HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

KİMLİK BİGİSİ

Dictyoptera familyasından, latince adı ”Blattidae” olan bu canlının, yeryüzündeki ”altı farklı” familyasından bilinen türlerin sayısı, yaklaşık olarak 5500 ile 7000 civarı arasındadır. Hamam böceği; küçük yapılı, 6 bacaklı ve başucunda iki adet anteni olan, böceklerin eklembacaklılar grubunda bulunan bir canlı türüdür. Yaklaşık olarak320 milyon yıl önce, karbonifer çağında ortaya çıkmışlardır ve bu güne kadar görünüşleri çok fazla değişmemiştir. Ağızlarını sağa ve sola doğru hareket ettirebilirler. Bir çoğunda 18 adet eklem bulunur.

Hamam böcekleri farklı boylarda olabilirler. Genellikle 3 cm. civarında olsalar da, 10-11 cm. olanları vardır. Uzunlukları ve renkleri, tamamen böceğin türüne ve yaşam alanına bağlıdır.Hamam böceği; siyah, açık sarı, kahverengi ve tonları, kırmızının koyu tonları bazende diğer renklerin karışımı olan farklı renklerde olur.

Kalbi basitçe ”valfli bir tüpten” ibarettir. Bu tüp kanı, ileriye ve geriye pompalayabilir. Kalp, böceğe ”hiçbir zarar vermeden” durabilir de!.. Yavru hamam böcekleri, milimetrenin yarısı kadar olan bir deliğe bile sığabilirler. Yetişkin bir erkek hamam böceği 1.5 mm., gebe olan dişiler de 4,5 mm. büyüklüğündeki aralıklara girebilirler.

Ayaklarındaki pençeleri sayesinde düz duvarlara tırmanırlar. Koku alma duyuları o kadar gelişmiştir ki, ev halkını, misafirlerden ayırt edebilirler!. Dişileri, ”feromon” denilen, bir tür ”hormonal” özelliği olan ”kokuyu” salgılayarak, erkek hamam böceklerini çiftleşmeye davet ederler.

Hamam böceğinin ”iskeletleri” vücutlarının dış kısmındadır. Üzeri ”kitin” denilen, çok sert ve sıkı kabuktan oluşan, ”bir çift kanatla” örtülüdür. Hamam böcekleri yıl içinde birçok kez ”kabuk değiştirerek”, vücutlarını yenilerler.

Hamam böceği aynı gün içinde yeni kabuğuna bürünür ve kabuk rengini alır. Kabuğunu yeni değiştirmiş hamam böceğinin rengi beyazımsı, göz kısmı siyahtır. Yeni kabuk, yaklaşık 8 saat sonra normal rengini kazanır. Kabuğu değişmiş hamam böcekleri, daha genç ve dinamik olurlar.

Hamam böceğinin çoğu türü, kanatlarını kullanamaz yani uçamazlar. Sadece bazı türleri ”kısa mesafe” uçabilir. Hamam böceği bu sert kabuğu ile kendini dış etmenlerden korur. Hamam böcekleri,kanatlarından çok ayaklarını kullanırlar. Çok güçlü olan ayaklarıyla, bütün gece boyunca kilometrelerce yol alırlar.

Hamam böcekleri, kutupların bazı ”zorlu bölümleri‘ haricinde, Dünya üzerindeki her kıtada bulunurlar. Dünya’nın her yerinde, onların değişik boylardaki türlerine rastlayabilirsiniz. Çok farklı ortamlardaki yaşam alanlarınıza ‘davetsiz misafir’ olabilirler!.. Sıcak ve nemli ortamlara bayılırlar.

Bu böcekler yumurta yöntemiyle çoğalırlar. Çoğu hamam böcekleri yılda bir kez çiftleşirler. Bu çiftleşme bazı türlerde ömürleri boyu kendilerine yeter. Hamam böceği bir yıl içinde aynı çiftleşmeden, içerisinde ”35–40” adet yumurta bulunan, ”çoklu paketleri” herbir yere bırakarak, yılın tüm mevsiminde üreyebilir. Her yumurtlamada da ”600’e yakın yumurtayı” bırakabilir.

Yumurtalarını sırtlarında taşıyabilir ve dolaştıkları yerlere götürerek, dökebilir. Dişi, ergin hamam böcekleri, ”ölüm anlarında” bile yumurta keselerini dışarı bırakabilir!.. Hamam böceği yumurtaları, yaklaşık 15-18 gün sonunda, ”nimf” adı verlen ve ”ergine” oldukça benzeyen yavrular olarak doğarlar. Oldukça hızlı ürerler. Üredikleri ortamlarda, ”koloniler” halinde yaşarlar.

Hamam böceklerinin bünyesi oldukça sağlamdır. Çevresel etkilenmelere karşı da oldukça dirençlidirler. Öyle ki, hem soğuğa hem sıcaklığa ve hem de radyoaktif maddelere karşı çok dayanıklıdır. Hamam böcekleri(+40-50 C) ‘lik yüksek sıcaklığa dayanabildiği gibi, (- 30 C)’ye kadar olan soğuğa da dayanıklıdırlar.Bilinçsizce yapılan, amatörce mücadelelerde kullanılan indeksititlere (haşere ilaçları) karşı, çok çabuk direnç kazanırlar.

Yapılan birtakım araştırmalar sonucunda, ”ultraviyole ve radyasona” tutulan ”hamam böceklerine” hiçbir şey olmazken, insanlar ve diğer canlılar ise ”bir saniye” gibi kısa zaman zarfında dahi, aynı ”ışınıma” maruz bırakıldığında ölürler. Direnç olarak insanlardan ”8 kat” daha dayanıklıdır. Bu bakımdan hamam böceğiyle mücadele çok önemlidir.

Hamam böceğinin vücudu üzerinde kendine has, mükemmel bir sonar ve radar sistemi vardır. Bu ”radar sistemi” ile hem ”gıdaların yerini” tespit ederler hem de, kendilerine doğru gelen tehlikeleri algılayıp savunmasını yaparlar. Bu sistem sayesinde yaşadığı ortama gelen yabancıları, o ortamın yerlilerinden rahatlıkla ayırt edebilirler.

Hamam böcekleri besin olarak; ufak haşereleri ve kendi cinsleri dahil ölü böcekleri, pişmiş yemekleri, hazır gıdaları, sebze ve meyveleri yiyerek beslenirler. Hamam böcekleri, insanların yiyemediği ve çok pis bulduğu besinleri dahi yerler!. Hamam böceği ayrıca evimizdeki kağıt ürünlerini tükettiği gibi evdeki elbiselerimizi de kemirirler.

Hamam böcekleri insanları ısırıp sokmazlar. İnsanları ısırmadıkları için de ”zararsız” gibi görünürler. Oysa ki, durum hiçte öyle değildir!.. Bu tür canlıların gezdiği çoğu yer, pis ve adeta bir ”mikrop yuvasıdır.” Üzerlerine bulaşan ”mikrop ve bakterileri,temiz olan gıdalara taşıyarak, onlarında kirlenmesine ve aynı zamanda hastalıkların da oluşumuna yol açarlar. Görüntü olarak da insanı rahatsız ederler yani tiksindiricidir.

BULAŞMASINA YOL AÇTIĞI HASTALIKLAR

Hamam böcekleri, insanlara birçok hastalık bulaştırdıkları için oldukça tehlikelidir. Haşere grubu içerisinde insana ”en çok hastalık bulaştıran” böcek türü hamam böceğidir. Hamam böceği gıdalarımızdan tükettiğinde; ”salyalarını, dışkılarını ve yumurtalarını” bırakır. Hamam böceklerinin insanlara dolaylı olarak bulaştırdığı bazı hastalıklar şunlardır:

Gıda zehirlenmelerinin %20’sine neden olan bu böceklerdir. Gıdalara bıraktıkları salya,dışkı, ve yumurtalar ile bulaşan mikroplar, hızlı bir şekilde besinlerimizi bozar. Dizanteri,grip, hepatit (sarılık), verem (tüberküloz), atrax hastalığı, astım, allerji, pnomoni, mantar mikrobu (deri lezyonu) vb. gibi birçok hastalığı bu haşere grubu bulaştırır.

Hamam böcekleri dolaştıkları ortamlardan dolayı oldukça pistirler ve her şeyi yerler. Her tür mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıdaya, suya ve sıcağa olan ihtiyacından dolayı, insan olan her yerde aktiftirler. Evlerimizde ilk olarak yerleşeceği yerler ise; mutfak ve banyodur. ”Kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri, ambalaj içleri” gibi yerleri istila ederler. Genel olarak endüstriyel işletmelerde çok görülürler.

Haftalarca gıda alamadan yaşasalar bile, susuzluğa en fazla 10 gün kadar dayanabilirler. Hamam böcekleri herhangi bir uzuvları koptuğunda kolay kolay ölmezler. Hatta, kafası dahi kopsa, günlerce yaşayabilir. Ama ”suyu içemediği için” bir süre sonra ölür.

Hamam böcekleri geceleri aktif olup, beslenmelerini gece yaparlar. Geceleri 6-8 saat kadar ortaya çıkıp beslenirler. Hamam böceklerini evimizde geceleri daha çok görmemizin sebebi de budur. Gündüzleri bütün zamanlarını sıcak, kuytu ve loş olan yerlerde bulunan, delik ve çatlaklardaki gizli ”yuvalarında” saklanarak geçirirler. Günün çoğu kısmını ise dinlenerek geçirirler. Yaklaşık, ”16-18 saat” kadar uyurlar.

Genellikle geceleri aktif olan bu haşereler, ışığa karşı hassastırlar. 10 katı olan bir binayı, bir gecede dolaşabilirler. Bütün gece boyunca yaklaşık, 4,5 km. yol katedebilirler. İnsanların ve diğer canlıların yediği veya yemediğikağıt dahil” hemen her şeyi yerler!… Genellikle ”toplu koloniler’ halinde yaşarlar. 15 ay kadar yaşam süreleri vardır.

Hamam böceklerinin antenleri, çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği bile tespit edebilir. Karınlarının arka tarafından uzanan duyargaları, çok ”hafif hava akımlarına” dahi duyarlıdır. Öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54’ü gibi çok kısa bir zamanda kaçmayı başlayabilirler!..

Sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçasi olan bu böcekler, barsaklarındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu sebeple de ormanlardaki bitki ve hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönüşümlerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar. Isırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ve ideal laboratuvar deneğidirler.

Hamam böceklerinin kanları, ”beyazdır.” Dünya’nın en büyük hamam böceği türü, Güney Amerika’da yaşar ve yaklaşık 15 cm. uzunluğundadır. İki kanat arası uzunluğu, ”30 cm.” civarındadır. Hamam böcekleri, suda yüzebilirler. Ama ağız veya burunları ile değil de yan taraflarından nefes aldıkları için, su yüzeyine doğru yüzerken oldukça zorlanırlar.40 dakika boyunca nefeslerini tutabilirler.

YAŞAM ALANLARIMIZA NASIL ULAŞIRLAR?

Göç Yoluyla

Hamam böcekleri ve kemirgenler üreme hızına bağlı olarak, yaşadıkları ortamları çok kısa sürede istila ederler. Nüfusları arttıkça da yaşadıkları ortamdaki gıda, su ve barınacak yer azalmaktadır. Böyle durumlarda bir kısım zararlı göç ederek, yeni koloniler oluştururlar.

Alışveriş Yoluyla

Alışveriş yaptığımız yerler sağlık koşullarına uygun değil ve eğer hamam böceklerini barındırıyorsa, buralardan alacağımız herhangi bir ürünle deergin hamam böceği ya da yumurtasının, yaşadığımız mekanlara gelme olasılığı oldukça yüksektir.

Bina Konumu Kaynaklı Sebepler

Yaşadığımız binaların mimari yapısı, ”haşerelerin istilası” açısından çok önemlidir. Özellikle eski ve bakımsız yapılardaki, ”çürüme ve yıpranma” kaynaklı çatlak ve delik benzeri tüm açık noktalar, haşerelerin binanıza girişini ve barınmasını kolaylaştıracaktır. Özellikle de ”kapı ve pencere” altlarındaki açıklar, boruların binaya giriş yerlerindeki çatlak ve yarıklar, bu türdeki zararlıların, binaya giriş için en fazla tercih ettikleri alanlardır.

Kanalizasyon Sistemi Yoluyla

Hamam böceklerinin yanı sıra, fare, keme ve sıçan gibi kemirgenlerde binalara ”kanalizasyon yoluyla” veya kanalizasyon borularında oluşan çatlak ve yarıkların arasından geçerek girerler. Eğer, binaya zararlı girişi engellenemiyorsa, yapılan mücadelenin etkisi çok fazla olmaz. Dışarıdan sürekli giriş olduğu için de zararlının ölmediği düşünülebilir. Bu nedenle öncelikle bu zararlıların gelişini engellenmek için bina izolasyonu, çatı aktarımı gibi birtakım önlemler almak gerekir.

EN SIK GÖRÜLENLER HAMAM BÖCEĞİ TÜRLERİ

Alman Hamam böceği (Blatella Germanica)

KİMLİK BİLGİSİ

0.5-1 cm. boyunda, açık kahverenginde ve en hızlı üreyen hamam böceği türüdür. Bıraktığı her bir pakette, 40-48 civarında yumurta vardır. Bir dişi yılda 30.000’i bulan sayıda ‘yumurta’ bırakabilir. Yaşam süreleri, yaklaşık olarak bir yıldır. ”Kuru ve çok sıcak” yerleri sevdikleri için halk arasındakalorifer böceği” de denir.

Amerikan Hamam Böceği (Periplanata Americana)

KİMLİK BİLGİSİ

Erginleri, ortalama ”2-3 cm.” boyutlarında, kanatlı; kırmızımsı, kahve renginde olan en büyük hamam böceği türüdür. Bütün insanların (kağıt dahil), yediği ve yemediği her şeyi yerler. İçerisinde ”14-16” adet yumurta bulunan, paketçikler bırakarak, her mevsimde ürerler.

Oryantal Hamam Böceği (Blatta Orientalis)

KİMLİK BİLGİSİ

Bu tür hamam böcekleri 1-1,5 cm. uzunluğunda, parlak siyah renklidir. Erkeklerde iki kahve renkli kanat vardır. Dişiler oval, erkekler ise daha ”ince” bir yapıdadır. Halk arasında ”kara böcek” olarak da adlandırılırlar. Genelde; ”lağım sistemi, bodrum, depo, bina boşluklarında” bulunurlar. Diğer türlere göre, ev içlerinde çok fazla bulunmazlar.

Kahverengi Çizgili Hamam Böceği (Supella longipalpa Brown Banded)

KİMLİK BİLGİSİ

Boyutları ise yaklaşık olarak 1.5 cm. kadardır. Erkekler açık kahverengi, dişileri ise ”koyu kahve renginde” olabilmektedirler. Alman hamam böceklerinden, kalkanlarının hemen gerisinde bulunan, kanatlarının tabanındaki, ”çapraz iki açık çizgi” sayesinde kolayca ayırt edilebilirler.


HAMAM BÖCEĞİ İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Hamam böcekleri bilinçsizce yapılan, ”amatörce bireysel mücadelelerde insektisitlere (haşere ilaçlarına) karşı çok çabuk ”direnç” kazanırlar!. 10 katlı bir binayı, tüm gece boyunca dolaşabilirler.

Bu yaklaşık, bir gecede ”4,5 km.” yol kat edebilirler anlamına gelmektedir. Marketlerden alınan poşet içinde veya bir ”yumurta kolisinde” evinize gelebilir. Çarşı pazardan alınan her türlü; sebze ve meyvenin, tarla veya depolarda üzerine bırakılan yumurtalarıyla da evlerimize taşınmış olur.

Diğer haşerelerde olduğu gibi hamam böceği ile ‘bireysel olarak’ yapılan amatör mücadele ve market ürünleri ile yapılan ”kısmi çaba,” genellikle başarılı olmadığı gibi zaman ve ekonomik kayıba da neden olur. Hatta bazı organik içeriği olan ilaçların doğal özelliklerinden dolayı ”üreme sayısı” çok hızlı bir şekilde artabilir!..

Şu iyi bilinmelidir ki; ”böcek yumurtaları,” herhangi bir ”insektisitten” (haşere ilacı) etkilenmezler. Bu nedenle de ilk olarak, yapılan ilaçlamada mevcut olan ”haşereler” öldürüldükten sonra, ilaçlarla yok edilemeyen yumurtalardan çıkabilecek olan yavrular için 15-20 gün sonra ilaçlama işlemi mutlaka tekrarlanmalıdır.

Tüm haşerelerde olduğu gibi hamam böceğiyle yapılan etkin mücadelede de; ”uzun tecrübe, teknik bilgi, uygun insektisit kullanımı ve periyodik uygulama tekniği gerekir. Kalıcı insektisiti; her türlü çatlak ve yarıklara, kapı pervazı, süpürgelik, dolap arkası gibi yerlere; en uygun olan dozda uygulamak gerekir. Eğer gerekirse, özel yemleme sistemi (jel) veya mikro kapsül ilaçlar uygulanır.


Haşerelerin, içerideki ve dışarıdaki tüm ”üreme ve barınma” yerleri, dikkatle araştırılarak, bulunmalıdır. Bu iş için en kısa sürede, uzman ve profesyonel bir ”haşere ilaçlama servisine” başvurulmalıdır. Haşere yuvalarına ulaşmakta güçlük çekilir. Mücadelede başarı için ”kalıcı ve etkin” olan, ”kaliteli insektisit” uygulanmalıdır.

Apartman temizse sakinlerin dikkatli olması, ilk haşere geldiğinde ise o dairenin ”haşereler yayılmadan” ilaçlatılması gerekir. Eğer ilaçlama da geç kalınırsa, haşereler diğer dairelere de büyük bir hızla yayılarak, daha fazla sorunlara yol açabilir. Örneğin 30 daireli bir apartmanda bulunan 6-7 dairede eğer ”hamam böceği” üreme başlamışsa, apartmanda bulunan bütün dairelerinin komple ilaçlatılması yapılacak en doğru harekettir.


İlaçlama işleminde geç kalındığı taktirde de, haşereler dairelerin arasında dolaşırlar ve bu sorun, zaman içerisinde kronikleşebilir. Profesyonel uygulayıcı ilaçlama firmaları tarafından, ”haşereleri saklandıkları yerlerden çıkarıcı özelliği” olan ürünler, daha sonra da etkin ve uzun süre kalıcı etkisi olan ilaçlarla bu uygulamalar yapılmalıdır.

Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar yaşam süreleri vardır. Nemli, sıcak ve pis yerleri severler. Kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri, ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler!.. Genellikle endüstriyel işletmelerde çok görülürler. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar.


Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyodur. Hemen hemen bütün zamanlarını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar.


Hamam böceği ile mücadelede eski usül yöntemler kullanılarak ve ilkel şekilde onları öldürmekle asla başarılı olunamaz. Hatta bazen kullanılan birtakım doğal bitki ve organik ürünler, bağışıklık sistemi oldukça güçlü olan bu canlıların, uygun koşulları oluşturarak, ”aşırı üremesine” bile yol açabilir!.. Bu yüzden hiç vakit kaybedilmeden, mutlaka uzman ve tecrübeli olan profesyonel bir ilaçlama firmasına başvurulmalıdır.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply