BÖCEK İLAÇLAMA NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

BÖCEK İLAÇLAMA NEDİR?

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, bugün bulunduğumuz çağın ihtiyaçları doğrultusunda, Dünya çapında üretilen, tüm alternatif metot ve donatıları güncel olarak takip ederek, belirli bir kombinasyon içerisinde inceleyerek analiz ve uygulama yöntemlerini belirler, sonrasında uygulamaya geçirerek çalışmalarını sürekli ileri seviyelere taşımaktadır.

Gerçekçi çözüm üreten Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, bunun yanı sıra enson teknolojinin adımlarını takip ederek yaptığı tüm işleri; T.C. Sağlık Bakanlığı, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), Gıda Kodeksi, HACCP, TSE ve mevzuatlarına uygun olarak gerçekleştirmektedir. Ayrıca Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ’nin ISO belgesi bulunmakta ve bu sayede AB mevzuatlarının gereksinimlerine göre işletmenizin uyumu sağlanmaktadır.

Unutmayalım ki; böceklerle yapılan, bütün etkin mücadele ve kontrol teknikleri, bir ‘halk sağlığı” hizmetidir. Böcek ilaçlama yapılacak olan tüm alanlarda, son derece spesifik davranılması gerekmektedir. Çevreye ve insan sağlığına verilebilecek herhangi bir zararın telafisi, asla mümkün olmayabilir!..

İşte bu nedenle de, halk sağlığı gözetilerek yapılacak olan bütün böcek ilaçlamalarında bilirkişi olmak, bununla birlikte, insektisitlerin hangi türdeki haşereye uygun ve etkili olduğu hakkında bilgi, böcek hayatı ve biyolojisi ile uygulanacak yöntemin belirlenmesi ve en doğru şekilde tatbik edilmesi gerekmektedir.

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, yaptığı tüm işlemlerin ardından bunları raporlayarak, siz çok değerli müşterilerimize sunmaktadır. Böcek ilaçlaması hizmetinde bizimle yapacağınız her türlü yardım isteği ve işbirliği, sizlerin daha sağlıklı ve yaşanabilir bir ortamda hayatınızı sürdürmeniz için çok büyük kolaylık sağlar.

BÖCEK İLAÇLAMASI HAKKINDA GENEL BİLGİ VE TERİMLER

HALK SAĞLIĞI ALANI

Ev, otel, okul, hastane, işyeri, ofis ve fabrika benzeri toplu üretim ve çalışma alanları; halkın yemesi, içmesi, eğlenmesi ve spor yapması için kullanılan kapalı ya da açık avm, pazar yeri ve mağazalar gibi gündelik yaşamla ilgili tüm fiziki mekanları ve çevreyi, ”halk sağlığı alanı” olarak sayabiliriz.

ZARARLI ORGANİZMA

İnsanlara, insan faaliyetlerine veya insanların kullandıkları veya hazır ürettikleri ürünlere; hayvanlara ya da çevreye yönelik, istenmeyen veya zararlı etkileri olan; virüs, bakteri, mantar gibi her türlü organizmayı içerir.

BİYOSİDAL ÜRÜN

Bir veya birden fazla aktif madde içeren, ”kullanıma hazır” bir halde satışa sunulmuş olan, ”kimyasal veya biyolojik” açıdan da herhangi bir ”hedef organizma” üzerinde kontrol edici etki gösteren veya hareketini kısıtlayan, zararsız kılan veya yok eden aktif madde ve preparatlarıdır.

İNSEKTİSİT

Haşere mücadelesinde kullanılan biyosidal yani ”zehir” etkisi olan, kimyasal ya da biyoljik içeriği bulunan ürünlere verilen addır.

RODENTİSİT

Fare, sıçan ve diğer kemiricileri kontrol etmek için kullanılan; mum blok, toz, granül veya yapışkan şeklinde olan biyosidal ürünleridir.

MOLLUSİSİT

Sümüklüböcek, salyangoz, sülük gibi yumuşakçaları kontrol etmek için kullanılan, toz veya sıvı şeklindeki biyosidal ürünleridir.

KAÇIRICI (REPELLENT)

Doğrudan veya dolaylı olarak ”insan yada hayvan” hijyenlerine yönelik olanlarda dahil olmak üzere; ”bit, pire” gibi omurgasızları yada kuş gibi omurgalı zararlı organizmaları ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan biyosidal ürünlerin ismidir.

İLAÇLAMA NEDİR?

Halk sağlığı alanında kullanılan insektisit, rodentisit ve mollusisit gibi maddelerle yapılan zararlı mücadelesine verilen addır.

ALET VE CİHAZ

İlaçlamada kullanılan nakil araçları da dahil olmak üzere motorlu, motorsuz, sabit veya seyyar her çeşit alet, araç ve makine ile bunların çalıştırılması için gerekli malzemelerdir.

GEREÇ

İlaç hazırlama ve ilaçlamada kullanılan su kapları, içerisinde ilaçların hazırlandığı kaplar, ilaç nakil kapları, cam fanuslar, su tulumbaları, pulverizatör, çadır, örtü, koruyucu elbiseler, maskeler, lastikler veya kauçuk eldivenler, çizmeler, gözlük siperler gibi koruyucu olan bütün malzemelerdir.

İZİN BELGESİ

Zararlılara karşı insektisit, rodentisit, mollusisit ve benzeri maddeleri kullanarak, haşerelerle mücadele etmek isteyen firma sahiplerine süreli kurs ve eğitimlerle, T.C.Sağlık Bakanlığı ve belediyelerden verilen resmi belgeleri ifade eder.

İLAÇLAMA TÜRLERİ

JEL İLAÇLAMA

Jel ilaçlamasının, çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir ”olumsuz etkisi” de yoktur. Aksine çok uygun olan bir yöntemdir. Özellikle; hamam böceği, kalorifer böceği gibi haşereler için önerimiz, jel ilaçlama yöntemidir. Jel ilaçlamasında ilacı yiyen haşere, yuvasına döner ve orada ölür. Onu yiyen diğer böceklerde ölür ve zincir bu şekilde devam eder.

JEL İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Jel ilaçların kokusu yoktur. Jel ilaçlama öncesinde herhangi bir hazırlığa, ilaçlama sonrası içinde ”temizliğe” gerek yoktur. Jel ilaçlamalarda kapı ve pencerelerin kapatılmasına gerek yoktur. Jel ilaçlamada evden ayrılmanız gerekmez. Jel ilaçların evcil hayvanlar için zararı yoktur. Jel ilaçların etkisi uzun süre devam eder.

KOKUSUZ İLAÇLAMA

Kokusuz ilaçlama sıvı şekilde, ”püskürtme” yöntemiyle yapılmaktadır. Günün herhangi bir saatinde, çalıştığınız zamanda bile yapılabilir. Sadece ilaçlama esnasında açıkta asla gıdalar bulundurulmamalıdır. Periyodik ilaçlamalarda daha çok kullanılır.

KOKUSUZ İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokusuz ilaçlama yapılan yerlerde bulunduğunuz mekanı terk etmeniz gerekmez. Kokusuz ilaçlama isminin aksine etkili bir ilaçlama yöntemidir. Kokusuz ilaçlama insanların toplu kullanım alanlarında uygulanacak en doğru ilaçlama yöntemlerinin en başında gelmektedir. Kokusuz ilaçlama, temasa duyarlı bir ilaçlama şeklidir. İlaçlanan alanlar, kesinlikle hemen temizlenmemelidir.

KOKULU İLAÇLAMA

Haşerelerin ‘yoğun olarak’ görüldüğü yerlerde, mutlaka kokulu ilaçlama yapılmalıdır. Kokulu ilaçlamalar, sıvı şekilde ve ‘püskürtme yöntemiyleyapılmaktadır. Örneğin; hamamböcekleri kapsüller halinde ürerler ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru bulunur.

Yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin hamamböcekleri öldükleri zaman bile yumurtalarını bırakırlar. Bu nedenle, haşerelerin ”çok yoğun” olduğu alanlarda etkili bir ilaçlamanın yapılması gerekmektedir.

Kokulu ilaçlamada çok kısa zaman içinde sonuç alınır. Bu ilaçlamada mekanınızı kısa bir sürliğinee terk etmeniz gerekmektedir. Bu ilaçlama sırasında ilaçlanan alanda bulunmamanız ve evcil hayvanlarınızı dışarı çıkarmanız gerekir. Çıkarılması mümkün olmayan akvaryum varsa üstü iyice kapatılır ve ıslak havlu ile iyice örtülür. İlaçlama bittikten birkaç saat sonra, mekanınızı havalandırarak günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

KOKULU İLAÇLAMA YÖNTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Kokulu ilaçlama çok etkili bir ilaçlama şeklidir.Kokulu ilaçlama yapılan mekanda ekiplerin dışında hiç bir canlının bulunmaması gerekmektedir. Çünkü, ”kokulu ilaçlama” insan sağlığı açısından oldukça sakıncalıdır!.. Kokulu ilaçlama yapıldıktan sonra mekandaki tüm kapı ve pencereler, ortalama iki saat süresince kapalı tutulmalıdır.

Bunun sebebi ise ilacın ”etkisini” korumasıdır. Kokulu ilaçlama işlemleri tamamlandıktan hemen sonra da, ilaçlanan alan en az ”iki saat” süreyle havalandırılmalıdır. Bu sürenin bitimine kadar da aynı şekilde ilaçlanan mekana canlı girmemelidir. Kokulu ilaçlama yapılan alandaki bütün gıda malzemeleri, tabak, çatal, kaşık, bıçak vb. tüm mutfak eşyaları kapalı bir yerde saklanmalıdır.

ULV (SOĞUK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntem daha çok pire ve tahtakurusu gibi mücadele edilmesi oldukça zor olan veya uçan haşerelere karşı uygulanır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde daha çok ”kokulu türdeki ilaçlar” tercih edilir. Soğuk sislemede kullanılan tüm insektisitinlerin içeriği, ”buharlaşmayı geciktirici” özelliktedir.

Yaklaşık olarak 0,03 mm. çapındaki damlacıklar, etrafında koruyucu bir tabaka oluşturarak, buharlaşmayı tutar ve damlacıkların, ”hava akımı” üzerinde mümkün olabilen ”en uzun süre içinde” kalmasını sağlayarak, haşereyle teması azamiye çıkarır. Böylece bu ”damlacıklar” haşerelerin girebileceği ve yaşamış olduğu her yere yani yuvalarına temas etmiş olur.

TERMAL FOG (SICAK SİSLEME) İLAÇLAMA YÖNTEMİ

Bu yöntem daha çok; ”pire, bit, tahtakurusu ve uçan haşerelere” karşı uygulanır. Soğuk sislemeden farkı, ”sıcak su” kullanılarak ”etkinliğinin” artırılmasıdır. Çok etkili bir yöntemdir. Bu ilaçlama yönteminde de kokulu ilaçlar tercih edilir. Termal (sıcak) sislemede kullanılan insektisitinlerin içeriği de buharlaşmayı geciktirici etkidedir.

FUMİGASYON (ZEHİRLİ GAZ) YÖNTEMİ

Böcekleri (yumurta, larva, nymph, pup ve ergin dönemlerinde) ve diğer (nematod, mantar, bakteri) gibi zararlı etmenleri öldürebilmek amacıyla kapalı bir ortamda (belirli bir ısıda ve miktarda) gaz halinde kimyasal bir madde (fumigant) vererek ve belirli bir süre gazı bu ortamda tutarak yok etme işlemidir.

Fumigasyon; her türlü ”bitkisel ve hayvansal” kaynaklı ürünleri, diğer tüm materyalleri, ihracatı yapılan ürünler ile üzerinde taşınan ”tahta paletler zararlı etmenlerden arındırarak, bu etmenlerin ürünlerde oluşturduğu tahribatı ve kaybı önlemek suretiyle, ürünün sağlıklı halde bulunması amacını taşır.

Fumigasyon Yönteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fümigasyon sahasında ve bitişiğinde insan ve hayvanlar bulunmamalıdır. Fümigasyon işlemi en az iki operatör tarafından yapılmalıdır. Fümigasyon yeri iyi seçilmelidir. Fümigasyonda kullanılacak fümigantların özellikleri ile fümige edilecek materyalin yapısı ve nitelikleri iyi bilinmelidir.

Fümigasyon metodunun tespitinde zararlı etmenin türü, materyalin ve çevrenin ısısı, gazlanma süresi gibi diğer faktörlerde daima göz önünde bulundurulmalıdır. Fümigasyon sırasında sigara içilmemeli ve herhangi bir şey yenilmemelidir. Fümigasyon yapılacak zemin beton (tercihen de şaplı beton) olmalı ve tabanın üzerine ürün konulacak şekilde ızgaralar yerleştirilmelidir. Eğer zemin toprak veya tahta ise gazın sızmaması için taban kısmına kraft kağıdı,branda bezi veya naylon konulmalıdır.

Fümigasyon sahasından, fümigantın zarar verebileceği veya istenmeyen koku bırakabileceği materyaller, derhal uzaklaştırılmalıdır. Fümigasyon uygulaması bitirildikten hemen sonra fümigantların zehirli kalıntılarının giderilmesi için el ve yüz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır.

BAZI ZARARLI HAŞERE VE KEMİRGEN TÜRLERİ

HAMAMBÖCEKLERİ

ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Alman hamam böceklerinin erginleri, 10-15 mm. boyundadırlar. Dişileri, erkeklerden daha kısa boyutludurlar. Çoğunlukla rengi açık sarımsı kahve renktedir. Pronotum üzerinde uzunluğuna, iki adet kalınca koyu renkte leke mevcut olup, diğer türlerden bu şekilde kolaylıkla ayrılırlar.

Yaşam Evreleri

Hamam böcekleri içerisinde en hızlı üreyen türdür. Yumurta paketi 7-9 mm. boyunda, 4 mm. eninde olur. Dişilerde nimf evresi, 40-60 günlük sürede gerçekleşir ve beş veya altı gömlek değiştirirler. Erkeklerde ise nimf zamanı 37-40 gün arasında sürmekte ve altı veya yedi kez gömlek değiştirilmektedir. Erginlerin hayatı, sıcak ortamda 3-4 ay kadar, soğuk ortamda ise 5-8 ay kadar sürmektedir.

Barınma Alanları

Alman hamam böcekleri diğer türlerdeki gibi insanların yaşadığı yerlerde özellikle de; oteller, lokantalar, pastaneler, fırınlar, siteler, hastaneler, yemekhaneler, gıda ile ilgili üretim yapan; fabrikalar, değirmenler, büfe ve marketler, gıda depoları ve benzeri alanlarda sıklıkla bulunurlar.

Korunma İpuçları

Alman hamam böcekleriyle mücadelede; uzman yardımı ve periyodik destek gerektirmektedir. Sayılarının daha fazla artmaması, üremelerinin kontrolünün ele alınması için yaşam alanları ve yuvaları belirlenmeli ve en uygun yöntemle bu sorun en sağlıklı biçimde çözümlenmelidir. 

AMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Diğer hamam böceği türlerine göre oldukça büyüktür. Kırmızımsı kahve renkte, tamamen gelişmiş kanatlara sahip bir türdür. Erginler, 35 – 50 mm. boyundadır. Dişilerinin kanatları, abdomenin (gövde) sonunda bulunan halkaya kadar uzanır. Alt taraflarında bir ‘‘karina” ve bunun yanında da uzunlamasına çukurca bir çizgi mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Dişiler, çiftleşmelerinin ardından yumurta paketlerini dolaştıkları ve sıcaklığını çok yüksek buldukları gizli yerlere bırakırlar. Nimfler (yavru), çoğunlukla ”yumurta paketleri” bırakıldıktan, 3-12 hafta sonra ortaya çıkarlar. Tek seferde altmış adetten fazla yumurta paketi bırakabilir. Erginlerin yaşam süreleri bir yıl kadardır. Bu süre serin yerlerde iki yıla kadar çıkabilmektedir.

Barınma Alanları

Amerikan hamam böceğine; lokantalarda, evlerin mutfak bölümlerinde, pastanelerde, gıda depoları ve ambarlarında, bakkallarda, marketlerde ve kanalizasyonların içinde çok sık bir şekilde rastlanmaktadır. Bunun dışında, gemilerde, bodrum katlarından başlanarak üst kata kadar her yerde bulunmaktadır. Bazen lağımlarda, kanalizasyon içinde çok fazla bulunduğu gözlemlenmektedir.

Korunma İpuçları

Amerikan hamam böceğinin bazı virüs, bakteri ve nematod çeşitlerinin vektörü olduğu incelenmiş ve tespit edilmiştir. Biran önce böcek ilaçlama konusunda daima sağlıklı çözümler sunan, Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, profesyonel bir ‘‘haşere ilaçlama” firmasından destek alınması gerekmektedir.

ŞARK (ORYANTAL) HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Dişileri, siyahımsı koyu kahve renkte olup, erkeklerikoyu kırmızımsı kahve renktedir. Erginlerin boyu, 13-30 mm. arasındadır. Erkeklerde ön kanat abdomenin (gövde) sonuna kadar ilerlerken, dişilerde ise oldukçaküçülmüş durumdadır.

Yaşam Evreleri

Şark hamam böceği 1-1,5 cm. uzunluğunda, parlak siyaha yakın renklidir. Bu türdeki erkeklerde, iki adet ”kahverengi kanat” vardır. Dişileri oval, erkekler ise ”daha ince” bir yapıdadır. Yumurta paketleri, ”10-12 mm.” uzunluğunda ve ”siyahımsı kahve” rengindedir. Erkek birey nimfleri, 7-8 gömlek, dişi birey nimfleri ise 9-10 gömlek değiştirerek ergin olmaktadır.

Barınma Alanları

Ergin ve nimfler, gündüz saatlerinde ”sıcak ve karanlık” olan yerlerde saklanırlar. Vücutları yassı olduğu için duvarlardaki yarık ve çatlakların arası, tahta aralıkları, kapı ve pencere kasalarının, duvarlarla birleştiği boşluklara rahatlıkla yerleşerek, yuvalarını yaparlar. Yaz mevsiminde sıcak yerlerde çöplük, lağım, kanalizasyon ve benzeri gibi binalardan uzak yerlerde yaşantılarını sürdürdükleri gözlenmektedir.

Korunma İpuçları

Oryantal (şark) hamam böceğinin bazı bakteri, protozoa ve nematod türleriyle ilişkisininolduğu saptanmıştır. Mücadele etmesi oldukça dikkat ister. Dış alanlardaki tüm üreme ve barınma yerlerini dikkatle araştırıp, bulup yok etmek için Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel servise ihtiyaç duyulur.

Böceklerin ergin ve yumurta bırakma durumunda kesin çözüm için, 15 günlük periyotla, minimum iki ilaçlama gereklidir. İlk olarak mevcut canlılar ölür. İkinci kez yapılan ilaçlama uygulamasında ise oryantal hamam böceklerinin bıraktığıyumurtaların çatlaması beklenir. Daha sonra o yumurtalardan çıkan haşereler ilaçlanarak, kesin netice alınır.

KAHVERENGİ BANTLI HAMAMBÖCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Yoğun olarak açık sarı, pembe bazen koyu kahve renkte bulunurlar. Erginler 10-14 mm. boyundadır. Dişilerde vücut toplucadır ve arkaya doğru genişlemektedir. Kanatları kısadır.

Yaşam Evreleri

Kahverengi çizgili hamam böceğinin bıraktığı yumurta paketi, yaklaşık 5 mm. boyutlarında ve 2 mm. enindedir. Koyu kahve rengindeki kesenin içerisinde, ”15-16 adet” civarında ”yumurta” bulunur. Bir dişi,”7-10 gün” aralıklarla, ”15 – 20 yumurta paketi” bırakabilir.

Barınma Alanları

İnsanların bulunduğu her tür yaşam alanlarına oldukça iyi şekilde uyum sağlayan bu tür, evlerde buzdolabının arkasına, elektronik eşyalarının içerisine, mobilyaların, çöp kutularının iç kısımlarına veya kalorifer kazanlarının bulunduğu kısımlarda yuva yaparlar.

Korunma İpuçları

Gündüz saklanıp, geceleri dışarıda gezinen bu böcek türünün en önemli özelliği, erginlerin ve nimflerinin çok hızlı ve hareketli olmasıdır. Ufak bir harekette bile uçarak, kendilerini yere atarlar. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, işinde uzman kadrosuyla böcek ilaçlama konusunda siz değerli müşterilerimize profesyonel çözümler sunar.

KARINCA

FİRAVUN KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyları, 3-4 mm. civarındadır ve ”parlak sarı” renktedirler. Antenlerinin sonundaki üç parçadan oluşan bölüm sayesinde diğer karıncalardan ayırt edilebilir.

Barınma Alanları

Duvar içleri, mobilya ve aletler, dolaplar, perde yuvaları, sandıklar, çatı kaplamalarının altı, vs. gibi hemen hemen her yerde bulunabilirler.

Korunma İpuçları

En iyi korunma yöntemi yemlemedir. İşçi karıncaların koloniye yem taşıması ile belirli bir süre içerisinde öldürücü etkileri gözlemlenir. Ana koloni tespitleri mutlaka iyi yapılmalıdır. Sorunun tam anlamıyla kesin çözümü için konusunda uzman Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri ile lütfen irtibata geçiniz.

MARANGOZ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Marangoz karıncalarının boyları 1,5-2 cm. olup, kahverengi ya da siyah renktedirler.

Yaşam Evreleri

İsimlerini tahtaları oyarak, ”koloni” oluşturmaları sebebiyle almışlardır. Genelde diğer böcek türlerini yiyerek, yaşamlarını devam ettirirler. Bu tür karıncalar uçabilir ve bir ”ana kraliçenin” peşinden, çok farklı yerleşim alanlarına giderek, oralarda yeni bir koloni oluşturabilirler. Bu nedenle bu tür karıncalarla mücadele oldukça zordur.

Barınma Alanları

Çoğunlukla evlerimizde bulunurlar. Dışarıda ise ağaç içlerinde dallara yerleşirler. Rutubeti oldukça sevdikleri için bu noktaları tercih ederler. Havalandırılması iyi olmayan, çatı aralarında ve kapalı bölümlerde de sıklıkla rastlanırlar.

Korunma İpuçları

Konutlarda en sık rastlanan türlerden biri olan marangoz karıncaları, iç alan kolonisi ve dış alandaki ana koloni tespitinin yapılmasının ardından, ”zehirli yemleme” yapılarak etkisiz hale getirilir. Her türden olan karınca haşeresi sorununda, böcek ilaçlamasında uzman ve profesyonel bir firma olan Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri’nden destek almanızı öneririz.

ATEŞ KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Ateş karıncalarının boyutları, ”0,4 – 1.0 cm.” arasında değişmektedir. Renkleri ise kırmızıya yakın bir tonda kahverengidir. Ateş karıncaları ısırgan oldukları ve bu ”zehirli ısırıklarıyla”çok fazla ”ölümcül risk” taşıdıklarından dolayı, diğer karınca türlerinden ayrılırlar.

Yaşam Evreleri

Bu tür karıncalar ısırdıklarında deride beyazımsı lekeler oluşur. Allerjisi olanlar için ”ölümcül tehlike” oluşturabilirler!. Bunun dışında yuvalarına dokunulduğunda, çok fazla sayıda ateş karıncasının saldırısına uğramakta olasıdır!..

Barınma Alanları

Ateş karıncaları, toprak altlarında ve çimenlik alanlarda onlarca büyük koloniler oluşturabilirler. Yuvalarını bulabilmek her zaman kolay değildir. Büyük bir uğraş ve çaba gerektirebilir. Konutlara çok yakın olmaya özen gösterirler. Çatlaklara ve boşluklara girerek kolonilerini kurarlar.

Korunma İpuçları

İnsanların sağlığını gerçek anlamda tehdit etmelerinden dolayı, etkin ve çeşitli ”korunma yöntemleri” uygulanmalıdır. ”Zehirli yemleme” işlemi, periyodik olarak yapıldığında ancak başarılı sonuçlar alınabilir. Koloni tespitleri oldukça önemlidir.

ARJANTİN KARINCASI

Fiziksel Özellikleri

Boyutları 3-4 mm. civarındadır. Renkleri ise koyu kahverengi ve parlaktır.

Yaşam Evreleri

Arjantin karıncası kolonilerinde çok fazla sayıda kraliçe karınca olur. Bu nedenle bulundukları ”kolonileri” sık sık bölünüp, ayrılabilir. Sonrasında da tekrar birleşebilirler. İşçi sınıfında olan karıncalar, ”yüzbinlerle” ifade edilebilirler. Binaların içlerine yerleşirler. Yaprak bitlerinin çok hoşuna giden meyve ağaçları ve çeşitli bitkiler, Arjantin karıncalarının da çoğu kez saldırısına uğrarlar.

Barınma Alanları

Dış alanlarda; özellikle yüzeye yakın yerlerde, taşların altında çeşitli boşluk ve yarıklarda yaşamlarını sürdürebilirler. Konutların içerisinde oldukça fazla görülmektedirler.

Korunma İpuçları

Yaz aylarında çok yoğun olarak görüldükleri için korunması da oldukça zordur. Periyodik yani düzenli ilaçlama yapılarak ancak eve girmeleri engellenebilir. Bunun için mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır.

HIRSIZ KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Boyutları 1,5 mm. civarında ve altın sarısı rengindedir. Tipik özellikleri nedeniyle de, ”firavun karıncalarına” benzemektedirler. Fakat ”hırsız karıncalar” antenlerinde ”10 segment” ve ucunda iki segmentli topuz bulundururken; firavun karıncalarının antenlerinde 12 segment ve üç adet segmentli topuz bulunmaktadır.

Yaşam Evreleri

Bunların ”hırsız” olarak adlandırılmalarının nedeni ise, ”komşu” olarak seçtikleri kolonilerde yaşayan karıncaların; ”yumurtalarını, larvalarını ve yiyeceklerini” çalmalarıdır!.. Çaldıkları larva ve yumurtalardan çıkan bu karıncaları ”işçi” olarak, bir çeşit ”köle – esir” statüsünde çalıştırırlar!.. Rutubetli yerlerde, mutfak ve banyolarda görülebilirler.

Barınma Alanları

Hırsız karıncalar, toprak içerisinde, ağaç oyuklarında buldukları her türlü boşlukta yuvalarını kurarlar. Yuvalarını bulabilmek oldukça zordur.

Korunma İpuçları

Gerçekten korunulması zor olan bir karınca türüdür. Firavun karıncalar için kullanılan yemle ilaçlama yapılır. Bu yemler mutlaka protein içermeli ve yağlı olmalıdır. Doğru yem tercihi için Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri profesyonel ilaçlama firmasından, en uygun desteği alabilmek için uzman kadromuzla lütfen iletişime geçiniz.

ÇILGIN KARINCALAR

Fiziksel Özellikleri

Siyah renkte olan çılgın karıncalar, 3-4 mm. boyutlarındadır ve uzun antenlere sahiptirler. İsimlerini, belirli bir yol çizgisinde yaptıkları, hızlı zigzag hareketler nedeniyle almışlardır.

Yaşam Evreleri

Sayıları onbinleri aşan işçi karıncalarla birlikte, çok sayıda kraliçe karıncadan oluşan, devasa koloniler oluşturabilmektedirler.

Barınma Alanları

Dış çevrede genelde zemin içerisinde buldukları boşluklarda, çukur, toplu odun yığınları içerisinde hayatlarını sürdürürlerken; mekan içerisinde, tuğla aralarında, halı altında ve bulabildikleri tüm boşluklarda, koloni oluşturabilirler.

Korunma İpuçları

Çılgın karıncaların en önemli özelliği yemi tercih etmemeleridir. Bu nedenle kurtulması çok zordur. Koloni tespiti yapılması şarttır. Koloniler bulunarak yok edilirse ancak başarılı sonuç alınabilir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri yapacağı profesyonel kontrol ve denetimlerle karınca üremelerinin önüne geçilmesinde sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

KALDIRIM KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Kaldırım karıncalarının boyutları 3-4 mm. arasında olup, kahve rengindedir.

Yaşam Evreleri

Uzun süreli periyodik çalışmalarla, yemleme yöntemine maruz bırakılarak, koloni ortadan kaldırılabilir. Kolonilerin bulunması ve kullanılacak olan yemlerdeki kimyasal özelliklerin uygunluğunun araştırılması, mücadelenin başarılı olmasında en büyük etkendir.

Barınma Alanları

Kaldırım karıncaları adına uygun bir şekilde; yaya kaldırımlarının etrafında, yol kenarındaki toprağa yakın kesimlerde, avluda, bina temellerinde yuvalarını kurarlar. Yuvalarını kurarken dışarıya toprak attıkları için yerleşim yerleri, gözle görülür. Ayrıca toprak taşıyarak da yuvalarını istedikleri bir noktada kurabilirler.

Korunma İpuçları

Yaşadığımız konutlarda ki tüm boşluklar öncelikle kapatılmalı ve dış alanda yığın olarak bulunan ”keresteler, ağaç dalları ve yapraklar” varsa bunlar mutlaka ortadan kaldırılmalıdır.

KOKULU EV KARINCALARI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 3-4 mm. arasında değişmektedir. Renkleri ise kahverenginde olup, çiğnendiklerinde ”çürük hindistan cevizi” kokusu yayarlar. İsimlerini de bu özelliklerinden dolayı almışlardır.

Yaşam Evreleri

Sayılarını binlerle ifade edebileceğimiz kadar çok fazla işçi karınca ve birden çok kraliçeden oluşan kolonilere sahiptirler. Yemle beslenmeyi tercih etmedikleri için kontrol altına alınması oldukça zordur. Koloniler bulunmalı ve ortadan kaldırılmalıdır.

Barınma Alanları

Bu tür karıncalar dış alanlarda, palet gibi üst üste dizili malzemeler var ise onların aralarına kolaylıkla da yerleşebilirler. Ortamda bulunan bitki yığınlarına, ağaç kabuklarının içerisine, zemin kaplamalarının altına yuva kurabilirler. İç mekanlarda ise duvar aralarındaki boşluklara, halı altlarına yuvalanabilirler.

Korunma İpuçları

Bu tür karıncalar çok miktarda yuva kurarlar. Her yuva farklı noktalarda olduğu için kontrol etmesi de oldukça zordur. En etkili yöntem, kolonilerin yer tespitinin yapılması ve değişik yemleme metodlarıyla kolonileri yok etmektir. Bulunan yuvaların etrafındaki, gereksiz olan yığılı malzemeler, mutlaka ortalıktan kaldırılmalıdır.

ÖRÜMCEK

KARADUL ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Karadul örümceğinin boyu 2 cm. civarındadır. ”Kahverengi ya da siyah” renktedir ve bedeni parlaktır. Karın kısımlarında ”kırmızı bir lekeleri” bulunur. İnsanların çok çekindiği bu örümcek ısırdığında, birkaç gün acı çekmeye sebep olabilir. Fakat genellikle öldürücü bir etkisi yoktur!. Ama ”çocuklar, yaşlılar ve bazı allerjik bünyeli hastalar” için çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir!.

Yaşam Evreleri

Bu tür örümcekler, yüzeye yakın yerlerde (aynı tip olmamakla birlikte), farklı ağ modelleri yapabilirler. Ağlarını genellikle kerestelerin bulunduğu toplu yığınlar arasına ya da güvenilir olan kutuların aralarına kurarlar. Ağlarını bir noktadan diğerine atarak, istedikleri yüksek noktalara dahi ulaşabilirler. Böcek yiyerek beslenirler. Bu türdeki örümceklerin dişileri çiftleştikten sonra, eğer hızlı hareket etmezlerse erkek örümceği yerler.

Barınma Alanları

Karadul örümceğinin ısırması, genelikle bir eşyayı kaldırırken onunla temas haline gelinmesi durumunda olur. Ağlarını çok sakin ve tenha ortamlarda seçmeye özen gösterirler ve ağa gelen böcekleri avlarlar. Karışık dizilmiş eşya aralarını ve garaj içlerini seçebilirler.

Korunma İpuçları

Garaj ve depo gibi alanlarda, düzensiz olarak atılmış eşyalar içerisinde yaşadıkları için kesinlikle bu eşyalara, çıplak elle temas edilmemelidir. Eldiven giyilerek mutlaka önlem alınmalıdır. Ayrıca ağları görüldüğünde örümcekler gözükmese bile, çıplak elle müdahale yapılmamalı, sayıları çok fazla olduğundaysa vakumla müdahale edilmelidir.

KAHVERENGİ İNZİVA ÖRÜMCEĞİ

Fiziksel Özellikleri

Kahverengi inziva örümceği, açık kahve rengindedir. Boyu ise 1-1,5 cm. kadardır. Başlarının üst kısmında, ”keman” benzeri bir şekil bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu tür örümceklerde ”ısırma eğilimi” görülmez. Ancak ısırdıklarındaysa, çok kötü görünümlü bir yaraya neden olabilirler. Bu tür ısırma vakalarında hiç vakit kaybedilmeden, bir an önce ”dezenfektan” ilaçlarla ”pansuman” yapılmalıdır. Aksi taktirde açık yara nedeniyle, enfeksiyon kapılabilir.

Barınma Alanları

Depo, garaj ve bodrum gibi alanlar, ”kahverengi inziva örümceği” için yaşam alanıdır ve ”ağını kurması” için oldukça da idealdir. Aynı zamanda, bu tip yerlerde besin ihtiyacını karşılayan böcekler yoğun olarak yaşadığı için tercihlerini bu türden ”kapalı ve rutubetli” olan mekanlardan yana kullanırlar.

Korunma İpuçları

Bu örümcek türünün olduğu mekanlarda, eşyaların üzeri sürekli olarak temizlenmelidir. Duvarla perdenin arasında boşluk olmalı, ortam sürekli gözetim altında tutulmalıdır. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profeyonel bir firmadan yardım alınması elbette ki doğru ve faydalı olacaktır.

EVCİL ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Boyutları 2-2,5 cm. kadardır. Kahverengiye yakın bir renktedir ve üzerinde çeşitli şekiller bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu türdeki örümcekler, ”huni” şeklinde, düz ağ kurarlar. Erkekler sürekli dolaşırken, dişiler ağ üzerinde zaman geçirirler. Isırmaları ise tehlike oluşturmaz.

Barınma Alanları

Ağlarını boşluk, yarık ve çatlaklara, ”huniye” benzer şekilde yaparlar ve dinlenmeye çekilirler. Bodrum, depo, garaj gibi alanlarla ve bitkilerin üzerinde sıklıkla görülebilirler.

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadele için yerleştikleri alanlardaki ağlarını bulup, imha etmek gereklidir. Boşluklara, yarıklara kimyasal özellikte maddeler uygulanmalıdır. Bina çevresinde bitki oluşumuengellenmeli, boşluk bulunan yüzeyler kapatılmalı böylece yaşam alanları kısıtlanmalıdır.

ZIPLAYAN ÖRÜMCEK

Fiziksel Özellikleri

Zıplayan örümcekler, 0,5-1 cm. boyunda ve siyah ya da gri renktedirler. Bazı türleri, oldukça parlak renkte olup, üzerlerinde yoğun şekilde tüyler bulunmaktadır.

Yaşam Evreleri

Ev dışında en çok görülen örümcek türüdür. Gündüzleri daha aktif olarak gezinirler. Büyük yapıları, hızlı olmaları ve bir noktadan, diğerine hızlıca zıplamalarıyla bilinirler. Kocaman olan gözleri, av tespitlerinde işlerini kolaylaştırır.

Barınma Alanları

Ev içlerinde çok nadir görülürler. Dışarıda bitkilerin yapraklarında, terasta, duvarlarda yaşayıp avlanmaktadırlar.

Korunma İpuçları

Bu tür örümcekler, tehlikeli değildirler ve kesinlikle de”zararlı” olarak nitelendirilmezler. Ama ilginç görüntüleri nedeniyle bu tip örümcekler bazı insanlarda, Araknafobi (örümcek korkusu) denilen psikolojik bir rahatsızlık oluşturmaktadırlar. Bu nedenle görüldüğünde, yakalanarak evden uzaklaştırılabilirler.

TARANTULA

Fiziksel Özellikleri

Bilinen en büyük örümcek türü olan tarantula, yaklaşık olarak ”6-7 cm.” boyundadır ve kahverengi, siyah renktedir. Üzeri yoğun tüylerle kaplıdır.

Yaşam Evreleri

Ağ örmezler.”Topraktaki veya ağaç kovuğundaki” bir deliğe yerleşerek, avlarını beklerler. Yuvalarının dışına geceleri çıkarlar. Yuvanın yakınına gelen böceklerle de, besin ihtiyaçlarını karşılarlar. Yazın bitimine doğru erkekler, çiftleşmek için yuvalarından uzaklaşırlar. Garaj, depo, bodrum gibi yerlerde karşılaşılabilir.

Barınma Alanları

Yüzey üzerinde bulunan malzemeler altında ve içinde, bunun dışında toprak içerisinde yuva kurarlar. Bu tip örümcekler de ağ örmezler. Avlarına hızla saldırıp, zehirleriyle etkisiz hale getirirler. Zehirleri ölümcül olmasa da can yakıcı olabilir. Uzakdoğu’da kızartılıp, besin olarak tüketilir.

Korunma İpuçları

İri olmalarına karşın oldukça uysaldırlar. Yavaş hareket ederler. Rahatsız edilmedikçe saldırmazlar. Bazı insanlar hobi amaçlı, evcil hayvan olarak evdebeslerler. Görüldüğünde bir fırçayla yönlendirilip, bir kutu içerisine alınarak, ortamdan uzaklaştırılabilirler.

İĞNESİNİ BATIRAN YA DA ISIRAN HAŞERELER

BAL ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bal arılarının boyları, 1-1,3 cm. civarındadır. Altın sarısı rengindedir. Üzerinde gövdesini saran, kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bal arıları, uzun yıllar hayatta kalıp, çok güçlü yapıda ”koloniler” kurarak yaşamlarını sürdürürler. Yapılardaki bazı boşluklara peteklerini tamamen doldurdukları için uzaklaştırmak oldukça zordur. Kolonilerinin içerisinde kraliçe, işçi ve erkek arılar bulunur. Bu tür arılara, müdahale edilmediği sürece asla saldırmazlar. Oldukça uysaldırlar.

