları açık deliklerden, kablo ve tesisat borularından, üzeri açık su yollarından ve kanalizasyon sistemi yardımıyla, tuvalet ve banyo giderlerinden binalarımıza kolaylıkla girebilen,”istilacı” ve ”hastalık bulaştıran,”oldukça zararlı bir haşere türüdür.

Oryantal (şark) hamam böcekleri;temiz ve pis su tesisatı giderlerinde, tuvaletlerin, banyo küvetlerinin, lavaboların, radyatörlerin ve zemin borularının altında gezinirler. Her ne kadar doğal yaşam alanları, ”açık hava” olsa da, yazları evlere de girebilirler. İç mekanlarınalt katlarında yaşamayı tercih ederler. Diğer hamam böceği türleri gibi,oryantal (şark) hamam böcekleri de hem ”et” hem de ”ot” oburdur.

Oryantal (şark) hamam böcekleri, özellikle su kaynaklarının yakınında, oldukça büyük sayılar halinde bulunurlar. Çöp birikintilerinde ki, yiyecek kırıntılarından, çürümekte olan bitki ve ölü hayvanların artıklarından beslendikleri için hastalık yapan mikropları ve bakterileri, bulundukları kirli yüzeylerden alıp, bacaklarında ya da vücutlarında taşıyarak; temiz gıda ve eşyalara bulaştırabilirler!.

Oryantal (şark) hamam böcekleri, sıcak ve ”nemli ortamları” tercih ederler ve bu yüzden genellikle ev içlerinde; kilerlerde, bodrum katında ve diğer rutubetli yerlerde; yer seviyesinde veya yer seviyesinin altında olabilirler. Doğu (şark) hamam böceklerinin mevsimlere dayalı bir yaşam döngüsü vardır ve ergin böcekler, daima sıcak havalarda ortaya çıkarlar. Hava ısınınca, komşu binalara kadar her yeri istila ederler, kış aylarında ana yuvalarına çekilirler.

İNSAN SAĞLIĞINA OLUMSUZ ETKİLERİ

Oryantal (şark) hamam böcekleri,çürümüş” olan her şeyi yedikleri için çok pistirler. Bu yüzdende birçok hastalığı taşır ve bulaştırırlar. Oryantal (şark) hamam böcekleri; ”E. coli (koli basili) ve salmonella bakterisi” gibi diğer birçok ”hastalığa” sebep olan ve ”bozulmuş yiyeceklerden” bulaşan mikropların, ana kaynağıdır.

Oryantal (şark) hamam böcekleri; ”Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, verem, gastroenteritis, antrax, pnomoni, hepatit (sarılık), mantar ve deri hastalıkları, astım, allerjik reaksiyon gibi çok çeşitli hastalıkların mikroplarını taşır ve etrafındaki her nesneye bulaştırırlar.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Dış alanlardaki barınma ve yuvalanma alanlarının, çeşitli yöntemlerle tespit edilip, yok edilmesi gerekir. Binalarınıza girişlerini engellemek için kanalizasyon ve havalandırma girişlerinin doğru şekilde ”izole” edilmesi çok önemlidir. Mücadelesi oldukça dikkat ister.

Kalıcı ve etkin ilaçlama şarttır. Hamam böceği türleri için tavsiye edilen jel (zehirli yemleme) ile yapılan ilaçlama şekli en uygun olandır. Bu tip böceklerin ”yamyamözelliği” kullanılarak, yuvalarında saklanan diğer oryantal (şark) hamam böcekleri de yok edilir!..

Oryantal (şark) hamam böceği, ilaçlama uygulamasında kullanılan ilaçlara karşı, diğer ”çok sık rastlanılan hamam böceği” türlerine nazaran daha ”dayanıksız” yapıdadır.

Bu türden, ”kimyasallara dayanıksız” haşerelere karşı, ”jel ilaçlamaya” göre çok ”daha ucuz ve daha pratik” olan ”kokulu ilaçlamalar” da tercih edilebilir. Bunun için ”haşere yoğunluğu” dikkate alınmalıdır. Evlerimizde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyodur.

İlk haşereler görüldüğünde, ”çok büyük bir hızla, yayılabilme” eğilimleri olduğundan asla vakit kaybedilmeden, o dairenin ilaçlatılması gerekir. Eğer ihmal edilirse, diğer dairelere de yayılarak, rahatsızlık vereceğini ve daha büyük masraflara yol açabileceğini kesinlikle unutmamak gerekir!.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı

Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply