ALMAN HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA NEDİR? (FARMAPEST BÖCEK İLAÇLAMA SERVİSİ)

KİMLİK BİLGİSİ

Alman hamam böceği (Blattella germanica); yetişkinlerinin boyutu 1-2 cm. kadar olan, sarımtırak kahve rengindedir.Yaklaşık 320 milyon yıl önce, karbonifer çağında ortaya çıkmışlardır. Bu güne kadar görünüşleri çok fazla değişmemiştir. Ülkemizde de en fazla rastlanılan bu haşere türüne, sıcağa olan ilgisi nedeniyle ve en çok ”kalorifer dairesinde” görülmelerinden dolayı ”kalorifer böceği” ismi verilmiştir.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Alman (kalorifer) hamam böceğininfiziksel yapısı, diğer türlerine oranla oldukça küçüktür. Gövdesi ”kitin” denen ”sert kabuktan” oluşur. Altı adet bacağı vardır. Başucunda iki adet ”anten” yani ”duyarga” bulunur.Böceklerin, eklem bacaklılar grubuna ait bir canlı türüdür. Ağızlarını sağa, sola doğru hareket ettirebilirler. Bir çoğunda 18 adet eklem bulunur.

Hamam böceklerinin diğer türlerine göre, çok daha aktif ve hareketlidir. Alman hamam böcekleri ulaşımlarını,”kanatları olmasına rağmen” yürüyerek yaparlar. Alman hamam böceklerikanatlarınıuçmak için kullanmazlar. Hamam böcekleri ayaklarının çok güçlü olmasından ve çok ayağının bulunmasından dolayı, çabuk hareket ederler. Düz duvarve tavanda yürüyebilirler!..

Alman hamam böceklerinin vücutlarında ”özel algılayıcıları,” yani mükemmel çalışan bir ”radar sistemi” vardır. Hamam böcekleri bu radar sistemi ile yiyeceğin yerini tespit ederler. Aynı zamanda da kendisine doğru gelen tehlikeleri sezinleyerek, hemen saklanırlar. Alman hamam böcekleri o kadar mükemmel algı sistemine sahiptir ki; ortamda bulunan insanların dışında ”başka kişiler” geldiğinde bile, onları hemen hissederler!..

Alman hamam böceğinin vücudu, ”doğal koşullara” oldukça dirençli olup, bir ”uzvu koptuğunda” bile ölmez, hatta ”kafası kopsa” dahi haftalarca yaşar!. Beslenmediğiiçin yaşayamaz ve ölür. Alman hamam böceği hiç besin olmadan, 30-40 gün kadar yaşar ve sıvı ihtiyacını karşılayamasa dahi, 6-10 gün kadar dayanabilirler. Alman hamam böcekleri, +50°C sıcaklığa dayandığı gibi – 30°C’ ye kadar yaşayabilirler.

ÜREME

Alman hamam böceği,bir yıl içinde” içerisinde ”aynıçiftleşmeden”, içerisinde 35–40 adet yumurta bulunan, çoklu paketleri her yere bırakarak, yılın tüm mevsiminde üreyebilir. Her yumurtlamada, 600’e yakınyumurtayı bırakabilir. Dişi alman hamam böcekleri,yumurta keselerini’ karnına sarılı vaziyette ”kapsülleraçılmadan,” iki gün öncesine kadar taşıyabilir.

Zamanı geldiğindeyse güvenli bir yere bırakır. Yumurta kesesi, alman hamam böceğininkarnından, dışarıya doğru uzanır. Alman hamam böceğinin ergini, bütün ”hamam böceği türleri” arasında ”en çok kapsül bırakan” ve çok sık aralıklarla üreyerek,hızlı çoğalma” özelliğine sahip olan ”oldukça zararlı” bir türdür.

Alman hamam böceğinin larvaları, yumurta keselerindenerginlerine bire bir benzeyen””küçük böcekler” olarak çıkarlar. Tek farkı ise renklerinin ”şeffaf beyaz” olmasıdır. Sadece ”göz kenarları” koyu renkli olur. Zamanla renkleri koyulaşır ve ”açık kahverengi ya da ”sarı”tonlarında bir hal alırlar.

Aynı zamanda sırtlarındaiki adet koyu renkli, belirgin paralel çizgi bulunan, alman hamam böceklerine dönüşürler. Alman hamam böceğininnimfa” adı verilen larvaları, altı ya da yedikezkabuk değiştirirler ve uygun koşullarda, ”100 gün içerisinde” de gelişimlerini tamamlarlar. Bıraktığı her kapsülde, 40-48 civarında yumurta vardır. Dişi alman hamam böcekleri,yaşam süreleri olan bir yılda, 30.000’i bulan sayıda ”yavruya” ulaşabilirler.

BESLENME

Hamam böceği insanı ısırmazlar. Fakat insana hastalık bulaştırmaları, tiksindirici koku ve görüntüsü ile insanlar tarafından istenmeyen böceklerdir.Hamam böcekleri gündüzleri pek gezmezler. Gündüzleri yuvasında dinlenirlerken, geceleribeslenmek” için gizli yuvalarından çıkarlar. Işıkta dolaşmayı sevmezler.

Çoğunlukla gıda ayrımı yapmasalar da ”ekmek, unlu ürünler, yoğurt” gibi ”mayalı ürünlerle” beslenmeyi tercih ederler. Bazen çok zor durumda kalırsa, organik olmayan; kağıt, kauçuk gibi ürünleri de tükettikleri olur. Alman hamam böcekleri geceleri bulduğu; açıkta bırakılan yiyecekler, çöp kutusuna atılan artıklar, ölü böcekler ve dışkıları ile de beslenirler.

BARINMA ALANLARI

Kazan ya da kalorifer dairesinin olduğu alanlar, kalorifer peteği yakını, ev ve iş yerinde ki, mutfak ve banyolarda bulunan ve ısı yayan cihazların (buzdolabı motoru, bulaşık ve çamaşır makinesi içi, termosifon içi) gibi sıcak ve nemli ortamları sever ve bu alanlardayuva yaparlar. Ya da bu cihazlara yakın olan duvarlardaki;yarık ve çatlakların içerisine saklanırlar.

YAŞAM ALANLARIMIZA GİRİŞ YOLLARI

Alman hamam böceği ya da bilinen diğer adıyla ”kalorifer böceği,””aktif olarak bulunduğu” yerlerden (market, bakkal, şarküteri, kasap) satın aldığımız eşyaların üzerinde veya poşet, ya da paketlere bırakılan, içerisinde ”yüzlerce yumurta” bulunan kapsüllerin,evlerimizde açılması’ ile yaşam alanlarımıza kolaylıkla ulaşır!..

ALMAN HAMAM BÖCEĞİNİN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR

Tüm canlılar gibi alman hamamböcekleri de, ”yaşamlarını sürdürebilmek” için suya ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duyduğu suyu temin etmek içinse; lavabo içi gideri, banyo gideri, tuvaletin pis sularını içer ve bu ”mikrop ve bakteri yuvası” alanlarda hiç durmadan dolaşırlar.

Bu tür yerlerden üzerine bulaşan mikrop ve bakterileri ev içinde dolaşarak, ”yaşam alanımızdaki” eşya ve yiyeceklerebulaştırır ve insanları ”hasta ederler.” Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, verem, gastroenteritis, antrax, pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerji” gibi bazı türden ”hastalık mikroplarını” taşır ve bulaştırırlar.”

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Alman hamam böceğini diğer hamam böceklerden, üzerinde bulunan; birbirine paralel,koyu renkli, iki adet belirgin çizgi sayesinde kolay bir şekilde ayırt edebiliriz. Alman hamam böceği ile mücadelede kullanılan ilaçlar, hamam böceği türleri için kullanılan ilaçların aynısıdır.

Alman hamam böceği, mücadele edilmesi oldukça zahmetli ve zor olan, aynı zamanda sabır ve dikkat isteyen, ”uygulama yapılan alanda” yeniden üreme olmaması için ”en son haşere’ yok edilene kadar,”ilaçlama işleminin tekrar edilmesinin” kesinlikle gerekli olduğu, bir haşere türüdür. Alman hamam böcekleri ancak diğer ”tümhamam böceği” türlerinde olduğu gibi en etkili ilaçlama yöntemlerinden biri olan ”jel ilaçlama,” bir diğer adı da ‘‘zehirli yemleme” olan yöntemle yok edilebilir.

Jel (yemleme) şeklindeki ilaçlama, en etkili sonuçların alındığı ilaçlama yöntemidir. Bu tip ilaçlamalarda özel bir ”şırınga benzeri tüp” kullanılır. Haşerelerinyuvalarının ve geçtiklerigüzergahlarının tespitinden sonra, belli aralıklarla ”minikdamlacıklar” şeklinde uygulama yapılmalıdır. Buradaki amaç, haşerelerin bu ”zehirli granülleri” bularak yemeleri ve hemenölmeyerek, yuvalarına ulaşmalarıdır!.

Toplu olarak bulundukları gizli yuvalarında ”zehirlenerek ölen”, alman hamam böcekleriniyamyam” özelliği olan hemcinsleri de tüketeceğinden, ”zincirleme bir şekilde” kolonidekitüm haşerelerde bu şekilde yok edilmiş olur. Ayrıca ”kokulu sıvı ilaçlarda” kullanılabilir.

Alman hamam böceği ilaçlaması için mutlaka; haşere ilaçlaması konusunda tecrübe, teknik bilgi ve uygun insektisit (haşere ilacı) ve periyodik uygulama tekniği gerekir. Bu konuda bilgi sahibi olan uzman, izinli ve profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından yardım alınmalıdır ve mutlaka belli aralıklarla ”periyodik ilaçlama” yaptırılmalıdır. Haşere ilacını, her türlü çatlak ve yarıklara, kapı pervazı, süpürgelik, dolap arkası gibi yerlere ”uygun dozda” atmak gerekir.

Alman hamam böceği ilaçlamasında birçok haşere türünde olduğu gibi insektisitler (haşere ilaçları), böcek yumurtalarını kesinlikle etkileyip, aslayok edemezler!. Bu bakımdan alman hamam böceği ilaçlaması,yumurtaların çatlama sürelerine bağlı olarak” 15-21 gün sonra çıkan, ”yavru alman hamam böceklerini” yok edebilmek için kesinlikle tekrarlanmalıdır!…

Farmapest Haşere ve Kemirgen Kontrol Hizmetleri, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı ve izinli, belge ve ilaçlarıyla, sizlere her türlü haşere ve kemirgen sorunu çözümünde çeşitli alternatifler sunabilecek, bilgi ve tecrübeye sahip olan uzman kadrosuyla hizmetinizdedir.

İletişim Bilgileri

Avrupa Yakası

Seyrantepe Mah. Gülendam Sok. No:14/A 4.Levent / Kağıthane / İST.

Anadolu Yakası

Çınar Mah. Mustafa Kemal Atatürk Cad. Canlı Sok. Gülbağ Pasajı No: 6/13 Küçükyalı

Maltepe / İST.

Tel : (0542) 473 10 89 – (0212) 279 87 98

www.farmapest.com  Mail Adresi: farmapest@gmail.com

Leave a Reply