Barınma Alanları

Tabiatta, ağaç üzerindeki boşluklarda, dağ eteklerindeki mağaralarda ve yarıklarda yuva yaparlar. Bazen ”tavan aralarına, baca içlerine” girerek yuva yaptıklarıda gözlenir. İnsan eliyle yapılmış kovanlar ise en fazla yaşadıkları yerlerdir.

Korunma İpuçları

Bal arılarının bulunduğu bölüme çok fazla yakın olmamak gereklidir. Koruyucu ekipmanlar ile birlikte ”yuvayı bozmak” çok önemlidir. Bu işlemden sonra, arta kalan petekler temizlenmelidir. Aksi halde oluşan koku, diğer böcek türlerini bu alana çekebilir.

YABAN ARISI

Fiziksel Özellikleri

Yaban arılarının boyları, 2-2,5 cm. kadardır. Siyah gövdelerini saran, sarı çizgiler mevcuttur.

Yaşam Evreleri

Sadece bir koloni, sayıları binlerle ifade edilebilecek kadar çok sayıdaki yaban arısını, içerisinde barındırabilir. Yazın sayıları oldukça fazla artar. Yuvalarına yapılabilecek herhangi bir temasta, ”çok ciddi saldırılara” maruz kalınabilir. Bal arıları, bir kez sokup ölürken, yaban arıları birden fazla sokabilir.

Dışarı alanlarda, bitki tohumlanmasında faydalı olsalar bile, ev içerisine yerleştiklerinde ”çok büyük bir tehlike” arz ederler. Bu nedenle, bir an önce o bölgeden uzaklaştırılmaları gereklidir.

Barınma Alanları

Kullanılmayan kemirgen yuvalarında ve toprak içerisinde yuvalarını yaparlar.

Korunma İpuçları

Bağ, bahçe işlerinde kullanılan elektrikli ve çok yüksek ses çıkartan makineler, yaban arılarını tahrik ederek, saldırmalarına sebep olabilir. Bu nedenle, bu tip aletleri kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Yuvaları görülebiliyorsa asla yaklaşmamak gerekir. Yuvalarının girişi kesinlikle kapatılmamalıdır. Çünkü başka bir delik bulup çıkabilirler. Hatta yeni bir delik bile açabilirler. Çok sayıda ısırmaları ölüme sebep olabilir.

AVRUPA EŞEK ARISI

Fiziksel Özellikleri

Bu tür eşek arıları, 2,5-4,5 cm. boy aralıklarında olup, koyu renktedirler. Gövdelerinde, açık kahverengi çizgiler bulunur.

Yaşam Evreleri

Bunlar, yaşam süresi yaklaşık olarak, ”bir yıl” sürebilen koloni yaparlar. Kraliçe eşek arısı, yuva bulduktan sonra ”larvalarını” oluşturur. Larva geliştikten sonra oluşan işçi arılarla birlikte, yuva daha büyütülerek gıda ihtiyaçları karşılanmaya çalışılır. Genellikle bal arılarına saldırıp onların ballarını çalarlar. Eğer herhangi bir dışarıdan müdahaleyle karşılaşırlarsa çok saldırgan olabilirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla yeşil alanlarda, ağaç ve çalı içerisinde yuva oluştururlar. Fakat Avrupa eşek arıları, tavan arasında, bacaların kenarlarında, binaların dış yüzey boşluklarında da, yuva kurabilirler.

Korunma İpuçları

Avrupa eşek arılarına çeşitli ekipmanlar giyilerek koruyucu önlemlerle müdahale edilmelidir. Aksi taktirde bu arıların çoklu saldırısında ölümcül tehlike oluşur. İşte, bu nedenle Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel böcek ilaçlama firmasından destek almanız doğru olacaktır.

AKREP

Fiziksel Özellikleri

Akrepler, genellikle ”4-5 cm.” boyundadırlar ve birçok türde ve renkte bulunabilirler. ”Mavi, sarı, kahverengi, kırmızı, siyah” renkte olanları vardır. Arkasındaki ”kıvrık kuyruğunun” ucunda, ”zehirli bir iğneye” sahiptir. Çok zor durumda kaldığında (kendisini sokmak dahil), iğnesini kullanmaktan hiç çekinmez!..

Yaşam Evreleri

Akrepler, böcekleri yiyerek gıda ihtiyacını karşılar. Çeşitli boşluklardan ve aralıklardan, ”yiyecek bulmak ve yuvalanmak” amacıyla, yaşanılan alanlarımıza yani evlerimize kadar girebilirler. Bütün akrepler sokarlar!. Ama alerjisi olan ya da hastalıklı ve zayıf bünyeli insanlara özellikle zarar verirler. Sokulma durumunda, hiç vakit kaybedilmeden hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Barınma Alanları

Özellikle nemli ve karanlık alanlarda bulunurlar. Bu türden mekanlarda avlanabileceği böcek türü oldukça fazladır. Evin içerisinde bulunan giysi dolaplarında, yatak içlerinde, ayakkabılıklarda (özellikle ayakkabıların içerisine yerleştikleri çok fazla görülmüştür!.) gibi sık kullandığımız her tür alanda gezinirler.

Korunma İpuçları

Bir yaşam alanında, akreplerden kurtulmak için öncelikle etraftaki toplu haldeki odun yığınlardan kurtulmanız gerekir. Çünkü en çok ”yuvalarını yaptıkları noktalar” bu şekilde olur. Ağaç (odun) yığınlarının aralarına özellikle çok fazla yerleşirler.

AKAR (MİTE)

Fiziksel Özellikleri

Boyu, toplu ”iğne topuzu” kadardır. Türüne göre, beyaz ya da krem rengi olabilirler.Toz ve kuş akarı en çok görülen iki türdür. Küçük bir örümceğe benzetilebilir.

Yaşam Evreleri

Özellikle kuşlarda, bu türdeki haşereler bulunmaktadır. Sayıları çok fazla olduğunda toprakta, ağaçlarda yada bitki üzerinde yaşarlar. Çoğunlukla tavuk çiftliklerinde sorun çıkartabilirler. İnsanların bulunduğu ortama ise güvercin, serçe gibi kuşlar vasıtasıyla gelirler.

Barınma Alanları

Çoğunlukla, kanatlı evcil hayvanların üzerinde ve yuvalarının içerisinde barınırlar. Farklı alanlara yayılarak değişik canlı arayışına girerler. Parazit yaşamlarını sürdürme eğilimindedirler.

Korunma İpuçları

Bir yerleşim yerinde bu canlı tespit edildiğinde mutlaka Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi profesyonel bir firmadan destek almalısınız. Akarların yuvalandığı ortamın yani kaynağının tespiti gereklidir. Ayrıca bina yüzeyindeki çatlaklara uygulama yapılması da, bu haşerelerin engellenmesi için çok gereklidir.

PİRE

Fiziksel Özellikleri

Pirelerin boyutları, yaklaşık olarak ”3-4 mm.” arasındadır. Renkleri ise kırmızıya yakın kahverengidir. En önemli yaşam alanları, hayvanların tüyleridir. Buralarda rahatlıkla gezinebilirler. Yaşam alanlarımıza, evcil hayvanlarımız aracılığıyla girerek çoğalırlar.

Yaşam Evreleri

Dişi pireler, çiftleşmenin ardından her gün 19-20 adet arasında, yumurta bırakırlar. Çok minik, kanatları olmayan, kan emerek beslenen, böcek türleridir. Bacakları çok güçlüdür. Bunun sayesinde de boyutlarının 200 katına kadar zıplayabilir. Pireler; ”veba, tifus, humma ve talasemi” gibi hastalıkları bulaştırmakta önemli bir faktördürler.

Barınma Alanları

Vücut yapılarından dolayı canlıların derilerine yapışıp, kanını emerek beslenirler. Kan emme olayını özellikle üzerinde yaşadığı canlı uyuduğu sırada gerçekleştirirler. Evcil hayvanlarımıza pire bulaşması, onların dış alanlarda bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Korunma İpuçları

Pire ile yapılan mücadele, belirli aşamaların ardından oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir. Uygulama planının iyi yapılması, ardından bütün hayvanların steril edilmesi, sonrasında iç alanların ilaçlama faaliyetleri ve son olarak dış alanın ilaçlaması yapılarak, barınma alanları tamamen uygulamaya tabi tutulmalıdır.

KENE

Fiziksel Özellikleri

Kenelerin boyları 4-5 mm. arasındadır. Fakat yeni kan emmiş dişiler, 1,2-”1,5 cm.” kadar olabilirler. Renkleri ise genellikle siyah, sarımsı gri ya da kırmızımsı koyu kahverengidir.

Yaşam Evreleri
Birçok hayvan ve insan üzerinde hayatlarını sürdürebilirler. Özellikle deköpeklerde, çok yoğun olarak bulunurlar. Canlıların baş ve ayak kısmına yerleşirler. Doğal ortamında ise bitkilerin üzerlerinde bekleyip, herhangi bir hayvan geçtiğinde üzerine zıplarlar.

Eğer bu evcil bir hayvan ise bunun üzerinde hızla çoğalırlar. Ardından ev içerisinde insanlara yapışabilirler. Hiçbir gıda maddesini almadan, 8-9 ay kadar hayatta kalabilirler. ”KKKA (Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi), Lyme hastalığı” başta olmak üzere birçok hastalık ve bakteriyi bulaştırırlar.

Barınma Alanları

Keneler, genellikle yeşil alanlarda, hayvanların bulunduğu yerlerde (ahır, ağıl vb.) yaşamlarını sürdürürler. Daha sonrada ”Kan emme” eylemlerini gerçekleştirdikten sonrada, ”kapı ve pencere pervazlarında ve zemindeki süpürgeliklerde barınırlar.

Korunma İpuçları

Kenelerden korunmak zahmetli ve zor bir iştir. Periyodik uygulamalar sonrasında ancak iyi sonuçlar elde edilebilir. Evcil hayvanlar, mutlaka veteriner hekime götürülmelidir. Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi bir firmadan profesyonel yardım almanız doğru olacaktır.

BELİRLİ DÖNEMLERDE YAYILAN HAŞERELER

ÇIYAN

Fiziksel Özellikleri

Bu tür canlılar, genelde insanların yaşam alanlarına yakın yerlerde bulunurlar. Boyutları, genellikle 5-6 cm. olan canlılardır. Renkleri ise açıkkahverengidir. Ayak oranları, kırkayaklara göre daha seyrek ve azdır.

Yaşam Evreleri

Nem oranı yüksek alanlarda, hayatlarını sürdüren böceklerdir. Diğer böcekleri avlamak içinse karanlığı tercih ederler. Kırkayaklar otçul, çıyanlar ise etçildir. Isırmaları can yakar. Vücutları uzun olan tipleri hariç, iç mekanlarda az görülürler.

Barınma Alanları

Toprak yüzeyinde, nemli alanlarda ve güvenli yerlerde hayatlarını sürdürürler. Yaşam alanlarımızda ise bodrum ve garajın yanı sıra kapı, pencere aralıklarında görülebilirler.

Korunma İpuçları

Dışarı alanda bitkilerin binadan uzak tutulması, bina dış yüzeyindeki yarıkların ve boşlukların kapatılması gereklidir.Yaşam alanlarınızın istilası durumunda Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri gibi, profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek almanız yararlı olacaktır.

KIRKAYAK

Fiziksel Özellikleri

Bu tür böcekler, 4-5 cm. boyundadırlar. Siyah, koyu kırmızı ya da kahverengi renktedirler. Onlarca küçük ve sık ayakçığa sahiptirler.

Yaşam Evreleri

Kırkayaklar, nemli bitkiler ve yaprak aralarındaki bitkisel gıdalarla yaşamlarını sürdürürler. Rutubeti çok fazla severler. Bu nedenle, genellikle bahçe gibi dış alanlarda bulunurlar. İç alanda çok fazla görülmezler. Uygun şartlar sağladığında, sayıları çok fazla olabilir.

Barınma Alanları

Yeşil alanlar, dökülmüş ve nemlenmiş yaprak araları, üst üste yığılmış malzeme altları, bina dışındaki boşluk ve yarıklar en çok gizlendikleri bölümlerdir. Nem oranı yüksek olan ”bodrum ve garajlarda” da sıklıkla rastlanırlar.

Korunma İpuçları

Yerleşim yerlerimizin etrafında biriken bütün ”yığın tarzı malzemeleri” uzaklaştırmak ve binanın dış yüzeyindeki boşluk ve yarıkları izole etmek gerekir. Sayıları çok fazla arttığında da ”göç etme” eğilimleri düşünülüp, periyodik olarak düzenli ilaçlama uygulaması sağlanmalıdır.

ÇEKİRGE

Fiziksel Özellikleri

Çekirgelerin boyları 2,5-4 cm. arasında değişmektedir. Siyah, sarı, kırmızı, kahverengi ve karışık renkli türleri mevcuttur. Zıplamasını kolaylaştıran, uzun arka bacaklara sahiptir.

Yaşam Evreleri

İç alanlarda pek fazla rastlanmasa da, gıda ve neme olan ihtiyaçları için yerleşebilirler. Çoğunlukla dış ortamlarda yaşarlar. Bazı bölgeleri, yoğun sürüler halinde uçarak, ”talan ettikleri” gözlemlenmiştir. Olgun yapıya gelenleri, uçabilme özelliklerini kullanarak ev içlerine girebilir. Dış yüzey boşluklarından faydalanarak içeriye sızabilirler.

Barınma Alanları

Tabiatta en çok yeşili bol olan meralık alanlarda bulunurlar.

Korunma İpuçları

Bu tür böcek türleriyle mücadele etmek için öncelikle yaşam alanlarımızın etrafındaki, onların konuşlanacağı yerleri ortadan kaldırmamız gerekir. Işığa duyarlı oldukları için onların hoşuna giden ”ışıklandırmalardan mutlaka kaçınılmalıdır.

KULAĞAKAÇAN

Fiziksel Özellikleri

Boyları 2-3 cm. arasında değişmektedir. Renkleri ise koyu kahverengidir. Vücutlarının arkasında makas şeklinde kıskaçlar bulunur.

Yaşam Evreleri

Bu tür canlılar başka böcekleri yiyerek beslenirler. Bu tür böceklerden kurtulmak için iç alanda yapılan çalışmanın pek faydası olmaz. Dış alanda yapılan araştırmalar sonucu bulunan yuvalar, yok edilmelidir.

Barınma Alanları

Ağaçların üzerinde bulundukları gibi zemin ve duvar yüzeyinde buldukları boşluk ve çatlaklara girerek yaşamlarını sürdürürler.

Korunma İpuçları

Bina dışındaki ve yüzeydeki yarık ve çatlaklar kapatılmalıdır. Yuvaları bulunmalı ve uygun görülen kimyasallarla mücadele edilerek sorun çözümlenmelidir.

GÜMÜŞÇÜN (GÜMÜŞ BÖCEĞİ)

Fiziksel Özellikleri

Boyları çok ufaktır. Yaklaşık olarak, 1-2,5 cm. uzunluğunda değişir. Renkleri ise göz alıcı parlaklıkta gri veya gümüşümsü renktedir.

Yaşam Evreleri

Beslenebilmek için mantarları ve bitkisel besinleri”, tercih ederler. Eşyalarımıza, ev içerisinde bulunan ‘”evrak ve dökümanlara” zarar verebilirler. Yüzeylerdeki boşluklara, tavana ve ara kısımlara, böcek ilaçlama yapılması, yoğunluğun azalmasını büyük ölçüde etkiler. Yok edilmesi en zor olan haşere türlerindendir.

Barınma Alanları

Zemin ve yüzeylerde bulunan ”boşluklarda” yaşamlarını sürdürürler. Mantar küfünün olabileceği yerlerde; garaj, depo, tavan arası, mutfak, banyo gibi alanlarda görülebilirler.

Nemli ortamlarda baş edilmesi oldukça zordur. Nemin çok yoğun olduğu yerler; bodrum, tavan arası ve kapı, pencere pervazları, süpürgelikler ve merdiven altları, mutlakaperiyodik olarak ilaçlama uygulamasına tabi tutulmalıdır.

Korunma İpuçları

KEMİRGENLER

ÇATI SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm. civarındadır. Kahverengi ya da siyah renkte olabilirler. Kuyrukları oldukça uzundur. Kulakları ise büyüktür. Yeşil alanlarda daha çok görülürler. İri olmaları nedeniyle, evlerde pek fazla bulunmazlar.

istanbul böcek ilaçlama,istanbul haşere ilaçlama,seyrantepe böcek ilaçlama,seyrantepe haşere ilaçlama,kağıthane böcek ilaçlama,kağıthane haşere ilaçlama,sanayi mahallesi böcek ilaçlama,sanayi mahallesi haşere ilaçlama,çeliktepe haşere ilaçlama,çeliktepe böcek ilaçlama,gültepe böcek ilaçlama,gültepe haşere ilaçlama,küçükyalı böcek ilaçlama,küçükyalı haşere ilaçlama,maltepe böcek ilaçlama,maltepe haşere ilaçlama,çınar mahallesi böcek ilaçlama,çınar mahallesi haşere ilaçlama,kadıköy böcek ilaçlama,kadıköy haşere ilaçlama,ortaköy böcek ilaçlama,beşiktaş böcek ilaçlama,arnavutköy böcek ilaçlama,beyoğlu böcek ilaçlama,bebek böcek ilaçlama,

Yaşam Evreleri

Bu tür çok sevilmez ve hatta birçok insanın da tiksindiği bir canlı olarak bilinir. Kışa doğru yaşam alanlarımıza sadece soğuk nedeniyle değil, gıda ihtiyacını karşılamakta zorlandığı içinde girerler. Çok iyi tırmanıcıdırlar. Kanalizasyon, baca gibi yerlerden evlerimize kadar girebilirler.

Barınma Alanları

Yeşil alanlarda arazilerin ve ağaçların bol olduğu yerlerde yaşarlar. Büyük oldukları için ev içlerinde çok gözükmezler. Yaşam alanlarımızın etrafında yuvalanırlar.

Korunma İpuçları

Bunlarla mücadelede en önemli yol, barınacakları ortamların ortadan kaldırılmasıdır. İç ve dış mekanda bulunan boşluklar, metal parçacıklarla doldurulmalı ve yeniden kemirerek girmeleri engellenmelidir.

NORVEÇ SIÇANI

Fiziksel Özellikleri

Boyları 20-30 cm. aralığında değişir. Renkleri ise siyah ya da kahve rengidir.

Yaşam Evreleri

Etrafımızda görmeyi asla istemediğimiz canlılardan olan fare türleri ve sıçanlar, genellikle dış alanlarda yaşarlar. Fakat besin kaynaklarının tükenmesiyle, kışa doğru evin içlerine girmeye çalışırlar. Binaların dış yüzeylerindeki boşluklardan faydalanarak, sızmayı başarırlar.

Barınma Alanları
Yeşil alanlarda, bina çevrelerinde, ağaç olan bölgelerde sıklıkla rastlanabilirler. Olduça büyük oldukları için iç kısımlarda çok fazla görülmezler.

Korunma İpuçları

Bu canlıların kuşatmasından kurtulmak için yaşamlarını sürdürebilecekleri tüm boşluklar da, gerekirse tekrar ”kemirmelerini” engellemek için metal dolgular kullanılarak kapatılmalıdır. Dış alanlara çeşitli tuzak ve kapanlar yerleştirmek de sorunun çözümüne yardımcı olacaktır.

EV (FINDIK) FARESİ

Fiziksel Özellikleri

Boyları 4-5 cm. arasındadır. Renkleri ise açık kahverengi ve gridir. Sayısal olarak diğer fare türlerine nazaran daha fazladırlar. Uygun ortamlarda çok çabuk üreyerek çoğalırlar. Gündelik yaşamımızda daha sık karşılaşırız.

istanbul böcek ilaçlama,istanbul haşere ilaçlama,seyrantepe böcek ilaçlama,seyrantepe haşere ilaçlama,kağıthane böcek ilaçlama,kağıthane haşere ilaçlama,sanayi mahallesi böcek ilaçlama,sanayi mahallesi haşere ilaçlama,çeliktepe haşere ilaçlama,çeliktepe böcek ilaçlama,gültepe böcek ilaçlama,gültepe haşere ilaçlama,küçükyalı böcek ilaçlama,küçükyalı haşere ilaçlama,maltepe böcek ilaçlama,maltepe haşere ilaçlama,çınar mahallesi böcek ilaçlama,çınar mahallesi haşere ilaçlama,kadıköy böcek ilaçlama,kadıköy haşere ilaçlama,ortaköy böcek ilaçlama,beşiktaş böcek ilaçlama,arnavutköy böcek ilaçlama,beyoğlu böcek ilaçlama,bebek böcek ilaçlama,

Yaşam Evreleri
Bu tür canlılar, yaşam alanlarımızda karşımıza çıktıklarında, kesinlikle hoşlanabileceğimiz durumlar oluşturmazlar. Kemirgenler, kullandığımız eşyalara zarar vermelerinin yanı sıra, insan sağlığı açısından da birçok hastalık faktörlerini de beraberlerinde getirirler. Veba bu hastalıkların en bilinen ve ölümcül tehlikesi olanıdır.

istanbul böcek ilaçlama,istanbul haşere ilaçlama,seyrantepe böcek ilaçlama,seyrantepe haşere ilaçlama,kağıthane böcek ilaçlama,kağıthane haşere ilaçlama,sanayi mahallesi böcek ilaçlama,sanayi mahallesi haşere ilaçlama,çeliktepe haşere ilaçlama,çeliktepe böcek ilaçlama,gültepe böcek ilaçlama,gültepe haşere ilaçlama,küçükyalı böcek ilaçlama,küçükyalı haşere ilaçlama,maltepe böcek ilaçlama,maltepe haşere ilaçlama,çınar mahallesi böcek ilaçlama,çınar mahallesi haşere ilaçlama,kadıköy böcek ilaçlama,kadıköy haşere ilaçlama,ortaköy böcek ilaçlama,beşiktaş böcek ilaçlama,arnavutköy böcek ilaçlama,beyoğlu böcek ilaçlama,bebek böcek ilaçlama,

Barınma Alanları

Yaşam alanımızda çok sık görmemizin nedeni, boylarının çok ufak oluşu ve yaşadığımız kapalı alanlara sızmada daha rahat olmalarıdır. 0,5 cm’lik bir boşluktan dahi geçebilirler. Halkın arasında ”kuyruğunun geçtiği her yerden geçebilir” şeklinde bir söylem de vardır.

Korunma İpuçları

Fare ve sıçanlardan korunmanın en önemli yolu bina içi ve dışındaki girebilecekleri tüm boşlukları kapatmaktır. Metal kapanlar ya da fare istasyonları kullanılarak da yakalanabilirler.

Farmapest Böcek İlaçlama ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde, çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply