AMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

KİMLİK BİLGİSİ

Amerikan hamam böceğinin latince adı; ”Periplaneta americana’‘ olup, erişkinlerinboyları, 50 mm.’den daha uzun olabilmektedir. Alman hamam böceklerinden çok daha büyük, şark (oryantal) hamam böceklerinden ise küçüktürler. Erişkin olan”amerikan hamam böcekleri;” siyaha yakın, koyu kırmızı ve kahverengindedir.

Başlarının arka tarafındaki bölge, ”sarı renkli bir şerit” ile çevrelenmiştir. Dişi amerikan hamam böcekleri, yumurtalarını korumak için koruyucu keseler yaparlar. Bu keseler sanki, ”ilaç kapsülü” biçimindedir.

Hamam böceği, ‘kapsülü’ meydana getirdikten hemen sonra, ”nemli, sıcak ve loş” olan, ”kuytu bir yere” bırakır!.. Amerikan hamam böceklerinin, ürettiği kapsülde ortalama olarak ”16 adet yumurta” bulunur.

Yumurtalar çatlamaya başladıktan sonra, kapsül şeklindeki keselerden; küçük, şeffaf beyaz renkli ve erişkine, ”rengi dışında” birebir benzeyen, yavru hamam böcekleri çıkar. Bu henüz gelişmemiş yavrular, büyüdükçe ”kabuk” değiştirirler.

Bu kabuk değişimi, erişkin olana kadar, ”5-6 kez” sürer. Şayet yiyecekleri bol ise, Amerikan hamam böcekleri yumurtadan, yetişkinliğe ”5-6 ay” gibi çok kısa bir sürede ulaşırlar!.

Hem dişi, hem de erkek amerikan hamam böcekleri, uçabilmektedirler. Amerikan hamam böcekleri büyüdükçe, ”kanatları” da gelişir. Ama çok mecbur kalmadıkça uçmak yerine, çok güçlü bacaklarının da yardımıyla ”yürümeyi” hatta ”koşmayı” tercih ederler!. Amerikan hamam böcekleri aslında ev dışında, ”açık alanlar” da yaşarlar. Nemli, loş ve sıcak olan, ”çiçek gübresi altı” gibi alanları seçerler.

Amerikan hamam böcekleri, ülkemizde büyük şehirlerde, özellikle de ”kanalizasyon sistemlerinde” oldukça yaygındır. Bu türdeki böcekler, evlerimize, ”yiyecek ya da su” bulmak için girer.

Pencere bantları hasar görmüş ise veya ”ev giriş kapıların altında” boşluklar bulunuyorsa, kolay bir şekilde ”içeriye” girebilirler!. Çatı aralıkları ve yazın kapatılmayan soba bacaları da onların evlerimize ”giriş yeri’ olabilir.

Aynı zaman da, bu tür hamam böcekleri için bodrum kat penceresi veya garajlar kapıları, oldukça tercih edilen giriş yerlerindendir. Amerikan hamam böcekleri evlerimize girdikten hemen sonra genellikle; mutfağa, banyoya, çamaşır yıkanılan yerlere ve bodrum katlarına yönelirler. Amerikan hamam böcekleri dışarıda; küçük odun parçacıkları, mantar, yaprak ve yosun yiyerek beslenirler. Hatta küçük böcekleri ve ölülerini de yerler!..

Evlerimize giren amerikan hamam böcekleri, açıkta buldukları her türlü gıda maddesini, hatta kağıt benzeri şeyleri tüketirler. Geceleri evlerde çöp bekletilmesi ve tezgahların üzerinde ”yiyecek” bırakılması, bu zararlının ”en sevdiği beslenme alanının evler” olması, anlamı taşıdığı için oldukça yanlıştır!..

İç mekanlarda ise; ”su boruların içerisinde, elektrikli ev aletlerinin altında, mutfak dolaplarındave dolaştıkları yerlerde ”yiyecek” bir şeyler ararlar. Buldukları tüm yiyecek kırıntılarını ve artık gıdaları, büyük bir iştahla yiyerek beslenirler.

Geceleri ”açıkta bırakılmış” evcil hayvanların yemlerini de tüketirler. Beslenirken de, üzerlerine bulaşan ve ”hastalık oluşmasına” neden olan; mikrop, mantar ve bakterileri de, ”temiz olan gıdalara” taşırlar!..

Bu haşereler de, diğer böcekler gibi, gizlendikleri ”karanlık” yerlerde dışkılarını bırakırlar. Ev sahipleri bu dışkıları; kilerde, bodrumda ya da elektrikli ev aletlerinin arkasında görebilirler. Amerikan hamam böceklerinindışkıları” oldukça küçük boyutludur.

Çoğu kez ”fare dışkısı” ile karıştırılır. Amerikan hamam böceklerinin dışkılarının kenarlarında, ”ince çizgiler’‘ vardır ve uçları da ”küttür.” Halbuki ”fare dışkısının” uçlarının ”sivrimsi” olduğu bilinir. Fareler, kendilerini ”yaladıkları” için dışkılarında ”tüyleri” de görülebilir.

Amerikan hamam böceklerini daima ”aktif bir halde” görebiliriz!. Bu haşereler, oldukça hızlı koşabilirler ve karanlık yerlere hızlıca kaçarlar!. Şayet korkarlarsa da bazen,”uçtukları” da olur. Bazen de yerde ”yumurta keselerine” rastlayabilirsiniz. ”Koyu kırmızı, kahverenginde” olabilen bu kesecikler, oldukça dikkat çekicidir ve kolaylıkla da tanınabilir.

Amerikan hamam böcekleri, endüstriyel alanlar başta olmak üzere; apartman ve evlerdeçok sık rastlanılan hamam böceği türlerindendir. ”Amerikan hamam böceği ilaçlamasını” yaptırmak için önceen doğru zamanın seçilmesi ve bu haşerelerin ilk görülmeye başladığı anda hiç vakit kaybedilmeden ”ilaçlama uygulamasının” yaptırılması en önemli kuraldır.

Geç kalınmış ve ”mekanlara yoğun bir şekilde ve hızla yerleşmiş” olan ”amerikan hamam böceği” ile mücadele, çok daha zor olmaktadır!. Aynı zamanda ruhsatı olmayan firmaların kullanmış olduğu ucuz ve içeriği belli olmayan,”kalitesiz kimyasal ilaçlarla” yapılan”amerikan hamam böceği ilaçlaması,” bazen ”haşere sayısını çoğaltmaktan” başka işe yaramazken, bazen de ”insan sağlığını” olumsuz yönde etkileyerek, bazı ”tatsız durumların” oluşmasına da neden olmaktadır!.

Özellikle ”gıda” üzerine çalışan iş yerlerinde, amerikan hamam böceği ilaçlaması, periyodik olarak yaptırılmalıdır. ”Et, süt, ve tahıl” kullanarak ”üretim” yapılan işletmelerde ”çok daha yoğun” olarak görüldükleri için buraların ”beli periyotlar” halinde,”amerikan hamam böceği ilaçlama” hizmeti almaları, hem yasal, hemde insan ve çevre sağlığı açısından bir zorunluluktur!.

Bu türden zararlı haşerelerin, ”beslenme ve üreme” alanları doğru bir şekilde tespit ederek, temizlik ve hijyen başta olmak üzere, bazı önlemler almak ve kalıcı haşere ilaçları ile amerikan hamam böceklerini imha etmek yapılması gereken en önemli işlemdir.

İlaçlama işlemi, hamam böceği türlerinde görülebilen ”yamyamlık” özelliğinden dolayı, jel (zehirli yem) şeklinde olmalıdır; ”çok yoğun durumlarda gerekirse de ”kokulu türde ilaçlama” tercih edilmelidir.

Yaşam alanlarımızı işgal eden ”amerikan hamam böcekleri” için ilaçlama işlemi yaptırmak, ”sağlığımızın korunması” açısından oldukça önemlidir. Özellikle ”lağım içlerinde ve çöp döküm alanlarında” yaşam süren bu tür haşerelerin, insanlar için potansiyel, hastalık mikrobu bulaştırıcı özelliği dikkate alınarak, ”her yıl en az iki kez” olmak üzere, çok geç kalınmadan mutlaka ”ilaçlama hizmeti” alınmalıdır!.

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı

Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: [email protected]